چهار میثاق اثر دون میگوئل روئیز

معرفی و دانلود کتاب چهار میثاق اثر دون میگوئل روئیز رایگان به همراه خلاصه کتاب

میثاق به چه معناست؟ اگر معنای لغوی‌اش را در نظر بگیریم به معنی عهد و پیمان خواهد بود و حال چرا این کلمه در اینجا تا به این حد اهمیت پیدا کرده است؟ دون میگوئل روئیز در اثر چهار میثاق معتقد است که اکثر انسان‌ها در محیطی پرورش یافته‌اند که عهد‌ها و زنجیر‌های گوناگونی بر آن‌ها تحمیل گردیده و باعث شده است که سرمنشأ رفتار‌های آن‌ها در مواجهه با موقعیت‌های متفاوت، محدودیت‌های ذهنی باشند که در نتیجه میثاق‌های تحمیل شده از سوی پدر، مادر، خواهر و برادر یا به طور کلی بزرگتر‌ها و در مقیاس بزرگتر توسط جامعه بر افراد دیکته شده‌اند. نویسنده با تحقیقی مبتنی بر علم روانشناسی و جامعه‌شناسی در این کتاب به نتیجه فوق‌العاده‌ای دست پیدا کرده است. او بسیار محکم و دقیق اعلام می‌دارد همچون حیوانات که در حیات وحش، انسان‌ها به دنبال اهلی کردنشان هستند، فرزندان انسان‌ها هم در معرض این طرز تفکر آدم‌ها قرار دارند. حتی مثال‌هایی هم مطرح کرده است تا فهم مطلب برای خواننده آسانتر گردد.

شما به عنوان علاقه‌مند به مبحث مطرح گردیده در کتاب، همچنین به این باور خواهید رسید که یک کودک قبل از متولد شدن و در زمان جنین بودن هم از این نوع تفکر پدر و مادرش تأثیر می‌پذیرد و تا چه حد دست و پایش برای تصمیم‌گیری در شرایط حساس زندگی‌اش بسته می‌شود. موضوع به اینجا ختم نمی‌شود و مؤلف با دیدی کاملاً واضح و روشن بینانه، چهار میثاق که عمل کردن به آن‌ها، اشخاص را قادر به تصمیم‌گیری از روی تعقل می‌نماید را مطرح نموده و تا جایی که برایش مقدور است به شرح توضیحاتی در موردشان می‌پردازد. در میثاق ابتدایی، او از همه انسان‌ها می‌خواهد که نه در شعار بلکه در عمل، کاملاً انرژی کلامشان را درک نموده و آگاه باشند که چه مثبت و چه منفی، آنچه که بر زبان جاری می‌سازند، نیرویی را به خودشان و دیگران هدیه می‌کند. بنابراین مراقب گفتارشان باشند و علاوه بر مثبت بودن حرف‌هایشان وضوح آن‌ها را هم به مراتب بیشتر کنند. در میثاق دوم، به خواننده توصیه می‌کند که وقتی حرفی به او‌ زده می‌شود چیزی را به خود نگیرد. مثلاً اگر تندی یا خشمی از سوی دوست، همکار، ارباب رجوع یا اعضای خانواده به سمت او صورت می‌گیرد این اتفاق، کاملاً به دنیای شخص فاعل بر می‌گردد و صرفاً به این معنا نیست که اختلافات به وجود آمده از روی کینه و شخصی بودن هستند و هرگز نباید اینگونه تلقی شود. میثاق سوم که شاید امروزه در رسانه‌ها هم صحبت از آن، زیاد به میان می‌آید، پیش داوری نکردن است یا همان زود قضاوت نکردن. گاهی پیش می‌آید که قبل از دست زدن به انجام کاری یا حضور پیدا کردن در مکانی، در ذهنمان تصاویری شکل می‌گیرد که ممکن است با واقعیت، زیاد منطبق نباشد. لذا بهتر است که زیاد خود را درگیر آن‌ها نکنیم بخصوص که اگر این پیش داوری‌ها منفی باشند، ما را از داشتن تجربیات دقیقی که بر علم و آگاهی‌مان می‌افزایند، باز می‌دارد. پس به سنجش شرایط و رویداد‌ها بپردازیم، پیش از اینکه قضاوت‌های سطحی و از روی ذهن ناآگاهمان داشته باشیم، چه بسا که در مواقعی حتی خودمان را از لذات و شادی‌هایی، با این اشتباه محروم می‌کنیم. همچنین در تعاملاتمان در برخی از موارد رخ می‌دهد که دقیقاً متوجه منظور طرف مقابلمان نمی‌شویم و بجای آنکه مجدداً از او سؤال کنیم، پیش خود، افکاری را پرورش می‌دهیم در این موقعیت هم، بهترین عکس العمل این است که پرسوجو را ادامه دهیم تا به منظور دقیق شخص مقابل پی ببریم و از طرف خودمان، نکته‌ای را برداشت نکنیم. در آخرین مسثاق یا به عبارتی، عهد چهارم خواسته مؤلف از ما، داشتن بهترین تلاش در زمان قصد کردن به انجام کاری است. صرف نظر از فواید خارق العاده‌ای که این موضوع دارد، مزیت دیگرش این است که حتی در صورت شکست خوردن انسان، او دیگر افسوس نمی‌خورد که چرا انرژی خود را کامل، روی هدفش نگذاشته است. در نهایت آنچه که بر مخاطبان این کتاب، نویسنده سعی نموده واضح و مبرهن سازد، این نکته بسیار حائز اهمیت است که به کار بردن این چهار میثاق، همراه هم می‌تواند نتایج پرباری را به دنبال داشته باشد و انجام هریک به تنهایی، آورده کامل و مؤثری را نخواهد داشت.

