فرار از اردوگاه 14 اثر بلین هاردن

معرفی و دانلود کتاب فرار از اردوگاه 14 اثر بلین هاردن رایگان به همراه خلاصه کتاب

کتاب فرار از اردوگاه 14 که با عنوان فرار اودیسه‌وار مردی از کره شمالی به سوی آزادی هم نام برده می‌شود داستان واقعی زندگی مردی در کره شمالی و فرار از یکی از زندان‌های مخوف آن می‌باشد که بلین هاردن با قلم شگفت انگیزش آن را از زبان شخصیت اصلی‌اش روایت کرده است. پشت جلد کتاب متنی آمده که به نوعی قسمت کوتاهی از ماجرای اتفاق افتاده را به مخاطب انتقال می‌دهد و از فرار شین دونگ هیوک می‌گوید که به زور به یک خبرچین تبدیل می‌شود و شاهد اعدام برادر و مادرش نیز می‌باشد. شین دونگ هیوک که مانند بسیاری از مردم یک شهروند معمولی در کره شمالی می‌توانست باشد بر حسب شانس و اقبالش در یک زندان وحشتناک و پر از رعب متولد می‌شود و همین موضوع باعث می‌گردد تا با ادامه حیاتش در چنین محیط پر از خفقانی به یک جاسوس جانی مبدل گردد که احساسات بشری برایش معنای خاصی نداشته باشد.

پرورش یافتن در یک محیط بسته اگرچه او را تا با این حد از انسانیت دور ساخته بود اما او کم کم با معاشرت‌هایی که با زندانیان دارد به تدریج متوجه می‌شود دنیای بیرون بسیار متفاوت از آن چیزی است که در این سال‌ها به خورد ذهن او داده‌اند. بلین هاردن در قسمت پیش گفتار کتاب برای آنکه مخاطبش را بهتر با زندگی در کره شمالی و اتفاقاتی که در آنجا به وقوع می‌پیوندد آشنا کند، از چند فراری که تا به حال در این کشور عجیب به وقوع پیوسته است سخن می‌گوید و از برخی مسائل حقوق بشر هم مواردی را بیان می‌نماید. وی حتی در انتهای کتاب از ده قانونی که در اردوگاه 14 حکم فرما بوده است به تفصیل سخن گقته و در کل داستاتش را با آغاز و پایانی مناسب در اختیار خوانندگانش می‌گذارد. شخصی که این کتاب را به دست گرفته و به مطالعه آن ادامه می‌دهد بدون تردید با سیاه‌ترین خاطرات روبرو می‌گردد که تاثیرات بسیاری را بر روحیه او خواهد گذاشت. مواردی همچون فضای بی‌رحم، اعدام، تجاوز و خشونت‌هایی وحشیانه که برای روحیات حساس توصیه نمی‌گردند ولی داشتنشان به آگاهی بشر کمک شایانی می‌کند.

همانطور که از نام خود اثر هم پیداست شخصیت اصلی‌اش پس از فراز و نشیب‌های متعدد موفق به فرار می‌گردد و خواننده شاید بسیار خوشحال گردد که چنین اتفاقی که واقعی است رخ می‌دهد، اما از طرف دیگر می‌بایست به حال دیگرانی که در چنین زندان‌هایی اسیرند و هیچگاه روی خوش زندگی را به خود نمی‌بینند، افسوس خورد و بسیار غصه دار شد. به هر حال فرار از اردوگاه 14 علاوه بر تعریف داستان مختص به نقش اول ماجرا، آشنایی بیشتری از فضای حاکم بر کره شمالی به مخاطبان می‌دهد و مفهوم آزادی را بهتر برای علاقه مندان تفسیر می‌کند.

دانلود کتاب فرار از اردوگاه 14

در ادامه می‌توانید نسبت به دانلود کامل کتاب فرار از اردوگاه 14 به صورت رایگان و با فرمت pdf اقدام کنید. لینک دانلود در قسمت زیرین ویدیو قرار دارد. همچنین در ویدیو زیر امکان گوش دادن به خلاصه کتاب صوتی این اثر نیز دسترسی خواهید داشت.


