همه دروغ می گویند اثر ست استیونز دیویدویتس

معرفی، خلاصه کتاب و دانلود pdf کتاب همه دروغ می گویند اثر ست استیونز دیویدویتس رایگان

ست استیونز دیویدویتس نویسنده کتاب همه دروغ می‌گویند با تحقیقات متعددش در منابع مختلف و از جمله مهمترین آن‌ها به نظر خودش یعنی گوگل به نتایجی دست پیدا کرده است که نشان می‌دهند آدم‌ها به همه دروغ می‌گویند به جز گوگل که در آن جستجو‌های مختلفی انجام می‌دهند. برای مثال از مقاله‌ای می‌گوید که در سال 1950 منتشر شد و نتیجه حیرت‌انگیزی را با خود به همراه داشت. سؤالاتی از جمله اینکه: چند درصد از مردم دنور رأی داده بودند؟ چند درصد از مردم این منطقه به مؤسسات خیریه کمک کرده بودند؟ و چند درصد از ساکنان این شهر دارای کارت کتابخانه بودند؟ مطرح شده بود و پیش از آنکه مردم به آن‌ها پاسخ دهند داده‌هایی که جمع‌آوری شده بود را آماده کرده بودند تا با نتایج نظرسنجی مقایسه کنند. همانطور که محققین انتظار داشتند آنچه که بازگو شده بود، در تضاد آشکار با اطلاعات واقعی بود و مردم، ناخواسته راز‌هایشان را لو داده بودند. چرا که آگاه نبودند موتور جست و جوی گوگل به مانند یک خبرچین دروغ‌هایشان را برملا می‌سازد.

پیشتر که می‌رویم مؤلف در سطر‌های بعدی‌اش مثال دیگری را مطرح می‌کند و از مشکلات و مسائلی که انسان‌ها در زندگی روزمره‌شان با آن‌ها درگیر هستند، سخن به میان می‌آورد که در چنین موقعیت‌هایی بسیاری از افراد از گفتن آن‌ها به نزدیکترین افراد خانواده و بستگانشان خودداری می‌کنند. در حالی که خیلی راحت به سراغ گوگل رفته و به دنبال راهکار‌هایی برای حل مشکلاتشان در آن هستند. سؤال‌هایی که تایپ می‌کنند و صفحات مرتبطی که باز می‌کنند و به خواندنشان می‌پردازند حال و هوای اصلی آدم‌ها را در این زمان‌ها کاملاً روشن و مشخص می‌سازد. بسنده نکردن دیویدویتس به کلیات و ارائه برخی مثال‌های دیگر از نقاط قابل توجه دیگر این اثر به شمار می‌رود.

وی از شب پیروزی اوباما یاد می‌کند که از هر صد جست و جو در گوگل که شامل کلمه اوباما بوده است یکی از آن‌ها حاوی عبارت کاکا سیاه بوده و ثبت نام در سایت استورم فرانت که یک سایت ملی گرای افراطی پرطرفدار در ایالات متحده می‌باشد به طرز اعجاب‌انگیزی بیش از ده برابر روز‌های عادی بوده است. این، یعنی بیشتر از آن چیزی که نشان داده می‌شد نفرت از انتخاب یک رئیس جمهور سیاه پوست در بین عده‌ای از شهروندان کشور آمریکا وجود داشت، چیزی که از نگاه بسیاری از منابع دور مانده بود اما جستجو‌های همین ساکنان در گوگل، به نوعی دستشان را رو می‌کرد به قول همان جمله معروف که آدم‌ها با رفتار‌هایشان حرف می‌زنند نه با زبانشان.

دانلود کتاب همه دروغ می گویند

در ادامه می‌توانید نسبت به دانلود کامل کتاب همه دروغ می گویند به صورت رایگان و با فرمت pdf اقدام کنید. لینک دانلود در قسمت زیرین ویدیو قرار دارد. همچنین در ویدیو زیر امکان گوش دادن به خلاصه کتاب صوتی این اثر نیز دسترسی خواهید داشت.


