1984 اثر جورج اورول

معرفی و دانلود کتاب 1984 اثر جورج اورول رایگان به همراه خلاصه کتاب

کتاب 1984 رمانی اجتماعی سیاسی از جورج اورول می‌باشد که در آن به شرح زندگی بخشی از مردم در جوامع دیکتاتوری می‌پردازد. شخصیت اصلی داستان وینستون اسمیت نام دارد که از کارمندان رده پایین جامعه محسوب می‌شود. با این حال از افکاری ضد حزب حاکم بر کشورش برخوردار است. محیطی که وی در آن زندگی می‌کند توسط حکومت موجود به شدت تحت کنترل است و مردمانش شستشوی مغزی داده شده‌اند تا به صورت تمام و کمال از دستورات حاکمان اطاعت کرده و فکر کوچکترین شورشی به ذهنشان نرسد. در چنین شرایطی که تفکر شورشی از بدترین جرایم به حساب می‌آید وینستون که هنوز پس از گذشت مدت‌ها از جنگ هسته‌ای، شرایط روحی خوبی ندارد ادعا‌های حزب حاکم مبنی بر اتحاد آسیای شرقی با اقیانوسیه را به هیچ وجه قبول ندارد و در همین حال با تهیه یک دفتر خاطرات افکار ضد حزبی خود را در آن به نگارش در می‌آورد.

همزمان با اتفاقات اخیر، با دختری که به او شک دارد، آشنا می‌شود و با دریافت نامه‌ای از او رابطه‌ای عاشقانه میان آن‌ها شکل می‌گیرد رابطه‌ای که با ادامه آن هر دو را از وجود اشتراکات سیاسی زیاد بینشان مطلع می‌سازد. جولیا و وینستون پس از آنکه یک اتاق در طبقه بالای یک فروشگاه را اجاره کرده و زندگی با هم را آغاز می‌نمایند، به فعالیت سیاسی خودشان نیز قوت می‌بخشند غافل از اینکه افراد منتسب به حکومت آن‌ها را زیر نظر دارند. وینستون دیری نمی‌گذرد که از اوبراین که از اعضای بلند مرتبه حزب حاکم می‌باشد پیامی دریافت می‌کند که از او خواسته شده است به دیدارش برود. اوبراین در این دیدار به دروغ به آن‌ها می‌گوید که با فعالیت سیاسی حاکمیت، بسیار مخالف است و کتابی به آن‌ها هدیه می‌دهد و طبق برنامه‌ریزی قبلی که داشته است ماموران به خانه وینستون و نامزدش حمله کرده و آن‌ها را دستگیر می‌کنند.

شکنجه‌های بسیار شدید و وحشتناکی پس از دستگیری بر روی وینستون صورت می‌گیرد تا وی علاوه بر آسیب‌های شدید جسمی که دچارش می‌شود از استقلال طلبی و عزت نفسی که در خود دارد هم دست بکشد. فراموش کردن جولیا هدفی دیگر است که اوبراین در سر می‌پروراند و امیدوار است که وینستون زیر بار شکنجه‌ها تاب نیاورد و به کلی از احساسی که نسبت به او دارد چیزی در خاطرش نماند. به هر حال نابودی انسان‌هایی که حتی جزئی‌ترین اختلافات را با حاکمیت سیاسی جامعه آن روز دارند توسط نویسنده به زیبایی هرچه تمامتر در این اثر مکتوب به تصویر کشیده است.

دانلود کتاب 1984

در ادامه می‌توانید علاوه بر خلاصه کتاب متنی، به خلاصه صوتی کتاب 1984 گوش دهید و آن را دانلود کنید:


دانلود pdf کتاب 1984

درباره جورج اورول

اریک آرتور بلر که همه او را با نام مستعار هنری‌اش، جورج اورول (George Orwell) می‌شناسند از نویسندگان مشهور انگلیسی است که اگرچه در هند متولد شد اما پیش از یک سالگی به انگلستان همراه با مادر و خواهرش مهاجرت کرد. وی نویسنده‌ای منتقد به شمار می‌آید که در دو اثر 1984 و قلعه حیوانات، با نماد‌هایش از جو سیاسی حاکم بر جامعه آن روز انتقاد می‌نماید. اورول در 46 سالگی به دلیل بیماری سل و فقط هفت ماه پس از انتشار کتاب 1984 جان به جان آفرین تسلیم نمود.

