مادر کافی اثر جو فراست

معرفی و دانلود کتاب مادر کافی اثر جو فراست رایگان به همراه خلاصه کتاب

 • نویسنده: جو فراست
 • مترجم: مهبد ابراهیمی
 • ناشر: انتشارات زوار
 • گروه سنی: بزرگسال
 • تعداد صفحه: 264
 • سال انتشار: 2008 میلادی
 • افتخارات: -

کتاب مادر کافی اثری منحصر به فرد از نویسنده انگلیسی جو فراست می‌باشد که برای نخستین بار در سال 2005 به چاپ رسید و در اختیار علاقه مندان قرار گرفت. او پس از سفر‌ها و مطالعات و تحقیقات فراوانی که در زمینه تربیت کودکان داشته است سعی کرده که در این کتاب تمام روش‌هایی که مناسب و البته ساده هستند و می‌توانند مورد استفاده والدین در مقابل اضطراب‌های ناشی از رفتار‌های متنوع کودکان قرار بگیرند را ارائه نماید. خانم فراست برای موقعیت‌های گوناگون مانند حمام رفتن، غذا خوردن، ساعت خواب، رفتار‌های گا‌هاً از روی خشم، رقابت‌هایی که موجب حسادت کودکان می‌شوند و موارد مختلف دیگر، راهکار‌هایی را آماده و به پدران و مادران می‌دهد تا استرس خود را کاهش داده و با ذهنی باز در برابر آنچه که از سوی فرزندشان رخ می‌دهد، عکس العمل نشان دهند.

در دوره و زمانه‌ای که پدر‌ها و مادر‌ها با انواع مسائل در زندگی روزمره برخورد دارند و می‌بایست برای هرکدام از آن‌ها راه چاره‌ای بیندیشند، مقابله کردن با کنش‌های مختلف بچه‌ها دغدغه‌ای دیگر است که همواره از طرف آن‌ها مطرح می‌شود و بر نگرانی‌هایشان می‌افزاید. در این حال کتاب مذکور کوشش خود را می‌کند تا با در اختیار قراردادن راه حل‌های درخور، نظم و انضباط را به خانه و اهالی‌اش بازگرداند. به هر حال خبر خوب برای بسیاری از زن‌ها و مرد‌هایی که در حال حاضر کودکانی دارند و یا در آینده قصد دارند پای شخص جدیدی را به عنوان فرزندشان به خانه و خانواده باز کنند، این است که دستورالعملی کامل و با آزمایش‌های انجام شده و به عبارتی جواب پس داده، اینک موجود است تا از آن، فرمان بگیرند و با اجرای مو به موی آن از نگرانی‌هایشان بکاهند.

به صورتی خاص، تربیت کودکان در 5 سال اول زندگی‌شان مدنظر مؤلف بوده و اینکه یک مادر می‌بایست مسیر رشد و تغییرات کودک را بشناسد و متناسب با هر مقطع از سن فرزندش، رفتار‌هایی را از خود بروز دهد. تأکید فراست بیشتر از همه بر روی این موضوع است که نادانی یک مادر در مواجهه با چالش‌های پرورش فرزندان می‌تواند به تخریب رابطه با او با کودکانش منجر گردد پس چه بهتر که هرچه زودتر مطالب مورد نیاز را فراگیرد. در ادامه مثال‌هایی برای اقسام گوناگون رفتار‌های کودک‌زده می‌شود مثلاً در ماه‌های ابتدایی نوزاد تمام نیاز‌هایش را از طریق گریه کردن اعلام می‌کند که در این مرحله مادر با حرف شنوی از مؤلف کتاب باید به توصیه‌هایش عمل کرده و آرامش خود را حفظ نماید یا از ماه‌های بعدتر می‌گوید که کودک، رفتار‌هایی مانند سعی و خطا کردن و مضطرب شدن به صورتی شایع را ابراز می‌نماید و امن کردن مکان زندگی، وظیفه‌ای دیگر است که از مادر کودک می‌خواهد.

