قصه های بهرنگ اثر صمد بهرنگی

معرفی و دانلود کتاب قصه های بهرنگ اثر صمد بهرنگی رایگان به همراه خلاصه کتاب

 • نویسنده: صمد بهرنگی
 • مترجم: -
 • ناشر: نشر نگاه
 • گروه سنی: بزرگسال
 • تعداد صفحه: 391
 • سال انتشار: 2008 میلادی
 • افتخارات: -

صمد بهرنگی مجموعه داستانی را با نام قصه‌های بهرنگی به مرحله نگارش در آورده است که قصه‌هایش در مورد پیشرفت بشر و کنار زدن موانع از سر راه توسط کودکانی است که در آینده می‌بایست برای خود در جامعه، جایگاهی دست و پا کنند. صرفاً نصیحت‌های رنگ باخته که عموماً برزگتر‌ها به فرزندان خود می‌آموزند در این اثر آورده نشده است بلکه نگارنده پا را فراتر گذاشته و واقعیت‌های دنیای خشن را البته به روش خودش در پیشگاه مخاطب قرار داده و کوشش کرده قدم به قدم وی را باآنچه که انتظارش را می‌کشد آشنا و سپس آماده سازد.

بهرنگی می‌خواهد ثابت کند دنیا همیشه دارای رنگین کمان و غذا و آب و هوای مناسب نیست بلکه ظلم‌هایی توسط عده‌ای مشخص و پیروان آن‌ها نیز صورت می‌گیرد که باید والدین و کودکانشان به خوبی از این موضوع مطلع بوده و از همین حالا برای آن، چاره‌ای اندیشیده و برای آن روز آماده باشند. لازم به ذکر است که نویسنده جوان اثر، هرگز خواهان آن نبوده که خوانندگانش را ناامید کند و دچار استرس و نگرانی بیش از حد نماید بلکه تلاشش در جهت فهماندن حقایقی است که در سوی دیگر خوشبختی و ثروت و آرامش، وجود دارند.

برای مثال افرادی هستند که نمی‌توانند درآمد کافی کسب کنند و شرمنده همسر و فرزندانشان می‌شوند یا پسر‌ها و دختر‌هایی در جامعه تنفس می‌کنند که حتی پول غذا و لوازم التحریر مدرسه‌شان را هم ندارند یا به سختی تأمین می‌شود. بنابراین در چنین شرایطی نمی‌توان فقط از بخش مثبت جهان مادی برای کودکان سخن گفت و در عوض باید تا جای ممکن و با شیوه‌ای مناسب، تلخی‌ها را با آن‌ها در میان گذاشت. به هر حال قلم توانای مؤلف جوان کتاب، اثرش را دلنشین نموده خواننده‌اش را با خود همراه و از گذران وقتش با آن راضی می‌کند.

دانلود کتاب قصه های بهرنگ

در ادامه می‌توانید نسبت به دانلود کامل کتاب قصه های بهرنگ به صورت رایگان و با فرمت pdf اقدام کنید. لینک دانلود در قسمت زیرین ویدیو قرار دارد. همچنین در ویدیو زیر امکان گوش دادن به خلاصه کتاب صوتی این اثر نیز دسترسی خواهید داشت.

درباره نویسنده

صمد بهرنگی (Samad Behrangi)، نویسنده، مترجم و محقق زبان ترکی در روز 2 تیر سال 1318 در تبریز متولد شد. او دو برادر و سه خواهر داشت و از خانواده‌ای تهی دست بود. وی پس از پایان تحصیلات متوسطه، به حرفه آموزگاری پرداخت و همزمان با کارش، به دانشکده ادبیات فارسی و زبان‌های خارجی دانشگاه تبریز رفت و در آنجا مدرک پایان تحصیلاتش را دریافت کرد. بهرنگی سابقه اخراج از دبیرستان و فرستاده شدن به دبستان برای تدریس و تحت پیگرد قرار گرفتن بابت چاپ یکی از کتاب‌هایش را نیز داشت. نوشتن آثار متعدد و شرکت در فعالیت‌های سیاسی از دیگر اقدامات صمد بهرنگی در طول حیاتش بود و سرانجام در اوج جوانی یعنی 29 سالگی در رود ارس غرق شد و بسیاری را در ماتم از دست دادنش فرو برد. از معروفترین نوشته‌هایش می‌توان این موارد را نام برد: عادت، تلخون و چند قصه دیگر، پسرک لبو فروش، افسانه محبت زمستان، پیرزن و جوجه طلایی‌اش، 24 ساعت در خواب و بیداری.

کتاب مناسب چه افرادی است؟

خوانندگان اصلی اثر پیش رو، کودکان و نوجوانانی هستند که بهرنگی با هدف آگاه‌سازی آن‌ها، نوشته‌اش را به مرحله چاپ رساند و در کنار آن‌ها، بزرگسالانی که علاقه‌مند به تربیت فرزندانی با آموزه‌های صحیح هستند می‌توانند از این کتاب بهره‌مند شوند.

فهرست کتاب

قصه‌های بهرنگ در قالب 30 داستان کوتاه هم اکنون در بازار نشر کتاب حضور دارد و انتشارات بهزاد در 494 صفحه و نگاه در 391 صفحه، آن را به چاپ رسانده‌اند و مخاطبان بسیاری را تا به امروز، پذیرا بوده‌اند.

