بیشعوری اثر خاویر کرمنت

معرفی و دانلود کتاب بیشعوری اثر خاویر کرمنت رایگان به همراه خلاصه کتاب

خاویر کرمنت کتاب بیشعوری را با جمله‌ای بر روی جلد آن به انسان‌های بسیاری در دنیا معرفی می‌کند: راهنمای عملی شناخت و درمان خطرناک‌ترین بیماری تاریخ بشریت. از عنوان اثر همانطور که برمی آید نویسنده خوش فکرش قصد دارد پدیده‌ای به نام بیشعوری را در دنیای امروز مورد بررسی و کنکاش قرار دهد. البته با زبانی طنز و آوردن نمونه‌های گوناگون برای تفهیم بهتر مطلب به خوانندگان. وی بیشعور‌ها را آدم‌های باهوشی می‌داند که با خودخواهی و اعتماد به نفس کاذبشان فکر می‌کنند فقط خودشان هستند که اهمیت دارند. او به کلی گویی نمی‌پردازد بلکه در تقسیم‌بندی اولیه، بیشعور‌ها را به 5 دسته مجزا تفکیک می‌کند و سپس زیرشاخه‌هایی برای آن‌ها ارائه می‌نماید و پس از مطرح کردن مسأله موجود، به دادن راه حل‌ها می‌پردازد. می‌توان این کتاب را به نوعی یک کتاب روانشناسی هم دانست که زبان طنزش بر تأثیرگذاری‌اش می‌افزاید و همین موضوع باعث شهرت و فروش فراوان آن از لحظه چاپ تاکنون شده است.

کار زیبایش در ابتدای داستان این است که خود را یک بیشعور می‌داند و بر خلاف اعتقاد بسیاری از پزشکان حوزه رفتارشناسی، این بیماری را قابل درمان و علاج می‌داند. خواننده وقتی جلوتر پیش می‌رود و با تعاریفی همچون بیشعور مدنی، بیشعور مقدس مآب، بیشعور دیوان سالار و مواردی از این دست برخورد می‌کند، به دید عمیق مؤلف، بیشتر پی می‌برد. کرمنت پا پس نمی‌کشد و قدرت گرفتن بیشعور‌ها در جوامع و روابطی که آن‌ها در اجتماع دارند را هم به تفصیل مورد بحث قرار می‌دهد. او هوشمندانه طوری مشخصه‌های اینگونه افراد را ارائه می‌کند که خود خواننده ضمن مطالعه اثر، خودش را به ناگاه با شخصیت‌های داستان مقایسه می‌کند تا متوجه شود خودش هم جزء این افراد است یا نه.

نقطه عطف کتاب از دیدگاه بسیاری از منتقدین، مانور نویسنده بر روی پذیرش بیشعوری از سوی فرد بیشعور است که خاویر کرمنت آن را مهمترین بخش می‌داند و معتقد است تا این قسمت صورت نپذیرد نمی‌توان به مراحل بعدی رفت و بیماری را درمان کرد. داستان‌های گوناگون مطرح شده از سوی گوینده، صرفاً تخیلی هستند و اشاره به شخص خاص یا ماجرایی در دنیای واقعی ندارند ولی خوب موجب همذات پنداری ما می‌گردند. زیرا با خواندن آن‌ها مواردی که در اطرافمان رخ می‌دهد را به یکباره به یاد می‌آوریم چون خود خلق‌کننده اثر هم مثل بقیه انسان‌ها در دنیای امروز و در میان مردم زندگی می‌کند و با مسائلی این چنینی آنقدر برخورد داشته است که نشانه‌هایشان را در قالب داستان‌ها بیان می‌نماید.