دانلود pdf کتاب فرار از اردوگاه 14

درباره بلین هاردن

بلین هاردن (Blaine Harden) نویسنده و روزنامه‌نگار آمریکایی است که در سال 1952 در این کشور متولد شد. او که به مدت 28 سال در مناطق مختلف جهان به عنوان گزارشگر واشنگتن پست، فعالیت کرده است سابقه کار برای 4 سال در نیویورک تایمز را هم در کارنامه دارد. از کار‌های محبوب این نویسنده که اولین اثرش را در سال 1990 به چاپ رساند می‌توان به: رودخانه‌ای گم شد، پادشاه جاسوسان، آفریقا اعزام می‌کند و قتل در ماموریت اشاره کرد.

کتاب فرار از اردوگاه 14 مناسب چه افرادی است؟

به افرادی که مشتاق هستند بیشتر در مورد کره شمالی و حکومت آن اطلاعاتی را بدست آورند پیشنهاد می‌گردد حتماً این کتاب را مطالعه کنند. همچنین علاقه مندان به داستان‌های انگیزشی که قصد دارند از زندگی واقعی شخصی به عنوان الگوی خود در شرایط سخت بهره ببرند اثر پیش رو برایشان سودمند خواهد بود.

فهرست کتاب

کتاب فرار از اردوگاه 14 در بازار کتاب توسط انتشارات مختلفی از جمله نشر چشمه در 229 صفحه و با ترجمه‌ای از مسعودیوسف حصیرچین در اختیار دوستداران کتاب و کتاب خوانی قرار گرفته است.

بخش‌هایی از فرار از اردوگاه 14

تنها سالگرد تولد‌هایی که در اردوگاه ۱۴ مهم بودند، سال‌روز تولد کیم جونگ ایل و کیم ایل سونگ بود. این‌ها عید‌های ملی کره‌ی شمالی‌اند و حتی اردوگاه کاری که زندانیانش هیچ‌گاه از آن خارج نمی‌شوند هم در آن روز‌ها تعطیل‌اند.

انتخابات در کره‌ی شمالی مراسمی بی‌معناست. حزب کارگران کره کاندیدا‌ها را انتخاب می‌کند و مخالفی هم وجود ندارد. اما پارک می‌ترسید که اگر رای ندهد، حکومت متوجه غیبتش شود و او را خائن اعلام کند و خانواده‌اش را به اردوگاه کار بفرستد. رای دادن در کره‌ی شمالی اجباری نیست اما حکومت کسانی را که در انتخابات شرکت نمی‌کنند، از نزدیک تحت‌نظر می‌گیرد.

مدرسه شبیه برده‌فروشی‌ای بود که او از آن جا به سنگ جمع کردن، هَرَس کردن و کارگری در سد فرستاده می‌شد. اما فارغ التحصیلی به این معنا بود که در سن شانزده سالگی او به کارگر بزرگ سالی تبدیل شده و آماده است کاری دائمی در اردوگاه به او محول شود.

از دید او بین زندانیانی که از خارج اردوگاه می‌رسیدند و آن‌هایی که در اردوگاه متولد می‌شدند، یک تفاوت اساسی وجود داشت: تضاد بین گذشته راحت و مجازات حاضر، بسیاری از خارجی‌ها را در هم می‌شکست و باعث می‌شد نتوانند میل به بقا را پیدا یا حفظ کنند. یک مزیت منحصر به تولد در اردوگاه، غیبت کامل انتظارات بود.

نگهبانان هیچ گاه چیز‌هایی را که هر بچه مدرسه‌ای اهل کره شمالی در مدرسه می‌اموزد، به او نیاموختند؛ آمریکایی‌ها حرام‌زاده‌هایی هستند که می‌خواهند به وطن تجاوز کرده و تحقیرش کنند. کره جنوبی سگ ارباب آمریکایی‌اش است. کره شمالی، کشوری عظیم است که همه جهان به رهبران شجاع و باهوشش حسادت می‌برند. در واقع، او چیزی از موجودیت کره جنوبی، چین یا ایالات متحده آمریکا نمی‌دانست.

