روان شناسی عزت نفس اثر ناتانیل براندن

معرفی و دانلود کتاب روان شناسی عزت نفس اثر ناتانیل براندن رایگان به همراه خلاصه کتاب

ناتانیل براندن در کتاب روانشناسی عزت نفس، داشتن عزت نفس را به عنوان درمانی برای تمام مشکلات انسان‌ها مطرح نمی‌کند بلکه معتقد است عدم وجودش می‌تواند دردسرساز شود. در این اثر که آغازگر آن، مباحث تئوریک می‌باشند مخاطب در ابتدا به شناختی از خود و میزان عزت نفسی که دارد، می‌رسد و سپس با تمرین‌های عملی که مؤلف آن‌ها را پیشنهاد کرده است، به اصلاح و البته افزایش این ویژگی در خود می‌پردازد. از آنجایی که کتاب در سه بخش اصلی آماده و به خوانندگان ارائه گردیده است، به صورت کاملاً چکیده به مفاهیم گفته شده در این بخش‌ها خواهیم پرداخت. در بخش اول، نویسنده با ذکر جزئیاتی دقیق به تعریف مفهوم عزت نفس پرداخته است و علاوه بر آن، رفتار‌هایی که شخص با عزت نفس از خود بروز می‌دهد را بیان می‌کند و حتی به بررسی توهم داشتن عزت نفس می‌پردازد. بخش دوم، فرصتی است که در مورد شش ستون عزت نفس که در اصل، منابع درونی آن محسوب می‌شوند، مطالبی را بیاموزیم لذا ناتانیل براندن این موارد را مطرح می‌نماید: 1- زندگی آگاهانه 2- خویشتن‌پذیری 3- مسئولیت در قبال خویش 4- ابراز وجود 5- زندگی هدفمند 6- یکپارچگی

اگرچه اضافه نمودن رکنی همچون عشق توسط این روانشناس مطرح به عنوان ستون هفتم، نکته‌ای است که نظر هر خواننده علاقه‌مندی را به خود جلب می‌کند. عوامل بیرونی مانند محیط کار، محل زندگی، خانواده و ... که هر کدام به اندازه‌ای بر روی عزت نفس آدمی، تأثیرگذار هستند، مبحثی است که بخش سوم کتاب را به خودش اختصاص می‌دهد. پس از تقسیم‌بندی و ارائه توضیحات لازم، متناسب با درک مخاطب، موارد ریز و درشتی در گوشه و کنار این منبع آموزشی مطرح می‌شوند. مثلاً تشخیص عزت نفس افراد از روی نشانه‌هایی که از آن‌ها سخن به میان آمده و معاشرت با آن‌هایی که در سطوح بالای این ویژگی روحی قرار دارند، از جمله نقاط عطفی است که در ارتباطات افراد می‌تواند رخ دهد. نویسنده بدون تعارف و مستقیم به خواننده اثرش می‌گوید که بالا بودن عزت نفسش، رابطه مستقیم با سلامت روح و روان او دارد و عملکرد وی هم کاملاً تحت تأثیر این موضوع خواهد بود. درک بیشتر مطالب مطروحه در کتاب روانشناسی عزت نفس، نهایتاً مخاطب را به این مفهوم خواهد رساند که بالا و پایین بودن عزت نفس، کاملاً در اختیار خودش است و شروع شدن کتاب مذکور، با پرداختن به شش ستون اصلی که عوامل درونی را در بر می‌گیرد دقیقاً به همین دلیل می‌باشد.

دانلود کتاب روان شناسی عزت نفس

در ادامه می‌توانید نسبت به دانلود کامل کتاب روان شناسی عزت نفس به صورت رایگان و با فرمت pdf اقدام کنید. لینک دانلود در قسمت زیرین ویدیو قرار دارد. همچنین در ویدیو زیر امکان گوش دادن به خلاصه کتاب صوتی این اثر نیز دسترسی خواهید داشت.


دانلود pdf کتاب روان شناسی عزت نفس

درباره ناتانیل براندن

ناتانیل براندن (Nathaniel Branden) روانشناس کانادایی در سال 1930 در این کشور متولد شد و از روان درمانگران مطرح قرن بیستم محسوب می‌شود. وی که از مقطع کارشناسی تا دکترا در رشته روانشناسی تحصیل کرده است خیلی‌ها از او به عنوان بزرگترین متخصص حوزه تاریخ روانشناسی نام می‌برند. براندن مؤلف کتاب‌های متعددی در زمینه افزایش عزت نفس بوده است و در سال 2014 در سن 84 سالگی در کشور آمریکا، چشم از جهان فروبست.