از دیگر نکات جالب قدم زدن در خطوط این کتاب آن است که بعضا متوجه نگرانی نویسنده می‌شوید. او به زبانی مستقیم و غیر مستقیم به مسری بودن بیماری بیشعوری اشاره می‌نماید و خواستار آن است که دنیا را از دست آن‌ها نجات دهیم وگرنه نابود می‌شود. عقیده مشترکی که پس از اتمام مطالعه کتاب مذکور بین خواننده و نویسنده شکل می‌گیرد، این خواهد بود که بیشعوری عارضه خطرناکی است که توسط افراد بیشعور و به صورت آگاهانه در جامعه اتفاق می‌افتد و به همین دلیل، غلبه بر آن مشکل است. بخصوص که تاکنون راه حل‌های علمی برای آن ارائه نشده‌اند. البته که این گفته‌ها همه ما را نگران می‌کند اما نگران شدن و در صدد حل کردن این چالش به مراتب بهتر از ندانستن و کوتاه آمدن در مقابل آن است.

دانلود کتاب بیشعوری

در ادامه می‌توانید نسبت به دانلود کامل کتاب بیشعوری به صورت رایگان و با فرمت pdf اقدام کنید. متن کتاب بیشعوری جلد اول و دوم به صورت pdf و بدون سانسور برای دانلود رایگان با لینک مستقیم در دسترس کاربران قرار گرفته است. لینک دانلود در قسمت زیرین ویدیو قرار دارد. همچنین در ویدیو زیر امکان گوش دادن و دانلود کتاب صوتی بیشعوری نیز دسترسی خواهید داشت.


دانلود pdf کتاب بیشعوری

درباره خاویر کرمنت

خاویر کرمنت یک نویسنده و روانشناس آمریکایی است که خیلی‌ها او را در ایران با اثر مذکور که در حال معرفی‌اش هستیم می‌شناسند. اگرچه کار‌های دیگری از او در بازار کتاب ایران، ترجمه و به چاپ رسیده‌اند از جمله «بیشعور‌های ابدی»، «بیشعور‌های گردن کلفت» و «بیشعوری بس است دیگر». از زندگینامه این نویسنده تأثیرگذار اطلاعات زیادی در دسترس نیست و گفته شده که او پزشکی است که پس از مشاهده نشانه‌های مربوط به شیوع گسترده بیماری بیشعوری در دنیا، تصمیم می‌گیرد وارد حوزه روانشناسی شود و به تحقیقات گسترده‌ای بپردازد و نتیجه آن‌ها را در قالب آثار گوناگونی منتشر و اطلاع‌رسانی نماید.

این کتاب مناسب چه افرادی است؟

انسان‌ها چه بیشعور باشند و چه در ارتباط با افراد بیشعور روز‌های زندگی خود را بگذرانند بدون تردید باید بیشعوری را به عنوان یک راهنما انتخاب کرده و همچون دستورالعملی راهگشا آن را به کار ببندند البته که این کتاب آنقدر محبوب است که بعید است مردم آن را نشناسند حتی آن‌هایی که شاید خیلی هم کتابخوان نباشند. این کتاب به عده‌ای هم که احتمالاً مفهوم بیشعوری را تاکنون سطحی درک کرده‌اند پیشنهاد می‌شود تا با ابعاد عمیق‌تری از آن آشنا گردند.

فهرست کتاب

کتاب پیش رو متشکل از 5 بخش و 24 فصل می‌باشد برای آنکه در حوصله بگنجد این 5 بخش را با توضیحاتی مختصر معرفی می‌کنیم: بخش اول با عنوان چه کسی بیشعور است، خواننده را متوجه آن می‌کند که مشخصات یک فرد بیشعور چیست، بخش دوم روشن‌کننده انواع بیشعوری می‌باشد. بخش سوم برای جامعه‌ای که بیشعور می‌شود سؤالاتی مطرح می‌نماید. در بخش چهارم به زندگی افراد بیشعور می‌پردازد و مخاطب را بیشتر با آن‌ها آشنا می‌کند و بخش پنجم راهکار‌هایی برای ر‌هایی و نجات از بیشعوری ارائه می‌کند.

بخش‌هایی از کتاب بیشعوری

یکی از خصلت‌های این بیشعور‌ها این است که خود را چنان برگزیده خداوند می‌دانند که حتی هاله نورانی دور سرشان را هم می‌بینند.