دانلود کتاب چهار میثاق

در ادامه می‌توانید علاوه بر خلاصه کتاب متنی، به خلاصه صوتی کتاب چهار میثاق گوش دهید و آن را دانلود کنید:


دانلود pdf کتاب چهار میثاق

درباره نویسنده دون میگوئل روئیز

دون می‌گل آنخل روئیز (Don Miguel Ruiz)، نویسنده‌ای مکزیکی است که در تاریخ 27 اوت سال 1952 در مناطق روستایی مکزیک دیده به جهان گشود. او در خانواده‌ای پر جمعیت و دارای 13 فرزند، به عنوان کوچکترین عضو آن، تربیت و پرورش یافت و پس از تجربه‌ای تلخ که منجر به رساندن او تا آستانه مرگ شد و سپس، بهبودی از آن، در نزد یک شمن آموزش‌هایی دید که موجب مهاجرتش به آمریکا و پرداختن به نویسندگی و سخنرانی‌ها گردید. وی که در سال 2018 به عنوان یکی از 100 چهره معنوی تأثیرگذار معرفی گردید، همواره با آثارش راه حل‌هایی بی‌بدیل در جهت بیداری درونی را به انسان‌ها هدیه کرده است.

کتاب چهار میثاق مناسب چه افرادی است؟ 

طبق تعریفی که نویسنده از میثاق در کتابش دارد، به هر رفتاری که انسان از کودکی یاد می‌گیرد، اطلاق می‌شود و انسان‌هایی که همچون این محقق، معتقدند عهد و پیمان‌هایی که در دوران کودکی فرا گرفته‌اند، درصد قابل توجهی از آن‌ها منفی بوده و در صدد آن هستند تا با تغییرشان، زندگی بهتری را تجربه نمایند بی‌درنگ مطالعه این اثر فاخر به آن‌ها پیشنهاد می‌گردد.

فهرست کتاب

اصول مطرح شده از سوی دون میگوئل روئیز در چهار میثاق در 6 بخش اصلی جای می‌گیرند. بخش اول یا همان مقدمه ابتدایی کتاب، به توضیحی راجع به خرد سرخپوستان مکزیک مرکزی می‌پردازد و همچنین قوانین سختگیرانه‌ای که در دوران کودکی توسط والدین و دیگر افراد تحمیل می‌شوند. در بخش‌های دوم تا پنجم، چهار میثاق اصلی که مؤلف، سعی در آموزش و رواج آن‌ها دارد، مطرح گردیده‌اند و در بخش ششم یا پایانی هم، نحوه ر‌ها شدن از میثاق‌های قدیمی و یافتن آزادی شرح داده شده است.

