هنر شفاف اندیشیدن اثر رولف دوبلی

معرفی و دانلود کتاب هنر شفاف اندیشیدن اثر رولف دوبلی رایگان به همراه خلاصه کتاب

رولف دوبلی نویسنده نامی کتاب هنر شفاف اندیشیدن در این اثر به دلایل شکست انسان‌ها می‌پردازد که به عنوان مانعی در مقابل دستیابی به اهداف و رسیدن به موفقیت آن‌ها، قرار می‌گیرند. وی به شیوه خود شفاف اندیشیدن را شرح می‌دهد که چگونه می‌توان با استفاده از آن، موانع رایج را کنار زد. او معتقد است بی‌خطا بودن امکانپذیر نیست ولی انسان قادر خواهد بود با چشمانی بازتر و دقت بیشتر، بسیاری از خطا‌ها که غالبا ریشه‌هایی چند ساله دارند را مرتکب نشود. دوبلی که تقریباً لیستی از معمول‌ترین اشتباهات را در این کتاب ارائه نموده است، در آغاز از خطا‌های تفکری یا به عبارتی ذهنی می‌گوید که آگاهی از آن‌ها تا حدی مسیر را در ابتدا برای تصمیم گیرنده هموار می‌سازد. برای مثال، رولف دوبلی خیلی زیبا به این مطلب اشاره می‌نماید که فکر کردن به دور از تعصب در مورد اهداف، باعث بازتر شدن ذهن آدم و نزدیک کردن او به موفقیت و کمال، خواهد گردید.

اثر پرفروش سال 2013 در کشور آلمان که تاکنون به چندین زبان زنده دنیا ترجمه و مورد استقبال بسیاری از علاقه مندان گردیده است، با تأکید مؤلفش بر تصمیم‌گیری شفاف و صادقانه، به کنکاش در عملکرد آدمی می‌پردازد. در نظر گرفتن احتمال شکست، همانقدر که به پیروزی و موفقیت خوش بین هستیم و فکر می‌کنیم، از نکاتی است که می‌بایست در گام‌های اولیه به آن توجه نمود. صداقت مؤلف که در پاراگراف‌های کتاب موج می‌زند، نکته قابل تامل دیگری است که خواننده را متوجه آن می‌سازد که قرار نیست به او انرژی مثبت بیهوده تزریق شود بلکه سعی در ارائه دستورالعملی است که شخص تصمیم گیرنده را آگاه‌تر از پیش سازد. برای مثال وی عنوان می‌کند اگر رفتاری در اجتماع از سوی چندین نفر تکرار شود، باز هم باید مورد بررسی قرار گیرد و بدون جستجو در آن، نباید از آن الگوبرداری شده و موجب شکل‌گیری رفتار در فرد دیگری شود. چرا که ممکن است با وجود تکرار‌های فراوان باز هم اشتباه باشد.

خواننده، پیشتر که می‌رود با این اصل روبرو می‌شود که بهترین راه رسیدن به موفقیت، دوری و حذف کردن کار‌هایی است که حتی اگر فرصتش را هم داشت نباید به سراغ آن‌ها برود و جهت اتخاذ بهترین تصمیم ممکن، منطق بر احساسات ارجحیت بسیار زیادی دارد. مؤلفه حائز اهمیت دیگری که مطرح می‌گردد، پذیرش عواملی است که خارج از کنترل ما انسان‌ها است و علی رغم برنامه‌ریزی بسیار موشکافانه و عملکردی کم خطا یا عالی، ممکن است اتفاقات بیرونی بر خلاف میل ما رقم بخورند. لذا می‌بایست تمرکز را روی بخشی قرار داد که در کنترلمان می‌باشد و توصیه‌ها و پیشنهاد‌های دقیق و مورد توجه و دیگر مطروحه از سوی مؤلف.

دانلود کتاب هنر شفاف اندیشیدن

در ادامه می‌توانید نسبت به دانلود کامل کتاب هنر شفاف اندیشیدن به صورت رایگان و با فرمت pdf اقدام کنید. لینک دانلود در قسمت زیرین ویدیو قرار دارد. همچنین در ویدیو زیر امکان گوش دادن به خلاصه کتاب صوتی این اثر نیز دسترسی خواهید داشت.