ببین چه تو بیشعور باشی چه نباشی واقعیت این است که خیلی از مردم بیشعورند. بیشعوری چیزی است مثل چپ دست بودن، قابل درمان هم نیست. بهت‌زده شده بودم پرسیدم: پس اگر علم روان پزشکی نتواند مشکل بیشعوری یک نفر را حل کند، فایده‌اش چیست؟

خیلی دوست دارم که آدم‌های لطیف، متشخص و درستکاری که انگار برای شکست خوردن آفریده شده‌اند را از میدان به در کنم. معتقدم که بزرگترین وظیفه من در زندگی آن است که به این موجودات احساساتی و رقت‌انگیز یاد بدهم که کم نیاوردن یعنی چه.

بسیاری از مردم عقیده دارند: شاید من نتوانم بیشعوری را تعریف کنم اما قطعاً وقتی بیشعوری را ببینم می‌شناسمش و این، سخن درستی است، تقریباً همه در این امر اتفاق نظر دارند که یک بیشعور کسی است که رفتار وقیح و نفرت‌انگیزی را به صورت کاملاً ارادی و عمدی از خود بروز می‌دهد و از ایجاد اختلالی که در کار‌ها به وجود آورده و‌ آزاری که به دیگران رسانده قلبا بسیار خوشحال است.

یکی از بیشعور‌های تحت درمان می‌گوید: تا زمانی که شروع به درمان نکرده بودم، هیچ تصوری از اینکه چند نفر دیگر بیشعور هستند نداشتم اما مدتی که گذشت فهمیدم که تمام دوستانم هم بیشعور هستند ولی وقتی بهشان پیشنهاد کردم که با من در جلسات درمانی شرکت کنند فقط مثل بیشعور‌ها به من خندیدند.

بعضی از بیشعور‌ها این بیماری را از والدین بیشعورشان می‌گیرند عده‌ای را مافوق‌ها و همسران بیشعورشان آلوده می‌کنند. برخی قربانی آئین‌های بد هستند و برخی با گذراندن دوره‌های آموزشی خودباوری و بالابردن اعتماد به نفس به بیشعوری مبتلا می‌شوند. ردیابی موارد دیگر مشکل‌تر است اما معمولاً گوش دادن به موسیقی پانک راک، تماشای شو‌های تلویزیونی یا عضویت در شبکه‌های کابلی هم بی‌تأثیر نیست.

تمام بیشعور‌ها نسبت به بیشعوری‌شان تعصب دارند و سعی می‌کنند با توجیه و دلیل تراشی برای وقاحت و مردم‌آزاری‌شان در بیشعوری خود ثابت قدم باشند. به همین خاطر جرات نمی‌کنند حتی یک لحظه از موضع خود عقب بنشینند مبادا آن اندک وجدانی که در وجودشان باقی مانده مجبورشان کند که با خودشان رودررو شوند.

احتمالاً سخت‌ترین لحظات عمر یک بیشعور وقتی است که لازم باشد با دیگران شاد باشد یا دیگران را شاد کند. یکبار که یکی از عمه‌های بیشعورم را برای شام شب کریسمس دعوت کرده بودم، او حاضر شد دلایلی را که بخاطر آن‌ها نمی‌توانست ذره‌ای احساس شادی داشته باشد را به من بگوید اما درست در همان لحظه‌ای که همه شروع به گفتن تبریک و کریسمس مبارک به همدیگر کرده بودند، تا من را دمغ کند.

یکی از بیمارانم می‌گفت: تنها چیزی که در زندگی‌ام همیشه عاشقانه آن را انجام داده‌ام، نفرت از شوهرم بوده، الان واقعاً از کشتنش متأسفم و زندگی بدون او به نظرم خیلی پوچ و خالی می‌رسد دیگر نمی‌دانم با کی باید چکار کنم.

اگر بیشعور‌های مقدس مآب نمی‌توانند هیچ چیز خوبی در دیگران ببینند در مقابل عده‌ای هم هستند که نمی‌توانند هیچ چیز بدی در آدم‌ها ببینند و آن‌ها کودکان عصر جدید هستند. آدم‌هایی که در نهایت خوش بینی معتقدند که همه چیز جهان در نهایت کمال است و هیچ مشکل بزرگی وجود ندارد.

