دزیره اثر آن ماری سلینکو

معرفی و دانلود کتاب دزیره اثر آن ماری سلینکو رایگان به همراه خلاصه کتاب

رمان بسیار جذاب دزیره اثری دلنشین از آن ماری سلینکو نویسنده اتریشی می‌باشد که به عقیده بسیاری از منتقدین و مردم عامه، بعد از رمان بربادرفته، بهترین رمان علشقانه تاریخ به حساب می‌آید. نام کامل قهرمان داستان کتاب، برنادین اوژنی دزیره است، زنی با سرگذشتی قابل تامل که در سال 1794 با ناپلئون بناپارت نامزد می‌کند اما پس از دو سال زمانی که ناپلئون در یکی از سفر‌هایش با بیوه‌ای به نام ژوزفین دوبوهارنه آشنا می‌شود، مجبور به جدایی از ناپلئون می‌گردد. دزیره که همچنان دل در گرو عشق او دارد به او نامه‌ای می‌نویسد و از ناتوان بودنش در فراموشی او می‌گوید ولی فایده‌ای ندارد و در سال 1796 ازدواج ناپلئون با همسر جدیدش صورت می‌پذیرد. روز‌ها و شب‌ها با سختی و دل شکستگی برای زن قهرمان داستان سپری می‌شوند تا اینکه وی با فردی مدیر و با تجربه به نام ژنرال ژان باتیست آشنا شده و مقدمات ازدواجشان فراهم می‌گردد. ژان باتیست که سابقه شرکت و البته پیروزی در جنگ‌های تعیین‌کننده را در کارنامه خود داشت، از سوی مجلس ملی سوئد به عنوان ولیعهد این کشور انتخاب می‌گردد و روند رو به رشد جایگاه سیاسی و اجتماعی‌اش تا حدی ادامه پیدا می‌کند که در سال 1810 به صورت رسمی به مقام پادشاهی این کشور نائل می‌گردد.

19 سال پس از این رخداد یعنی در سال 1829 دزیره تاجگذاری می‌کند و ملکه کشور سوئد لقب می‌گیرد و مدت‌ها بعد در سال 1844 همسرش را از دست می‌دهد و بیوه می‌شود. حاصل ازدواج دزیره و ژان باتیست، تنها یک فرزند پسر به نام اسکار می‌باشد که پس از مرگ پدرش بر تخت پادشاهی می‌نشیند و امورات کشور را به عهده می‌گیرد. این داستان عاشقانه همراه با اتفاقاتی که پس از آن از شخص اول داستان یک ملکه قدرتمند می‌سازد و همچنین روایتی از تاریخ سیاسی فرانسه در آن روز‌ها، شالوده اصلی کتاب را تشکیل می‌دهند. توضیحاتی که در مورد ناپلئون از زبان دزیره داده می‌شوند، بر گیرایی اثر افزوده و اضافه شدن توضیحاتی از زندگی اشرافی که در آن مقطع زمانی در فرانسه سکونت داشتند و اختیار مملکت به دستشان بود هم، جذابیت رمان را چند برابر نموده و فقط خواندن کامل رمان می‌تواند حس کنجکاوی مخاطب را ارضا نماید.

دانلود کتاب دزیره

در ادامه می‌توانید علاوه بر خلاصه کتاب متنی، به خلاصه صوتی کتاب دزیره گوش دهید و آن را دانلود کنید:


دانلود pdf کتاب دزیره

درباره آن ماری سلینکو

آن ماری سلینکو (Annemarie Selinko) متولد سپتامبر سال 1914 در وین پایتخت اتریش می‌باشد. روزنامه‌نگاری که اولین حرفه او به حساب می‌آید نخستین بار در 13 سالگی و بعد از آن در سال 1931 یعنی پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان توسط وی دنبال شد. رمان «من یک دختر زشت بودم» اولین رمان او بود که در سال 1934 منتشر و عرضه شد. آثار دیگری مانند «فردا روز دیگری است» و «شوهر من امروز ازدواج می‌کند» هم جزء کار‌های پرفروشش به حساب می‌آیند. سلینکو پس از سال‌ها نوشتن و سپس بازنشسته شدن از این پیشه، در ژوئیه سال 1986 بدرود حیات گفت.