کتاب روان شناسی عزت نفس مناسب چه افرادی است؟

بالا بردن عزت نفس مطلبی است که همه به آن در هر نوع شرایطی نیاز دارند. بنابراین نمی‌شود تفکیک کرد که چه کسانی این کتاب را بخوانند یا نخوانند ولی در تعریفی کلی اگر شما از آن نوع افرادی هستید که توجه زیادی به بهبودی خود در زمینه‌های رفتاری و ذهنی دارید و در مواجهه با موقعیت‌های گوناگون، سعی دارید که با افزایش عزت نفس و مسئولیت‌پذیری‌تان، اداره امور مختلف برایتان سهل و آسان گردد، مطالعه این کتاب به شما توصیه می‌گردد.

فهرست کتاب

موارد خواندنی کتاب روانشناسی عزت نفس توسط خود مؤلف در سه بخش و هفده فصل تدوین گردیده است که البته می‌توان آن‌ها را در 9 سرفصل، این چنین هم تقسیم‌بندی نمود:

 • چگونگی افزایش عزت نفس

 • عزت نفس در جهت سیستم خودآگاهی

 • رویارویی با مشکلات و زندگی شادتر

 • تغییر طرز تفکر

 • مسئولیت‌پذیری نسبت به خود

 • شجاعت

 • زندگی هدفدار

 • نقش اساسی والدین و معلمان

 • تقویت عزت نفس

بخش‌هایی از کتاب روان شناسی عزت نفس

اگر شخصی در انطباق با کار خود دچار مشکل شود و عزت نفس او در درجه اول به موفقیت‌ها، درآمد یا تأمین مالی خانواده وابسته باشد این خطر وجود دارد که شرایط اقتصادی، فراتر از کنترل فرد، او را به شکست در کسب و کار یا از دست دادن شغل سوق دهد. در این صورت، شخص به سمت افسردگی یا تضعیف روحیه حاد کشیده خواهد شد. تمایل به تجربه و پذیرش احساسات ما هیچ معنایی ندارد، در واقع احساسات ما آخرین چیزی هستند که باید به آن‌ها توجه کنیم.

ارزش عزت نفس، تنها در این نیست که به ما امکان می‌دهد احساس بهتری داشته باشیم بلکه فرصتی می‌دهد تا بهتر زندگی کنیم. عزت نفس به ما امکان می‌دهد با چالش‌های زندگی بهتر روبرو شویم و از فرصت‌های مطلوب و عالی، بهره‌برداری بیشتری کنیم.

اگر از آنچه هستید لذت نبرید یا به آن احترام نگذارید به جز خیلی از نیاز‌های برآورده نشده خودتان، چیز کمی برای ارائه خواهید داشت. زمانی که افراد دچار فقر عاطفی هستند دیگران را به عنوان منبع تأیید یا عدم تأیید خواهند دید، آن‌ها بخاطر آنچه هستند از خود قدردانی نمی‌کنند و صرفاً به دنبال این هستند که ببینند آیا کسی می‌تواند برایشان کاری انجام دهد یا نه، توانایی این دسته از افراد در عشق ورزیدن توسعه نیافته است و نمی‌توانند کسی را برای زندگی مشترک انتخاب کنند.

انسان، ذاتاً از گونه‌ای است که حق انتخاب دارد می‌تواند درباره اینکه آگاهی را انتخاب کند یا نکند تصمیم بگیرد، می‌تواند به جستجوی حقیقت برود یا نرود، می‌تواند ذهنش را متمرکز کند یا نکند، این یکی از جنبه‌های مثبت و شکوهمند طبیعت انسانی است.

وقتی رفتارمان با قضاوتمان از آنچه درست است، در تضاد باشد، آبرویمان در نزد خودمان از بین می‌رود کمتر به خودمان احترام می‌گذاریم و اگر این شرایط ادامه پیدا کند و عادت شود، کمتر به خودمان اعتماد می‌کنیم و یا اصولاً اعتمادمان به خود، سلب می‌شود.

