قلعه حیوانات اثر جورج اورول

معرفی و دانلود کتاب قلعه حیوانات اثر جورج اورول رایگان به همراه خلاصه کتاب

رمان مزرعه حیوانات که در ایران با نام قلعه حیوانات شناخته شده است اثری دوست داشتنی از جورج اورول می‌باشد که که پس از موفق بودنش در بازار کتاب، در سال 1954 انیمی‌شنی هم از روی آن ساخته شد. داستان کتاب آنقدر زیبا شروع می‌شود، هنرمندانه توصیف و ادامه می‌یابد و پایانی بی‌نظیر دارد که میخ کوب کردن خواننده از صفات بارز آن به شمار می‌رود. آغاز رمان با رویایی از سوی شخصیتی در مزرعه به نام می‌جر کلید می‌خورد که در خواب، صلح و صفای بین حیوانات بدون دخالت انسان‌ها را می‌بیند و عقیده دارد که این رویا فقط با کار و تلاش تحقق پیدا می‌کند. عقیده‌ای که آن را برای سایر حیوانات مطرح می‌کند اما چند روز بعد می‌میرد. این مرگ، سرآغاز اتفاقاتی دیگر می‌شود و سه خوکی که به نوعی رهبری مزرعه را در دست می‌گیرند، باعث می‌شوند موجودات این مزرعه به چنان اتحادی دست پیدا کنند که موجب شکست دادن صاحب مزرعه و فراری شدن او می‌گردد.

روزگار برای حیوانات، پس از این ماجرا‌ها به خوبی در حال گذران است که اختلافاتی بین اسنوبال و ناپلئون، دو خوک از سه خوکی که جایگزین می‌جر شده بودند به وجود می‌آید. با فعل و انفعالاتی عجیب و پرتنش، ناپلئون موفق می‌شود پس از فراری دادن اسنوبال، اختیار مزرعه و حیواناتش را در دست بگیرد وی بر خلاف آنچه که در ابتدا عنوان کرده بود شخصیتی دیکتاتورگونه را از خود به نمایش می‌گذارد و هر گونه اظهارنظر و حتی تشکیل جلسه‌هایی که برای اجماع و تصمیم‌گیری‌ها مرسوم بود را غدغن می‌کند. نادیده گرفتن خراب شدن آسیاب و سپس اعدام کردن برخی از حیوانات که با اصول جدید ناپلئون مخالف بودند و به نظر او در زمان اختلافش با اسنوبال، به اصطلاح، آب در آسیاب دشمن میریختند، بخش کوچکی از اقدامات اخیرش بود.

قضیه تا آنجا پیش می‌رود که داد و ستد با انسان‌ها که از همان ابتدا، امری اشتباه و خلاف، توسط هر سه خوک داستان اعلام گردیده بود کاملاً زیرپا گذاشته می‌شود و ناپلئون رنگ عوض می‌کند. وی با انسان‌ها ارتباطاتی بیشتر از قبل شکل می‌دهد و در مهمانی‌هایشان شرکت می‌کند، با آن‌ها می‌گوید و می‌خندد، شراب می‌نوشد و به کشاورزان پیشنهاد اتحاد هم می‌دهد تا علاوه بر جامعه حیوانات، در میان انسان‌ها هم بتواند قد علم کند. این کتاب به صورتی کاملاً هوشمندانه در تم داستانی‌اش، انقلاب روسیه را هدف گرفته و تلاش بر این دارد که غیر مستقیم آن را روایت کند. پوست انداختن آدم‌ها و عوض شدن حرف‌ها و عقایدشان در جامعه آن روز روسیه با تمثیلی در دنیای حیوانات و انسان‌ها، هنرمندانه توسط جورج اورول ساخته و پرداخته شده است. آنقدر زیبا اورول نفرتش را نسبت به اتحاد جماهیر شوروی در این کتاب، عنوان نموده است که علاوه بر لذتی که نصیب مخاطب عام می‌کند، منتقدین را هم به وجد می‌آورد و باعث می‌شود در لیست 100 رمان برتر انگلیسی زبان از سوی مجله تایمز بین سال‌های 1923 تا 2005 جای بگیرد. پرفروش بودن رمان مذکور تا همین امروز و شهرت جهانی که تاکنون از آن کاسته نشده، گویای مهارت فوق‌العاده نویسنده آن می‌باشد.

