عیبی ندارد اگر حالت خوش نیست اثر مگان دیواین

معرفی و دانلود کتاب عیبی ندارد اگر حالت خوش نیست اثر مگان دیواین رایگان به همراه خلاصه کتاب

کتاب عیبی ندارد اگر حالت خوش نیست نوشته‌ای است از مگان دیواین که برای تغییر نگرش انسان‌ها نسبت به سوگ، مورد تألیف قرار گرفته است. نویسنده‌ای که نه فقط از روی مطالعات گوناگون بلکه از طریق تجارب سخت و گا‌هاً تلخی که داشته است، از غصه‌ها و اندوهی که مدتی در زندگی شخصی‌اش، همدمش بوده‌اند سخن به میان آورده و اینگونه اشاره نموده که درد‌های روحی و روانی‌اش، بر روی خواب، خوراک و حتی ارتباطش با محیط، تأثیرات به شدت مخربی گذاشته بودند تا اینکه با استفاده از راهکار‌ها و مهارت‌هایی که سرمنشأ آن‌ها روانشناسی بالینی بوده است و البته آزمایش کردن آن‌ها بر روی خود، موفق به تسکین آن‌ها گشته و متوجه شده است که لزوماً قرار نبوده دردش را از بین ببرد و به جای آن می‌بایست مرهمی را برای آرام کردن آن‌ها می‌یافته است.

خواننده‌ای که با اثر مذکور روبرو می‌شود به صورتی کاملاً مشهود در می‌یابد که پس از اتفاقاتی نظیر مرگ و فقدان عزیزان یا داشته‌های دیگر، کاملاً طبیعی و محرز است که سوگی پدیدار شود و آن‌ها در عوض آنکه بخواهند خودشان را از آن سوگ دور نمایند باید در آغوشش بگیرند و تجربه‌اش کنند. در همین راستا پیدا کردن راه حل برای مسأله موجود و یافتن تسکینی جهت رنجی که متحمل شده‌اند، اتفاق مدنظر دیواین این است که باید برای هر آدمی که علاقه‌مند به بهتر کردن شرایط خود می‌باشد، رخ دهد. نکته بسیار جالبی که از نتایج آموزه‌های کتاب مطرح می‌گردد این است که با عمل به آموزه‌هایش در جهت برخورد مناسب با هرگونه درد و اتفاق تلخی، موقعیت‌های این چنینی نه تنها برای خود شخص که برای اطرافیان هم قابل تحمل‌تر می‌گردد زیرا همه انسان‌ها خواهان همدردی، محبت و درک متقابل در رخداد‌های مختلف زندگی هستند. به ویژه شرایط چالش برانگیز حیات یک شخص که به معنای واقعی سنگ محکی برای سنجش بلوغ شخصیتی وی می‌باشد.

دانستن این مفهوم از سوی شخص سوگوار که غصه خوردن و در آغوش کشیدن سوگ به اندازه عشق می‌تواند ارزشمند باشد و در هنگام غمگین بودن با تمام وجود، هیچکس او را مجنون و دیوانه خطاب نمی‌کند، نقطه روشن دیگری است که خط بطلانی بر باور‌های غلط موجود در برخی جوامع و محیط‌ها راجع به موضوع غم و سوگواری می‌باشد. انسانی که در رنج‌هایش غرق می‌شود ولی تصمیم می‌گیرد با شیوه‌ای درست و متفاوت با آن روبرو شود، بهترین عملکرد را از خود نشان خواهد داد چنان که هم خودش و هم دیگران را شگفت‌زده خواهد کرد.

دانلود کتاب عیبی ندارد اگر حالت خوش نیست

در ادامه می‌توانید نسبت به دانلود کامل کتاب عیبی ندارد اگر حالت خوش نیست به صورت رایگان و با فرمت pdf اقدام کنید. لینک دانلود در قسمت زیرین ویدیو قرار دارد. همچنین در ویدیو زیر امکان گوش دادن به خلاصه کتاب صوتی این اثر نیز دسترسی خواهید داشت.


