تجربه مدرنیته اثر مارشال برمن

معرفی و دانلود کتاب تجربه مدرنیته اثر مارشال برمن رایگان به همراه خلاصه کتاب

تجربه مدرنیته با عنوان انگلیسی هر آنچه سخت و استوار است دود می‌شود و به هوا می‌رود، نام کتابی است از مارشال برمن که به بررسی تاثیرات اجتماعی، هنری و سیاسی مدرنیته در جوامع مختلف می‌پردازد. این کتاب توسط مراد فرهادپور به فارسی ترجمه شده است. 

در فصل اول، کتاب به تاثیر روند مدرنیزاسیون بر فاوست گوته می‌پردازد. شخصیت فاوست گوته نمونه یک توسعه گراست که برای توسعه و پیشرفت، مجبور است تراژدی بیافریند. در فصل دوم برمن با بررسی مانیفست کمونیست مارکس به وجه خود مخرب مدرنیزاسیون توجه می‌کند. وی با نقل عباراتی از مانیفست کمونیست که در آن مارکس به تجلیل از بورژوازی می‌پردازد، نشان می‌دهد که چگونه بورژوازی رسالت تاریخی مهمی در روند پیشرفت بشریت ایفا می‌کند. در فصل سوم با شعرهای شاعر فرانسوی شارل بودلر مواجه می‌شویم. به خصوص شعرهای وی در مورد بلوارها و خیابان‌های مدرن. در فصل چهارم برمن به نوع خاصی از مدرنیسم که آن را مدرنیسم توسعه نیافتگی می‌نامد می‌پردازد. این مدرنیزاسیون از بالا، نمونه بارز آن یعنی شهر پترزبورگ و بولوار نووسکی و نقش آن دو در ادبیات روسیه معرفی می‌شود. در فصل پنجم مارشال برمن به تاثیرات مخرب مدرنیزاسیون بر شهر نیویورک و به خصوص محله برونکس که محل زندگی دوران کودکی خود برمن است می‌پردازد.

دانلود کتاب تجربه مدرنیته

در ادامه می‌توانید علاوه بر خلاصه کتاب متنی، به خلاصه صوتی کتاب تجربه مدرنیته گوش دهید و آن را دانلود کنید:


دانلود pdf کتاب تجربه مدرنیته

یادمان نرود که فرهادپور این کتاب را با نثری شایسته به فارسی برگردانده است. کتابی خواندنی، جذاب و نفس گیر که خواننده را با خود همراه می‌کند. زیرا مخاطب می‌تواند از خلال خوانش این اثر به مقایسه شرایط حاکم بر زندگی خود با ویژگی‌های ذکر شده در کتاب بپردازد و به سنجش میزان مدرن شدن زندگی خود دست بزند و تجربه‌های زندگی‌اش را در ذهن خود تداعی کند. اگرچه در همان ابتدا خیلی خلاصه وار فصول کتاب و آنچه که در آنها شرح داده می‌شود را بازگو کردم اما این باعث نمی‌شود که تفاوت‌های میان سه مفهوم مدرنیته، مدرنیزاسیون و مدرنیسم را شرح ندهم.

مارشال برمن در مقدمه این کتاب میان این سه مفهوم تفکیک قایل می‌شود و اول از همه این چنین از مدرنیته می‌گوید:

وجه خاصی از تجربه حیاتی، تجربه زمان و مکان، نفس و دیگران، تجربه امکانات و خطرات زندگی. تجربه زیستن در زندگی سرشار از معما و تناقض، دارا بودن خواست تغییر و همزمان ترس از سردرگمی، آشفتگی و اضمحلال زندگی زیرا در این جهان هر آنچه سخت و استوار است دود می‌شود و به هوا می‌رود.

مدرن بودن یعنی به گونه‌ای متناقض اسیر چنگال سازمان‌های بوروکراتیک شدن. سازمان‌هایی که قادر به تخریب همه اجتماعات، این نیروها و تصاحب آن برای خودمان. در حقیقت برای مدرن بودن باید هم انقلابی و هم محافظه کار بود، مهیای تحقق امکانات جدید در عرصه تجربه، حادثه و ماجرا و هراسان از آن اعماق نیهیلیستی که فرجام بسیاری از ماجراجویی‌های مدرن است. هنگامی که از مدرنیته سخن به میان می‌آوریم نباید به دنبال تصویری یکدست و رویایی باشیم، زیرا مولفه‌های متکثر، متناقض و متعارض در مدرنیته، همزمان موج می‌زند. انسان برای مدرن شدن نیازمند آن است که هر آنچه که تا به حال به آن تمسک جسته است را رها کند و به پدیده‌های بدیع و نو چنگ بزند، متناسب با آن سیال گونه زندگی کند و به چیزی دل نبندد زیرا در دنیای مدرن، دلبستگی‌ها نابود و عناصر جدید جایگزین آن می‌شود. در نتیجه همواره انسان مدرن از تغییر و تناقض انتخاب میان نو و کهنه رنج می‌برد و گاه رویاهای نوستالژیک گذشته را در سر می‌پروراند. در حقیقت مدرن شدن واقع‌های تراژیک است زیرا برای بدست آوردن چیزی، باید چیزهای دیگر را از دست داد.

