عقاید یک دلقک اثر هاینریش بل

معرفی، خلاصه کتاب و دانلود pdf کتاب عقاید یک دلقک اثر هاینریش بل رایگان

عقاید یک دلقک رمانی از یک نویسنده آلمانی به نام هاینریش بل می‌باشد که در آن زندگی و اعتقادات شخصی که قبلا به عنوان یک دلقک بسیار شناخته شده فعالیت می‌کرده ، روایت می‌گردد. دلقکی که حالا درمانده و ناامید است و خود را در نقطه‌ای فرض می‌کند که هیچ راه پس و پیشی برای آن وجود ندارد. راوی کتاب، خود هانس شنیر یعنی اول شخص می‌باشد. شخصیت اصلی رمان که معشوقه‌اش از او جدا شده و در فکر ازدواجی دیگر است آنهم با چه کسی؟ با رقیب هانس که از نظر اعتقادی نسبت به او نفرتی در سینه‌اش دارد. از اینجای ماجرا که بگذریم وضعیت کاری اول شخص داستان اصلا مناسب نیست و او با اجراهای ضعیف ، صدای مردم و منتقدین را درآورده است و درآمد کافی را هم دیگر نمی‌تواند کسب نماید. این داستان شخصیت‌های دیگری را هم دارد و هنگامی که چند وقتی با آن زندگی کنید یک به یک با آنها بیشتر آشنا شده و می‌توانید قضاوت کنید که هانس چقدر حق دارد که از آنها راضی یا ناراحت باشد.

از جمله آنها «آنه ماری» معشوقه نقش اول داستان می‌باشد. شخصیت دیگر، تسوپنفر رقیب عقیدتی او می‌باشد که قرار ازدواج او با آنه ماری، راوی داستان را بسیار خشمگین نموده است. ماجرای مذکور، افرادی دلسوز هم در خود دارد. مثلا کشیش زمرویلد که اگرچه هانس او را از مقصران جدایی آنه از خود می‌داند ولی تلاش می‌کند تا هانس را آرام کند و حتی پیشنهاد ارتباط با زن دیگری را به او بعد از جدایی‌اش می‌دهد، اما با مخالفت جدی آدم غمگین داستان روبرو می‌شود. شرایط معیشتی هانس به گونه‌ای فاجعه آور می‌شود که وی مجبور می‌گردد از پدر، مادر و برادر گرفته تا افراد مختلفی از گوشه و کنار درخواست کمک مالی نماید. جزئیات فوق العاده رمان هاینریش بل فقط به این موضوعات محدود نمی‌شود و زیباییش آنجایی دوچندان می‌شود که در خلال شرایط ناراحت کننده اول شخص، نفر اصلی داستان وقایع زندگی‌اش را در دوران جوانی و نوجوانی به خاطر می‌آورد.

از شرایط مالی بسیار عالی خانواده‌اش گرفته تا از دست دادن خواهری که او را بسیار دوست می‌داشته و اعتقاد دارد که پدر و مادرش، هم به او و هم به خواهرش، توجه کامل و کافی را در آن روزها نداشته‌اند. بلاتکلیفی هانس شنیر از نظر اعتقاداتش به مذهب هم ماجرای جالب و عجیبی برای خودش دارد و بیشتر از همه خودش را متضرر می‌کند. به گونه‌ای که کلا خودش را آتئیست (بی خدا) می‌داند و در زمان ازدواجش با آنه ماری حاضر نمی‌شود او را در کلیسا به عقد خود درآورد در حالی که آنه کاتولیک است.

به هر حال با همین تصمیم هر دو به ارتباط عاطفی و زندگی‌شان ادامه می‌دهند تا روزی که اختلافات عقیدتی و عاطفی بین دو طرف رابطه شدت می‌گیرد. هانس تصمیم می‌گیرد آبی بر این آتش بریزد و احترام به عقاید مذهبی همسرش گذاشته و مقدماتی مذهبی را برای ازدواجشان فراهم کند، ولی متاسفانه دیگر دیر شده است و آنه ماری یک روز صبح او را ترک می‌کند و نامه‌ای برایش به جا می‌گذارد. هانس که بسیار عاشقش است و نمی‌خواهد جز او معشوقه‌ای دیگر را در کنارش تصور کند، بارها نامه‌هایی را برایش ارسال می‌کند ولی خبری از پاسخ نیست. به اصطلاح به کوچه و خیابان روی می‌آورد و سعی می‌کند با مشروب و سیگار خودش را سرگرم نماید.