دانلود pdf کتاب عیبی ندارد اگر حالت خوش نیست

درباره مگان دیواین

مگان دیواین (Megan Devine) نویسنده آمریکایی و متولد سال 1970 میلادی می‌باشد که به عنوان یک روانشناس ماهر و گوینده زبردست هم فعالیت می‌کند. وی که در سال 2017 پس از انتشار کتاب مذکور به چهره‌ای محبوب در میان مردم تبدیل شد و مدت‌ها به عنوان روان درمانگر خصوصی به مردم برای رویارویی با مشکلاتشان مشاوره می‌داد تا اینکه در یک اتفاق ناراحت‌کننده، همسرش را از دست داد. اگرچه این رویداد در ابتدا برایش بسیار زجرآور بود ولی پس از گذشت زمانی از آن و البته مشورت با تعداد زیادی از همکارانش، اطلاعات و تجاربش را ارتقا بخشید و به نتایجی دست یافت که انتشار کتاب عیبی ندارد حالت خوش نیست، از جمله ثمره‌های تلاشش محسوب می‌شود.

کتاب عیبی ندارد اگر حالت خوش نیست مناسب چه افرادی است؟

واقعیتی که باید با تمام وجود آن را بپذیریم وجود غم‌ها و رنج‌هایی است که تمام انسان‌ها بدون هیچگونه استثنایی به دلیل از دست دادن چیز‌ها و اشخاص، در زندگی‌شان در برهه‌های مختلف حیاتشان متحمل می‌شوند، حالا همین افراد و اطرافیانشان از قبیل خانواده، دوستان، بستگان و آشنایانی که با آن‌ها معاشرت و رفت و آمد دارند اگر می‌خواهند بدانند که واقعاً در چنین زمان‌هایی باید چه کنند و چه مؤلفه‌هایی را در مواجهه با اتفاقاتی از این دست در رفتار‌هایشان بروز دهند، خواندن کتاب غنی عیبی ندارد حالت خوش نیست یکی از بهترین توصیه‌ها می‌باشد.

فهرست کتاب

اثر فوق‌العاده کاربردی مگان دیواین با مطالب پربارش را می‌توان در 9 فصل جای داد و سرفصل‌هایی با این عناوین ارائه نمود:

 1. مواجهه با اندوه و فقدان در فرهنگ‌های مختلف

 2. مسخره بودن وضعیتی که در آن قرار دارید

 3. احساس بد کلمات آرامش بخش

 4. مراحل سوگواری

 5. پاسخ درد، خود درد است

 6. در زمان سوگ، خودتان را تنها نگذارید

 7. عملکرد مغز در ایجاد واقعیت جدید در زمان سوگواری

 8. یافتن تصویر بهبودی شخصی

 9. افرادی که قصد کمک به شخص سوگوار را دارند به چه چیز‌هایی می‌بایست توجه داشته باشند

بخش‌هایی از کتاب عیبی ندارد اگر حالت خوش نیست

هر سوگی که بر دوش می‌کشید مهم است بپذیرید که چقدر بد است چقدر سخت است واقعاً هراسناک و وحشت‌انگیز است و دوام آوردن در آن، غیر ممکن.

وقتی کسی که دوستش داشتید به تازگی فوت کرده چه اهمیتی دارد که الگو‌های فرهنگی سوگواری ما معیوب است؟ آخر چه کسی اهمیت می‌دهد؟ این مسأله به شما مربوط می‌شود نه کس دیگری.

می‌توانیم به زیبایی و ماهرانه واکنش نشان بدهیم نه با سرزنش و میانبر می‌توانیم با عشق به یکدیگر پاسخ دهیم حالا هر اتفاقی که می‌خواهد، افتاده باشد.

بعضی چیز‌ها را نمی‌توان درمان کرد فقط باید آن‌ها را به دوش کشید.