دانلود کتاب قلعه حیوانات

در ادامه می‌توانید علاوه بر خلاصه کتاب متنی، به خلاصه صوتی کتاب قلعه حیوانات گوش دهید و آن را دانلود کنید:


دانلود pdf کتاب قلعه حیوانات

درباره جورج اورول

اریک آرتور بلر (George Orwell) نویسنده انگلیسی است که با نام مستعار جورج اورول در میان علاقه مندان شناخته شده است. وی همچنین از شاعران انگلیسی به حساب می‌آید که دو کتاب 1984 و مزرعه حیوانات که در قرن بیستم با رکورد فروش فوق‌العاده‌شان همگان را حیرت‌زده کردند در کارنامه کاری خود دارد. اورول کتاب مزرعه حیوانات را با نام اصلی: «مزرعه حیوانات، یک داستان عادلانه»، می‌خواست روانه بازار کند اما ناشران آمریکایی به هنگام چاپ آن، قسمت دوم را حذف کردند. اورول که متولد هند بود پس از گذراندن جوانی‌اش در آنجا، برای تحصیل به انگلستان بازگشت. گرایش‌های سیاسی شدیدی داشت و نوشته‌هایش از آن‌ها حکایت می‌کند و سرانجام در 47 سالگی به دلیل بیماری ریه درگذشت.

این کتاب مناسب چه افرادی است؟

رمان قلعه حیوانات مناسب حال آن‌هایی است که می‌خواهند با امور سیاسی، بهتر و بیشتر آشنا شوند اما حاضر نیستند خیلی این موضوع را برای خود پیچیده کنند و سعی دارند با زبانی ساده، دنیای سیاست را درک کنند. همچنین رمان خوان‌هایی که علاقه وافری به خواندن آثار تمثیلی دارند، باید این اثرا را به عنوان یکی از محبوبترین و شناخته شده‌ترین کتاب‌ها با نماد‌ها و سمبل‌های فراوانش در کتابخانه‌شان جهت مطالعه داشته باشند.

فهرست کتاب

کتاب صد صفحه‌ای قلعه حیوانات در 10 فصل تألیف و به خوانندگان ارائه گردیده است. این اثر داستانی در فصل‌های گوناگونش که خود نویسنده عنوان‌های خاصی برایشان در نظر نگرفته است، جدا از تعریف داستان به ترتیب زمانی رخداد وقایع، قصدش این است که درس‌های هر فصل را با جملات هدفدارش به مخاطب القا نموده و همزمان از کششی که ماجرا‌ها دارند غافل نشود. مثل یک فیلم سینمایی که خیلی فلاش بک ندارد و از ابتدا تا انتها با یک مسیر معمولی و مشخص، اتفاقات را به تصویر می‌کشد اورول هم در این فصول با رعایت تقدم و تاخر رویداد‌ها، خواننده را به دنبال کردن داستان با خود همراه می‌کند.

بخش‌هایی از کتاب قلعه حیوانات

اسکویلر به سرعت پشت سر هم اعدادی ردیف می‌کرد تا به حیوانات نشان دهد حالا از زمان آقای جونز، جو بیشتر، یونجه‌ی فراوانتر و شلغم زیادتری دارند، ساعات کمتری کار می‌کنند و آب آشامیدنشان گواراتر، عمرشان طولانی‌تر و بهداشت نوزادان بهتر شده است. در طویله کاه بیشتر دارند و مگس کمتر آزار می‌دهد.

ما حیوانات این مزرعه هر چند که یکی زندگی خوب و دوستانه را در کنار هم داریم اما همه ما در فقر و بیچارگی هستیم و گشنگی و تشنگی و کار زیاد دمار از روزگارمان درآورده است. همه این بدبختی‌ها را البته در شرایطی داریم که این مزرعه می‌تواند بیش از این‌ها به ما سودرسانی کند و می‌تواند بیشتر از این‌ها به ما غذا بدهد و خودمان، خودمان را تغذیه کنیم.

همه آن‌ها که روی دو پا راه ‌می‌روند دشمن هستند همه آن‌ها که چهارپا یا بالدار هستند، دوستند. هیچ حیوانی حق پوشیدن لباس را ندارد هیچ حیوانی حق خوابیدن در تخت را ندارد هیچ حیوانی حق نوشیدن الکل را ندارد هیچ حیوانی حق کشتن حیوان دیگری را ندارد همه حیوانات با هم برابرند.

انسان، تنها دشمن واقعی است که ما داریم. انسان را از صحنه دور کنید و ریشه اصلی گرسنگی و کار بیش از حد برای همیشه از بین می‌رود.