او گفت در طول سال‌هایی که در اردوگاه بوده حتی یک بار هم لغت عشق را نشنیده است.

نگهبانان به او و دیگر کودکان داخل اردوگاه گفته بودند که آن‌ها به خاطر «گناهان» والدین‌شان زندانی‌اند. به کودکان گفته شده بود که همیشه باید بابت تبار خیانتکارشان شرمسار باشند اما بااین‌حال می‌توانند گناهکاری فطری‌شان را با کار سخت، اطاعت از نگهبانان و خبرچینی کردن از والدین‌شان «بشویند.»

کره‌ی شمالی که یک کشور پلیسی است، خانه به دوش‌های بین‌شهری را تحمل نمی‌کند. قوانین، شهروندان را از مسافرت‌های بین‌شهری بدون داشتن مجوز مناسب به‌شدت منع می‌کند؛ اما در پی قحطی با سقوط اقتصاد دولتی و ظهور مغازه‌های خصوصی و حضور فراگیر فروشندگانی که با اجناس قاچاق شده از چین در اطراف کشور رفت‌وآمد می‌کردند معمولاً قوانین نادیده گرفته می‌شدند. می‌شد به پلیس رشوه داد؛ در واقع خیلیها با رشوه گرفتن زندگی می‌گذراندند. خانه‌به‌دوشان با پول کمی می‌توانستند بدون این‌که توجهی جلب کنند به‌طرف چین سفر کنند.

قحطی و سیل‌های نیمه‌ی دهه‌ی 1990 اقتصادی را که مرکزگرا طراحی شده بود، ویران کرد. سیستم توزیع عمومی دولت که از دهه‌ی 1950 به بیشتر شهروندان کره‌ی شمالی غذا رسانده بود، از هم پاشید. مردم کره‌ی شمالی از ترس اینکه مبادا از گرسنگی بمیرند، به تبادل کالا به کالا رو آوردند و این موضوع در میان‌شان به سرعت رشد کرد و تعداد و اهمیت مغازه‌های خصوصی بیشتر شد. از هر ده خانواده، نُه خانوار برای زنده ماندن، مبادله‌ی کالا می‌کردند. شهروندان کره‌ی شمالی بیشتر و بیشتری برای کار، تجارت، خرید‌و‌فروش و پرواز به کره‌ی جنوبی، از مرز می‌گذشتند و وارد چین می‌شدند. نه چین و نه کره‌ی شمالی آماری ارائه ندادند اما میزان این مهاجرت‌های اقتصادی بین ده‌ها هزار تا چهارصد هزار نفر تخمین‌زده می‌شود.

کمک غذایی از ایالات متحده، ژاپن، کره‌ی جنوبی و دیگر اهداکنندگان، تا اواخر دهه‌ی 1990 قحطی را تعدیل کرد، اما به طور غیر‌مستقیم و تصادفی به زنان مغازه‌دار و بنگاه‌های مسافرتی جان بخشید تا در آینده به شین برای فرارش به چین آذوقه و هویت جعلی بدهند و راهنمایی‌اش کنند.

انتخابات در کره‌ی شمالی مراسمی بی‌معناست. حزب کارگران کره کاندیدا‌ها را انتخاب می‌کند و مخالفی هم وجود ندارد. اما پارک می‌ترسید که اگر رای ندهد، حکومت متوجه غیبتش شود و او را خائن اعلام کند و خانواده‌اش را به اردوگاه کار بفرستد. رای دادن در کره‌ی شمالی اجباری نیست اما حکومت کسانی را که در انتخابات شرکت نمی‌کنند، از نزدیک تحت‌نظر می‌گیرد.