فقدان، درست مثل عشق، منفرد است اینکه کسی فقدانی را تجربه کرده باشد حتی اگر فقدانی بسیار مشابه شما باشد به این معنا نیست که لزوماً شما را درک می‌کند.

زندگی روزمره، سوگ و فقدان‌های زیادی را بر ما تحمیل می‌کند هنوز کار‌های انجام نشده بسیاری وجود دارد در راستای شنیده شدن صدای هرکدام از ما، در راستای ارزش دهی و احترام به رنجی که در قلب‌هایمان داریم و فقدان‌هایی که با آن مواجه می‌شویم منتها بحث این کتاب در مورد فقدان‌های عادی روزمره نیست.

تنها راه پیش رو گفتن حقیقت در مورد سوگ است: فقدان شما واقعاً همانقدر که فکر می‌کنید بد است و مردم هر قدر هم تلاش کنند واقعاً به همان بدی که فکر می‌کنید به فقدان شما واکنش نشان می‌دهند. شما دیوانه نیستید، اتفاقی دیوانه‌کننده رخ داده است و شما نیز مانند هر شخص عاقل دیگری به آن واکنش نشان داده‌اید.

در این مدتی که از مصیبت وارده به شما می‌گذرد همه جور حرفی درباره سوگواری‌تان می‌شنوید: نمی‌خواهد این قدر ناراحت باشی، هر اتفاقی دلیلی دارد، حداقل این مدت، او در زندگی‌ات بوده است، تو قوی و باهوش و دانایی و از پس این مصیبت برخواهی آمد، این تجربه، تو را قوی‌تر می‌کند یا همیشه می‌توانی دوباره تلاش کنی و یک شریک دیگر در زندگی‌ات داشته باشی، یک بچه دیگر بیاوری و راهی بیابی که دردتان را به چیزی زیبا و مفید و خوب تبدیل کنی.

زمانی که مرگ ناگهانی یا حادثه‌ای ناگوار در مسیر زندگی‌تان رخ می‌دهد همه چیز تغییر می‌کند، حتی وقتی انتظارش را دارید، مرگ یا فقدان، همچنان غافلگیر‌کننده است. دیگر همه چیز متفاوت می‌شود، زندگی که انتظارش را داشتید ناپدید می‌شود و دود می‌شود و به هوا می‌رود. دنیا بر سرتان خراب می‌شود و دیگر هیچ چیزی منطقی به نظر نمی‌رسد. زندگی، عادی بود و حالا هر چه هست، عادی نیست. مردمی که پیش از این، عاقل بوده‌اند حالا برای شما شعار می‌دهند و نصیحت‌تان می‌کنند و سعی می‌کنند شادتان کنند سعی می‌کنند دردتان را از شما دور کنند.

ما به هنر نیاز داریم، نیاز داریم که خلق کنیم، این بخشی از انسان بودن است.

درد شما به فضا نیاز دارد فضایی که بتواند خودش را ر‌ها کند.

داستان‌هایی که دیگران از فقدانشان برای هم تعریف می‌کنند تلاشی است برای اینکه در زمان سوگواری احساس تنهایی نکنید هرچند معمولاً اینطور به نظر نمی‌رسند.

اتفاقات سخت و دردناک و وحشتناک رخ می‌دهند .این، طبیعت زنده بودن در این جهان است.

شعار و شادباش، گویی دردی را دوا نمی‌کند در واقع این نوع حمایت فقط باعث می‌شود احساس کنید کسی در دنیا شما را درک نمی‌کند. این درد مانند بریدگی کوچک با کاغذ که نیست، بحران شخصیتی که نیست، لازم نبود این اتفاق بیفتد که بفهمید چه چیزی مهم بوده که هدف زندگ‌‌تان را پیدا کنید یا حتی برای اینکه بفهمید کسی واقعاً و عمیقاً عاشقتان است.

