تئوری انتخاب اثر ویلیام گلسر

معرفی و دانلود کتاب تئوری انتخاب اثر ویلیام گلسر رایگان به همراه خلاصه کتاب

کتاب تئوری انتخاب یکی از ارزشمندترین و بهترین کتاب‌هایی است که تاکنون در زمینه رشد و توسعه فردی نوشته شده و بسیاری از نویسندگان و متخصصان روانشناسی و رشد فردی از این کتاب در سخنرانی‌ها و مقالات خود استفاده می‌کنند. دغدغه اصلی ویلیام گلسر انتخاب‌های انسان است. او بر این باور است که ریشه بسیاری از رفتارهای ما در انتخاب‌هایی است که داریم. او معتقد است که اگر انتخاب‌های خود را اصلاح کنیم رفتارهایمان هم اصلاح خواهد شد.

دکتر گلسر در این اثر معتقد است در حقیقت، هر انسانی با هر انتخابی که در زندگی می‌کند در تلاش است تا به ارضای یکی از این پنج نیاز اساسی‌اش بپردازد:

 1. نیاز به بقا

 2. نیاز به عشق و احساس تعلق

 3. نیاز به قدرت

 4. نیاز به آزادی

 5. نیاز به تفریح

تئوری انتخاب بر کنترلی که هر فرد بر احساسات و رفتار خود دارد تاکید می‌کند. به این ترتیب می‌توان به این نتیجه رسید که اگر ما به تئوری انتخاب معتقد باشیم، مسئولیت زندگی خود را به صورت تمام و کمال قبول می‌کنیم و این مسئولیت پذیری برایمان آزادی به همراه دارد. برای اینکه درک کنیم این نظریه چطور کار می‌کند، لازم است تا پیش از آن نکاتی را مرور کنیم که ما را به درک مشترکی از این موضوع می‌رساند. اگر بپذیریم که تمام رفتار و اعمال ما برای ارضای این پنج نیاز اساسی ما انجام می‌شود، بنابراین می‌توانیم قبول کنیم که ما بر اعمالمان کنترل کامل داریم.

بسیاری اوقات ممکن است خواسته یا ناخواسته علت مشکلات‌مان را به گذشته‌مان ربط دهیم؛ البته ما نمی‌توانیم تاثیر گذشته و حتی دوران کودکی را بر شخصیت و زندگی امروزمان انکار کنیم اما این گذشته نباید تبدیل به زندانی برای ما شود. چرا که مرور گذشته دردناک ما، کمکی به بهبود حال ما نمی‌کند. علاوه بر این ما می‌توانیم بازتابی از مشکلات روان شناختی را در روابط عاطفی ببینیم. درک و پذیرش این موضوع می‌تواند به ما کمک کند تا قدمی برای بهبود روابط و همچنین بهبود حال‌مان برداریم.

دانلود کتاب تئوری انتخاب

دانلود کتاب قدرت ذهن

در ادامه می‌توانید نسبت به دانلود کامل کتاب تئوری انتخاب به صورت رایگان و با فرمت pdf اقدام کنید. لینک دانلود در قسمت زیرین ویدیو قرار دارد. همچنین در ویدیو زیر امکان گوش دادن به خلاصه کتاب صوتی این اثر نیز دسترسی خواهید داشت.


دانلود pdf کتاب تئوری انتخاب

درباره ویلیام گلسر، نویسنده کتاب تئوری انتخاب

ویلیام گلسر 11 مه 1925 در کلیولند اوهایو متولد شد و در 23 اوت 2013 در سن 88 سالگی چشم از دنیا فرو بست. او روانپزشک اهل ایالات متحده آمریکا بود. نوآوری‌های او پیرامون مشاوره فردی در محیط کاری و مدارس، مواردی چون انتخاب و مسئولیت پذیری شخصی و دگرگونی شخصیت را مدنظر قرار می‌دهد. گلسر مخالف اصول و قواعد رایج بین روانپزشکان بود که بجای تمرکز بر طبقه بندی کردن سندروم‌های روانی، به عنوان اختلال روانی سریعا اقدام به تجویز دارو برای فرد می‌کردند. به هر حال او روان شناس مشهوری بود که خلاف جریان آب شنا می‌کرد. 

بخش‌هایی از کتاب تئوری انتخاب

گلسر در فصل اول کتاب تئوری انتخاب در شرح علت نیاز به یک روانشناسی جدید چنین می‌گوید:

پیش فرض عملیاتی روانشناسی کنترل بیرونی این است، افرادی را که کار اشتباه انجام می‌دهند را تنبیه کنید تا آن کاری را که شما فکر می‌کنید درست است انجام دهند. سپس به آنها پاداش دهید تا الگوی رفتاری جدید را حفظ و تثبیت کنید. این پیش فرض غالب الگوی ذهنی اکثر افراد روی این کره خاکی است.