یکی از حوزه‌های مهم اجتماعی که ویژگی‌های بیشعوری را می‌توان در آنجا دید، حوزه‌ی تجارت است. مهمترین عامل آلودگی تجارت به بیشعوری، رابطه تنگاتنگ آن با صنایع نظامی است، بده بستان خوبی بین این دو برقرار است به طوری که به نظر می‌رسد همزمان دستشان توی جیب هم باشد.

باید قبول کنیم که هر کس یا گروهی که یک نسل از بچه‌ها را از آموزش و پرورش خوب محروم کند تا به اهداف خود برسد، بیشعور تمام عیار است.

تنها راه بهبود کیفیت آموزشی، بیرون کردن بیشعور‌ها از نظام آموزشی و بازگرداندن اهداف اصلی آموزش و پرورش، یعنی آموختن فکر کردن، خواندن و نوشتن به بچه‌ها است.

هیچکس دوست ندارد قبول کند که یکی از دوستانش ممکن است بیشعور باشد اما چنین چیزی هست، متأسفانه دنیای دوستی بی‌عیب و نقص نیست. بعضی وقت‌ها آن‌ها مدت‌ها بعد از آغاز دوستی‌شان با ما به بیشعوری مبتلا می‌شوند.

مشخصات کتاب بیشعوری

مشخصات
نویسنده خاویر کرمنت
مترجم دکتر رویا امامی میبدی
شابک 9786009748136
ناشر ایرمان
موضوع رمان
رده‌بندی کتاب مدیریت (علوم اجتماعی)
قطع رقعی
نوع جلد شومیز
تعداد صفحه 220
تعداد جلد 1
وزن 250 گرم

نظرات کتاب بیشعوری

 • صدف ضیاء صدف ضیاء

  برخلاف چاپ های جدید بیشعوری این انتشارات از سر و ته کتاب نزده و تقریبا کامله فقط بعضی جاها سانسور شده است،نسبت به ترجمه اصلی محمود فرجامی قیمت روی جلد ۵۰ تومنه اما اینجا به قیمت ۱۵ تومن به فرشو میرسه و فک میکنم به دلیل مشکل فاحش اشتباهات تایپی و گرامریه ک در بیشتر صفحات کتاب دیده میشه اشتباهات جوری نیست که نشه متوجه مفهوم نشد اما حرف اضافه بعضی فعل ها اشتباه نوشته شده،بعضی کلمات اشتباه املایی دارند و در بعضی جملات طولانی فعل اخر جمله فراموش شده. ولی با همه این ها نسبت به قیمتی که پیشنهاد داده ارزش خریدن داره،مخصوصا که کتاب خلاصه نشده. اگر توضیحات براتون مفید بود لایک کنید تا بقیه هم ببینند=)

 • امید نانوایی امید نانوایی

  سلام.مجموعه کامل این کتاب ها ۴ جلده و نویسنده گفته احتمال جلد بعدی هم هست منتظره تا بتونه ابعاد بی پایان بیشعوری را در سراسر دنیا بدست بیاره تا چاپ کنه .من تمام چهار جلد را خط بخط با دقتی وسواس گونه خواندم .در نگاه اول و سطحی این به ذهن خواننده میرسه که این نویسنده فقط دنبال خرده گیری یا یک بهانه است تا به همه برچسب بیشعوری بزنه.اما اینطور نیست .بنظر نویسنده هر نوع زرنگی پلید گونه هر نوع چپاول و ناحق کردن آگاهانه یک بیشعوری بحساب میاد که می‌تونه در ابعاد فردی .خانوادگی .محلی شهری با دولتی پیش بیاد .هر نوع ناآگاهی خود خواسته .و نخواستن در یادگیری و آموزش همه جانبه در افراد یا ممالک هم بیشعوری بحساب میاد عدم درک شعور خودخواسته توقع های بیجا .دستور دادن ها.. ندیدن های مشکلات دیگران و اجتماع که عمدی باشند .ولخرجی های احمقانه که از جیب خودشون نباشه . جلب ترحم و و و و .... یک نوع زرنگی است که از بیشعوری نشات میگیره.یک نکته بسیاااار مهم اینکه باااید تعصب در کلمه بیشعوری را کنار بزاریم.تا بتونیم استفاده کامل از کتاب را ببریم. باید قبول کنیم که امکانش هست در وجود ما .اطرافیان در و همسایه .و حتی عزیزانمون یک نوع رگه های از این رفتارها وجود داشته باشه ما باااید بتونیم این چالش های رفتاری را بشناسیم تا بتونیم برطرفشان کنیم .و بتونیم بیشعور ها ب اطرافمان را با دقت بشناسیم تا گزندی به ما نزنند .نویسنده گفته من میدونستم اسم کتاب را نا آگاهی. ویا نادانی بزارم .اما بیشعوری یک کلمه و یک تلنگر تلخ ذهنی است تا خواننده جویای بهتر شدن .جرقه ای در ذهنش بوجود بیاد ..نتیجه.. متعصب از شنیدن کلمه بیشعوری نباشین ذهنتون را باز و آماده نگه دارین.با دقت بخونید .وسعی کنید رفتار خودتون را از نگاه دیگران تجسم کنید .مطمئنا کتاب مفیدی خواهید خواند ببخشید نوشته های من خودش کتاب شد .ممنون خوندین .اگه پسندید لایک کنید ممنون

