دوبلینی ها اثر جیمز جویس

معرفی و دانلود کتاب دوبلینی ها اثر جیمز جویس رایگان به همراه خلاصه کتاب

دوبلینی ها کتابی از جیمز جویس، نویسنده ایرلندی است که از آن به عنوان یکی از برترین رمان‌های قرن 20 و همچنین یکی از شاهکارهای ادبیات جهان نام برده می شود. نخستین باری که اثر مذکور به چاپ  رسید به سال 1914 بر می‌گردد و رمان، متشکل از پانزده داستان کونتاه می‌باشد. نویسنده، در نوشته قابل تحسینش از زندگی طبقه متوسطه ایرلند می‌گوید و ماهرانه شرایط آنها را در دوبلین و اطرافش، به تصویر می‌کشد. قرن بیستم، یعنی زمانی که مؤلف سعی کرده اتفاقات را در آن روایت کند، تاریخی است که ناسیونالیسم در ایرلند، اوج خود را تجربه می‌کرد و سعی می‌کرد یک هویت ملی را رقم بزند.

البته همزمان نگرانی‌هایی هم از بابت رکود و عقب افتادن از هدف موجود، در دل جویس و هموطنانش وجود داشت که به وسیله شخصیت‌های کودک در داستان‌های اولیه و در ادامه به وسیله افراد پیر، به جزئیات آنها بیشتر توجه و پرداخته می‌شود. جویس، رمانش را به سه مجموعه کودکی، نوجوانی و بلوغ تقسیم کرده و آن گونه ماجراها را پیش برده و به پایان می‌رساند که خواننده پس از اتمام مطالعه، باز هم در این فکر فرو خواهد رفت که حرف‌های بیشتری برای گفتن وجود دارند.

دانلود کتاب دوبلینی ها

در ادامه می‌توانید نسبت به دانلود کامل کتاب دوبلینی ها به صورت رایگان و با فرمت pdf اقدام کنید. لینک دانلود در قسمت زیرین ویدیو قرار دارد. همچنین در ویدیو زیر امکان گوش دادن به خلاصه کتاب صوتی این اثر نیز دسترسی خواهید داشت.

درباره نویسنده

جیمز آگوستین آلوسیوس جویس (James Joyce) در تاریخ 2 فوریه سال 1882 در دوبلین متولد شد. او دانش آموزی با استعداد بود و در شهرهای پاریس و زوریخ مدتی اقامت کرد و بخش قابل توجهی از دوران بزرگسالی خود را در خارج از ایرلند گذراند و تحصیلات دانشگاهی‌اش را در کالج دانشگاهی دوبلین به اتمام رساند. جویس در جوانی بسیار مذهبی بود اما بعد از 20 سالگی از مذهب فاصله گرفته و اهداف ادبی‌اش را دنبال کرد. جویس که در سال 1941در 13 ژانویه در زوریخ دار فانی را وداع گفت، آثار متعدد و پرمخاطبی را از خود به جا گذاشت که برخی از آنها عبارتند از: اولیس، موسیقی مجلسی، پرتره‌ای از مرد هنرمند در جوانی، رستاخیز فینیگان و تبعیدی‌ها.

کتاب مناسب چه افرادی است؟

به علاقه مندان به داستان‌های مرتبط با تاریخ کشورها و موضوعات ملی گرایانه توصیه می‌شود دوبلینی‌ها را در اسرع وقت مورد خوانش قرار دهند.

فهرست مطالب

دوبلینی‌ها به وسیله چندین انتشارات در ایران در اختیار عموم قرار گرفته است نظیر: انتشارات بدرقه جاویدان با ترجمه بهاره یعقوب زاده در 270 صفحه، انتشارات نیلوفر با ترجمه صالح حسینی و محمدعلی صفریان در 443 صفحه، انتشارات اساطیر با ترجمه پرویز داریوش در 216 صفحه و انتشارات آوای مکتوب در 232 صفحه با ترجمه امیر علیجان پور.

بریده‌هایی از کتاب

دلم می‌خواست به اتاق بروم و به او نگاه کنم، اما جرات در زدن نداشتم. آهسته در سمت آفتابی خیابان راه افتادم و همچنان که می‌رفتم، تمام اعلان‌های نمایشی را در پشت شیشه دکان‌ها می‌خواندم. به نظرم عجیب می‌آمد که نه من حالت عزاداری داشتم و نه روز و من حتی از کشف احساس آزادی در خودم ناراحت شدم تو گویی با مرگ او از چیزی آزاد شده بودم.

هنگام عصر، زن عمویم مرا با خود به خانه‌ی عزا برد. بعد از غروب آفتاب بود، اما شیشه‌ی پنجره‌های خانه مشرف به غرب، رنگ زرد گونی از توده‌های بزرگ ابرها را منعکس می‌کرد. نانی در سالن به استقبال ما آمد و چون حرف زدن با صدای بلند درست نبود، زن عمویم فقط با او دست داد.

به خود صلیب کشیدیم و بیرون آمدیم. در اتاق کوچک طبقه پایین، ایزا را دیدیم که در صندلی دسته دار پدر با تشریفات نشسته بود. من کور مال کور مال به طرف صندلی همیشگی‌ام در گوشه‌ی اتاق رفتم، در همان حال نانی هم به طرف گنجه رفت و تنگی شراب و چند گیلاس شراب خوری آورد.

الیزا نگاهی به نانی کرد و گفت: این هم از نانی بیچاره، از پا درآمده. با این همه کاری که سرمان ریخته بود، از آوردن زن غسال و تابوت و خواباندنش در تابوت گرفته تا ترتیب دادن مراسم عشای ربانی در کلیسا. اگر پدر اوروک نبود نمی‌دانم چه کاری از دستمان ساخته بود. او بود که همه این گل‌ها و این دو شمعدان را از کلیسا در آورد و در روزنامه "فریمن" آگهی ترحیم چاپ کرد و کارهای مربوط به مدارک قبرستان و بیمه جیمز بیچاره را هم به عهده گرفت.

انگشتش را روی بینی‌اش گذاشت و اخم کرد، و بعد ادامه داد: با وجود این، مدام می‌گفت که پیش از تمام شدن تابستان، یک روز که هوا خوب باشد، و با ما برای دیدن خانه قدیمی‌مان در آیرش تاون که ما همه در آن به دنیا آمدیم، می‌رود، می‌گفت: اگر بتوانیم یکی از آن درشکه‌های چرخ رماتیسمی جدید و بی صدایی را که از پدر اورورک شنیده‌ایم، یک روزه از جانی راش ارزان کرایه کنیم، یک روز یکشنبه بعد از ظهر سه تایی به آنجا می‌رویم.

مشخصات کتاب دوبلینی ها

مشخصات
نویسنده جیمز جویس
مترجم بهاره یعقوب زاده
شابک 9789645732927
ناشر بدرقه جاویدان
موضوع ادبیات
رده‌بندی کتاب ادبیات دیگر زبان‌ها (شعر و ادبیات)
قطع پالتویی
نوع جلد سلفون
نوع کاغذ بالکی
چاپ شده در ایران
زبان نوشتار فارسی
تعداد صفحه 270
وزن 350 گرم

نظرات کتاب دوبلینی ها

  • کاربر کاربر

    از بهترین های جویس

  • حسن حامدلبافیان حسن حامدلبافیان

    بسته بندی خوبی داشت

  • عکس خوانده نمی‌شود

    خرید کتاب دوبلینی ها