مدرنیزاسیون اینگونه تعریف می‌شود:

فرآیندهای اجتماعی اعم از بازار جهانی، سرمایه و گردش سرمایه، شرکت‌های بزرگ و چند ملیتی، تکنولوژی، نظام‌ها و وسایل ارتباط جمعی، ساز و کارهای بوروکراتیک، اشکال نوین نظام‌های شهری و ...

و نهایتا مدرنیسم:

فرآیندهای تاریخی جهانی مدرنیزاسیون به طیف متنوعی از خیال‌ها و ایده‌ها دامن زده و به انسان قدرت تغییر جهان را اعطا کرده است. این خیال‌ها و ارزش‌ها مدرنیسم است.

اما نقش پول در این دوران چیست؟ از نظر برمن پول در دنیای مدرن به عنوان یک میانجی و واسطه حیاتی عمل می‌کند. وی از لوکاچ نقل می‌کند:

پول به مثابه امتداد یافته‌ای از وجود آدمی، به مثابه قدرت و تسلط بر اوضاع و احوال مردم یکی از نیروهای اساسی رشد و تحول است. زیرا در دنیای مدرن محک و معیار هر انسان فعالیت بی وقفه است و در این جهان، قانون تو همانی که هستی حکم فرماست و امتداد حیات بشری تنها واجد داشتن هدفی غایی است.

نکته قابل توجه در مدرنیزاسیون این است که در بسیاری از موارد بهای تداوم و گسترش مدرنیته، نه فقط نابودی و تخریب محیط‌ها و نهادهای سنتی، بلکه نابودی و تخریب همه آن چیزهایی است که در خود جهان مدرن حیاتی بوده‌اند. در نتیجه مهم‌ترین و حیاتی‌ترین مساله مدرنیسم در نظر برمن، ادامه دادن به حرکت و بازنایستادن است.

در آخر باید اذعان داشت که این اثر جذاب‌ترین و خواناترین کتاب موجود در ارتباط با مدرنیته است. وارد آوردن نقد بر این اثر ارزشمند بس ثقیل و دشوار است. اما از آنجایی که برمن از جمله کسانی است که شیفته مدرنیته بوده، مساله قدرت را از نظر انداخته است. همچنین وی به بخش اعظمی از تاریخ تجربه مدرنیته در کشورهای جهان سوم بی توجه بوده و پدیده استعمار را نادیده انگاشته و آن را مسکوت گذاشته است. به ویژه در اثر وی تمام افراد به گونه‌ای برابر در جامعه حضور پیدا کرده‌اند و خبری از تفاوت‌های جنسیتی، نژادی، طبقاتی و ... وجود ندارد.

مشخصات کتاب تجربه مدرنیته

مشخصات
نویسنده مارشال برمن
مترجم مراد فرهادپور
شابک 9789645625892
ناشر انتشارات طرح نو
موضوع فرهنگ و تمدن
رده‌بندی کتاب علوم اجتماعی و جامعه شناسی (علوم اجتماعی)
قطع رقعی
نوع جلد شومیز
گروه سنی بزرگسال
تعداد صفحه 471
تعداد جلد 1
وزن 444 گرم
سایر توضیحات هر آنچه سخت و استوار است دود می‌شود و به هوا می‌رود

نظرات کتاب تجربه مدرنیته

 • محسن مردانی محسن مردانی

  در هنگام نگارش این کتاب مارشال برمن فرزند خود را از دست داد و می توان گفت گویی نگاهی نافذی که برمن بر مفهوم و هنر و دوران مدرنیه دارد در کنایه ای تاریک با تجربه اش یکی شده است

 • کاربر کاربر

  کتاب خوبیه و به قیمت میفروشن، اما روی جلدش یه خط با خودکار مشکی افتاده بود که زد توی ذوقم، کاش فروشنده کوچه کتاب استور دقت میکرد و یه کتاب با جلد سالم و تمیز میفرستاد ...

 • کاربر کاربر

  از این کاغذ قدیمیای سفید خشبو

 • عکس خوانده نمی‌شود

  خرید کتاب تجربه مدرنیته