بریت ماری اینجا بود اثر فردریک بکمن

معرفی و دانلود کتاب بریت ماری اینجا بود اثر فردریک بکمن رایگان به همراه خلاصه کتاب

بریت ماری اینجا بود رمانی است از فردریک بکمن نویسنده مشهور سوئدی که در لیست پرفروش‌های نیویورک تایمز قرار دارد. بریت ماری زنی است 63 ساله که در این سن به فکر تغییراتی در زندگی‌اش می‌افتد. ماری در گذشته نه چندان دور فقدان خواهرش را تجربه کرده است و هنوز او را در خاطرش دارد و حتی این سؤال را بارها از خود می‌کند که چرا او به جای خواهرش، مرگ را تجربه نکرده است و به واقع، دلیل زنده ماندنش چیست؟ ماری وسواس دارد و علاوه بر آن دارای روحیه بسیار حساسی می‌باشد. بر خلاف رویکردی که در زندگی دارد و همیشه حواسش هست که کسی را نرنجاند و آزار ندهد اما از سوی شوهرش، مورد خیانت قرار می‌گیرد که برای او درد و رنج فراوان را به همراه دارد.

پس از گذشت مدتی، وقتی که به شرایط جدید خو پیدا می‌کند، تصمیم می‌گیرد آرزوهایش را عملی کرده و در همین راستا، شغلی را انتخاب کرده و وارد شهری به نام بورگ می‌شود، محلی که مردمانش به عنوان سرگرمی، دو مقوله را برگزیده‌اند: پیتزا فروشی و فوتبال، دو چیزی که ماری نه به آنها علاقه دارد و نه اطلاعاتی در موردشان. ولی اینها شروع ماجراهای هیجان انگیزی هستند که انتظارش را می‌کشد و دفتر زندگی‌اش با وقایع تازه‌ای که برایش رخ می‌دهند، به طرز دیگری ورق می‌خورد.

زنی که هیچگاه دیکران را قضاوت نکرده بود حتی اگر رفتارهای نادرست از نظر او انجام می‌دادند و بر خلاف ظاهر سختگیرش قلبی بسیار مهربان داشت، حالا سعی می‌کرد جایگاه خود را در زندگی پیدا کند، البته با پا گذاشتن در جامعه‌ای ناشناخته، کار برایش کمی سخت بود ولی تخیلاتش همواره برایش جایگاه ویژه‌ای داشتند و هرگز از دنبال کردن آنها، ترسی به خود راه نمی‌داد. رمان بکمن که اولین حضورش در بازار به سال 2014 مربوط می‌شود افت و خیزهای مختلفی دارد که خوانندگان را مجذوب خود خواهد ساخت.

دانلود کتاب بریت ماری اینجا بود

در ادامه می‌توانید نسبت به دانلود کامل کتاب بریت ماری اینجا بود به صورت رایگان و با فرمت pdf اقدام کنید. لینک دانلود در قسمت زیرین ویدیو قرار دارد. همچنین در ویدیو زیر امکان گوش دادن به خلاصه کتاب صوتی این اثر نیز دسترسی خواهید داشت.

درباره نویسنده

فردریک بکمن (Fredrik Backman) نویسنده و وبلاگ نویس سوئدی است که در دوم ژوئن سال 1981 در استکهلم متولد شده است. او در سال 2009 با ندا شفتی ازدواج کرد و بیشترین شهرتش را مدیون کتاب مردی به نام اوه است که از روی آن فیلمی ساخته شد و نامزد جایزه اسکار گردید. او آثار مختلفی را نوشته است که به برخی از آنها اشاره می‌کنیم: شهر خرس، ما در برابر شما، سباستین و ترول، مردم مشوش، و من دوستت دارم، برندگان، مادربزرگ سلام رسوند و گفت متأسف است و تمام آنچه پسر کوچولویم باید دربارۀ دنیا بداند، که کتاب آخر بر اساس تجربیات خودش، در زمینه فرزند پروری می‌باشد. بکمن در حال حاضر دو فرزند دارد.