رمان دزیره مناسب چه افرادی است؟

اصولاً علاقه مندان به کتاب‌های تاریخی با افرادی که خواندن زندگینامه‌ها را بیشتر می‌پسندند سلایق متفاوتی دارند اما اینکه بتوان در یک اثر، هم بخشی از تاریخ را مطالعه کرد و هم به خواندن داستانی عاشقانه پرداخت موضوع جالبی به شمار می‌رود که اگر شما این همزمانی را می‌پسندید خواندن کتاب مذکور پیشنهاد فوق‌العاده‌ای می‌تواند برایتان باشد.

فهرست رمان

رمان 775 صفحه‌ای دزیره که از زمان تجرد شخصیت اصلی داستان و سال‌های آغازین زندگی‌اش به عنوان دختر یک تاجر ابریشم آغاز می‌گردد با به تصویر کشیدن صحنه‌های مختلف و بیان جزئیات، در 58 فصل کوتاه و بلند، آماده و در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد.

بخش‌هایی از رمان دزیره

با عجله تمام صورتم را پودر‌ زده و مو‌های ابرو و مژه‌ام را با انگشتان مرطوبم صاف کردم وقتی که ابرو و مژه‌ام را مرتب می‌کنم خیلی قشنگتر به نظر می‌رسد. ژولی در گوشه تختخواب نشست و با نظر تنقید به من نگاه می‌کرد. شروع به باز کردن فر‌های کاغذی سرم کردم، اما تقریباً تمام کاغذ‌ها در مو‌هایم گیر کرده بودند. این سر لعنتی من دارای مو‌های مجعدی است و بسیار مشکل است که این مو‌های سخت را به صورت حلقه‌های یکنواختی که روی شانه آویزان می‌شوند، درآورد.

وضعیت ما بهتر شده بود، روی نیمکت چوبی، نشسته، به دیوار تکیه داده و چشمان خود را بستم. برای رفع خستگی مچ پایمان را حرکت می‌دادیم، پس از لحظه‌ای به اطراف نگریستم بلافاصله متوجه کفش‌های سیمون پیر شدم. پسر او سیمون جوان از خاطرم گذشت که چگونه هجده ماه قبل با پای شل خود، لنگان لنگان به همراه مرکب داوطلبان حرکت می‌کرد.

من و ژولی هر دو برخاستیم ژولی به ژوزف تبسم می‌کرد نفهمیدم چه شد دو دقیقه بعد ما چهار نفر بدون حضور مادر و برادرم در باغ بودیم و چون خیابان شنی باغ بسیار باریک است ناچار بودیم دو به دو حرکت کنیم. ژولی و ژوزف جلو رفتند من و ناپلئون دنبال آن‌ها قدم می‌زدیم، به مغز خود فشار می‌آوردم که چیزی بگویم بسیار میل داشتم که خاطره خوبی از خود در مغز او باقی بگذارم. چنین به نظر می‌رسید که او به چیزی توجه ندارد و در افکار خود غوطه ور است. آن قدر آهسته قدم برمی‌داشت که ژولی و برادرش رفته رفته از ما دور شدند. بالاخره فکر کردم او مخصوصا آهسته حرکت می‌کرده تا ژولی و ژوزف از ما دور شوند. ناگهان ناپلئون سکوت را شکست و گفت: تصور می‌کنید چه موقع برادر من و خواهر شما ازدواج خواهند کرد؟ در اولین لحظه فکر کردم که متوجه گفته او نشده و منظور او را نفهمیده‌ام. با تعجب به او نگاه کردم و حس می‌کردم که حالتی وحشت‌زده دارم. مجدد تکرار کرد: خب چه موقع ازدواج می‌کنند؟ امیدوارم زودتر. با لکنت گفتم بله ... اما تازه هم اکنون با هم ملاقات کرده‌اند به علاوه ما نمی‌دانیم. فوراً جواب داد: این دو نفر برای هم آفریده شده‌اند، شما متوجه این موضوع هستید.