فکر نمی‌کردید اینگونه باشد زمان، متوقف شده است هیچ چیز واقعی به نظر نمی‌رسد ذهنتان نمی‌تواند جلوی تصویرسازی مجدد رویداد‌ها به امید نتیجه‌ای متفاوت را بگیرد دنیای معمولی و روزمره که دیگران هنوز در آن ساکن‌اند در نظر شما بی‌رحمانه و ظالمانه است. نمی‌توانید چیزی بخورید، نمی‌توانید بخوابید، هر وسیله‌ای در زندگی برایتان مصنوعی می‌شود، به نمادی از زندگی، آنطور که بود و آنطور که می‌توانست باشد، تبدیل می‌شوید. در اطرافتان جایی نیست که این فقدان، لمسش نکرده باشد.

سوگ هیچ ایرادی ندارد، سوگ امتداد طبیعی عشق است پاسخی سالم و عاقلانه به فقدان. اینکه سوگ، حس بدی به همراه دارد باعث نمی‌شود بد باشد اینکه شما احساس می‌کنید دیوانه شده‌اید دلیل نمی‌شود دیوانه باشید.

غلبه بر مشکلات یا تبدیل آن به نعمت، شجاعت یا قهرمان بودن نیست. شجاع بودن یعنی بیدار شدن از خواب در مواجهه با روزی که ترجیح می‌دهید از خواب بیدار نشوید.

نه ناامیدانه به فنا بروید نه به اجبار، درون مثبت اندیشی مصنوعی بروید که از شما می‌خواهد قلب خودتان را ر‌ها کنید.

وقتی کسی که دوستش می‌دارید می‌میرد فقط او را در حال یا گذشته، از دست نمی‌دهید، آینده‌ای را هم که باید می‌داشتید و ممکن بود با او داشته باشید از دست می‌دهید.

بچه‌های شما هرگز دایی بااستعدادشان را نخواهند شناخت، دوست شما هرگز کتاب تمام شده شما را نخواهد دید.

آدم‌هایی که در حاشیه زندگی‌تان قرار داشتند ممکن است قدم جلو بگذارند و طوری از شما حمایت کنند که فکرش را هم نمی‌کردید.

سوگ، مشکل نیست که به راه حل نیاز داشته باشید بلکه تجربه‌ای است که به حمایت نیاز دارید.

مشخصات کتاب عیبی ندارد اگر حالت خوش نیست

مشخصات
نویسنده مگان دیواین
مترجم سیده سارا ضرغامی و آرزو مومیوند
ناشر میلکان
شابک 9786008812845
موضوع مواجهه با اندوه و فقدان در فرهنگی که این ها را برنمی تابد
رده‌بندی کتاب روان‌شناسی (فلسفه و روان‌شناسی)
زبان نوشتار فارسی
قطع رقعی
نوع جلد شومیز
گروه سنی بزرگسال
تعداد جلد 1
وزن 210 گرم

نظرات کتاب عیبی ندارد اگر حالت خوش نیست

 • کاربر کاربر

  این کتابی درباره ی سوگ از دست دادن عزیزان هست.برای تمام کسانی که به تازگی عزیزی رو از دست دادند(از یک روز تا چند سال پیش چرا که درد فقدان برای خیلی ها همیشه تازه است و تازه هم می ماند) و همین طور کسانی که می خواهند به افراد سوگوار کمک کنند(که البته بخش کم تری از کتاب به این موضوع اختصاص داده شده).ترجمه ی کتاب روانه اما ممکنه کسی که دچار سوگه برای برقراری ارتباط با کتاب کمی مشکل داشته باشه و خیلی هم طبیعیه.پس اگه این کتاب رو خریدید ولی نتونستید باهاش ارتباط برقرار کنید کاملا طبیعیه چون شما درگیر سخت ترین سوگ دنیا هستید.در این صورت فقط بخش هایی رو بخونید که با توجه به سر فصل کتاب به آنها نیاز دارید.امیدوارم قصد شما از خرید این کتاب هدف دوم باشه ولی اگه به خاطر هدف اول خریدید از خدا می خوام که به شما صبر بده.