مرغ‌ها بی‌درنگ اعدام شدند و تدابیر امنیتی تازه‌ای برای حفظ جان ناپلئون به عمل آمد. چهار سگ شب‌ها در اطراف تختخواب او نگهبانی می‌دادند، در هر گوشه تخت، یک سگ و خوک جوانی به نام پینکای هم وظیفه داشت غذای ناپلئون را قبل از او بچشد مبادا سم در آن ریخته باشند.

همه عادات انسان‌ها شر است و مهمتر از همه اینکه هیج حیوانی نباید هرگز نسبت به همنوع خود مستبد باشد. ضعیف یا قوی، باهوش یا ساده، همه ما برادرش هستیم. هیچ حیوانی نباید حیوان دیگر را بکشد همه حیوانات برابر هستند.

حیوانات، تمام این مطالب را باور می‌کردند، در واقع خاطره دوره آقای جونز تقریباً محو شده بود، می‌دانستند که زندگی امروزشان سخت و خالی است غالبا گرسنه‌اند سردشان است و به طور معمول، جز خواب کار می‌کنند. ولی بی‌شک روز‌های قدیم از امروز هم بدتر بوده است.

انسان تنها موجودی است که بدون تولید کردن، مصرف می‌کند.

هیچکس قاطعانه‌تر از رفیق ناپلئون معتقد نیست که همه حیوانات با هم برابر هستند. او فقط خیلی خوشحال خواهد شد که اجازه دهد تصمیم خود را بگیرید اما گاهی اوقات ممکن است تصمیمات اشتباهی گرفته شوند، رفقا، پس ما کجا باید باشیم؟

آیا نمی‌توانید درک کنید که آزادی، چیزی بیش از یک نخ ارزش دارد؟

برخی از حیوانات بخاطر آوردند یا تصور کردند که بخاطر می‌آورند فرمان ششم می‌گوید: هیچ حیوانی حیوان دیگر را نمی‌کشد و اگرچه هیچکس جرات نداشت این موضوع را در حضور خوک‌ها یا سگ‌ها به زبان بیاورد ولی احساس می‌شد کشتار‌هایی که انجام گرفته بود با این فرمان همخوانی نداشت.

نشانه برجسته انسان، دست او است، ابزاری که با آن همه بدی‌ها را انجام می‌دهد.

حیوانات از پشت پنجره، به چهره خوک‌ها و آدم‌ها زل‌زده بودند و آن‌ها را وارسی می‌کردند ولی دیگر قادر نبودند آن‌ها را از هم تشخیص بدهند آن‌ها کاملاً شبیه یکدیگر شده بودند.

مشخصات کتاب قلعه حیوانات

مشخصات
نویسنده جورج اورول
مترجم امیر امیرشاهی
شابک 9789645620545
ناشر جامی
موضوع رمان خارجی
قطع رقعی
نوع جلد شومیز
تعداد صفحه 128
تعداد جلد 1
وزن 144 گرم

نظرات کتاب قلعه حیوانات

 • Nasim Heidariy Nasim Heidariy

  واقعا زیبا و تاثیر گذار بود.کتابهای زیادی مطالعه کردم ولی این کتاب واقعا شاهکار بود و شباهت عجیبی با انقلاب ۵۷ و شرایط جامعه کنونی ایران داشت.

 • حسین بحری چولابی حسین بحری چولابی

  کتابی بسیار عالی در عین حال پر محتوا.از اون دسته کتابهایی که هر ایرانی اگه این کتاب رو میخونه کاملا متوجه میشه که هر حیوانی که در کتاب اسمش اومده نقش کدوم شخصیت ایرانی یا کشورهای دیگه میتونه باشه.خواهشا عزیزان بخونین .تفکرتون نسبت به خیلی از مسایلی که تاکنون نسبت بهش مردد بودین به یقین تبدیل میشه.ممنون از .

 • ف. کریمی ف. کریمی

  ای وای از نادانی، نادانی، نادانی. تو این کتاب خیلی خوب میبینیم که عامل بدختی یک ملت، حماقت خودشون و سکوتشون دربرابر ظلمه. خداوند سرنوشت هیچ ملتی رو تغییر نمیده، مگر اینکه آنها خودشون تغییر بدهند.