دانلود pdf کتاب همه دروغ می گویند

درباره ست استیونز دیویدویتس

ست استیونز دیویدویتس (Seth Stephens Davidowitz) نویسنده و اقتصاددان آمریکایی می‌باشد که در سال 1982 در نیوجرسی ایالات متحده متولد شده است. او تحصیل کرده دانشگاه‌های استنفورد و هاروارد است که در نهایت موفق به دریافت مدرک دکترای اقتصاد از دانشگاه هاروارد می‌گردد. وی که به عنوان کارشناس کلان داده هم فعالیت می‌کند سال‌ها روی داده‌هایی که در فیسبوک و ویکی پدیا وجود داشته‌اند، کار کرده و نتایجی در خور را به دست آورده است. مؤلف مطرح کتاب همه دروغ می‌گویند سابقه فعالیت در نیویورک تایمز را نیز در کارنامه خود دارد و تدریس به عنوان استاد مدعو در دانشگاه پنسیلوانیا از دیگر اقداماتش می‌باشد.

کتاب همه دروغ می گویند مناسب چه افرادی است؟

کتاب مذکور برای تمام انسان‌های این کره خاکی پیشنهادی فوق‌العاده است که پس از خواندن آن، پیر و جوان، کوچک و بزرگ، مرد و زن، همه متوجه خواهند شد که رفتار‌های انسان‌ها تا چه حد پیچیده است و دلیل دروغ‌هایی که در جوامع مختلف وجود دارند چیست. خواندن این کتاب به علاقه مندان حوزه اینترنت هم توصیه‌ای جدی است که دریابند چطور این محیط می‌تواند هم الگو‌های رفتاری انسان‌ها را شناسایی نماید و هم اینکه چگونه قادر به فاش کردن ذات تاریک آدمهاست.

فهرست کتاب

مطالب کتاب فوق‌العاده ارزشمند همه دروغ می‌گویند را می‌توان با نظم خاصی در 8 بخش با عناوین زیر طبقه‌بندی کرد:

 • ارزیابی درست رفتار‌های انسانی توسط داده‌های کلان

 • شهودی بودن علم داده‌ها

 • گوگل، بهترین مثال برای ارائه داده‌های کلان و اطلاعات جدید

 • کلان داده‌ها دروغ نمی‌گویند

 • دستیابی به اطلاعات زیرمجموعه توسط داده‌های کلان

 • معنای دقیق همبستگی

 • در صورت وجود متغیر‌های زیاد، نتایج درستی نخواهیم داشت

 • دولت‌ها قادرند از داده‌های کلان برای منافع خود استفاده کنند

بخش‌هایی از کتاب همه دروغ می گویند

معروفترین زبان‌شناسان جهان متن‌های منفرد را تحلیل می‌کنند اما کمتر پیش می‌آید به الگو‌هایی توجه کنند که در میلیارد‌ها کتاب می‌شود دید. بخش اعظم روش تحقیقی که به دانشجویان کارشناسی ارشد در رشته‌های روانشناسی، علوم سیاسی و جامعه‌شناسی آموزش داده می‌شود هیچ سنخیتی با انقلاب دیجیتال ندارد.

روز‌هایی که محققان برای انجام آزمونی ساده، ماه‌های متمادی را صرف استخدام چند دانشجوی کارشناسی می‌کنند، به سر خواهد آمد. در عوض، محققان از داده‌های دیجیتال برای آزمون چند صد یا چند هزار ایده، آنهم تنها در عرض چند ثانیه، بهره خواهند برد. با استفاده از این داده‌ها قادر خواهیم بود در زمانی بسیار کوتاه‌تر آموزه‌های بسیار بیشتری فرا بگیریم.

همه دروغ می‌گویند، مردم در مورد تعداد نوشیدنی‌هایی که در راه خانه خورده‌اند راست نمی‌گویند، درباره اینکه چند وقت یکبار باشگاه ‌می‌روند، قیمت کفش‌های جدیدی که خریده‌اند چقدر بوده یا اینکه فلان کتاب را خوانده‌اند یا نه دروغ می‌گویند. آدم‌ها می‌گویند: در تماس خواهیم بود، در صورتی که دیگر خبری ازشان نمی‌شود می‌گویند از دست تو ناراحت نیستند ولی هستند، می‌گویند دوستت دارند درحالیکه ندارند با اینکه در لجن دست و پا می‌زنند می‌گویند خوشحالند می‌گویند زن‌ها را دوست دارند حال آنکه در حقیقت از مرد‌ها خوششان می‌آید.