 • مولود قاسمي مولود قاسمي

  دیگه معروفیت کتاب که انقد زیاده جای صحبت نمیمونه من نخونده بودم و دوس داشتم بخونمش قیمت روی جلد ۴۵ تومنه ولی تو تخفیف ۱۲ تومن گرفتم کیفیت چاپش و جنس کاغذش خوبه و من راضی بودم

 • دانیال نعمتی زاده دانیال نعمتی زاده

  قیمت این کتاب داخل نسبت به سایر بازار فروش کتاب ها خیلی مناسب تره. کیفیت چاپ و صحافی و دیزاین کلی کتاب مخاطب پسند و دلچسب و کتاب بدون آسیب فیزیکی و کاملا سالم به دستم رسید . چون قبلا این کتاب رو مطالعه کردم بصورت کلی نظرم رو درباره محتوا میگم : این کتاب یه کتاب روانشناختی هستش که با هدف قرار دادن چیز هایی پیش میره که صحیح نیست اما در جامعه به صورت عام طبیعی جلوه داده شده؛ ممکنه خیلی از افراد این کتاب رو نپسندن به خاطر اینکه انتها متوجه میشن که خودشون هم بی‌شعور هستن! اما تصور کنید که توی جنگ گلوله به شما خورده و اون گلوله داخل بدنتون مونده؛ جراح برای بیرون آوردن اون گلوله ، تیغ جراحی روی پوست شما میکشه و ممکنه حتی دردش از همون گلوله هم بیشتر باشه اما هدفش فقط درآوردن اون گلوله ست! حال این گلوله رفتار های غلط ماست جراح همون روانپزشک تیغ جراحی قلم روانپزشک و بدن و پوست هم همون روح ما! هرچند که این گلوله بیشتر و کهنه تر در بدن ما باشه درآوردنش هم سخت تره. بی شعور نباشیم چون علاوه بر آسیب به خودمون به افراد دور خودمون هم آسیب می‌زنیم

 • وحید رضایی وحید رضایی

  ای کاش مترجم یا ناشر این اثر یکبار ، فقط و فقط یکبار قبل از انتشار کتاب رو مطالعه می کردند تا این افتضاح رخ نده . من بدون اغراق میگم تقریبا در هر صفحه یک غلط املایی یا نگارشی وجود داره . این کتاب رو من قبلا از مترجم و نشر دیگری خونده بودم که بسیار با کیفیت و خوب بود ، ولی متاسغانه این انتشارات خیلی ضعیف عمل کرده !