دانلود کتاب مادر کافی

در ادامه می‌توانید نسبت به دانلود کامل کتاب مادر کافی به صورت رایگان و با فرمت pdf اقدام کنید. لینک دانلود در قسمت زیرین ویدیو قرار دارد. همچنین در ویدیو زیر امکان گوش دادن به خلاصه کتاب صوتی این اثر نیز دسترسی خواهید داشت.


دانلود pdf کتاب مادر کافی

درباره جو فراست

جو آن فراست (Jo Frost's) متولد روز 27 ژوئن سال 1971 می‌باشد که علاوه بر نویسندگی، برنامه‌سازی در تلویزیون را هم انجام می‌دهد. وی که دوران کودکی و پس از آن، نوجوانی‌اش را در جنوب غربی لندن سپری کرده است اذعان می‌نماید که در کودکی شرایط بسیار خوبی داشته و لحظات شادی را می‌گذرانده است. او به واسطه ساخت برنامه‌های تلویزیونی محبوبش برای تربیت کودکان سفر‌های زیادی را به شهر‌ها و کشور‌های گوناگون می‌کند و هم اکنون با همسرش در اورنج کانتی کالیفرنیا زندگی می‌کند.

کتاب مادر کافی مناسب چه افرادی است؟

در قسمت معرفی اجمالی کتاب به صورتی کاملاً مشهود این مفهوم دریافت می‌شود که والدین به خصوص مادران که بیشترین اراتباط را با فرزندانشان در 5 سال اولیه دارند افرادی می‌باشند که خواندن این کتاب دستورالعمل گونه به آن‌ها اکیدا پیشنهاد می‌گردد. البته اگر مادرانی علاقه‌مند به تربیت کودکان خود و معتقد به گرفتن مشاوره از اشخاص آگاهی نظیر جو فراست باشند.

فهرست کتاب

کتاب آموزشی مادر کافی به صورت کلی ابتدا در سه فصل با عناوین:

 1. از تولد تا شش ماهگی

 2. از هجده ماهگی تا سه سالگی

 3. از سه سالگی تا پنج سالگی

تهیه و تدوین شده است و سپس فصل‌هایی با عنوان‌های تعیین حد و مرز‌ها، نحوه صحبت کردن با کودک، روش‌های کنترل رفتار کودکان، استقلال طلبی، مشکلات رایج کودکان، به عنوان تکمیل‌کننده در ادامه آمده‌اند تا نکته‌ای از قلم نیفتد و تهیه‌کننده اثر خیالش از بابت ارائه کامل مطالب، راحت باشد.

بخش‌هایی از کتاب مادر کافی

با قاطعیت حرف زدن به این معناست که شما احساسات خود را در کلامتان نشان ندهید، با قاطعیت اما با آرامش بگویید حق چنین رفتاری را نداشتی و دیگر نباید این رفتار را تکرار کنی.

تأیید بدین معناست که لحن شما طوری است که تشویق و تحسین کودک در آن، احساس می‌شود این هم در شرایطی نیست که لزوماً کودک رفتار خوبی انجام داده باشه تا سزاوار چنین رفتاری ملایمی از سمت شما باشد.

قانع‌کننده هم به این شکل است که در زمان صحبت کردن با فرزند خود، نوع چینش کلماتتان را باید طوری انتخاب کنید که از دردسر‌هایی که در حرف زدن با کودک اتفاق می‌افتد جلوگیری کنید مثلاً اگر می‌دانید که فرزند شما اهل چانه زنی است پس اصلاً با او چانه زنی نکنید.

از تولد تا شش ماهگی باید به تمام نیاز‌های کودک و گریه‌های او توجه بشه تا احساس امنیت و اطمینان خاطر داشته باشه، در این بخش توصیه‌هایی برای آرامش و تطبیق یافتن مادر تازه کار وجود داره.