کتاب 1984 مناسب چه افرادی است؟

علاقه مندان به کتاب 1984 را می‌توان در چند گروه مختلف جای داد، گروه اول آن دسته از افراد هستند که خواندن داستان‌های سیاسی با نماد‌های زیبا و استعاری را می‌پسندند، گروه دوم عده‌ای دیگر می‌باشند که همزمانی یک رخداد سیاسی و حضور یک ماجرای عاشقانه را در کنار هم بسیار دوست می‌دارند و گروه سوم را می‌توان به اشخاصی مرتبط دانست که به داستان‌هایی با مضامینی مربوط به آزادی، شرأفت و کمال علاقه وافری دارند.

فهرست کتاب

کتاب 1984 که جزء فهرست 100 کتاب قرن لوموند و همچنین برترین رمان‌های انگلیسی گاردین می‌باشد توسط نویسنده قهارش در سه بخش و در زیر مجموعه هر بخش، در چندین فصل که اصطلاحاً آن‌ها را بند نامیده است روایت شده و به خوانندگانش ارائه گردیده است. البته در ابتدای کتاب مقدمه‌ای و در انتهای آن هم ضمیمه‌ای وجود دارد.

بخش‌هایی از کتاب 1984

واقعیت در ذهن انسان است و نه هیچ کجای دیگر.

هیچ چیز به شما تعلق نداشت جز چند سانتی‌متر مکعب داخل جمجمه شما.

در خانه وینستون مانند خانه بقیه شهروندان، صفحه‌ای سخنگو وجود داشت که به صورت شبانه روزی تبلیغات سیاسی را بیرون می‌پاشید و از همان طریق، پلیس اندیشه بر اعمال شهروندان نظارت می‌کرد. وینستون پشت به صفحه سخنگو که در حال پخش برنامه‌ای در مورد آهن خام بود، ایستاد و از پنجره خانه به محل کارش، وزارت حقیقت خیره شد. او در وزارت حقیقت به عنوان مامور تبلیغات سیاسی موظف بود که با دستکاری اسناد تاریخی، وقایع گذشته را مطابق روایات رسمی حزب تغییر دهد.

او به نابخشودنی‌ترین گناه یعنی جرم اندیشه مرتکب شده بود و خوب می‌دانست که پلیس اندیشه دیر یا زود به جرمش پی خواهد برد.

هیچکس قدرت را بخاطر اینکه آن را از میان ببرد، در دست نمی‌گیرد.

کسی که گذشته را کنترل می‌کند آینده را کنترل می‌کند کسی که حال را کنترل می‌کند گذشته را کنترل می‌کند.

بهترین کتاب‌ها آن‌هایی هستند که به شما چیزی را می‌گویند که قبلاً می‌دانستید.

اگر می‌خواهید رازی را نگه دارید باید آن را از خودتان هم پنهان کنید.

وینستون به اتاقکی رفت که از چشم صفحه سخنگو پنهان بود و از کشوی کوچکی یک دفترچه خاطرات بیرون آورد. او دفتر را از یک مغازه دست دوم فروشی در منطقه کارگرنشین خریده بود منطقه‌ای که طبقه ضعیف جامعه به دور از نگاه موشکافانه حزب در آن میزیستند. این طبقه که به اصطلاح طبقه کارگر خوانده می‌شد در نگاه حزب، ضعیف و ناچیز بود و تهدید به حساب نمی‌آمد. با وجود اینکه وینستون می‌دانست نوشتن در دفتر خاطراتش در نگاه حزب، عملی ستیزه جویانه محسوب می‌شود، نوشتن خاطراتش را بلافاصله آغاز کرد.