وقتی پوپر با بهترین روشنفکران زمانش معاشرت می‌کرد، بهترین فیزیکدانان، بهترین تاریخ‌دانان، بهترین روانشناسان، توجهش به تفاوت جالبی جلب شد. وقتی فیزیکدانان حرف می‌زدند پوپر به کارشان باورداشت بی‌تردید آن‌ها هم گاهی دچار اشتباه می‌شدند یا از سوگیری ناخودـآگاهشان فریب می‌خوردند اما فیزیکدانان درگیر فرآیندی بودند که مشخصاً حقایق عمیقی درباره جهان برملا می‌کرد و در نظریه نسبیت انیشتین ب اوج می‌رسید. در مقابل، وقتی مشهورترین دانشمندان علوم اجتماعی حرف می‌زدند پوپر احساس می‌کرد به مشتی یاوه گوش می‌دهد.

مردم به دوست‌ها دروغ می‌گویند به رئیس‌ها دروغ می‌گویند به بچه‌ها دروغ می‌گویند به پدر‌ها و مادر‌ها دروغ می‌گویند به دکتر‌ها دروغ می‌گویند به همسر‌ها دروغ می‌گویند حتی به خودشان هم دروغ می‌گویند و بی‌برو برگرد به پیمایش‌ها هم دروغ می‌گویند.

فیسبوک به یک مکان دیجیتال تبدیل شده که دوستان من در مورد اینکه تا چه اندازه زندگی‌شان خوب است، بلوف می‌زنند. به نظر می‌رسد در دنیای فیسبوک یک فرد بزرگسال با خوشبختی ازدواج کرده و در کارائیب تعطیلات خود را گذرانده و از اقیانوس اطلس استفاده می‌کند در دنیای واقعی بسیاری از مردم از خطوط پرداخت سوپرمارکت، عصبانی هستند و تماس‌های تلفنی همسرشان را که سالهاست به او بی‌توجه هستند را نادیده می‌گیرند.

داده‌های بزرگ به ما امکان می‌دهد بخش‌های کوچکی از یک مجموعه داده را به طور معنی داری بزرگ کنیم تا بینش جدیدی در مورد اینکه چه کسی هستیم داشته باشیم. علم داده، یک فرآیند طبیعی و اداراکی انسانی را طی می‌کند، الگو‌هایی را پیدا می‌کند و از آن‌ها موضوعات معنی دار ایجاد می‌کند و استروئید‌ها را به آن تزریق می‌کند. به طور بالقوه به ما نشان می‌دهد که جهان به روشی کاملاً متفاوت از آنچه ما فکر می‌کردیم کار می‌کند.

اکنون متقاعد شده‌ام که جستجو‌های گوگل، مهمترین داده‌هایی است که تاکنون در مورد روان انسان جمع‌آوری شده است.

من به دنبال ارتباط معنادار بین جستو جو‌های گوگل انجام شده در مورد افسردگی در یک منطقه جغرافیایی و طیف وسیعی از عوامل مختلف گشته‌ام از جمله: شرایط اقتصادی، سطح تحصیلات و حضور داشتن در کلیسا‌ها، تأثیر اقلیم سرد از تمامی این‌ها بیشتر است. در ماه‌های زمستان مناطق دارای آب و هوای گرمتر مثل هانولولو در هاوایی 40 درصد کمتر از مناطق سرد مثل ایلینویز شیکاگو جستو جو‌های مربوط به افسردگی داشتند.

هنگامی که به حس ششم خود بیش از حد اطمینان کنیم ممکن است گاهی به علت علاقه زیادمان به تغییرات و موارد چشم گیر دچار اشتباه شویم. ما غالبا در تعمیم داستان‌هایی به یاد ماندنی که برای خود یا دوستانمان رخ می‌دهد زیاده روی می‌کنیم. به عنوان مثال، در یک نظرسنجی مشخص شد که از نظر مردم، گردباد‌ها بیشتر از آسم باعث مرگ و میر می‌شوند در حالی که حقیقت این است که بیماری آسم حدود هفتاد برابر گردباد‌ها کشته می‌دهد. مرگ‌های اتفاق افتاده به علت بیماری آسم به چشم نمی‌آیند و در اخبار گزارش نمی‌شوند.

هدف دانشمندان داده، بهتر فهمیدن دنیاست، هنگامی به نتایج مخالف شهود می‌رسیم که با چیزی که شهودمان به ما می‌گفت هماهنگی ندارد و می‌توانیم با کمک داده‌های بیشتری سعی کنیم توضیح دهیم که چرا دنیا طوری نیست که به نظر می‌آید.