اگر نمی‌توانید زودتر بیدار شوید یا کودک، خیلی زود از خواب برمی‌خیزد او را تا رختخوابش همراهی کنید و به او یادآور شوید که الان برای بیدار شدن بسیار زود است اگر قصد ندارد بخوابد به او اجازه دهید در رختخواب با اسباب بازی‌هایش بازی کند تا زمان بلند شدن فرا برسد. این کار مشابه شیوه ماندن در رختخواب است که دسترسی بچه را به والدین، محدود می‌سازد این روش برای مادرانی که زود بیدار می‌شوند تا به کار‌های منزل رسیدگی کنند اما کودکشان هم زود بیدار شده و مانع کار آنان می‌شود بسیار مثمر ثمر است.

در ابتدا یادآور می‌شویم پس از تولد فرزندتان، خوابیدن تا دیروقت را به خاطر بسپارید و آن را فراموش کنید. اگر کودکتان صبح‌ها زود بیدار می‌شود در صورت امکان، ساعت خواب خودتان را تغییر دهید تا زودتر از حد معمول از خواب بیدار شوید و مشکل حل شود چون اگر فرزندتان سحرخیز باشد نگه داشتن او در رختخواب کار راحتی نخواهد بود این کار عملی‌ترین و بهترین راه برای حل این مشکل است.

از 6 ماهگی تا 18 ماهگی دوره آزمون و خطا برای کودک شروع میشه، در این زمان شغل بچه شما اینه که دنیا رو کشف کنه بنابراین باید محیط رو برای او امن کرد و تا جایی که می‌تونید در زمان بیداری بچه کمتر به کار‌های خونه برسید و بیشتر به او رسیدگی کنید. اضطراب جدایی در این سن بروز می‌کنه راهکار‌هایی برای مقابله با این مسأله در کتاب مطرح شده از جمله بازی دالی موشه که بچه رو آماده می‌کنه برای درک این مطلب که اگر چیزی رو نمی‌بینه دلیل بر این نیست که اون شی وجود نداره و همینطور اینکه قبل از ترک کردن کودک او را آگاه کنید.

18 ماهگی تا 3 سالگی دوره بینابینی هست و پدیده مهمی که در این دوره بروز می‌کنه، نحسی بچه است همون مسأله‌ای که هممون بار‌ها در مغازه و ماشین و خونه اطرافیانمون دیدیم که باعث خجالت زدگی پدر‌ها و مادر‌ها در جمع میشه. کودک در این دوره با واقعیت دنیای اطرافش مواجه شده و فهمیده که همیشه به خواسته‌هاش، جواب مثبت داده نمی‌شه او از عدم توانایی کافی برای انجام امور مربوط به خودش، احساس ناتوانی می‌کنه و اونو با دویدن به هر طرف، جیغ کشیدن، روی زمین نشستن یا حتی خوابیدن، با مشت به زمین کوبیدن و در مواردی با سر به زمین و اثاثیه کوبیدن، نشون می‌ده.

مشخصات کتاب مادر کافی

مشخصات
نویسنده جی. ا. فرست
مترجم مهبد ابراهیمی
ناشر زوار
شابک 9789644012464
موضوع کودکان
زبان نوشتار فارسی
قطع وزیری
نوع جلد سلفون
گروه سنی بزرگسال
چاپ شده در ایران
تعداد جلد 1
تعداد صفحه 264
وزن 528 گرم

نظرات کتاب مادر کافی

 • رویا ناوه کار رویا ناوه کار

  باید اصلا تو عمرت بچه ندیده باشی تا این کتاب به دردت بخوره. من هر چی تو این کتاب خوندم رو از قبل میدونستم!

 • سحر ترابی سحر ترابی

  تعریف زیادی از این کتاب شنیده بودم که اصلا درست نبود این کتاب یکسری مطالب رو کلی گفته که کاربردی نیست کتاب های دیگه ایی تو زمینه پرورش کودک هست که اصلا قابل مقایسه نیست

 • زهرا زیلابی زهرا زیلابی

  کتابی که برام ارسال کردید صفحات زیادی سفید چاپ شده و متن نداره جا انداخته شده نویسنده کاملا کلی گویی کرده حتی به ترتیب رشد بچه اهمیتی نداده و مطابق سن کودک صحبت نکرده و ایده های کلی و به نظرم کاربردی نیستن

 • ملیحه مسعودی ملیحه مسعودی

  مطالب به صورت کلی بیان شده و علی رغم اینکه زبای ساده ای داره ولی مثال های بسیار کمی داره به خاطر همین اجرا کردن خیلی از موارد گفته شده عملی نیست.