در خانه خانم پارسونز وینستون به شدت عذاب می‌کشید، چرا که فرزندان پر شرو شور خانم پارسونز جاسوسان نوپا به حساب می‌آمدند و با بازیگوشی او را به جرم اندیشه متهم می‌کردند. انجمن جاسوسان نوپا سازمانی بود که در آن، کودکان برای نظارت بر اعمال بزرگتر‌ها و افشای خیانت آن‌ها تربیت می‌شدند. فرزندان خانم پارسونز نیز چنان غیرت و مجاهدتی در انجام وظایفشان به خرج می‌دادند که حتی مادرشان را می‌ترساند.

در حدوداً پنج متری‌شان به موازات صورتشان یک قناری روی شاخه‌ای فرود آمد احتمالاً آن پرنده در زیر نور آفتاب آن‌ها را که در سایه بودند ندیده بود، بال‌هایش را باز کرد و دوباره بست، سرش را پایین برد انگار که به خورشید تعظیم می‌کند و سپس آوازی سر داد. صدایش در سکوت عصرگاهی در همه جا طنین انداز شد. وینستون و جولیا کنار هم نشسته بودند و جذب آواز پرنده بودند، پرنده بی‌وقفه آواز سر می‌داد و هیچ کدام از صدایش مانند قبلی نبود انگار آن پرنده می‌خواست تمام هنرش را به رخ آن‌ها بکشد، گاهی چند لحظه سکوت می‌کرد بال‌هایش را مرتب می‌کرد و بعد سینه خال خالی‌اش را پر از باد می‌کرد و آواز سر می‌داد.

وزارت حقیقت یا همان می‌تی ترو در زبان نوین به طرز شگفت‌آوری در میان چشم انداز خودنمایی می‌کرد، ساختمان عظیم هرمی شکلی به رنگ سفید که به صورت پله پله تا ارتفاع سیصد متر بالا رفته بود.

اگر تصویری از آینده می‌خواهید، تصور کنید یک چکمه روی صورت انسان، نقش بسته است برای همیشه.

ما یکدیگر را در مکانی که هیچ تاریکی در آن نیست ملاقات خواهیم کرد.

اگر فکر، زبان را خراب کند زبان نیز می‌تواند فکر را خراب کند.

تا زمانی که هوشیار نشوند هرگز شورش نخواهند کرد، تا زمانی که شورش نکنند نمی‌توانند هوشیار شوند.

جنگ، صلح است. آزادی، بردگی است. نادانی، توانایی است.

این بار او در حال خلق یک قهرمان جنگ کشته بود که قرار بود برادر بزرگ در مورد او سخنرانی کند.

وینستون نوشت: اگر امیدی وجود داشته باشد به طبقه کارگر است.

شعار حزب نیز بر این مسأله تأکید داشت: کارگران و حیوانات آزادند.

همه ما مردیم، زندگی واقعی ما تو آینده خلاصه میشه ما با گوشت و پوست خودمون در ساختن آن شرکت می‌کنیم ولی هیچکس نمی‌دونه چقدر طول می‌کشه که آن آینده فرا برسه. 

و اینکه برای نوع بشر دو راه بیشتر وجود ندارد. آزادی یا نیک بختی و برای اکثریت آن‌ها نیک بختی بهتر از آزادیست.

او و جولیا تمام مدت آرام صحبت می‌کردند و میکروفون نمی‌توانست صدای آن‌ها را ضبط کند ولی قطعاً صدای پرنده را ضبط کرده بود شاید در سمت دیگر دستگاه مردی ریز اندام و سوسک مانند، مشتاقانه در حال گوش کردن بود و صدای پرنده را می‌شنید، صدای پرنده باعث می‌شد که تا حدی او از فکر‌های خود دور شود. صدای پرنده انگار نشاطی به درون رگ‌هایش وارد کرد که با نور خورشیدی که از لابلای برگ‌ها می‌تابید، آمیخته می‌شد.