همچنین از جمله فصل‌های کلیدی کتاب تئوری انتخاب، فصل دوم است که در آن گلسر به نیازها و احساسات بنیادین انسان‌ها می‌پردازد. این فصل از آن جهت مهم است که در نظریه‌های رفتاری، تعریف نیازها پایه تحلیل رفتار قرار می‌گیرد و بر این اساس، بخش مهمی از آنچه در ادامه تئوری انتخاب مطرح می‌شود، بر مبنای مفروضات گلسر در این بحث است. این نیازها و اولویت‌های آنها برای هر فرد، ریشه انتخاب‌های مهم زندگی او را تشکیل می‌دهند. گلسر در سیزدهمین فصل کتاب خود با عنوان باز تعریف آزادی شخصی شما نکات کلیدی نظریه انتخاب را در قالب ده اصل خلاصه می‌کند و در چند سطر به توضیح هر یک از آنها می‌پردازد:

 • تنها کسی که می‌توانیم رفتارهایش را کنترل کنیم خودمان هستیم.
 • تنها چیزی که بین ما و دیگران رد و بدل می‌شود اطلاعات است. این که با این اطلاعات چه کنیم به انتخاب خودمان بستگی دارد.
 • تمام مشکلات روانشناختی بلند مدت از جنس مشکلات در رابطه هستند.
 • مشکل رابطه‌ای همواره بخشی از زندگی کنونی ما است. ما می‌توانیم از خیلی چیزها آزاد شویم اما هرگز نمی‌توانیم بدون حداقل یک رابطه شخصی رضایت بخش، شادمانه زندگی کنیم. 
 • رویدادهای دردناک گذشته در آنچه امروز هستیم نقش مهمی دارند، اما مرور دوباره آنها کمک چندانی به نیاز امروز ما نمی‌کند.
 • ما پنج محرک اصلی ژنتیکی داریم: نیاز به زنده ماندن، نیاز به عشق و تعلق خاطر، نیاز به قدرت، نیاز به آزادی و نیاز به تفریح.
 • ما برای تامین این نیازها باید یک یا چند تصویر را در دنیای کیفی خود بهبود دهیم. دنیای کیفی بخشی از دنیای ماست که از مهمترین چیزهایی که می‌دانیم و می‌شناسیم تشکیل شده است.
 • ما از لحظه تولد تا مرگ مشغول رفتار کردن هستیم. رفتار کلی از چهار بخش جدایی ناپذیر تشکیل شده است : عمل، فکر، احساس و فیزیولوژی.
 • رفتارها همیشه باید در قالب فعل یا مصدر بیان شوند و حتما خودمان فاعل جمله‌ها باشیم. به جای من افسرده شده‌ام یا دچار افسردگی هستم بگویم من انتخاب کرده‌ام افسرده باشم. من افسردگی می‌کنم یا خودم را افسرده کرده‌ام.
 • رفتار همیشه انتخابی است. البته ما روی دو بخش فکر و عمل، قدرت انتخاب داریم و فیزیولوژی و احساس، به عنوان تابعی از این انتخاب ما تحت تاثیر قرار می‌گیرند. 

به هر حال خیلی‌ها توصیه می‌کنند این کتاب را خواننده‌ها به عنوان یکی از بهترین کتاب‌های خودیاری در دستور مطالعه قرار دهند و انتظارات خود را از آن بر همین اساس تعدیل و تنظیم کنند.

مشخصات کتاب تئوری انتخاب

مشخصات
نویسنده ویلیام گلسر
مترجم علی صاحبی
ناشر سایه سخن
شابک 9786009231300
موضوع مهارت های زندگی و موفقیت
قطع رقعی
نوع جلد شومیز
گروه سنی بزرگسال
تعداد جلد 1
تعداد صفحه 608
وزن 687 گرم
سایر توضیحات درآمدی بر روان شناسی امید.

نظرات کتاب تئوری انتخاب

 • سعید لطفی سعید لطفی

  میخام یه چیز کامل درباره این کتاب بدم الان یک ماه هست که این کتاب رو دارم و میخونمش هنوز تمومش نکردم ولی در رابطه با بسیاری از رفتارهایی که میکنیم میتونیم به کار ببریم این کتاب رو من خودم برا ترک عادت های بدم از اطلاعات این کتاب استفاده کردم و به کار بردمشون واقعا بی نظیر بود ما اگه ماهانه یدونه کتاب بخونیم به هرجا بخواییم میرسیم مشکل من و ما اینه که بدون اطلاعات وارد چالش های زیادی میشیم از دی جی کالا ممنونم بابت این کتاب و اینکه خواهش میکنم تو شگفت انگیز بذارینش تا همه بتونن تهیه کنن ممنون

