معرفی روبر مرل

روبر مرل یک رمان‌نویس فرانسوی بود که در روز 28 آگوست سال 1908 در الجزایر به دنیا آمد، از این رو وی یک الجزایری الاصل می‌باشد. او دوران کودکی و نوجوانی خود را در الجزایر گذراند و سپس برای ادامه تحصیل به فرانسه مهاجرت کرد. نقل مکان به فرانسه که پس از مرگ پدرش صورت گرفت بابی تازه را در زندگی‌اش باز کرد و او موفق به دریافت مدرک دکتری ادبیات در این کشور گردید. البته با اسیر شدنش در جنگ جهانی دوم که منجر شد او مدت‌ها پس از دستگیری توسط نیرو‌های آلمانی در زندان، روزگار سپری کند، چالش‌هایی را هم متحمل شد.

زندگی‌نامه روبر مرل

فلیکس مرل و ایگنی الاگنی، نام پدر و مادرش بودند و فرزندانی که از خود به جا گذاشته است، دو پسر به نام‌های اولیویر و پیره هستند. مرل در سال 1949 اولین اثر خود را با نام شنبه و یکشنبه در کنار دریا منتشر کرد و جایزه گنکور را در همان سال چاپش دریافت نمود. وی همچنین آثار پرفروش دیگری از جمله: مرگ کسب و کار من است، قلعه مالویل، جزیره و مادراپور را هم تالیف کرد و روانه بازار کتاب جهانی نمود که البته در ایران توسط مترجمانی همچون ابوالحسن نجفی، احمد شاملو، محمد قاضی، فرهاد غبرایی و مهدی سمسار به فارسی برگردانده شده و در اختیار علاقه مندان قرار گرفته‌اند.

برخی از مهم‌ترین آثار روبر مرل

مرل که تا سال‌ها و حتی روز‌های پایانی عمرش، همچنان به نوشتن آثار گوناگون مبادرت میورزید سرانجام در روز 27 مارس سال 2004 در خانه‌اش که در حومه پاریس، در منطقه‌ای به نام گرورور ایولین قرار داشت، بر اثر حمله قلبی، چشم از جهان فرو بست. از این نویسنده مطرح، آثار پرفروش و محبوب دیگری هم وجود دارند که در اینجا به عناوینشان اشاره می‌کنیم:

  • مرگ کسب و کار من است

    مرگ کسب و کار من است رمانی است از روبر مرل نویسنده فرانسوی که در آن زندگی یک افسر از زمان کودکی تا هنگامی که به زندان می‌افتد را روایت می‌کند. نام این افسر رودلف لانگ می‌باشد که در دوران کودکی خود دارای شخصیتی منظم و دقیق است و آرزوی پدرش تبدیل شدن او به یک کشیش می‌باشد در حالی که رویای خودش چیز دیگری است. با قدر ت و اجبار پدر گویی رودلف چاره‌ای جز محقق کردن خواسته وی را ندارد اما در طی فعل و انفعالاتی، اعتقاداتش به دین و کلیسا را از دست می‌دهد و زندگی‌اش از اینجا به بعد دچار تحولاتی قابل توجه می‌شود. بعد زمانی داستان به سال‌های اولیه جنگ جهانی اول باز می‌گردد که رودلف بار‌ها سعی بر آن دارد تا با رساندن خودش به جبهه جنگ در آن حضور یابد اما هربار شناسایی می‌شود و به علت سن کمی که دارد به منزل بازگردانده می‌شود.

  • مونکادا

  • حیوان خردمند

  • پشت شیشه

  • مردان حفاظت شده

  • بت

  • شخصیت انسان

  • مجموعه کتاب‌های ثروت فرانسه

لیست سایر آثار برگزیده نویسنده:

کتاب مرگ کسب و کار من است اثر روبر مرل
کتاب قلعه‌ مالویل اثر روبر مرل
کتاب جزیره اثر روبر مرل انتشارات نیلوفر
کتاب مرگ کسب وکار من است اثر روبر مرل نشر نگاه
کتاب مرگ کسب و کار من است اثر روبر مرل نشر نگاه
عکس خوانده نمی‌شود