آن طور که می‌گفتند وزارت حقیقت شامل سه هزار اتاق در بالای طبقه همکف و همین تعداد اتاق در زیرزمین بود، در تمام شهر لندن تنها سه ساختمان دیگر با این شکل و اندازه وجود داشت، این چهار ساختمان کلیه عمارت‌های اطراف را تحت الشعاع قرار داده بودند و از بالای عمارت پیروزی، هر چهارتای آن‌ها دیده می‌شد.

مشخصات کتاب 1984

مشخصات
نویسنده جورج اورول
مترجم حمیدرضا بلوچ
شابک 9789648766004
ناشر انتشارات مجید (گهبد)
موضوع رمان خارجی
قطع رقعی
نوع جلد شومیز
گروه سنی بزرگسال
تعداد صفحه 288
تعداد جلد 1
وزن 327 گرم
سایر توضیحات - با مقدمه‌ای از اریک فروم

نظرات کتاب 1984

 • امیر میربلوکی امیر میربلوکی

  اورول در اصل متولد ایران هستش و تمام 30 40 سال اخیر رو اینجا گذرونده. بجز این امکان نداره انقدر دقیق بشه شرح حال ما رو بگه

 • رضا زاهدی رضا زاهدی

  دوستان همه محتوای داستان رو نقد کردن درحالی که سایت‌ها و مراجع تخصصی در این مورد وجود داره و بعیده کسی برای پیدا کردن کتاب مورد نظرش به مراجعه کنه. بهتره عزیزانی که این محصول رو خریدن درمورد کیفیت این جلد نظر بدن، مثلا کیفیت جاپ، کیفیت برگه‌ها، ویرایش و غلط‌های املایی و حتا کیفیت ترجمه تا افرادی که نظرها رو میخونن بتونن تصمیم بگیرن که این نسخه رو بخرن یا سراغ سایر نسخ و انتشارات برن. درکل این نظراتی که چاپ شده کاملا غیرکاربردی هستند.

 • امیر مختارپور امیر مختارپور

  فوق العاده تاثیرگذار ، بعد از خواندن کتاب مدت ها ذهن خواننده رو درگیر میکنه واقعا شاهکار ادبی هست ، جای تعجب داره که جورج اورول چطور تونسته حداقل نیم قرن پیش آینده رو به خوبی پیش بینی کنه پیشنهاد میکنم این کتاب رو از دست ندید

 • محمد جواد رنجبری محمد جواد رنجبری

  به نظرم هرکسی توی زندگیش باید حداقل یک بار این کتابو بخونه این نویسنده دو تا فاکتور جالب داره که از بقیه متمایزش میکنه اولیش هوشش که تونسته این کتاب رو حدود ۶۰سال پیش اینطور بنویسه و دنیای اینده روپیش بینی کنه دومی نحوه تموم کردن کتابهاشه که واقعا باید به خاطرش کلاه رو از سر برداشت زیردرخت شاه بلوط.....

 • پارسا ایوانی پارسا ایوانی

  این کتاب به نظرم از کتاب هایی هست که هر انسانی باید قبل از مرگش بخونه . بزرگترین اشتباه اینه که به چشم یه داستان معمولی این کتاب رو نگاه کنیم ، شاهکاری که به نظرم چندین پله از قلعه حیوانات هم بالاتره ! قسمت هایی از کتاب که مربوط به "کتاب گلدشتاین" هست رو باید 100 بار خوند . فصل آخر که شمارو توی شوک میزاره و به همه چیز اطرافتون شک میکنین . این یه اثر جاودانه و همیشگی هست . پس ذهنتون رو از همه انتظارات پاک کنین و به واقعیت داستانی اورول سلام کنین...