مشخصات کتاب همه دروغ می گویند

مشخصات
نویسنده ست استیونز و دیویدویتس
مترجم ریحانه عبدی
شابک 9786007289518
ناشر گمان
موضوع جنبه های اجتماعی
رده‌بندی کتاب علوم اجتماعی و جامعه شناسی (علوم اجتماعی)
قطع رقعی
نوع جلد شومیز
گروه سنی بزرگسال
تعداد جلد 1
وزن 220 گرم

نظرات کتاب همه دروغ می گویند

 • محدثه باقرپور محدثه باقرپور

  محتوای عالی. فقط قطع کتاب رقعی نیست پالتویی هست و سخت باز میشه کاش نشر گمان کتاباشو با اندازه بزرگتر و کیفیت بهتری چاپ کنه

 • سید هرمز چابک سید هرمز چابک

  با این کتاب در برنامه کتا باز آشنا شدم واز تهیه کردم تشکر

 • فرشاد داوری فرشاد داوری

  اگر خوشتون میاد که عقاید قبلی خودتون رو در مورد انسان و طرز فکرش، به چالش بکشید، این کتاب زحمت این کار رو براتون کشیده، تو هر صفحه ش کاملا از چیزایی که باور داشتین دور میشین تا حقیقت جدیدتری رو ببنید! نه که باور های قبلی اشتباه باشند، حقیقتند، ولی حقیقت تاریخ انقضا داره، و این کتاب تولید جدیدی از کارخانه ی حقیقته!

 • فرحان ساکت فرحان ساکت

  به پیشنهاد بی پلاس تهیه کردم حتماً وقتی بی پلاس میگه خوبه، خوبه

 • محمد رضا صفاری محمد رضا صفاری

  به توصیه سروش صحت عزیز گرفتم.

 • سید مصطفی حسینی سید مصطفی حسینی

  مسابقه کتاب و انتشارات خوبه اما خب کاهیه ولی من خودم به شخصه با کاهی بودنش حال کردم

 • راضیه راضیه راضیه راضیه

  کتاب خوبیه

 • محمد علیپور محمد علیپور

  محتوای این کتاب فوق‌العاده‌س و واقعا ارزش خوندن داره. حتما حتما مطالعه کنید و از این کتاب ارزشمند لذت ببرید.

 • ریحانه کلهر ریحانه کلهر

  بسته‌بندی حتی از ناشرانی که کتاب ارسال می‌کنند بهتر بود.

 • پریناز پورعلی پریناز پورعلی

  من براساس تبلیغ تو کتاب باز خریدم که خیلی تعریف میکردن و شروع کردم به خوندن ...کتاب خوب ارزش خوندن چند بار رو داره

 • کاربر کاربر

  بهترین ترجمه این کتاب هست که به چاپ نهم رسیده.

 • کاربر کاربر

  توووووووووپ

 • پویا تفرشی پویا تفرشی

  خیلی عالی بود

 • کاربر کاربر

  خوبه جالب بود

 • مصطفی یوسفی مصطفی یوسفی

  کتاب خوبیه اما فونتش یکم ریزه

 • کاربر کاربر

  نشر گمان عالیه

 • میر ابراهیم میر ابراهیم

  این کتاب بیشتر درمورد علم داده در دنیای امروزیه و مفصل به این موضوع می پردازه و مثال های فراوانی میزنه. جنس کاغذ کیفیت چاپ ترجمه همگی خوب بودند و باید آفرین گفت به نشر گمان بخواطر کتابی با این کیفیت خوب.

 • کاربر کاربر

  آیا این کتاب میخواهد با روان ما بازی کند یعنی چی آیا نویسند حرفی برای گفتن دارد من میخواهم این رو بفهمم

 • کاربر کاربر

  به پیشنهاد سروش صحت خریدم ممکن است دوست داشته باشید ممکن هم هست ارتباط برقرار نکنید

 • کاربر کاربر

  کتاب خوبیه. با خواندنش مطالب زیادی یاد می گیرد که جای دیگه ای گیرتون نمیاد. موضوع جذاب و امروزی کتاب با بیانی روان و گیرا ارایه شده. واقعا لذت بردم از خوندنش

 • سیده راضیه سیادت سیده راضیه سیادت

  مفید و خواندنی

 • عکس خوانده نمی‌شود

  خرید کتاب همه دروغ می گویند