دانلود pdf کتاب هنر شفاف اندیشیدن

درباره رولف دوبلی

رولف دوبلی (Rolf Dobelli) نویسنده سوئیسی در سال 1966 در روز 15 ژوئیه متولد شد. او که از کارآفرینان بسیار موفق به شمار می‌رود علاوه بر انتشار چندین کتاب در زمینه روانشناختی از جمله: هنر خوب زندگی کردن، دارای مدرک دکترا در رشته ام بی ای در دانشگاه سنت گالن سوئیس می‌باشد. استمرار و خلاقیتی که دوبلی در امر نویسندگی و کارآفرینی تاکنون به خرج داده است، موجب شده که تا حدودی وی را به عنوان شخصیتی برجسته در علم و اقتصاد هم قلمداد کنند.

کتاب هنر شفاف اندیشیدن مناسب چه افرادی است؟

همه انسان‌ها در طول زندگی خود تصمیم‌های اشتباه گوناگونی را گرفته‌اند و دست به اقداماتی زده‌اند اما در این میان، برخی از آن‌ها به اشتباه بودن نیات و عملکردشان آگاهی پیدا کرده‌اند و قصد دارند نسبت به قبل بهتر و هوشمندانه‌تر برنامه‌ریزی و عمل کنند. کتاب مذکور، یکی از مناسب‌ترین کتاب‌های آموزشی در این زمینه است که به این گروه، خواندنش توصیه می‌گردد و می‌تواند کمک شایانی را به آن‌ها کند.

فهرست کتاب

کتاب هنر شفاف اندیشیدن، تمرکز زیادی را از مخاطب می‌طلبد تا مطالبی که در ده فصل و 99 بخش کوتاه و بلند عنوان کرده و مثال‌هایی برای تعاریفش آورده است را به خوبی در ذهنش جا دهد. البته آغازگر این اثر، مقدمه‌ای از رولف دوبلی و عادل فردوسی پور، یکی از سه مترجم اصلی کتاب و مجری و گزارشگر محبوب ایرانی می‌باشد.

بخش‌هایی از کتاب هنر شفاف اندیشیدن

اگر پنجاه میلیون نفر، چیز احمقانه‌ای بگویند آن چیز کماکان احمقانه است.

چگونه حسادت را مهار کنی؟ اول از همه خودت را با دیگران مقایسه نکن. دوم، دایره توانایی‌ات را پیدا کن و خودت آن را پر کن. موقعیتی را برای خودت خلق کن که در آن بهترینی، مهم نیست حوزه مهارتت چقدر کوچک باشد مهم این است که پادشاه قلعه خودت هستی.

می‌توان با قاطعیت گفت: ما در جمع کردن اشیا بسیار ماهرتریم تا در دور ریختن اون‌ها. این پدیده نه تنها این مسأله رو که چرا خونه خود رو با اثاثیه به درد نخور پر می‌کنیم، توجیه می‌کنه بلکه نشون می‌ده چرا عاشقان تمبر و ساعت و قطعات هنری به سختی حاضرند از اون‌ها جدا بشن.

برخی از دانشمندان علوم اجتماعی عنوان می‌کنند که تلاش برای شادمان‌تر بودن، درست مثل تلاش در جهت بلندقدتر بودن، بیهوده است از این رو توهم بدن شناگر، نوعی خود فریبی است.

پشت سر هر نویسنده موفق می‌توانی صد نویسنده دیگر را پیدا کنی که کتاب‌هایشان هرگز به فروش نمی‌رسد. پشت سر آن‌ها هم صد نویسند دیگر هست که ناشری پیدا نکرده‌اند پشت سر آن‌ها هم باز صد نفر دیگر که دست نوشته‌های ناتمامشان روی طاقچه، خاک می‌خورد و پشت سر آن‌ها هم باز صد نفر دیگر هست که رویای این را دارند که روزی، کتابی بنویسند.