 • نیما الماسی نیما الماسی

  فقط نوشته شده بگه ایرانیا حقتونه انقدر بدبختین

 • رضا ارفع رضا ارفع

  قبل از خوندن این کتاب پیشنهاد میکنم حتما و حتما و حتما کتاب مزرعه حیوانات رو بخونید تو سایت نوار نسخه بدون ویرایشش رو میتونید بشنوید بعد از مزرعه حیوانات خوندن ۱۹۸۴ خیلی بیشتر لذت بخش میشه و راحتتر میتونید با کتاب ارتباط برقرار کنید البته در هر دو اثر همزاد پنداری شدیدی رو میتونید حس کنید انگار نویسنده در دوران معاصر داره زندگی میکنه و شرح حال یک کشور موجود رو داره مینویسه من شگفت زده هستم چطور در اون دوران تونسته اینقدر شفاف و اضح شرایط کشورهای کمونیستی و یا ایدولوژیک اینقدر واضح و بدون نقص ترسیم کنه واقعا بعضی وقتا در انتخاب کالای فروشی اینقدر سلیقه به خرج میده که تعجب میکنم قطعا نشان از فرهیخته بودن کارمندی که در این دوران همچین کتابی رو انتخاب کرده به احترامش کلاه از سر برمیدارم

 • امیرحسین کارزاری امیرحسین کارزاری

  از اون کتابایی هست که قبل از مرگ باید بخونید

 • نیایش بهمن نیایش بهمن

  این کتاب در لیست برترین رمان های جهان رتبه دوم رو داره. خوندن این کتاب مثل این میمونه که کسی آب سرد بپاشه روی سرتون و ممکنه تا یه مدت حالتون خوب نباشه اما حتما لازمه که بخونیدش.

 • سید مجتبی فلاحی سید مجتبی فلاحی

  واقعا عالی بود هر کس دنبال یه کتاب همه چی تمامه من این کتاب رو پیشنهاد میکنم

 • زهره ساکی زهره ساکی

  کتاب بسیار خوب و تاثیرگذاریه .خوندنش رو توصیه میکنم فقط به نظرم خیلی ریز چاپ شده که کمی چشم رو ازار میده ولی محتوا عالیه

 • امیر رضوی امیر رضوی

  بنظر من این کتابو نخونید, چون بعدش دیدتون تا یه مدت طولانی نسبت به همه چی عوض میشه. و ممکنه کتاب دیگه ای هم براتون جذاب نباشه. این رو هم بگم که اوایل کتاب روند به کندی پیش میره دلسرد نشید

 • امیرحسین برجی امیرحسین برجی

  این کتاب بی نظیره حتما سعی کنید چه خلاصه نویسی شده چه متن کاملو بخونید مطمئن باشید وقتی که برای خوندنش میزارید حتی یک ثانیه اش هم تلف نمیشه

 • امیرحسین غلامی امیرحسین غلامی

  این کتابو من از گرفتم همراه قلعه حیوانات،اول قلعه حیوانات رو خوندم بعد این کتاب رو،فقط میتونم بگم فوقالعادس،با اینکه هنوز 80 صفحه از کتاب باقی مونده ولی عالیه،و اینم بگم ممکنه روتون خیلی زیاد تاثیر بزاره و شاید اون ادم قبل نشید،ولی عالی،حتما بخونید

 • فاطمه قلی پور فاطمه قلی پور

  جزو کتاب هایی هست که هر کسی باید در طول زندگیش حداقل یکبار بخونه. من واقعاً از موضوعش خوشم اومد. در بعضی قسمت ها کمی گیج شدم مخصوصاً بخش های انتهایی کتاب منو وادار کرد عمیقاً در موردش فکر کنم. اما این چیزی از جذابیتش کم نکرد. واقعاً اینقدر خوب بود که نتونستم تا تمومش نکردم وقتمو صرف کار دیگه ای کنم. حتماً توصیه می کنم 1984 رو توی لیست خریدتون قرار بدید.

 • عکس خوانده نمی‌شود

  خرید کتاب 1984