کتاب مناسب چه افرادی است؟

خوانندگان داستان‌های اجتماعی که مسائل و مشکلات جامعه را در حین روایت یک قصه مطرح می‌کنند، افرادی هستند که خواندن این رمان به آنها پیشنهاد می‌گردد.

فهرست مطالب

بریت ماری اینجا بود تاکنون توسط چند انتشارات در ایران به چاپ رسیده است که عبارتند از: نشر نون با ترجمه فرناز تیمورازف در 400 صفحه، انتشارات کوله پشتی در 392 صفحه با برگردانی از حسین تهرانی، انتشارات میلکان در 328 صفحه با برگردان سمانه پرهیزکاری و انتشارات آوای چکامه در 404 صفحه با ترجمه غزاله رمضانی.

بریده‌هایی از کتاب

بورگ مکانی است که خیابانی از یک طرفش می‌آید و از طرف دیگرش می‌رود. خیلی وقت است که آنجا کار پیدا نمی‌شود. تنها چیزی که هنوز در آن تعطیل نشده پیتزافروشی و فوتبال است. بریت ماری پیتزا دوست ندارد و هیچ چیز هم از فوتبال سرش نمی‌شود.

دیوید و پرنیلا که بچه بودند، کنت همیشه بهشان می‌گفت که آدم نمی‌تواند این بازی را با بریت ماری انجام دهد، چون «این بازی را بلد نیست.» اما این حرف درست نبود. بریت ماری بازی سنگ کاغذ قیچی را خیلی هم خوب بلد است، فقط از نظرش گرفتن سنگ با کاغذ بهداشتی نیست. قیچی که دیگر حرفش را نزن! خدا می‌داند آن دست‌ها قبلاً با چه چیزهایی تماس داشته‌اند.

بریت ماری در کلوپ جوانان پرسه می‌زند، درست مثل یک روح سرگردان که یک نفر درِ تابوتش را باز کرده و می‌خواهد توی آن شب نشینی راه بیندازد.

به سن مشخصی که می‌رسید، تقریباً تمام سوال هایی که ذهنتان را به خود مشغول می‌کند حول یک موضوع می‌گردد: باید چه جوری زندگی کرد؟

عشق برای همه نباید با آتش بازی و ارکستر سمفونی همراه باشد، این به نظرم کاملاً عادیه. عشق برای خیلی از ماها می تونه چیز دیگه ای باشه. چیزی که منطقیه!

بریت ماری هیچ وقت نفهمید کنت اصلاً چی می‌خواهد. چه چیزی او را راضی می‌کند. آیا پول زیاد برایش کافی است یا باز هم بیشتر می‌خواهد. دیوید و پرنیلا که نوجوان بودند، یک بار یک فنجان قهوه به کنت هدیه دادند و روی فنجان نوشته شده بود: کسی که با بیشترین داشته‌ها بمیرد برنده است. گفتند که آن جمله “تیکه می‌اندازد” اما آن جمله از نظر کنت انگیزه‌ای قوی بود.

تمام ازدواج‌ها یک بعد تاریک دارند، چون تمام آدم‌ها نقطه ضعف‌هایی دارند. تمام کسانی که با یک نفر دیگر زندگی می‌کنند یاد می‌گیرند به طریقی با ضعف های آن‌ها کنار بیایند.

معمولاً این‌طور صدایش می‌کنند: «زن دوم.» اما بریت ماری هیچ‌وقت نمی‌توانست به زن دیگر کِنت چنین لقبی بدهد. شاید چون بریت ماری خودش می‌دانست که زن دوم بودن چه حسی دارد. راستش کِنت در همان روز مراسم خاک‌سپاری مادر بریت ماری طلاق گرفته بود، اما بچه‌های کِنت هیچ‌وقت این‌طوری به قضیه نگاه نکردند. تا جایی که به دیوید و پرنیلا مربوط می‌شد، بریت ماری زن دوم بود، حالا فرقی نداشت چند کتاب داستان برایشان خوانده باشد و یا چقدر غذا پخته باشد. شاید کِنت هم او را این‌طور می‌دید. فرقی نمی‌کرد چقدر برایش لباس شسته بود، شاید بریت‌ماری هم خودش را زن اول نمی‌دانست.