 • مهتاب بابایی مهتاب بابایی

  یک خانم روانشناس که بسیار عاشق همسرش بوده ، دچار سوگ میشه . تاکیدش رو این مساله هست که سوگ ادامه عشقه و تا آخر عمر با آدم هست و تلاش اطرافیان برای اینکه فرد سوگوار به زندگی عادی برگرده فقط اون فرد رو آزار میده . خب خوندنش تا اینجا خیلی کمک کنندس . ولی در کل روش پیشنهادیش نمیتونه جای روش مرسوم خودمون رو بگیره . ما ایرانیا که خیلی ازونا عاطفیتر هستیم تونسته ایم با عقاید مذهبیمون با سوگ نسبتا خوب کنار بیاییم چون ادامه دادن بیش از حد سوگواری باعث غفلت از سلامتی سایر عزیزان میشه و سوگهای بعدی .. عکس صفحات کتابو میذارم . کاغذش خیلی بده . کتاب نسبتا قطور ولی سبکی هست

 • ghazal jamshidi ghazal jamshidi

  ای کاش خوندن این کتاب اجباری بود، کاش همه بخونندش چه شخص سوگوار و چه اطرافیان که سعی دارن کمک کنن تا کسی که عزاداره باز مثل قبل بشه! به قول نویسنده سوگ، یک مشکل نیست که بخواهیم حلش کنیم...سوگ در واقع امتداد عشق به شخصی هست که از دست دادیم...ما فقط یاد میگیریم چطور با این مصیبت که قرار نیست ذره ای از اندازه یا دردش کم بشه، زندگی کنیم و در جای دیگه میگه لزوما هر نیت خوبی نتیجش انجام کار خوب نیست! این جمله رو خطاب به اطرافیان فرد سوگوار میگه که از روی دلسوزی و نیت خوب با گفتن جملاتی مثل حتما حکمتی داشته، باز خوبه تو این ‌مدت بیشتر با هم بودین، تو قوی هستی از پسش بر میای، اون اذیت میشه روحش اگه تو بیقراری کنی، راحت شد رفت الان جاش از ما بهتره... نه تنها مرهم دل شکسته و مصیبت دیده شخص سوگوار میشن بلکه بیشتر اوضاع رو براش سخت تر و زجرآور تر میکنن!

 • سارا بهمن اورامانی سارا بهمن اورامانی

  از لحاظ محتوای کتاب باید بگم که موضوع کتاب اندوه و فقدان هست.بحث عمده اش درباره ی کسانیه که عزیزی رو از دست دادن و کسانی که میخوان در کنار این افراد سوگوار باشن،اما خوندنش رو به همه پیشنهاد میکنم حالا چرا؟شما وقتی این کتاب رو میخونید غافلگیر میشید چون مثل عمده کتاب ها مثب نگرانه به قضایا نگاه نمیکنه و دید واقع بینانه ای نسبت به درد و رنج داره همین باعث میشه راحت تر بتونیم همراه با درد و رنج خودمون زندگی کنیم و بتونیم همراه خوبی باشیم برای دوستانی و عزیزانی که اتفاق دردناکی براشون افتاده و یه فرهنگ جدیدی رو برای سوگواری مطرح میکنه...کمی لغات غلط و اضافی ممکنه ببینید اما اذیت کننده نیست.طراحی جلد زیبا،چسب محکم برگه ها که مثل یه سری کتابا جدا نمیشه،فونت مناسب از ویژگی های ظاهری خوب انتشارات میلکان هست،از نظر ارسال هم من مشکلی نداشتم به موقع،سالم،:بسته بندی مناسب.