کتاب مذکور افتخاری فوق العاده را نصیب نویسنده آن کرد و هاینریش بل در سال 1972 جایزه نوبل ادبیات را بابت آن دریافت کرد. رمان عقاید یک دلقک که الهام بخش خوانندگان بسیاری در دنیا بوده است در سال 1976 هم فیلمی در مورد آن ساخته شده و به نمایش درآمد. در ایران هم چه قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب، با ترجمه سلیس و روانی که از آن صورت گرفت، بارها تجدید چاپ شده است. چاپ اولیه رمان در سال 1963 بود و اکنون که حدود 60 سال از آن زمان می‌گذرد همچنان چاپ می‌شود و مورد استقبال مخاطبان بسیاری قرار می‌گیرد.

دانلود کتاب عقاید یک دلقک

در ادامه می‌توانید نسبت به دانلود کامل کتاب عقاید یک دلقک به صورت رایگان و با فرمت pdf اقدام کنید. لینک دانلود در قسمت زیرین ویدیو قرار دارد. همچنین در ویدیو زیر امکان گوش دادن به خلاصه کتاب صوتی این اثر نیز دسترسی خواهید داشت.


دانلود pdf کتاب عقاید یک دلقک

درباره هاینریش بل

هاینریش بل متولد روز 21 دسامبر سال 1917 در شهر کلن آلمان می‌باشد. در جوانی زمانی که شغلش فعالیت در یک کتابفروشی بود مجبور شد به خدمت سربازی برود و در جنگ جهانی دوم هم شرکت نماید. وی از حدود 30 سالگی شروع به انتشار آثارش کرد. از جمله آنها می‌توان به کتاب «قطار به موقع رسید» اشاره کرد. این برنده جایزه نوبل ادبیات، که عادت داشت از افراد شکست خورده در داستان‌هایش، قهرمان بسازد و متعهد به اصول اخلاقی بود سرانجام در سال 1985 یعنی 68 سالگی چشم از جهان فرو بست.

این رمان مناسب چه افرادی است؟

در میان جامعه کتابخوان‌ها، افرادی هستند که علاقه دارند روبرو شدن مذهب با بی مذهبی را در دل داستان‌هایی پرمایه ببینند یا می‌خواهند بیشتر اطلاعات کسب کنند که جایگاه ادیان در ایجاد اختلاف یا حل آنها در روابط کاری، زناشویی و به صورت کلی ارتباط انسان‌ها در جوامع کجاست. البته حتی اگر این موضوعات در اولویت‌های بعدی شما قرار دارد و صرفا می‌خواهید از رمانی لذت ببرید و در انتهای آن خود را با کلی درس روبرو ببیند، خواندنش بسیار به شما توصیه می‌گردد.

فهرست رمان

رمان عقاید یک دلقک با نثری روزنامه‌وار به معرفی شخصیت‌ها و سپس تعریف ماجراها می‌پردازد و بعد در ادامه، فلاش بک‌هایی که مربوط به زندگی اول شخص داستان هستند می‌زند. به زمان‌هایی قبل تا خواننده را بیشتر و بهتر با خصوصیات اخلاقی، خانوادگی و محیطی که شخصیت اصلی داستان در آن پرورش یافته، آشنا نماید. توضیحات و توصیفات توسط نویسنده در بیست و پنج فصل صورت گرفته است و کتاب در حدود 350 صفحه است که تصویرسازی‌ها و بیان جزئیات منحصر به فردش، خواننده را به خوبی درگیر وقایع و افراد می‌‌سازد.

بخش‌هایی از رمان عقاید یک دلقک

من می‌دانستم که ماری هم در همان خوابگاه در برنامه‌های آنها شرکت می‌کند. او را خیلی خوب می‌شناختم چون با پدرش، خوب آشنا بودم و گاهی غروب‌ها به زمین بازی می‌رفتم و او و دخترهای دیگر را هنگام بازی دست رشته تماشا می‌کردم. بهتر بگویم فقط به ماری زل می‌زدم، گاهی همانطور که به بازی کردن مشغول بود برای من دست تکان می‌داد و لبخند می‌زد، آن وقت من هم برایش دست تکان می‌دادم و لبخند می‌زدم.

نازی‌ها و کمونیست‌ها را با هم مقایسه می‌کردم، او عصبانی می‌شد و می‌گفت: ای جوان همانطور که بین کسی که در جنگی یک شرکت صابون سازی به راه انداخته، کشته می‌شود و یک نفر که بخاطر ایمان و عقیده‌اش جان می‌بازد، تفاوت وجود دارد بین این دو گروه هم تفاوت فاحشی است.

خوشحال شدم که او سر خورده نبود و در همان آغاز حرف از شرافت خانوادگی نزده بود. او ادامه داد: آیا واقعا لازم بود که چنین کاری را انجام دهید؟ تو خودت خوب می‌دانی که ما چقدر نگران این امتحان لعنتی بودیم.