 • نسیبه محمدی نسیبه محمدی

  من ک از خرید این کتاب واقعا راضیم

 • مرضیه چپردار مرضیه چپردار

  کتاب خوبیه و روانشناس کودک به من معرفی کردش. ولی مثلا راجع به تولد تا شش ماهگی دو سه صفحه بیشتر مطلب نداره. عمده مطالبش راجع به کودکه، نه نوزاد و شیرخوار.

 • ملیحه عاشوری ملیحه عاشوری

  خوندنش بهتر از نخوندنشه ولی اگه کتابا و مقالات دیگه ایی قبل این خونده باشین خیلی تکراری میشه براتون

 • معصومه دانا معصومه دانا

  برا کسانی که به زودی قراره بچه دار بشن خوبه فقط در حد یه آشنایی اولیه با مسایل تربیتی کودک هست خیلی کلی نوشته شده و در مورد بعضی مسائل و معضلات تربیتی فقط چند خط اشاره شده میشد کمی مصداقی تر نوشته بشه حتی اگه حجم کتاب بیشتر تز یه جلد باشه

 • کاربر کاربر

  خوبه ولی خیلی کلی گویی کرده.البته حق هم داره چون اگه بخوان وارد جزییات بشن حالا ها باید در حال نوشتن کتاب باشه

 • زهرا رییسی زهرا رییسی

  این کتاب فوق العاده کتاب خوبی هستش،مراحل رشد کودک رو به طور کامل گام به گام توضیح داده و بهتر از اون اینه که تمام مطالب به زبان ساده توضیح داده شده و هر قشر از جامعه میتونه کاملا متوجه منظور نوشته بشه

 • زهرا سالمی زاده زهرا سالمی زاده

  بهترین کتابی که یه مادر می تونه بخونه که چجوری رفتار کنه با فرزندش عالیه

 • رها شیرویه رها شیرویه

  این کتاب بسیار خوبه اما مثالهاش کمه من دوست دارم زیاد مثال بزنه ولی در کل پیشنهاد میکنم حتما مامان ها تهیه کنن و بخونن

 • کاربر کاربر

  فعلا دارم مطالعه اش میکنم. ترجمه اش روانه

 • کاربر کاربر

  واسه خودم نگرفتم، کسی گفته بود براش سفارش بدم، اما کتاب همیشه خوبه

 • علی اختیاری علی اختیاری

  کتاب خیلی خوبیه، من شدیدا به والدین توصیه میکنم، به والدینی که در انتظار تولد فرزند هستن یا فرزند زیر ۵سال دارن

 • سهیلا قدرتی زاده سهیلا قدرتی زاده

  هیچ کتابی بد نیست ، بستگی داره ما چقدر اطلاعات و تجربه داریم ، اگه برای بچه اول باشه خوبه اما اگه یه بچه بزرگ کردی اطلاعاتی بیشتر از این کتاب رو تجربه کردی ، کلی گویی کرده و تیتر وار نوشته

 • کاربر کاربر

  قیمتش مناسب بود و کیفیت چاپ هم خوب بود

 • فاطمه حسینی فاطمه حسینی

  بسیارمفید

 • کاربر کاربر

  کتاب معروفیه برای فرزندپروری

 • نسیم علی نیا نسیم علی نیا

  به شدت پیشنهاد میشود

 • محمد واجدی محمد واجدی

  خیلی کتاب خوبیه حتما مطالعه کنید

 • احمد پورامین احمد پورامین

  خواندنش مناسب همه مادران هست

 • عکس خوانده نمی‌شود

  خرید کتاب مادر کافی