مشخصات کتاب فرار از اردوگاه 14

مشخصات
نویسنده بلین هاردن
مترجم مسعودیوسف حصیرچین
ناشر نشر چشمه
شابک 9786002293282
موضوع زندگی‌نامه
قطع رقعی
نوع جلد شومیز
گروه سنی بزرگسال
تعداد صفحه 229
وزن 267 گرم
سایر توضیحات - فرار اودیسه‌وار مردی از کره‌ی شمالی به سوی آزادی - از مجموعه جهان نو

نظرات کتاب فرار از اردوگاه 14

 • مهدی شهبازی مهدی شهبازی

  عموی من تبلیغ این کتاب رو تو روزنامه دیده بود و داشت برای من توضیح میداد ، همون موقع من توی پیداش کردم و یواشکی براش خریدم که چند روز بعد رسید دستش و ... حیف که دیگه عموی نازنین کتابخوانم نیست که از این خاطرات هیجان انگیز باهم بسازیم

 • مهدی امیرفضلی مهدی امیرفضلی

  جنس کاغذی که استفاده شده به نظر بعضی دوستان بی کیفیت است اما بنده نظر دیگری دارم این نوع کاغذ به نظر بنده چشم را کمتر خسته می کند هم چنین این نوع کاغذ ساز گار با محیط زیست و دارای نشان استاندارد کاغذ بالک است که در صفحات اولیه کتاب قید شده است.

 • ایمان ص ایمان ص

  دوستان عزیز این کتاب رو سعی کنید بخونید و با یه سری از واقعیت ها از جمله سرنوشت کشورهای مستبد اشنا بشید در کل کتاب مفید و جذابی هست

 • حامد سیدذوالفقاری حامد سیدذوالفقاری

  این کتاب روایتگر زندگی حقیقی در سایه دیکتاتوری کره شمالی هست

 • فاطمه بابایی فاطمه بابایی

  کتاب جالبی بود. متاسفانه اتفاقات ناگواری رو روایت میکنه که نه مربوط به گذشته بلکه همین حالا هم در جریانه. اطلاعات خوبی درباره ی کشوری میده که به گفته ی رهبرانش در مه غلیظی نگه داشته شده تا جهان اطلاعی ازش نداشته باشه. قساوت انسان هایی رو نشون میده که به صورت دیوانه وار مشغول از بین بردن انسانیت هستند و مردمی که انقدر محدود و گرسنه شدن که متوجه ستمی که به اونها روا میشه نیستن. حتی انگیزه ی فرارشون میل به آزادی نیست بلکه رفع گرسنگیه چون با مفهوم آزادی آشنا نیستن!

 • روح اله دهقانی روح اله دهقانی

  کتاب فوق یکی از مجموعه چند جلد کتابی است که نویسنده با موضوع کره شمالی به نگارش درآورده است. با خواندن این کتاب و در کنار هم قرار دادن متون این کتاب و کتابهایی مثل رهبر عزیز میتوانید ورای دنیایی که کره شمالی و رهبران مستبد آن تلاش دارند به دنیا نشان دهند ، کره را ببینید. از بین رفتن انسانیت ، حس مادرانه ، عواطف و علایق افراد در زیر نظام کمونیستی و دیکتاتوری کره شمالی میتواند انسان را با ورای آنچه که میپنداریم آشنا کند. اگر داستان های فرار از زندان آلکاتراز برای غرب در داستانها این روزها مرور میشود، صدها آلکاتراز در کره شمالی وجود دارد که میتواند صدها هزار نفر را هر ساله به کام مرگ بفرستد .