 • سید مسعود عباسپو شیرازی سید مسعود عباسپو شیرازی

  کاغدش کاهیه من باید بهتون اینو بگم کاغذ کاهی نشانه بی کیفیتی نیست اسان حمل میشه جون وزن نداره برای محیط زیست مناسب تره و راحت تر تو دست قرار میگیره از نظر محتوی هم کتاب خوبیه

 • مهسا ناصری گلزار مهسا ناصری گلزار

  توصیه میکنم بخونید

 • کاربر کاربر

  مخاطب کتاب افرادی هستند که سوگوار عزیزی هستند. نویسنده با این دید به قضیه نگاه میکند که سوگوار بودن هیچ اشکالی ندارد و ناشکری حساب نمیشود و نباید به این خاطر عذاب وجدان داشت. عکس گذاشتم.

 • آرزو شفیعی آرزو شفیعی

  من از صحبتهای دکتر مجتبی شکوری در رابطه با افرادی که تازه یک سوگ رو تجربه میکنن و اینکه این کتاب از زبان یک روانشناس که همسر خودشو از دست داده نوشته شده ترغیب شدم این کتاب رو بخرم و به بقیه هم که چنین تجربه تلخی داشتن پیشنهاد میکنم بخرن

 • حمید اقارضاکاشی حمید اقارضاکاشی

  بنظر بنده که سوگوار عزیزترین نفر زندگیم هستم همه افراد بایستی این کتاب رو بخونن.هم ب ای فرد سوگوار و هم نحوه برخورد با فرد سوگوار.

 • سحر مقدری سحر مقدری

  هنوز کتابو نخوندم ولی به جرئت میگم کتاب خوبیه مخصوصا برای کسایی که حال دل خوبی ندارن و کسی رو از دست دادن در مورد ارسال هم باید بگم کاملا سالم و داخل بسته بندی پلاستیکی ارسال شده بود

 • پونه غریبی مشفق پونه غریبی مشفق

  این کتاب رو برای دوستم که مادرش رو از دست داده تهیه کردم ، طبق سرچی که در گوگل کردم و نظرات کاربران کتاب کمک کننده ای هست

 • کاربر کاربر

  برا من که مادرمو از دست دادم خوب بود انگار حرفایی که تو دلم مونده بود رو میگفت

 • سعیده شهرستانی سعیده شهرستانی

  انگار داری با روان شناس حرف میزنی وقتی میخونیش و یه نفر عمق وجودت و دردتو درک میکنه به شدت پیشنهاد میشه هم برای افراد سوگوار هم اطرافیان تا بهتر شرایط رو مدیریت کنن

 • کاربر کاربر

  تو برنامه کتاب باز آقای دکتر شکوری این کتاب رو برای کسانی که عزیزی از دست دادند پیشنهاد کردند و من برای یکی از دوستان نزدیکم که به تازگی در اثر کرونا پدرشون رو از دست دادن هدیه گرفتم امیدوارم که بخونه و بتونه کمکی بهش بکنه چون این جور وقت ها هیچکاری از دست کسی برنمیاد.

 • شهاب ‌مظهری شهاب ‌مظهری

  جلد خیلی قرمز تر از عکسه...! و صفحه ها انگار به زور جا شدن توی جلد کتاب. کتاب خوبیه، قیمت یکم بالاعه ولی شرایط و ارزش کتاب رو بسنجید. عالی نیست ولی پیشنهاد هر چند چاپ ضعیف

 • کاربر کاربر

  اگه عزیزتو از دست دادی یا کلا دچار اندوه هستی، این کتابو بخون. امیدوارم کمکت کنه.

 • کاربر کاربر

  تا صفحه ۸۵ خواندم و مطالبش برای من اصلا جدید نبود! به شدت مطالب تکرار میشد! واقعا این حجم از تعریف در نظرات رو درک نمی‌کنم!

 • عکس خوانده نمی‌شود

  خرید کتاب عیبی ندارد اگر حالت خوش نیست