آخر به این هم می‌گویند نامه عاشقانه؟ آنقدر عصبانی شدم که تصمیم گرفتم در نامه بعدی چیزی در مورد کلاس‌هایم ننویسم. خدا می‌داند چه کسی این معلم رقص را معرفی کرده، معلوم نیست بالرین است یا واعظ، به من یاد می‌دهد به آدم‌های خیالی چطور احترام بگذارم. از پشت و جلو حرکاتم را زیر نظر می‌گیرد. این مسیو مونته طوری با جدیت درس می‌دهد که انگار قرار است به دربار بروم در صورتی که من یک جمهوری خواه هستم و شاید تنها مراسم رسمی که بروم مهمانی‌های پل باراس و ژوزف باشند.

لحظه‌هایی از تاریخ هیچگاه از عشق خالی نبوده است و آنگاه که عشق به تاریخ ورود پیدا می‌کند، تاریخ رنگ و بوی تازه‌ای به خود می‌گیرد و شوری دیگر می‌انگیزد.

حقوق انسانی لغو شدنی نیست هر چند که ممکن است پاره‌ای موقتاً آشکارا یا در نهان آن را زیرپا بگذارند و لگدمال نمایند اما کسانی که چنین می‌کنند بی‌گمان مرتکب بزرگترین و خونبارترین جنایات شده‌اند و در هیچ کجا و هیچ زمانی هیچکس حق طلب بخشایش برای یغماگران آزادی و برابری برادران خود را نخواهد داشت.

لحظه‌ای با خود اندیشیدم که چه خانواده وحشتناکی هستند اما بی‌درنگ از این فکر خود شرمنده و خجل شدم چرا که گناه فقر و پرشماری افراد خانواده را نباید به گردن تک تک آنان انداخت و اینکه به سبب تنگدستی اتاق نشیمنی جز آشپزخانه نداشتند گناهی نابخشودنی به شمار نمی‌آمد.

تاریخ بشر مجموعه‌ای از سرنوشت‌های افراد است تنها، مردانی که عهده دار امضای احکام و فرامین هستند و از بهترین و کار آمد‌ترین شیوه‌های کاربرد توپ‌ها آگاهند و می‌دانند چه وقت و چگونه آن‌ها را آتش کنند، سرنوشت جهان را نمی‌سازند. به گمان من دیگر مردمان نیز از شمار بنیادگران تاریخ بشریت هستند، تمامی مردان و زنانی که آماج گلوله قرار می‌گیرند و یا سر‌هایشان.

سعی کردم بخوابم ولی نمی‌توانستم از فکر ملاقات فردا در شهرداری منصرف شوم. به افکار خود ادامه دادم، همچنین به گیوتین اندیشیدم، غالبا آن را دیده بودم، از خیلی نزدیک. وقتی که سعی می‌نمودم به خواب روم، سر خود را در بالش فرو می‌کردم تا افکار مالیخولیایی و وحشتناک این چاقوی خونین و سر‌های قطع شده را از مغز خود خارج سازم.