خودپذیری، مستلزم محبت است، باید دوست خود باشیم فرض کنید کاری کرده‌ایم که از بابت آن ناراحتیم یا از آن خجالت می‌کشیم و خود را بخاطر آن سرزنش می‌کنیم، خودپذیری منکر واقعیت نمی‌شود نمی‌گوید آنچه اشتباه است، درست است. به جای آن می‌خواهد چرا را درک کند می‌خواهد بداند چرا کاری که اشتباه بوده، در زمانی که انجام شده به نظر، مناسب و مطلوب رسیده است.

نیروی مورد نیاز همه این‌ها، تنها از داشتن عشق به زندگی تأمین می‌شود. عشق، شروع فضیلت است وسیله‌ای برای تحقق آرزو‌های ما است. عشق نیرویی است که به شش رکن عزت نفس، توان حرکت می‌دهد پس می‌توان گفت: عشق، رکن هفتم عزت نفس است.

ممکن است با خود بگوییم: امروز حال و حوصله کار کردن ندارم شما می‌توانید بعد از این احساس به احساسات خود اهمیت بدهید حتی آن‌ها را تجربه کنید اما بعد از آن سراغ کار‌هایتان بروید، در این صورت با ذهنیت روشن‌تری کار خواهید کرد چون خودفریبی نکرده‌اید. 

بعضی‌ها به گونه‌ای رفتار می‌کنند که انگار حقی بر فضایی که اشغال کرده‌اند ندارند. بعضی‌ها طوری حرف می‌زنند که انگار قصدشان این است که صدایشان را نشنوید. بعضی‌ها، طوری رفتار می‌کنند که انگار حق زندگی کردن و موجودیت داشتن به خود نمی‌دهند. در همه این موارد، فقدان ابراز وجود در منتهای خود است.

مشخصات کتاب روان شناسی عزت نفس

مشخصات
نویسنده ناتانیل براندن
مترجم مهدی قراچه داغی
ناشر نشر نخستین
شابک 9789646716353
موضوع مهارت های زندگی و موفقیت
قطع رقعی
نوع جلد شومیز
گروه سنی بزرگسال
تعداد جلد 1
تعداد صفحه 303
وزن 336 گرم

نظرات کتاب روان شناسی عزت نفس

 • محمدرضا جعفرنژاد محمدرضا جعفرنژاد

  از سرفصل هاش عکس میزارم تا توی خریدنتون تاثیر داشته باشه.

 • فاطمه پورهاشمی فاطمه پورهاشمی

  سلام بنده این کتاب رو همین امروز تموم کردم و اومدم نظرمو بدم... اول اینکه ترجمه خوب بود و من مشکلی نداشتم...الکی ارزش کتاب رو نیارید پایین این کتاب جوری نیس که برای سرگرمی بگید حالا بزار بخونم بره بلکه از اون دست کتاب هایی هست که واقعا باید به موضوعش علاقه و نیاز داشته باشید تا بتونید راحت بخونیدش.. چون مثل کتاب رمان روون نیس و نیاز به تفکر داره در کل برای کسی که در حوزه عزت نفس میخواد مطالعه منسجم و خوبی داشته باشه شدیدا پیشنهادش میکنم... از اون کتابایی هست که باید چند بار بخونی چون خیلی مطالب مفیدی داره در مورد اینکه عزت نفس چیه و ضعف در اون کجا خودش رو نشون میده صحبت میکنه... میگه عزت نفس مثل قرص کلسیمه.. آب و غذا نیس که نبودش بکشتت... اما نبودش مشکلات زیادی برات به بار میاره.. روش های برخورد صحیح والدین و رئیس و معلم رو برای حفظ و افزایش عزت نفس افراد توضیح میده... در نهایت هم یه سری تمرین نوشتاری داره برای بالا بردن عزت نفس بعد شش ستون عزت نفس رو توضیح میده... 1. زندگی آگاهانه 2. خود پذیری 3. مسئولیت پذیری 4. انسجام و یکپارچگی 5.زندگی هدفمند 6. ابراز وجود عزت نفس از پایه های اصلی شخصیت سالمه... من که خیلی کتاب رو دوس داشتم و خیلی پیشنهادش میکنم.. البته به شرطی که حرمت کتاب رو نگه دارید و با دقت و تمرکز بخونید نه که الکی ورق بزنی بعد بیای اینجا بگی نه به درد نمی‌خورد و فلان