وقتی ساعت 5 صبح از بیمارستان خارج شدیم من ابتدا او را به منزل رساندم اما چون پولی در بساط نداشتیم که با تراموا برویم، به اجبار تمام راه را پیاده طی کردیم. هنگامی که به در خانه‌اش رسیدیم و دسته کلید را از جیبش درآورد ظاهر خسته او با صورت اصلاح نشده‌اش، تفاوتی با کارگری که از شیفت شب باز می‌گشت نداشت.

اما این دختر حالا دارای دو فرزند از فرید بویل است، هنوز بیست و دو سال سن هم ندارد و در همان حال که تلفن زنگ می‌زد برای خودم مجسم کردم که او یک جایی در منزل با شیشه شیر بچه، قوطی پودر، قنداق و انواع کرم‌ها سرگرم است. در حالی که کاملا درمانده و پریشان احوال است و از طرفی به کوهی از کهنه‌ها و لباس چرک‌های بچه در حمام و ظروف چرب و کثیف در آشپزخانه فکر کردم.

در حالی که بدنم را کف صابون پوشانیده بود و در وان حمام دراز کشیده بودم به ماری فکر می‌کردم. او اصلا نمی‌توانست پیش تسوپنفر و یا با خود او به کاری دست بزند و به من فکر نکند او حتی نمی‌توانست در حضور تسوپنفر در لوله خمی ردندان را ببندد. چقدر با یکدیگر صبحانه خوردیم، صبح زود، قبل از ظهر، گاه با دل خوش، گاه با دستپاچگی و کاملا شتابزده، با مربای فراوان و یا بدون مربا.

با کراهت خنده‌ای کرد و گفت: شنیر، حال می‌فهمم مشکل شما چیست، ظاهرا مثل یک الاغ زندگی تک زوجی را پیش می‌برید. گفتم: شما حتی از حیوان شناسی هم چیزی سر در نمی‌آورید چه برسد به اینکه درباره انسان متفکر بخواهید نظر بدهید. الاغ‌ها اصلا به شکل تک زوجی زندگی نمی‌کنند اگرچه آنها مطیع و آرام به نظر می‌رسند، خرها تابع سیستم هرج و مرج جنسی هستند ولی کلاغ‌ها، زاغچه‌ها، ماهی‌های آبنوس و بعضی وقت‌ها کرگدن‌ها به شکل تک زوجی زندگی می‌کنند.

من و پدرم هر دو خیلی دستپاچه بودیم این طور به نظر می‌رسد که دستپاچگی و اضطراب بین والدین و فرزندان تنها امکانی است که به آنها اجازه می‌دهد تا منظور یکدیگر را بفهمند و از دل یکدیگر باخبر شوند.

احساس کردم زانویم به بزرگی و گردی دستگاه گازسنج شده است بدون اینکه چشمانم را باز کنم کورمال کورمال اطراف صندلی را کنترل کردم و نشستم آنگاه مانند فردی نابینا به جستجوی سیگارم در روی میز پرداختم. پدرم از ترس فریادی زد، من نقش یک آدم کور را چنان ماهرانه ایفا می‌کنم که بیننده به راستی گمان می‌کند که نابینا هستم.

من عاشق بچه‌ها هستم، به ویژه اطفال شیر خواره، تازه خیلی خوب می‌توانم با آنها کنار بیایم، اصلا فکرش را نمی‌کردم که زرده تخم مرغ می‌تواند برای بچه یک ساله مضر باشد اما از اینکه کارل ، مرا حرامزاده نامید به شدت رنجیدم در حالی که نسبت دادن قاتل از طرف سابینه مرا آنقدر ناراحت نکرد. 

مشخصات کتاب عقاید یک دلقک

مشخصات
نویسنده هاینریش بل
مترجم محمد اسماعیل‌زاده
شابک 9789645571762
ناشر چشمه
موضوع رمان خارجی
قطع رقعی
نوع جلد شومیز
گروه سنی بزرگسال
تعداد صفحه 353
تعداد جلد 1
وزن 390 گرم

نظرات کتاب عقاید یک دلقک

 • ل. کریمی ل. کریمی

  این کتاب عقاید مذهبی و شبه مذهبی رو به چالش میکشه و نشون میده پایبندی بیش از اندازه به این عقاید ممکنه چه بلاهایی سر روابط عاطفی بیاره. به این دلیل، اصلا مجاز نیستیم که بگیم بی محتواست! برعکس، از اون کتاباییه که در هر جمله ش باید عمیق شد و با فکر باز خوندش. برنده جایزه نویل هم شده.