 • سید محمد کاظمی نوائی سید محمد کاظمی نوائی

  من اول فکر کردم نویسنده این کتاب رو بعد از انقلاب 57 ایران نوشته بعد متوجه شدم سالها قبل از انقلاب ایران در زمان جنگ جهانی دوم نوشته شده چون انگار داره ایران رو از چند سال قبل از انقلاب تا انقلاب و شرایط بعدش توصیف میکنه

 • رامین موسوی رامین موسوی

  به کسانی که در ایران زندگی میکنند توصیه میکنم این کتاب که واقعیت زندگی ماست را بخوانند

 • آرش نوروزی وفا آرش نوروزی وفا

  کتابی که در عرض ۳ ساعت میشه مطالعه ش کرد و بعدش یک عمر فرصت دارید تا در تمام تاریخ مصداقهای حقیقی برای تک تک شخصیتهای داستان پیدا کنید.کتابی که میشه نبوغ نویسنده ش رو ستایش کرد و از خلق همچین داستان پر محتوایی ازش ممنون بود.به جد ارزش خوندن و تأمل کردن این کتاب ورایِ توصیه و پیشنهاد هستش.این کتاب با ترجمه روان آقای امیرشاهی بسیار مطلوب هست.

 • زهرا ندایی زهرا ندایی

  حقیقت محض. با دنیای اطرافم که مقایسه میکردم و هرصفحه ای که میخوندم بیشتر شگفت زده میشدم

 • bluesea 5170 bluesea 5170

  من هر صفحه که جلوتر میرفتم به خودم میگفتم واقعا چرا..چرااااا... چرا زودتر این کتاب رو نخوندم محتوای کتاب عالیه ! فقط کافیه ادم یک دور درست حسابی به دنیا , جامعه و دورو برش نگاه کرده باشه , اونوقت با تمام وجود داستان رو درک میکنه. تنها ایراد میتونه اسامی زیاد شخصیت ها در واقع حیوانات باشه ! یکم ناامید کننده اس...ولی نمیشه ازش گذشت . من خودم بعد از خوندش همه اعضای خانوادمو مجبور کردم که بخوننش چون واقعا عالیه.

 • مسعود جعفرزاده مسعود جعفرزاده

  این کتاب رو حتمن هم بخونین و هم تا جای ممکن به دیگران هدیه بدین ، دانش سیاسی مردم یه کشور نقش اساسی در ثبات ، آرامش و توسعه ی اون کشور داره . به قول یکی از جامعه شناس های معروف که می گفت : خطرناک ترین شهروند برای یه کشور ، شهروند غیر سیاسیه چون نمیدونه که تمام تصمیمات سرنوشت ساز اقتصادی ، فرهنگی توسط سیاستمدارها گرفته میشه . طبق قانون پارتو اقتصاد دان ایتالیایی ، کشور توسعه یافته کشوریه که هشتاد درصد از مردم به اندازه بیست درصد انرژی شون رو صرف دخالت در امور سیاسی می کنن و به علت بالا بودن مشارکت سیاسی ، هزینه عمل سیاسی پایین میاد و افراد سالم تری در سیاست وارد میشن . بر عکس در کشورهای توسعه نیافته ، بیست درصد از مردم به اندازه هشتاد درصد از انرژی شون رو صرف دخالت در امور سیاسی می کنن و به علت پایین بودن مشارکت سیاسی ، هزینه عمل سیاسی بالا میره و طبعن افراد ناسالم تری در سیاست وارد میشن .

 • متین صادقی روشن متین صادقی روشن

  بهترین کتاب سیاسی بود که تو عمرم خونده بودم

 • mahdi sanavi mahdi sanavi

  کتابی که دقیقاً وضعیت فعلی ما رو شرح می‌دهد

 • mohamad najjar mohamad najjar

  محتوای کتاب بسیار ارزشمند هستش و قطعا بیشتر از یک بار میخونیدش

 • کاربر کاربر

  دقیقا به زبانی ساده و روان ایران خودمون،خیلی جالب بود واقعا پیشنهاد میکنم

 • الهام زایرزاده الهام زایرزاده

  متن کتاب، شرح کامل شکل گیری جوامع و حکومت هاست. بدون توجه به جغرافیا و پیشینه تاریخی فرهنگی ملل، آسیب های وارده را تحلیل می کند.

 • hossein asadi hossein asadi

  من این کتاب رو سالها پیش خوندم. همه بیچارگی های جوامع به خاطر نخواندن کتاب و ندانستن تاریخ کشورشون هست.این کتاب خیلی زیرکانه اهداف سیاسیون همه جوامع رو بیان میکنه. حال میتونیم ازش درس بگیریم یا همچنان بر طبل نادانی خودمون ضربه بزنیم!

 • عکس خوانده نمی‌شود

  خرید کتاب قلعه حیوانات