 • کاربر کاربر

  تا صفحه ۶۰ خوندم سردرد گرفتم! خودم دانشجوی مترجمی زبانم،ترم یک! ولی بهتر از آقای قراچه داغی با اصول ترجمه آشنام! لزومی نداره لغت به لغت ترجمه بشه،گاهی برای روان بودن ترجمه باید چند لغت رو حذف کرد! بعضی از پاراگراف‌ها رو دوبار باید خوند تا متوجه شی براندن بنده خدا چی گفته چون پیچیده ترجمه شده و لغات مناسبی بکار نرفته. یه نمونه عکس میذارم براتون، در مقام بی‌بها کردن خود اقدام میکنیم؟! یا اندام‌ها و نظام‌های موجود در بدن ما با توسل به اقدام پیوسته حالت وجودی ما را امکان‌پذیر میسازند؟!

 • رامین عبدالملکی رامین عبدالملکی

  ی نمونه از ترجمه رو عکس گذاشتم، ترجمه خیلی لغت به لغت صورت گرفته و اصلا روان نیست. ی پاراگراف رو میشه این شکلی خوند ولی ی کتاب ۳۰۰ صفحه‌ای رو نمیشه واقعا. ترجمه‌ای خوبه که بتونی خیلی روان از روی کتاب بخونی و نیاز نباشه چند دفعه ی جمله رو بخونی تا بفهمی چه ارتباطی با بقیه جملات داره

 • محبوبه قیومی زاده محبوبه قیومی زاده

  کتاب عالی هس هر ادمی برای رسیدن به موفقیت میتونه از لین کتاب کمک بگیره ممنون از بخاطر ارسال به موقع و کیفیت بالاشون

 • روح الله ایرندگانی روح الله ایرندگانی

  کتاب فوق العاده اییه به توصیه دکتر هلاکویی خریدمش حتما بخریدش و تو کتابخونتون داشته باشینن ، اکثریت ماها به خاطر شیوه تربیت ناصحیح و نادرستمون عزت نفسمون از بین رفته ، برای بازیابی و حفظ عزت نفسمون باید اطلاعاتمونو تو این زمینه زیاد کنیم

 • الهام بنی یعقوب الهام بنی یعقوب

  با سلام و خسته نباشید به عوامل من خیلی تعریف این کتاب شنیدم دکتر هلاکویی خیلی تأ کید داشتند که برای عزت نفس حتما این کتاب تهیه کنید تورو خدا دوباره بیارید منم بخرم مرسی

 • بهاره شاکر بهاره شاکر

  من بشخصه بر خلاف نظر بعضی از دوستان مشکلی با ترجمه کتاب نداشتم و بنظرم اتفاقا مترجم با هوشمندی لغات رو استفاده کردن و اگر جور دیگه ای ترجمه میشد اثر ابتر میموند. کتاب فوق العاده ایه و واقعا میتونه به ما نشون بده که کجاها توی زندگی کارهایی را میکنیم یا حرفهایی را میزنیم یا به شیوه ای با افراد ارتباط میگیریم که باعث پایین امدن عزت نفسمون میشه و دید بهتری نسبت به اشتباهاتمون بهمون میده. اخر هر فصل تمرینات ساده و عملی داره که به افزایش عزت نفس منجر میشه ولی نکته ای که هست اینه که خیلی ها ممکنه فکر کنند چون این تمرینات ساده هستند پس ثاتیر زیادی ممکنه نداشته باشند و در نتیجه تمرینات رو انجام ندن یا نصفه و نیمه یا بدون جدیت و دقت لازم انجام بدن که به عقیده من بسیار اشتباهه و اتفاقا همین کار باعث میشه نتونیم تاثیر تمریناتو حس کنیم. خلاصه که کتاب خیلی خوبیه فقط باید خودمونو متعهد کنیم که کامل و درست بخونیم و سعی کنیم در زندگی روزمره نکاتش رو وارد کنیم و تمریناتش رو انجام بدیم تا به نتیجه برسیم که البته ممکنه کار و انرژی زیادی ببره که خب تعجبی هم نداره چون ترک عادت ها و طرز فکر چندین ساله کار چندان راحتی نیست ، ولی اگر این اتفاق بیفته کیفیت زندگیمون چند پله افزایش پیدا خواهد کرد و ارزشش رو دارد