 • مهدی فرضی مهدی فرضی

  حیف که کتابی به این خوبی این قدر گرون شده

 • موسا ملکیان موسا ملکیان

  علیرغم تعداد صفحات زیادش، بسیار روونه و آدم از خوندنش سیر نمیشه. ترجمه دکتر صاحبی بسیار عالیه و خود گلسر هم از ایشون تقدیر کرده برای ترجمه روان این کتاب. من همین کتاب رو با ترجمه های دیگه ش هم خونده ام... اما زمین تا آسمون با این ترجمه تفاوت داره. قویا پیشنهاد می کنم که این کتاب رو تهیه کنید و بخونید.

 • زهرا موحدی پور زهرا موحدی پور

  زندگی دو قسمت میشه: قبل دونستن تئوری انتخاب vs بعد از خواندن تئوری انتخاب

 • سولماز اکبری سولماز اکبری

  تشکر میکنم از دست اندر کاران به خاطر رواج فرهنگ کتاب خوانی. به شخصه همین جا با کتاب های خیلی خوبی اشنا شدم

 • هدیه صفائی حسین پور هدیه صفائی حسین پور

  کتابی بی نظیر برای افرادی که میل به بهتر شدن دارند. از خواندنش سیر نمیشم.

 • علیرضا رزازپور علیرضا رزازپور

  با سلام . خدمت کلیه عزیزان به ویژه علاقه مندان کتاب توصیه میکنم این کتاب رو بخونند. در حوزه روانشناسی کتابهای بی محتوا و آبکی بسیار است اما این کتاب از معدود کتابهای حوزه روانشناسی است که حتما باید خوانده شود. بسیار کاربردی و دارای نگرشی متفاوت در برخورد با موضوعات مختلف جاری در زندگیست. نظریه تئوری انتخاب دکتر گسلر در مقابل شیوه رایج کنترل بیرونی است که انقلابی در حوزه روانشناسی است.

 • مهدی وزیریان مهدی وزیریان

  برای زندگی بهتر خواندن این نوع کتاب ها ضروری است

 • سمانه طالبی سمانه طالبی

  بی نظیره....زندگی آدمی رو ازین رو به اون رو میکنه.....نخوندنش بزرگترین اشتباه هرانسان هست!!!

 • علی بهرادکیا علی بهرادکیا

  مسلماً مطالعه چنین کتابهایی نیازمند علاقه ی خواننده به چنین مباحثی است. برای کسانی که قابلیت تغییر رو در خودشون میبینن، خوندنش رو پیشنهاد میکنم.

 • سیده محدثه رضائی سیده محدثه رضائی

  خواهشا موجود کنین تو ویژه خیلی دنبالش بودم . گرون بود برام

 • نیلوفر فرامرزی نیلوفر فرامرزی

  از نظر محتوا دید جدیدی را در روانشناسی نشون میده که در واقع توضیح راجع به تئوری انتخاب و مقایسه اش با تئوری کنترل بیرونی هست که رایج در زندگی روزمره ما شده ، خوندنش رو پیشنهاد میکنم اما این کتاب همونطور که از تیتر کتاب پیداست درآمدی بر تئور انتخاب و اگر دنبال کتابی هستید که تمرین داشته باشه این کتاب به اینصورت نیست ولی بنظرم نقطه ی ضعف قیمت بالای کتاب هست که از دست همه خارج ، بدلیل بالا رفتن قیمت کاغذ و ... که باعث میشه عده ی کمی کتاب را بتونن تهیه کنن ، البته نسخه های صوتی و خلاصه شده کتاب در سایت ناشر موجود هست که قیمت پایین تری دارند من خودم با اینکه توی شگفت انگیز خریدم بنظرم گرون بود

 • لاله جاویدان لاله جاویدان

  این کتاب نیازی به تعریف نداره اساتید روانشناس هم خواندن اینو در دانشگاه به دانشجوها توصیه می کنند این کتاب ۶۰۰ صفحه س، که ۱۴۴ صفحه ای ش به همراه یک سی دی هم برای کسانی که نسخه کامل کتاب رو نخوان هم چاپ شده. من از اونم قبلا خریدم، و بارها به بهترین دوستانم هدیه دادم. عکس جفتشون رو می گذارم اینجا. لذتش رو ببرید

 • بنفشه صدری بنفشه صدری

  از هر نظر این کتاب خوبه . این کتاب خیلی روی افراد تاثیر میذاره

 • داوود عبادی داوود عبادی

  از دیجی میخام برای رواج کتاب خوانی برای همه کتابها تخفیف بزاره ممنونم

 • عکس خوانده نمی‌شود

  خرید کتاب تئوری انتخاب