 • کاربر کاربر

  من این کتاب و از نخردیم و میخوام نظرم رو درباره ی محتوای کتاب بگم حقیقت اینه که سلیقه ها متفاوته و این نظر شخصی منه این کتاب بسیار معروف شد و خیلی افراد از خوندنش لذت میبرند اما به نظر من کتاب هیچ دیدگاه خاص و فضایی نداره چیز هایی هست که شما رورانه میبینید و تجربه میکنید و دقیقا نظراتی هست که تو ذهن اکثر انسان ها شکل میگیره تعریف عامیانه ای از بیشعوری تو ذهنمون داریم و کتابی گفته شده و مانند بک بیماری علائم افراد مریض به بیشعوری رو گفته و بسیار حوصله سر بر هست بار هم تاکید میکنم این نظر شخصیم بود و در کل پیشنهاد نمیکنم و فکر نمیکنم لایق این معروفیت باشه

 • تکتم عطایی تکتم عطایی

  بیشعورای زندگیتونو بشناسین با این کتاب

 • کاربر کاربر

  میخواستم مرجوع کنم ولی بی خیال شدم اما بین کتاب های دیگه له شده بود بدنه کتاب دیگه به خاطر قیمت نابود نکنید کیفیت رو و متاسفانه انتشارات‌ ایرمان نیست و پرثوآ فرستادید.

 • زهرا کلامی زهرا کلامی

  یکی از کتابایی که خیلی وقت بود میخواستم بخرم و بخونم، هنوز نخوندمش اما میدونم حول چه موضوعیه با این حال درمورد محتواش فعلا نظری نمیدم، کیفیت چاپش و صفحاتش که خیلی خوب بود من راضی ام، بعضیا دوست دارن برگه های کتاب سفیده سفید باشه اما این سفیدی چشم رو خسته میکنه، خوشحالم که برگه های این کتاب ازون سفید بدا نیست خیلی خوبه.

 • کاربر کاربر

  کتابه خیلی معروفی هست لازم هست همه بخوننش چون ضرری نداره فقط آدم رو از زندگی کورانه در میاره!قیمتش که هم عالی هست در بسته بندی خووب !تو کتاب قیمت رو زده بودن ۵۸ تومن‌ من از خریدم ۱۳ تومن !

 • شیخ حسن حسنوند شیخ حسن حسنوند

  خیلی عالیه نقاط قوت و ضعفش رو گفتم

 • کاربر کاربر

  حتما پیشنهاد می‌کنم

 • Fa Hoshmand Fa Hoshmand

  هنوز نخوندم ..اما بدترین کتاباهم باعث رشد میشن

 • کاربر کاربر

  با خوندنش بیشعورهای اطراف رو میشناسی و سعی در کنترل کردن رفتارهای خودت پیدا میکنی که بیشعور به حساب نیای من این کتاب رو خط به خط برای خودم تحلیل کردم هر خطی رو که بخونی تصویر یکی میاد تو ذهنت

 • یکتا نجفی یکتا نجفی

  واقعا ب نظرم هرکسی یک بار باید بخوندش خیلی عالی و تاثیر گذاره

 • صامن بهرامپور صامن بهرامپور

  من این کتاب فقط خریددم بخونم. و هیچ اطلاعاتی ازش نداشتم. ولی وقتی شروع کردم به خوندن فهمیدم چه اشغالی خریدم و پولم دور ریختم. هیچ هدفی داخلش نیس جز اینه به همه بگه بیشعورید. نخرید برید کتاب های با محتوا بخرید که ذهنتون باز کنه

 • شقایق برزگر شقایق برزگر

  حتما بخرید حتما بخونید حتما بخونید حتما بخونید و حتما هدیه بدید که دیگران هم بخونن

 • محمد رسول زمانی محمد رسول زمانی

  کتاب زرد هست و زیاد برای خوندن خوب نیست

 • Mahsa Abedini Mahsa Abedini

  هنوز کامل نخوندم ولی راضیم ازش قیمتشم خدایی خوب بود البته تو این بخشی ک خوندم چند تا غلیط املایی ام داشت

 • کاربر کاربر

  بعد از خوندن این کتاب به این تفکر می رسید که همه بیشعورن

 • جلال مقدم جلال مقدم

  به نظر من ۲۵ هزار برای ارسال سه تا کتاب مبلغ زیادی هست!

 • عکس خوانده نمی‌شود

  خرید کتاب بیشعوری