 • نیوشا م نیوشا م

  به نظر من تمام ایرانی ها به خاطر شکل تربیتشون تو کودکی مشکلاتی دارن مه خودشون هم اگه تحت نظر یه دکتر یا مشاور نباشن هرگز متوجه نمیشن که به خاطر عزت نفس پایینشونه خریدن این کتابو به همه همه همه توصیه می کنم

 • نیلوفر صالح نیلوفر صالح

  به نظرم هر ایرانی باید حتما حتما این کتاب رو بخونه ، چون تربیت و جامعه باعث شده ما حرمت نفس نداشته باشیم . چه چیز در دنیای امروز مهمتر از حرمت نفسه؟؟؟

 • امین پوراتش امین پوراتش

  این کتاب متن سنگینی داره آقای قراچه داغی خیلی خوب از پس ترجمه این کتاب برآمدن(بنظرم یکی از بهترین مترجم های دوران ما هستند.) این کتاب رو به همه پیشنهاد میدم اما بایستی چندبار خوند تا فهمید که آقای ناتانیل براندن چه زحمت زیادی برای این کتاب کشیدند بلاشک تمجید دکتر هلاکویی از این کتاب و نویسنده آن کاملا بجا بوده است.

 • طیبه قلیزاده طیبه قلیزاده

  از کتابهای خوب در زمینه عزت نفس که توسط دکتر هلاکویی همیشه معرفی شده.

 • علی نوروزی علی نوروزی

  من با این کتاب از طریق سرچی که توی گوگل کرده بودم آشنا شدم (نسخه انگلیسی) و توی سایت goodreads، بعضی از نظرات خواننده های کتاب رو مطالعه کردم و اینطور که دیدم بیشتر خواننده ها خیلی از کتاب راضی بودن. بعد از اون بخش هایی از کتاب اصلی رو خوندم و بنظرم اومد ارزش مطالعه داره. قبل از خرید، بخش هایی از ترجمه کتاب رو که انتشارات همین کتاب تهیه کرده بود مطالعه کردم و بنظرم اومد که ارزش خرید داشته باشه، هر چند متوجه شدم که ترجمه خیلی ضعیف و غیر قابل فهم هست. چیزی که من بعد از خرید و مطالعه کتاب فهمیدم این هست که نویسنده بیشتر کلی گویی کرده، سعی نکرده از عزت نفس تعریف دقیق تری بده و فقط به یک جمله تک خطی اکتفا کرده، مشکل در کمبود عزت نفس رو درست باز نکرده و راه حل های کم، سطحی و غیر کاربردی ارائه کرده. نویسنده بجای تمرینات عملی و کاربردی، تمرینات نوشتاری معرفی کرده. حقیقت درباره این نویسنده این هست که بیش از ۱۰ جلد کتاب در این زمینه نوشته و این کتاب جز آخرین کارهاش به حساب میاد. در واقع خواننده برای اینکه درک نسبی از "عزت نفس" پیدا کنه، باید همه این کتاب ها رو بخونه (نمی دونم چقدر در نهایت کمک بکنه‎). در آخر هم به آقای قراچه داغی پیشنهاد می کنم کمی ترجمه هاشون رو روان کنن و از کلمه ها و افعال پیچیده و مبهم کمتر استفاده کنن. کتاب فلسفی که نمی خوایم بخونیم.

 • محمد علیزاده محمد علیزاده

  کتاب از لحاظ محتوایی جز بهترین کتاب ها هست ولی متأسفانه ترجمه بشدت گنگ هست و به نوعی موقع خواندن باعث سردرگمی و نفهمیدن برخی قسمت ها میشه

 • مهدی محمدی مهدی محمدی

  این کتاب سابقه طولانی دارد و چاپ سی و یکم میباشد دکتر هلاکوییان در سخنرانی خود به این کتاب و حل کردن تمرینات ان برای ترس و اضطراب این کتاب رو معرفی می کند تعدا فصلهای ان و صفحات ان زیاد نیس و ادم را زده نمیکند و نثر و نوشتار روان دارد

 • کاربر کاربر

  عالی بود اینو بخونید دیگه نیاز به خوندن هیچ کتابی نیست چون همین کافیه انقدر خوبه .منظورم این نیس که بعد این کتاب نخونید فقط میگم اگه تو این موضوعات چیزی میخواید بخرید دیگه نیاز نیس ،همشون از روی این کپی رایت کردن

 • عکس خوانده نمی‌شود

  خرید کتاب روان شناسی عزت نفس