مشخصات کتاب دزیره

مشخصات
نویسنده آن ماری سلینکو
مترجم پرویز شهدی
شابک 9789644530876
ناشر انتشارات مجید
موضوع رمان خارجی
رده‌بندی کتاب ادبیات دیگر زبان‌ها (شعر و ادبیات)
قطع رقعی
نوع جلد سلفون
گروه سنی بزرگسال
تعداد صفحه 775
تعداد جلد 1
وزن 965 گرم

نظرات کتاب دزیره

 • سارا یوسفی سارا یوسفی

  این کتابو کسی بمن پیشنهاد کرد...فوق العاده و جذابه حتما بخونید

 • بهاره پولادوند بهاره پولادوند

  کتاب خیلی خوبیه واقعا جذابه من چندبار خوندمش

 • نسترن نصیری نسترن نصیری

  از بهترین کتابهاییه که تا به حال خوندم.داستان جالب و گیرایی داره .

 • کاربر کاربر

  سلام من دنبال این کتاب بودم و انواع چاپ ها و انتشارات رو زیر و رو کردم، در اخر انتخابم این چاپ و مترجم بود جلد کتاب عالی و بدون هیچ خط و خشی کاغذ نو و سفید همچنین چاپ و فونت و سایز نوشته عالی ترجمه هم به نظرم خیلی روان هست و دقیق بهتون توصیه میکنم اگه توی انتخاب مترجم شک دارین این نسخه ی انتشارات مجید از پرویز شهدی خیلی گزینه مناسبیه و هیچ حذفیاتی هم نداره

 • کاربر کاربر

  امروز به دستم رسید واقعا عالیه. به نظرم کامل‌ترین متن دزیره متعلق به این نشر هستش. خیلی کتاب ترجمه دزیره دیدم اما هیچ کدوم به اندازه این کامل نبود. مهمتر از همه ترجمه روان و قلم بسیار خوب نویسنده‌اس که این اثر رو نسبت به بقیه متمایز کرده. پیشنهاد میکنم این ترجمه دزیره رو بخونید. عالیه!!! باتشکر از و انتشارات مجید و همچنین نویسنده آقای پرویز شهدی.

 • عرفان فرهنگ عرفان فرهنگ

  ترجمه خوب

 • فرشته قربانی فرشته قربانی

  من زیاد کتاب میخونم و این کتابی بود که واقعا ادم رو میکشوند تاااا تهش که ببینی چی میشه بخونینش حتما

 • کاربر کاربر

  منخیلی برای اینکه موجود بشهصبرکردم چون سفارش دادم ولی ناموجود شد الانکه موجود شده قیمت خیلی زادی نسبت به قبل داره اون وقت 81 تومان بودالان بسیار زیاد شده

 • کاربر کاربر

  کیفیت کتاب و چاپ و مترجمش عالیه. اگه بین انتشارات موندید حتما این انتشارات و پیشنهاد میکنم

 • نیلوفر ریشهری نیلوفر ریشهری

  اگه دوست دارین این کتاب رو بخونید و دنبال ترجمه خوب و کامل میگردین حتما اینو بگیرید

 • فاطمه عباسی فاطمه عباسی

  فکر نمی کنم کسی باشه که از این کتاب لذت نبرده باشه در کنار داستان عاشقانه زندگی دزیره کلاری اطلاعات راجع به تاریج فرانسه و سقوط ناپلئون و...

 • کاربر کاربر

  واقعا زیباست من خیلی این کناب رو دوست داشتم جز مورد علاقه های من شد و کتابی که به دیگران خوندنشو توصیه میکنم واقعا جالبه

 • فاطمه پیران فاطمه پیران

  کتاب خیلی خوبو فوق العاده ای هستش و جلد خوب و مقاومیم داره و سالم هم به دستم رسید

 • zeynab Gholizadeh zeynab Gholizadeh

  ترجمه روان و خوب چاپ و کاغذ هم خوبه

 • کاربر دیجیکالا کاربر دیجیکالا

  تا الان واقعا بهترین کتابی هست که خوندم و عاشقش شدم، اگه یه رمان تاریخی و عاشقانه میخواین بخونین، پیشنهاد میکنم... از هر لحاظ عالی بود

 • عکس خوانده نمی‌شود

  خرید کتاب دزیره