بریت ماری در بالکن نشسته است و طلوع کسل کنندۀ صبحگاهی را بر فراز بورگ تماشا می‌کند؛ صبح‌هایش شبیه صبح‌های ماه ژانویه است. خبری از خورشید نیست اما همه جا روشن است. نقاشی اِسوِن را هنوز محکم توی دستش گرفته است. اِسوِن نقاش ماهری نیست، به هیچ‌وجه، و اگر بریت‌ماری از طبیعت زیاد سر درآورد، آن‌وقت شاید از خط و خطوط و سایه‌های نامنظوم روی نقاشی ایراد بگیرد و بگوید که حتماً او را هم با همین چشم و این‌قدر نامنظم می‌بیند. اما هر چه باشد باز اِسوِن او را می‌بیند. نمی‌توان این قضیه را انکار کرد.

بریت ماری گوشی همراهش را برمی‌دارد و به دخترک ادارۀ کار زنگ می‌زند. دخترک با سرحالی جواب می‌دهد، همین‌جاست که بریت ماری می‌فهمد صدای پیغام‌گیر است. تصمیم می‌گیرد گوشی را قطع کند، چون پیغام‌گذاشتن برای پیغام‌گیر، مگر اینکه از طرف بیمارستان یا واحد موادمخدر باشد، کار درستی نیست. اما بنا به دلایلی قطع نمی‌کند؛ در عوض بعد از شنیدن صدای بوق مکث می‌کند و بالاخره می‌گوید: «بریت ماری‌ام. یکی از بچه‌های تیم فوتبال تونست به هدف بزنه. فکر کردم واسه‌ت جالب باشه.» وقتی گوشی را قطع می‌کند حس می‌کند کار احمقانه‌ای انجام داده است. مسلماً دخترک هیچ علاقه‌ای به این موضوع ندارد. اگر کِنت اینجا بود، حتماً مسخره‌اش می‌کرد.

مشخصات کتاب بریت ماری اینجا بود

مشخصات
نویسنده فردریک بکمن
مترجم فرناز تیمورازف
شابک 9786007141847
ناشر نشر نون
موضوع رمان خارجی
قطع رقعی
نوع جلد شومیز
گروه سنی بزرگسال
تعداد صفحه 400
تعداد جلد 1
وزن 456 گرم
سایر توضیحات - رمانی دیگر از نویسنده رمان پرفروش (مردی به نام اوه) - رمانی هیجان‌انگیز، روحیه‌بخش که حقیقت زندگی را بیان می‌کند.

نظرات کتاب بریت ماری اینجا بود

 • مژگان خراسانیان مژگان خراسانیان

  قهرمان داستان بسیار به قهرمان کتاب اوه شباهت دارد یعنی اگر سیر داستان را کنار بگذاریم اصل قضیه در دو کتاب کاملا مشابه است. من این کتاب را بسیار دوست دارم اما اصلا موافق نیستم که آن را شاد تلقی کنم. ترجیح می دهم آن را بسیار واقعی توصیف کنم.

 • کاربر کاربر

  داستان خیلی جذاب است و قلم بکمن مثل همیشه شیوا و دلنشین. ترجمه های حوب خانم تیمورازوف به جذابیت کتاب های بکمن می افزاید . بریت ماری زنی است که در داستان عاشقش می شوید این اثر ادبی نیست و جنبه سرکرم کننده دارد ولی ارزش خوندن داره

 • مسعود یزدان پناه مسعود یزدان پناه

  دوستان فقط یادتون باشه خواستید این کتاب بخونید برای اینکه بهتر گذشته بریت ماری رو متوجه بشید حتما کتاب مادر بزرگ سلام می رساند و می گویید متاستفم رو بخونید یه جورایی پیشنیازشه

 • ج کاظمیان ج کاظمیان

  عالیه بخونیدش قلم روان باهاش میشه همزاد پنداری کرد. جذابه. حوصلتون سر نمیره. تشنه خوندنش میشید. ممنون از که کتابهای خوب را در دسترسمون میزاره