بخش‌هایی از کتاب چهار میثاق

من از نو ساخته شده‌ام من از ستارگان ساخته شده‌ام او سپس فهمید هر چند از ستارگان ساخته شده، آن ستاره‌ها نیست. اندیشید: من بین ستاره‌ها هستم. آن وقت او ستاره‌ها را تونال نامید و نور بین ستاره‌ها را، ناوال و دانست که آنچه خالق هماهنگی و فضای بین این دو است، حیات است. همه چیز در هستی، تجلی یک موجود است که ما او را خدا می‌نامیم.

در رویای سیاره رنج کشیدن بشر، زندگی در ترس و ایجاد فاجعه‌های عاطفی، همه امری عادی به شمار می‌آید.

انسان‌هایی که پیش از ما زیسته‌اند به ما می‌آموزند که چگونه به شیوه جامعه، رویا ببینیم.

در واقع باید مثل یک جنگجو باشیم جنگجو به جای آنکه بر دیگران تسلط داشته باشد بر عواطف و نفس خود تسلط دارد. در واقع جنگجو می‌داند که چه موقع باید عواطف خود را بروز دهد و زمان آن نه زودتر و نه دیرتر از آن است.

نود و پنج درصد از باور‌های موجود در ذهن ما، چیزی به جز مشتی دروغ نیستند اما رنج ما هم به دلیل این است که تمام این دروغ‌ها را باور کرده‌ایم.

شهامت سؤال کردن و بیان کردن خواسته‌های خود را داشته باشید، تا جایی که می‌توانید با دیگران ارتباط برقرار کنید تا از هر گونه سو تفاهم، ناراحتی و اتفاقات ناگوار دور باشید.

کلامتان را برای شریک کردن دیگران در عشق به کار بگیرید، با کلامتان معجزه کنید، قدرت آن را درک کنید و در جهت تعالی خود از آن استفاده کنید.

وقتی ما، آدم‌ها را همانطور که هستند ببینیم، بدون اینکه رفتار یا گفتار آن‌ها را به خود بگیریم، هرگز از آن‌ها آزار نمی‌بینیم.

وقتی من خودم را باور داشته باشم، دیگر نیازی نیست کس دیگری از من تعریف کند، چون دیگران وقتی حالشان خوب است و اوضاع بر وفق مرادشان است، از من تعریف می‌کنند و زمانیکه حالشان بد است من را فردی احمق و یا دیوانه می‌دانند.

هر آنچه اکنون در این لحظه می‌بینید و می‌شنوید، چیزی جز یک رویا نیست. شما در این لحظه دارید رویا می‌بینید شما در بیداری دارید رویا می‌بینید.

ما با توانایی رویا دیدن به دنیا می‌آییم و انسان‌هایی که پیش از ما زیسته‌اند به ما می‌آموزند که چگونه به شیوه جامعه رویا ببینیم. رویای بیرونی بشر، تعداد بی‌شماری قاعده دارد و هنگامی که فردی متولد می‌شود، ما توجه او را جلب می‌کنیم و این قواعد را وارد ذهنش می‌سازیم.

ما شرأفت خود را زیر پا می‌گذاریم تا خوشایند دیگران باشیم، حتی به جسم خود صدمه می‌زنیم فقط برای اینکه مورد پذیرش دیگران قرار بگیریم.

مشخصات کتاب چهار میثاق

مشخصات
نویسنده دون میگوئل روئیز
مترجم دل آرا قهرمان
ناشر ذهن آویز
شابک 9789647390958
موضوع مهارت های زندگی و موفقیت
قطع رقعی
نوع جلد شومیز
گروه سنی بزرگسال
تعداد جلد 1
تعداد صفحه 114
وزن 158 گرم
سایر توضیحات - کتاب خرد سرخپوستان تولتک

نظرات کتاب چهار میثاق

 • شیما میرزایی شیما میرزایی

  این کتاب درباره اندیشه ها و اعتقادات یکی از سرخ پوست های آمریکایی هست که با سفرهایی که داشته اونو مینویسه ۴تا میثاق داره میگه هیچ وقت با کلام خود گناه نکنین(غیبت و...)همیشه نهایت و بیشترین تلاشتون رو بکنین. هیچ چیز رو به خودتون نگیرین...(به یه ورم به قول معروف) تصورات باطل هم نکنین. ارزش خوندن داره دوستان من حتما دوباره میخونمش و توصیه میکنم.