ماکس پلانک پس از دریافت جایزه نوبل فیزیک در سال 1981 به یک تور علمی در آلمان رفت، هر جا دعوت می‌شد همان سخنرانی‌اش را درباره مکانیک جدید کوانتوم ایراد می‌کرد. بعد از مدتی، راننده پلانک، سخنرانی او را حفظ شده بود و روزی به ماکس پلانک گفت: پروفسور پلانک، اینکه هر روز باید یک سخنرانی ارائه بدهی، حتماً خسته‌کننده است نظرت چیست که من در مونیخ به جای شما سخنرانی کنم؟ تو می‌توانی در جلو بنشینی و کلاه شوفری من را بپوشی، این کار برای هر دوی ما متنوع است.

وقتی مردم، کاری رو با هم انجام می‌دن عملکرد‌های فردی کاهش پیدا می‌کنه، این، شگفت‌آور نیست چون نیروی مصرف شده از طرف ما با وجود کاهش، به طور کامل صفر نمی‌شه. کم کاری اجتماعی، فقط در عملکرد فیزیکی ما اتفاق نمی‌افته ما به لحاظ ذهنی هم کم کاری می‌کنیم.

خیلی به چیزی وابسته نباش، فرض کن آنچه در اختیار داری آن چیزی است که جهان به طور موقت به تو داده است و می‌تواند در یک چشم بر هم زدن، آن را یا حتی بیشتر از آن را از تو پس بگیرد.

کار‌هایی را که نباید در زندگی بکنی، بنویس، به بیان دیگر، تصمیم‌های حساب شده‌ای بگیر تا برخی چیز‌ها را کلاً نادیده بگیری و وقتی شرایطش پیش آمد، طبق لیست نباید‌هایت رفتار کن. یکبار خوب، فکر کن و تصمیمت را بگیر که سراغ چه چیز‌هایی حتی اگر فرصتش بود، نروی. بیشتر در‌ها، ارزش وارد شدن ندارند، حتی اگر به نظر برسد چرخاندن دسته در بسیار ساده است.

وقتی از افرادی که از زندگی خودشان راضی هستند در مورد رمز خوشبختی‌شان سؤال می‌کنم معمولاً پاسخ‌هایی می‌دهند که باید نیمه پر لیوان را ببینیم انگار اصلاً این افراد متوجه نیستند که راضی به دنیا آمده‌اند و تمایل دارند فقط نکات مثبت را ببینند. آن‌ها متوجه نیستند طبق بسیاری از تحقیقات، مثل پژوهش‌های دنیل گیلبرت از دانشگاه هاروارد، شادمانی به شدت به ویژگی‌های شخصیتی بستگی دارد که در طول زندگی هم ثابت است.

یکی از دوستانم سالهاست از رابطه عاشقانه پر از مشکلش زجر می‌کشد نامزدش بار‌ها به او خیانت کرده است هر دفعه هم پشیمان برگشته و التماس کرده که دوستم او را ببخشد. دوستم می‌گوید: انرژی زیادی صرف این رابطه کرده‌ام و کنار گذاشتنش، کار اشتباهی است.

هر روز کمی قبل از ساعت 9، مردی با کلاه قرمز در میدان می‌ایستاد و کلاهش را با شدت تکان می‌داد و بعد از پنج دقیقه ناپدید می‌شد. یک روز مامور پلیس سراغ او رفت و از او پرسید که چکار می‌کنی؟ او جواب داد: دارم زرافه‌ها را دور نگه می‌دارم. مامور پلیس سؤال کرد: اما اینجا که زرافه‌ای نیست، وی به پلیس گفت: پس من کارم را خوب انجام داده‌ام.

کار‌های بزرگ تا زمانی ذهن ما را درگیر می‌کنند که ایده شفافی در مورد نحوه برخورد با آن‌ها پیدا کنیم. زی گارنیک به اشتباه بر این باور بود که برای پاک شدن کار‌ها از حافظه، لازم است که آن کار‌ها تکمیل شوند. اینطور نیست، یک برنامه عملیاتی خوب، کفایت می‌کند.