 • سمانه عبدی سمانه عبدی

  به نظر من همه خانم ها مخصوصا خانم های خونه دار باید این کتاب رو بخونن. داستان بریت ماری به سادگی نشون میده که چطور یک زن، شخصیت خودش رو ول میکنه و ذره ذره تبدیل میشه به چیزی که اطرافیان ازش میخوان. فردریک بکمن در توصیف آدمها عالیه. قهرمان های کتابش، هیچ کدوم قهرمان نیستن بلکه آدمهای معمولی هستن مثل خود ما که میشه درکشون کرد و باهاشون همزاد پنداری کرد برای همینه که خوندن کتابهاش انقدر لذت بخشه. بهتره قبل از خوندن این کتاب، مادربزرگ سلام رساند و گفت متاسف است رو بخونید. بریت ماری یکی از شخصیت های اون کتابه که ادامه داستانش در بریت ماری اینجا بود روایت میشه.

 • کاربر کاربر

  کتاب مال سال 97 بود ! و پشت کتاب زده بود 38 هزار تومن و من با تخفیف خریدم 80 تومن با اینکه چاپ جدید نبود و همون قدیم بود

 • کاربر کاربر

  کتاب خوبیه یکم روندش کنده که البته دلنشینه و اگر قبلا از فردریک بکمن خونده باشید نباید براتون عجیب باشه ولی یادتون باشه بعد از کتاب مادربزرگ سلام رساند و گفت متاسف است بخونیدش اونطوری براتون جذاب تره.

 • بیتا بیات بیتا بیات

  کتاب خوبی بود به شخصه تمام آثار بکمن رو توصیه میکنم جنس صفحات و جلد کتاب هم خوب بود

 • کیوان فتحی زاده جونقانی کیوان فتحی زاده جونقانی

  بعد از خواندن کتاب مردی به نام اوه عاشق کتاب خواندن شدم و به خصوص عاشق قلم فردریک بکمن و تمام کتاب های نوشته این نویسنده رو خریدم.در مجموع کتاب خیلی خوبه و از خواندنش لذت بردم البته قبلش باید کتاب مادربزرگ سلام میرساند و میگوید متاسف است رو مطالعه کنید چون شخصیت بریت ماری و همسرش کنت ابتدا در این کتاب متولد میشه .موقع خواندن این کتاب اصلا متوجه گذشت زمان نخواهید شد داستان فوق العاده گیرا و جذابه و پیشنهاد میکنم حتما بخوانید.

 • رضا پوشکان رضا پوشکان

  فکر کنم کتابای بکمن خودش گویاست تعریفی لازم نداره

 • بهناز بطلانی بهناز بطلانی

  اگر بعد از کتاب مادر بزرگ سلام رساند و گفت متاسف است این کتاب رو بخوانید خیلی به درک شما از شخصیت اصلی کمک میکند همه ی کتاب های این نویسنده فوق العاده هستش و خواندن همه ی آن ها لطف خیلی زیادی دارد

 • کاربر دیجی کالا کاربر دیجی کالا

  تمام کتاب های این نویسنده فوق العاده هستن و یه جورایی به هم وصلن ممنون از بخاطر موجود بودن کتابهای پرفروش

 • زیبا پورابهری زیبا پورابهری

  کتاب خیلی خوبیه اول داستان زیاد ادم رو جذب نمیکنه ولی وقتی جلو تر میری انقدر جذش میشی که نمیتونی کنارش بزاری!

 • کاربر کاربر

  قیمت کتاب ۷۵هست و برچسب جدید خورده ۱۴۵تومن و تو تخفیف ۸۶خریدم . بخاطر اینکه کتاب پیدا نکردم شهر خودمون و‌تورم روزانه مسله ی مهمی نیست اما ذکر کردم

 • کاربر کاربر

  جنس کاغذ کتاب افتضاح بود

 • عکس خوانده نمی‌شود

  خرید کتاب بریت ماری اینجا بود