 • سید مهدی شاکری سید مهدی شاکری

  حدودا یه سال پیش خوندمش خوب بود و توصیش میکنم

 • هانیه پناهیان هانیه پناهیان

  خیلی تاثیر گذار و مفیده

 • کاربر کاربر

  کتاب خیلی خوبیه پیشنهاد میکنم به‌ دوستان. کمتر‌ کتابی‌ پیدا میشه که اینجوری‌ به دلم بشینه و بخوام دوباره بخونمش.

 • کاربر کاربر

  این کتاب خردنامه‌ی مردمان سرخ است؛ مردمانی آگاه به ذات و خرد آدمی. آن‌ها که تن و روان را از هم گسسته نمی‌پنداشتند و می‌دانستند هرچه هست در پیوند با مام طبیعت تجلی می‌یابد. دون میگوئل روئیز، مردی از تبار تولتک ها، بومیانِ امریکای مرکزی است که با نگارش این کتاب سعی در انتقال مفاهیم والای انسانی، از نسل‌های گذشته به نسل حاضر و آینده را دارد.

 • کاربر کاربر

  ورق کاهی خیلی سبک و خوب من کتاب اینجوری خیلی دوست دارم😍

 • رسول اقبال رسول اقبال

  من انتظار نداشتم که یه کتاب متفاوت با عکس برام ارسال بشه شکل و کیفیت کتاب با تصویر فرق داشت بعید بود واقعا

 • کاربر کاربر

  کتابه خوبیه جزو کتابای موفقیت هست و خیلی ارزشمنده اگه ایمان دانش راد رو بشناسید این کتاب معرفی کردن حتما ایمان دانش راد رو ک سخنرانه بزرگیه بنظرم شده ی بار ی کلیپاشو بببنید کتاب قیمتش هفت و پونصد ی کاغذه بیست تومنی زدن روش من تو هجده خریدم انصافه ؟

 • زهره تیموری زهره تیموری

  تنها مشکل این کتاب این بود که من با ترجمه قهرمان سفارش داده بودم ولی یه ترجمه دیگه برام فرستادن. لطفا پیگیری کنید که چرا چیزی که خواسته شده اشتباه میفرستید.

 • مهراسا امیری مهراسا امیری

  پیشنهاد میکنم کتاب و مطالعه کنن دیدگاه خوبی بهتون میده .

 • زهرا کاظمی زهرا کاظمی

  کتاب چهار میثاق اولین کتاب روانشناسی بود که من خوندم و خیلی در زندگی من تأثیر گذار بود و تا الان نزدیک به سه بار خوندمش و هر بار چیزهای جدید ازش کشف میکنم و این باعث میشه هیجان زده و خوشحال بشم

 • لیلا امیر حسن زاده لیلا امیر حسن زاده

  تعریف کتاب رو خیلی شنیده بودم تهیه کردم ولی هنوز مطالعه نکردم تازه بدستم رسیده ممنون از بابت بسته بندی خوب و مناسب اجناس

 • کاربر کاربر

  کتاب فوق العاده ایه .برای دوستم گرفتم .کلا اینقدر دوسش دارم برای هر کسی بخوام کادو کتاب بگیرم حتما جز اولین کتاباییه که میگیرم.

 • اکرم معین اکرم معین

  کتاب خوبی بود،،،در واقع ی جور حالت روانشناسی داشت توصیه میکنم

 • سولماز نجفی سولماز نجفی

  واقعا واقعا کتاب عالی بود تو چند ساعت خوندمش و بازهم دوباره میخونمش.خیلی حالم و خوب کرد می‌خوام که بهش عمل کنم

 • عکس خوانده نمی‌شود

  خرید کتاب چهار میثاق