بریده‌هایی از کتاب

مرد تاجر به حرف‌هاى دخترانش گوش داد و به دل سپرد. اما بیهوده انتظار کشید که تلخون، دختر هفتمى، هم چیزى بگوید. او تنها نگاه مى‌کرد. شاید نگاه هم نمى‌کرد و تنها به نظر مى‌رسید که نگاه مى‌کند. دست آخر تاجر نتوانست صبر کند و گفت: دخترم، تو هم چیزى از من بخواه که برایت بخرم. دختر رویش را برگرداند. مرد تاجر گفت: هر چه دلت مى‌خواهد بگو برایت مى‌خرم. تلخون چشم‌هایش درخشید این حالت سابقه نداشت و با تندى گفت: هر چه بخواهم مى‌خرى؟ مرد تاجر که فکر نمى‌کرد نتواند چیزى را نخرد، با اطمینان گفت: هر چه بخواهى. همانطور که خواهرات گفتند. دختر صبر کرد تا همه چشم به دهان او دوختند. نخستین بار بود که تلخون تقاضایى مى‌کرد. آن‌گاه زیر لب، گویى که پریان افسانه‌ها براى خوشبختى کسى زیر لب دعا و زمزمه مى‌کنند گفت: یک دل و جگر!

اولدوز گفت: ننه‌کلاغه، دزدی چرا؟ گناه دارد. ننه‌کلاغه گفت: بچه نشو جانم. گناه چیست؟ این، گناه است که دزدی نکنم، خودم و بچه‌هام از گرسنگی بمیرند. این، گناه است جانم. این، گناه است که نتوانم شکمم را سیر کنم. این، گناه است که صابون بریزد زیر پا و من گرسنه بمانم. من دیگر آنقدر عمر کرده‌ام که این چیز‌ها را بدانم. این را هم تو بدان که با این نصیحت‌های خشک و خالی نمی‌شود جلو دزدی را گرفت.

آیا کودک غیر از یاد گرفتن نظافت و اطاعت از بزرگان و حرف‌شنوی از آموزگار (کدام آموزگار؟) و ادب (کدام ادب؟ ادبی که زورمندان و طبقه‌ی غالب و مرفه حامی و مبلغ آن است؟) چیز دیگری لازم ندارد؟ آیا نباید به کودک بگوییم که در مملکت تو هستند بچه‌هایی که رنگ گوشت و حتی پنیر را ماه به ماه و سال به سال نمی‌بینند؟ چرا که عده‌ی قلیلی دلشان می‌خواهد همیشه «غاز سرخ شده در شراب» سر سفره‌شان باشد. آیا نباید به کودک بگوییم که بیشتر از نصف مردم جهان گرسنه‌اند و چرا گرسنه شده‌اند و راه برانداختن گرسنگی چیست؟ آیا نباید درک علمی و درستی از تاریخ و تحول و تکامل اجتماعات انسانی به کودک بدهیم؟ چرا باید بچه‌های شسته و رفته و بی‌لک و پیس و بی‌سر و صدا و مطیع تربیت کنیم؟ مگر قصد داریم بچه‌ها را پشت ویترین مغازه‌های لوکس خرازی‌فروشی‌های بالای شهر بگذاریم که چنین عروسک‌های شیکی از آن‌ها درست می‌کنیم؟

بعضی‌ها می‌گویند هرکتابی به یک بار خواندنش می‌ارزد. این حرف چرند است. در دنیا آنقدر کتاب داریم که عمر ما برای خواندن نصف آن‌ها کافی نیست. از میان کتاب‌ها باید خوب‌ها را انتخاب کنیم. کتاب‌هایی را انتخاب کنیم که به پرسش‌های جوراجور ما جواب‌های درست می‌دهند.

مرگ خیلی آسان می‌تواند الان به سراغ من بیاید: اما من تا می‌توانم زندگی کنم نباید به پیشواز مرگ بروم. البته اگر یک وقت ناچار با مرگ روبه رو شوم که می‌شوم، مهم این است زندگی یا مرگ من، چه اثری در زندگی دیگران داشته باشد.

مشخصات کتاب قصه های بهرنگ

مشخصات
نویسنده صمد بهرنگی
شابک 979643518554
ناشر انتشارات نگاه
موضوع داستان های کوتاه فارسی
قطع رقعی
نوع جلد شومیز
چاپ شده در ایران
تعداد صفحه 391
تعداد جلد 1
وزن 427 گرم

نظرات کتاب قصه های بهرنگ

 • کاربر کاربر

  کتاب خیلی خوبیه توش کلی داستان های جذاب و طولانی داره که برای همه‌ی سنین مناسب به خاطر تخفیف ای که روش خورده هم خیلی خوبه

 • علی مولوی افخم علی مولوی افخم

  از خریدم راضی هستم

 • کاربر کاربر

  کیفیت چاپ و قیمت خیلی خوب

 • کاربر کاربر

  من اولین کتابهای که خوندم ازبهرنگی بودبرای بچه هاتون بخریدوبخونیداندازه یه دانشگاه چیزیادمیگیرند.به قیمتش نگاه نکنیدهرچی باشه می ارزه.

 • هو من هو من

  من ۴۹ خریدم اما چاپ جدید ۹۰ تومنه. بهتره کتب چاپ قدیم رو تهیه کنید.

 • حسین خرم آبادی حسین خرم آبادی

  همه چیز عالی... توی تخفیف خریدم

 • عکس خوانده نمی‌شود

  خرید کتاب قصه های بهرنگ