 • آنوش آگاهی آنوش آگاهی

  با اینکه خیلی از دوستان کتاب رو برای مطالعه پیشنهاد داده بودن اما برای من خوندن کتاب خیلی کسل کننده بود

 • پرهام احمدی پرهام احمدی

  کتاب نصفه و نیمس اصن معلوم نیست چجوریه صفحاتش نیست ، داری یه موضوعو میخونی میری صفحه بعد کلا یه چیز دیگه نوشته واقعا انتظار نداشتم اینجوری باشه ، لطفا اگه کتاب میخرین خودتون برین از بیرون بخرین و مطمن باشین که درسته

 • علیرضا میرصادقی علیرضا میرصادقی

  این کتاب به خوبی تقابل عشق و این رو نمایش داده که زن عشق را برای دین رها میکند و مرد در افسردگی به سر میبرد و در زمان چهار ساعت خاطرات هجده سال زندگی را مرور میکند پیشنهاد میکنم که اگر کتابخوان حرفه ای نیستید به سراغ این کتاب نروید چون ممکنه در برخی اوقات از ادامه خواندن کتاب دلسرد بشید

 • مهسا ستوده مهسا ستوده

  کتاب خوبیه اما متن خسته کننده ای داره. با بیانی تقریبا مشابه درباره یک موضوع به دفعات صحبت شده. برای هر سلیقه ای نمیتونه جذاب باشه.

 • محمد حسین عظیمی محمد حسین عظیمی

  داستان رمان برمیگرده به فضای سیاسی و مذهبی زمان جنگ جهانی اول که یک دلقکه که شکست عشقی خورده

 • علی اصغر بهمنیار علی اصغر بهمنیار

  اصلا کتاب خوبی نیست مثلا تو صفحه جدید از یه جایی به یه جای دیگه میپره انتظار نداشتم واقعا پیشنهاد میکنم اگه میخوایم بخرین از کتاب فروشی بخرین

 • کاربر کاربر

  این کتاب فوقالعادس بی نظیره از نظر من نمیشه این کتاب رو نخوند و لذت نبرد انقدر خوب و با لطافت به جزئیات توجه کرده که لذت بی اندازه میبرین حتما پیشنهاد میکنم بخونید فوق العادست.

 • جواد بختیاری مقدم جواد بختیاری مقدم

  خیلی از صفحه های کتاب را متاسفانه ندارد و از جایی به جای دیگر میرود

 • محمد شیرین نیا محمد شیرین نیا

  متن نصفه یک پاراگراف سه بار چاپ شده

 • پویا مفیدی پویا مفیدی

  من چاپ ۵۳ وم کتاب رو خرید کردم این چاپ شدیدا ایراد داشت و خصوصا در صفحات ابتدایی علی رغم درست بودن ترتیب صفحات، بسیاری از صفحات و پاراگراف ها ناقص. تک اری و جابجا بود و بطوری که ذوق مطالعه کتاب رو زایل کرد

 • سپیده فولادی سپیده فولادی

  بسیار داستانگو و قوی و جهان شمول

 • محمد امین وثوقیان محمد امین وثوقیان

  من خیلی کتاب رمان نخوانده ام شاید به 7 الی 8 رمان خلاصه شود، کتاب عقاید دلقک قطعا در بین بهترین ها برای من قرار می گیره. کتاب بسیار خوبی هست، شاید اولش مقداری تصور کنید گیج شده اید و یا چرا داستان اینقدر از این زمان به زمان رفته و روی خط داستانی معمول حرکت نکرده( که از امتیازاتش هست) ولی خط خط این کتاب مخصوصا از چند فصل اول به بعد ارزش خوندن و تفکر کردن دارد، داستان بسیار قوی دارد. توصیه می کنم خلاصه ای از زندگی هاینریش بل را هم بخونید تا متوجه عمق تاثیر و میانه ای از راه که هاینریش بوده بشید. جالبی کار این جا هست که اسم شخصیت معشوقه داستان، ماری با اسم همسر واقعی هاینریش بل یکی هست ولی خیلی با داستان در ارتباط نیست.

 • رضا امیری فر رضا امیری فر

  ترجمه شریف لنکرانی از این کتاب با وجود این که بسیار قدیمی تره، ولی دقیق تر و قابل اعتمادتره

 • مهدی محمدی مهدی محمدی

  کلا کتاب بسیار خوبی ولی چند جا از کتاب دارای مشکلاست و بعضی از صفحه ها و متن ها دوبار تکرار شده اند

 • عکس خوانده نمی‌شود

  خرید کتاب عقاید یک دلقک