 • احسان مختاری احسان مختاری

  این کتاب رو به نظر من مثل همه ی کتاب های دیگه که ادعای بر اساس واقعیت بودن دارن رو باید به شکل یک قصه خوند چرا که در صحت گفته های راوی داستان که همان فراری است حرف و حدیث های بسیاری وجود داره تا جایی که خود وی معترف شده که بخش هایی از این داستان رو به دروغ روایت کرده. علی ایحال من از خوندن این کتاب استفاده لازم رو بردم و از خریدن و وقت گذاشتن اصلن پشیمون نیستم،چراکه در لابلای این داستان حقیقیه دروغ آلوده اون، آنقدر مطالب عجیب هست که فارغ از حقیقی یا دروغ بودنش درس های زیادی برای آموختن داره و جنبه های ناشنیده ی عجیبی از انسان به نمایش میگذاره. به نظر من اگر این داستان به جای یک خبرنگار به دست یک نویسنده ی چیره دست می افتاد، حتما اثری ماندگار تر و خواندنی تر متولد می شد. سوژه داستان که هم اکنون در دهه سی زندگی خود و ساکن ایالات متحده است هنوز با زندگی تلاش برای بقا که در اردوگاه آموخته اجین است. خواندن این کتاب را به شرط تحقیق کامل به زبان انگلیسی در سایت های مختلف و آشنایی با شخصیت از هم گسیخته و عجیب سوژه داستان و اعترافات به دروغ گویی توصیه میکنم.

 • کاربر کاربر

  کتاب خوبیه و شباهتای زیادی میتونین با ایران خودمون پیدا کنید از توش :))

 • مجتبی صالحیان مجتبی صالحیان

  این که با کاغذ کاهی چاپ شده خیلی خوبه، چون خیلی سبک شده کتاب. البته کیفیت چاپ بهتر از این هم می شد... محتوا هم کامله، مخصوصا فصل اول که کامل شرایط اردوگاه رو نشون داده

 • عاشورمحمد موحدی عاشورمحمد موحدی

  کتابه دیگه فقط از بابت کتاب منم تیمور جهانگشا گلایه دارم چون چاپ قدیم بود مربوط به سال۱۳۸۸و قیمتش ۶۲۰۰تومان بود ولی برچسب روی قیمت زدن۸۰۰۰۰تومان این برخلاف قانون چاپ و نشر و تخلف آشکار قانونی لطفا رسیدگی شود

 • کاربر کاربر

  من این کتابو از فیدیبو تهیه کردم و خوندم. برنامه خوبیه و پیشنهاد میکنم نصب کنید. داستان به شدت تکان دهنده ای داشت. شکنجه ها و سختی هایی که شخصیت داستان برای زنده موندن مجبور شد تحمل کنه واقعا شوکه کننده بود. این کتاب در کنار کتاب دختری با هفت اسم تونست یه دید کلی از کره شمالی بهم بده. خوندن این دو کتاب رو به کسایی که به این موضوع علاقه مندن پیشنهاد میکنم.

 • اشكان رضايي اشكان رضايي

  بی نظیر

 • کاربر کاربر

  داستان دردناکی راجب فردی به اسم شین هست که تو یکی از اردوگاه های کار کره ی شمالی به دنیا میاد وهیچ تصوری از دنیای بیرون نداره.بعد ها با افرادی آشنا میشه که می فهمه دنیای بیرون خیلی با اردوگاه متفاوته.کلا داستان قشنگی هست.البته ظلمی که تو این کتاب بهش اشاره شده به نظر کمی اغراق داره.البته به نظرم کاش داستان توسط یک داستان نویس ماهر نگارش می شد تا یک خبرنگار.چون یه دفعه وسط داستان می دیدیم داره درباره یه شخص دیگا که از کره شمالی فرار کرده وحرفای اون میگه.گاهی اوقات یکم از خط داستانی خارج میشد.انگار می خواست گزارش بده.کاش فقط روی شین متمرکز می شد.

 • رضا طالبی سلیم کندی رضا طالبی سلیم کندی

  چیزهایی که آدم باورش نمیشه دارن تو دنیا اتفاق میوفتن. محتوای فوق العاده

 • کاربر کاربر

  حتما کتاب رو‌مطالعه کنید

 • عکس خوانده نمی‌شود

  خرید کتاب فرار از اردوگاه 14