در مسیر یک کنسرت، سر یک چهارراه با گروهی از آدم‌ها مواجه می‌شوی که همه به آسمان خیره شده‌اند بدون اینکه فکر کنی تو هم به بالا زل می‌زنی، چرا؟ تأیید اجتماعی.

مشخصات کتاب هنر شفاف اندیشیدن

مشخصات
نویسنده رولف دوبلی
مترجم عادل فردوسی پور، بهزاد توکلی، علی شهروز
ناشر نشر چشمه
شابک 9786002295224
موضوع مهارت‌های زندگی و موفقیت
رده‌بندی کتاب انگیزش و موفقیت (فلسفه و روان‌شناسی)
قطع رقعی
نوع جلد شومیز
گروه سنی بزرگسال
تعداد جلد 1
تعداد صفحه 333
وزن 372 گرم

نظرات کتاب هنر شفاف اندیشیدن

 • علی رضایی علی رضایی

  دوستانی که از کاغذ ایراد گرفتن توجه کنن: به جنس این کاغذ می‌گن بالک، عمومن از سوئد هم وارد می‌شه. علت تولید چنین کاغذهایی در سطح جهان، اینه که اولن بازیافت‌شده‌ست و به‌خاطرش جنگل‌ها نابود نمی‌شن، و در ثانی، با تکنولوژی خاصی تولید می‌شه که بسیار سبکه و همین وزن کم امتیاز بزرگیه برای حمل‌کردن و مطالعه. سال‌هاست که تقریبن تمام کتاب‌های اروپایی و آمریکایی با همین کاغذ چاپ می‌شه. اونا توی کشورهاشون فرهنگ‌سازی کردن. الان هم خوشبختانه چندتا از ناشرین در ایران دارن همین کار رو می‌کنن. فقط این رو بدونید که از نظر هزینه، به هیچ وجه کاغذ ارزونی نیست و اتفاقن یه مقدار کمی گرون‌تر از کاغذ 80 گرمیه. اما همون‌طور که گفتم هم برای محیط زیست مناسبه و هم سبکه. برای همین دو دلیله که در کل جهان و به خصوص کشورهای پیشرفته این‌همه ازش استقبال شده

 • سلطانی ا سلطانی ا

  با سلام دوستان عزیزی که فرمودن کتاب فوق العاده ای هست عزیز من این کتاب تو ایران به درد نمیخوره اصلا با واقعیات جامعه ما هم خوانی نداره. آره کتاب خوبی هست ولی نه در ایران. در مورد مواردی بحث کرده که نیاز به یه کشور منسجم و دمکراتیک داره که افراد بر حسب لیاقتها و مهارتهایشان به یه جایی میرسند نه با ژن خوب بودن. دوستان کمی واقع بین باشید.

 • علیرضا هاشمی علیرضا هاشمی

  من این کتاب رو چند ماه پیش در پیشنهاد ویژه (نسخه امضا شده توسط عادل فردوسی‌پور) خریدم. این کتاب در صد فصل جداگانه که هر فصل حدود سه صفحه هست تقسیم بندی شده و این باعث می‌شه در زمان خواندن کتاب خیلی حوصلتان سر نرود. چون هر فصل سریع تمام شده و وارد موضوع جدیدی می‌شوید! در رابطه با محتوای کتاب باید بگم که بعضی از فصل‌های این کتاب مطالب واقعا کاربردی داره و به بعضی خطاهایی فکری که روزانه مرتکب می‌شیم اشاره داره ولی بعضی از فصل‌ها هم به نظرم زیاد مطلب خاصی نداشت! (شاید ایراد از ترجمه باشد و یا شاید برای من اینطور بود.) در پایان باید بگم که آقای فردوسی‌پور نهایت استفاده رو در ترجمه این کتاب از دو دانشجوی خودشان در دانشگاه شریف (آقای توکلی و آقای شهروز) برده‌اند و در نهایت اسم خودشان را هم به عنوان مترجمِ اول روی جلد کتاب چاپ کردند تا فروش فوق‌العاده این کتاب تضمین شود! آنچه که مسلم است، فروش عالی این کتاب در درجه اول به علت چاپ شدن اسم آقای فردوسی‌پور به عنوان مترجم روی جلد این کتاب است نه به علت محتوای آن! کتاب بدی نیست اما نه در حدی که به عنوان یکی از پر فروش‌ترین کتاب‌های این روزهای بازار مطرح شود!

 • کاربر کاربر

  من هر سه تا کتاب رولف دوبلی رو خواندم مثله پیگیر اخبار نباشید و هنر خوب زندگی کردن و این کتاب و خوب با بعضی حرف های نویسنده مخالفم حتی دلیل هم می تونم بیارم ولی خوب به جرعت می تونم بگم بیش تر حرفاش درسته و به کاربردنشون تو زندگی واقعا سخته ولی من چندتاش رو به کار بردم واقعا ارزش داره و از نظر درونی حال بهتری دارم و کم تر اشتباه می کنم نسبت به قبل شاید بعضی ها بگن تو ایران به کار نمیاد و شرایط این طوریه و ... و متاسفانه درست می گن و واقعا شرایط سخته و امیدوارم اتفاق نیافته سخت تر هم میشه ولی کلیات یکیه و جزئیاته که فرق داره دیگه این کشور اون کشور نداره و تو همه جا به کار می یاد اونا مشکلاتی دارن که ما نداریم و حتی برعکسش اگه خارج برین و با چندتا خارجی ارتباط داشته باشین می فهمین منظورم چیه چون رفتار آدما و شرایط متفاوته ولی کلیات یکیه ولی به هر حال ما ها وظیفمون اینه خودمونو بهتر کنیم و ثابت قدم بمونیم حتی اگه شرایط بدترین باشه . خوب نویسنده مثله بعضی کتاب ها نمیاد امید کاذب به آدم بده که آره تو این و فلان و بهمان و حتی مسیر موفقیت و این جور چیزا رو نشون نمی ده ولی مارو داره با اشتباهات فکریمون آشنامون می کنه و به قول خودش راهنماییمون می کنه منطقی تر و درست تر فکر کنیم و رفتار کنیم و شاید یه سریا بدونن یا بنا بر هر دلیلی کتاب تکراری و کلیشه ای و مزخرف باشه شاید هم یکسری مثله من ندونن و براشون جالب باشه و بخوان تو زندگی به کار ببرن من تو ترجمه مشکلی پیدا نکردم راحت می تونستم بخونم و بفهمم وقابل هضم بود و غلط املایی پیدا نکردم برای خودم که خود کتاب هم سالم بود مشکلی نداشت خراب نبود و صحفه کنده شده نداشت و مال شماهارو نمی دونم از شانستون چجور در می یاد من راستیتش کاغذ شناس نیستم ولی برام فرقی نمی کنه چجور کاغذی باشه در مورد طرح جلد هم که متاسفانه نه تنها این کتاب بلکه بیش تر کتاب ها طرح جلد بدی دارن و خیلی دوست دارم طرح جلد مثله نسخه اصلی کتاب باشه در مجموع به نظرم کتابیه ارزش داره وقتتون رو براش صرف کنید و ممنونم که وقت گذاشتید نظرمو خوندید

 • محبوبه اداب محبوبه اداب

  این کتاب به من کمک کرد که قدرت انجام دادن خیلی کارا بدست بیارم و خیلی از اشتباهات با دلیل بفهم و بتونم از هم رنگ جماعت شدن رها بشم واقعا اگر وقت دارین بخونیدش عالیه

 • مهشید خاتونی مهشید خاتونی

  من از بیرون این کتاب رو گرفتم . تا یه جاهایی خوندم و باید بگم که اگه آدم قوی هستید و زیاد تاثیر پذیر نیستید کتاب خوبیه و بخونید.در غیر اینصورت نه ...چون یه مثال ساده اینه که مثبت اندیشی و تلاش برای روحیه بهتر به نظر این کتاب الکیه. یا یه جورایی بدبینتون میکنه ... اما از جنبه مثبت هم نگاه کنیم نسبت به خیلی از موقعیت های زندگی هوشیارتون میکنه و میتونین رفتار درستی از خودترن نشون بدید

 • فاطمه جودکی راد فاطمه جودکی راد

  آخه صفحه کاهگلی به این خوبی ...چقدر گیر الکی میدن.چیزی که رغبت میاره واسه خوندن محتوای کتابه نه جنس صفحات

 • امیرعلی احمدی امیرعلی احمدی

  من این کتاب رو از تهیه نکردم و از شهرکتاب گرفتم اونم چاپ 49 رو این کتاب از همه نظر کیفیت تایپ ، کییت خط و همه چی اوکی و راضی کننده هست من تا فصل 14 این کتاب رو خوندم و خیلی راضی هم هستم ولی احساس من بر این هست که گاها یه جاهایی تو کار فلسفی بودن میره و برای منی که 16 سالمه یکم سنگین هستش ممنون به خاطر ترجمعه عالی عادل فردوسی پور و دوستانشان

 • آرش فراهانی آرش فراهانی

  کتابی بسیار مفید و مختصر

 • سینا آستین سینا آستین

  واقعا کتاب خوبی بود من نمیدونم دوستان چرا انقدر منفی نگاه کردن کتابی نیست که یک شبه مثل رمان بخونی یک فصل میخونی و کلی تناقض با عقلید و تفکرات خودت پیدا میکنی و میشینی با خودت دربارش فکر میکنی و همینش جذابه

 • سجاد خداپرستی سجاد خداپرستی

  در مجموع کتاب خوبیه...بعضی از فصل ها منظور نویسنده رو خوب متوجه میشی و کاربرد عملی دارن و در مقابل بعضی از فصل ها هم کاملا گنگ هست برام و منظور نویسنده یا بهتره بگم مترجم رو متوجه نمیشم. کتابی نیست که برداری مثلا در روز 3 4 فصل رو با هم بخونی...خوندن این کتاب بطور پیوسته و با فاصله ی زمانی منظم 2 روزه میتونه مفیدتر باشه...

 • سمیرا پرتوی سمیرا پرتوی

  خیلی کتاب خوبیه،در مورد اشتباهات رایج در تفکر و تصمیم گیری صحبت می کنه. توصیه می کنم بخونیدش، چند بار و چند بار

 • مهرداد رهبر قناعتی مهرداد رهبر قناعتی

  متن کتاب جذاب و دلپذیر است ترجمه روانی دارد به وفور مثال دارد کاغذ کتاب از نوع بالکی است که بهترین نوع کاغذ برای کتاب است چرا که ضخامت زیاد دارد ،رنگ زننده ندارد و باعث خستگی چشم نمی شود،چگالی کمی نسبت به کاغذ معمولی تحریر دارد پس سبک است،در ضمن این نوع کاغذ از کاغذ تحریر گران تر است و دوست دار محیط زیست.

 • علیرضا طایفه علیرضا طایفه

  کتاب عالی برای کسانی که از سطحی نگری میخوان جدا بشن و نگاه عمیق تری به تمام جنبه های زندگی داشته باشن... شک نکنید ،حتما کتاب قوی سیاه اثر نسیم نیکلاس طالب رو به عنوان مکمل این کتاب بخوانید با تشکر علیرضا طایفه

 • ابراهیم ابراهیمی باغبانان ابراهیم ابراهیمی باغبانان

  چرا برخی دوستان وقتی اطلاعی از نحوه چاپ کتاب توی دنیا ندارن نظذ میدن درمورد جنس کاغذ انگار کتاب را برای انبار کردن یا آنیش زدن گرفتن. ای بزرگواران جنس کاغذ به قول شما کاهی سالهاست توی دنیا رواج داره چون سبکه و خوندن کتاب رو خیلی راحت تر میکنه رنگش چون سفید مطلق نیست بخاطر تضاد رنگ با نوشته به مرور باعث درد چشم نمیشه کتاب وسیله تزیینی نیست عزیزان که دنبال خوشگلیش باشید

 • عکس خوانده نمی‌شود

  خرید کتاب هنر شفاف اندیشیدن