ناطور دشت اثر جی دی سلینجر

معرفی و دانلود کتاب ناطور دشت اثر جی دی سلینجر رایگان به همراه خلاصه کتاب

کتاب ناطور دشت نوشته جروم دیوید سلینجر است که از رمان‌های شاخص ادبیات آمریکا محسوب می‌شود. این اثر ارزنده تا به امروز به بیش از 35 زبان دنیا ترجمه شده است و با اینکه 7 دهه از اولین چاپش می‌گذرد همچنان در لیست پرفروش‌ها خودنمایی کرده و رکورد فروش 65 میلیون نسخه را هم رد کرده است. کتاب فوق‌العاده خواندنی سلینجر که نمره بالایی را در سایت گودریدز از آن خود نموده است. از سوی مجله گاردین در رده هفتاد و دوم از بین 100 رمان برتر قرن قرار دارد. شخصیت اصلی داستان نوجوانی 17 ساله به نام هولدن کالفیلد می‌باشد که در یک مرکز توانبخشی در مقابل روانکاوی که به آن مراجعه کرده است، قصد دارد اتفاقاتی که در کریسمس سال گذشته زندگی‌اش در طول 3 روز برایش رخ داده‌اند را شرح دهد. وی آغاز صحبت‌هایش را به اخراج شدن از مدرسه اختصاص می‌دهد، موضوعی که سعی دارد تا جای ممکن آن را از خانواده‌اش مخفی نگاه دارد و یکی از راه‌هایی که به ذهنش در این میان می‌رسد فرار از خانه و مدرسه است.

اگر چه قبلاً هم هولدن تجربه اخراج از مدرسه را داشته است اما این بار برایش تفاوت‌هایی دارد. از جمله آنکه با هم اتاقی‌اش در خوابگاه به یک مشاجره جدی پرداخته و پس از خروج از آنجا مدت زیادی را در بین مردم جامعه سپری می‌نماید. در این زمان او سعی می‌کند رفتار‌های بالغ گونه‌ای از خودش به نمایش بگذارد و از نتایجش، به وجود آمدن احساس تنهایی و افسردگی و همچنین غریبه بودنش با افراد پیرامونش می‌باشد. او اعتقاد دارد بزرگسالان چیز زیادی برای ابراز ندارند و از بیشتر آن‌ها ناراحت و ناراضی است و فقط بچه‌ها از جمله خواهرش را دوست می‌دارد.

فیبی خواهر کوچکش به همین دلیل جایگاه ویژه‌ای نزد او دارد و ارتباط صمیمی که با هم دارند در سرنوشت هولدن نقش بسزایی دارد. نام کتاب هم به شغل مورد علاقه نقش اول داستان اشاره می‌کند زیرا او به حرفه‌هایی همچون معلمی، وکالت و امثال این‌ها علاقه‌مند نیست و شغل محبوبش را اینگونه عنوان می‌کند که می‌خواهد ناطور دشت شود. شخصیتی که سلینجر در رمان مذکورش خلق کرده است به معنای واقعی فوق‌العاده جذاب است و با صراحت فوق‌العاده، از تاریک‌ترین و مخوف‌ترین ذهنیاتی که ممکن است برای بسیاری از انسان‌ها پیش بیاید صحبت به میان می‌آورد.

دانلود کتاب ناطور دشت

در ادامه می‌توانید علاوه بر خلاصه کتاب متنی، به خلاصه صوتی کتاب ناطور دشت گوش دهید و آن را دانلود کنید:

درباره جی دی سلینجر

جروم دیوید سلینجر (J. D. Salinger) نویسنده آمریکایی بود که در روز اول ژانویه سال 1919 در منهتن نیویورک به دنیا آمد. وی اولین اثر خود را که «به نام جوانان» نام داشت در نشریه‌ای به نام استوری منتشر کرد و علاوه بر ناطور دشت آثار پرطرفدار دیگری مانند «نجاران و سیمورف جنگل واژگون»، «هفته‌ای یه بار آدمو نمی‌کشه»، «فرنی و زویی» و «یادداشت‌های شخصی یک سرباز» را در کارنامه دارد. سلینجر در روز 27 ژانویه سال 2010 در در نیو همپشایر چشم از جهان فرو بست.

کتاب ناطور دشت مناسب چه افرادی است؟

ناطور دشت از آنجا که در نگاه اولیه برای نوجوانان مناسب به نظر می‌آید لذا به این قشر از جوامع مختلف، توصیه می‌گردد. خواندن این کتاب که شخصیت اصلی‌اش هم سن و سال آن‌ها می‌باشد را در برنامه‌های خود قرار دهند. همچنین با شناخته شدن بیشتر مفاهیم این کتاب و آورده‌های بسیاری که می‌تواند برای بزرگسالان داشته باشد، پیشنهاد می‌گردد گروهی از افراد که مطالعه آثار داستانی با بعد روانشناختی را بسیار می‌پسندند هم حتماً رمان مذکور را بخوانند.

فهرست کتاب

کتاب ناطور دشت اثری با 224 صفحه می‌باشد که نویسنده پس از یک مقدمه، داستان را از ابتدا تا انتها با نظم خاص خود برای مخاطب روایت کرده است. یکی از معروفترین ترجمه‌ها در ایران برای کتاب مذکور از آراز بارسقیان می‌باشد.

بخش‌هایی از کتاب ناطور دشت

پسر، وقتی یکی می‌میره، حسابی مرتبش می‌کنن. امیدوارم اگر واقعاً مردم، یه نفر پیدا بشه که عقل توی کله‌اش باشه و پرتم کنه توی رودخونه یا نمی‌دونم هر کاری بکنه غیر گذاشتن تو قبرستون، اونم واسه اینکه مردم بیان و یک شنبه‌ها گل بذارن رو شکمم و این مزخرفات. وقتی مردی گل می‌خوای چیکار؟

اگر کسی کاری رو خیلی خوب انجام بده بعد یه مدت دیگه مواظب کارش نیست و خودنمایی می‌کنه و اون وقت دیگه خوب نیست.

راستش هیچ تحمل کشیش جماعتو ندارم، مخصوصا اونایی رو که می‌اومدن تو مدرسه‌ها با لحن مقدس، خطابه می‌خوندن. خدایا چقدر از اون لحن بدم می‌یاد، نمی‌فهمم چرا نمی‌تونن با لحن معمولی حرف بزن، موقع حرف زدن، خیلی حقه باز به نظر می‌اومدن.

اگر واقعاً می‌خوای قضیه رو بشنوی لابد اول چیزی که می‌خوای بدونی اینه که کجای دنیا بدنیا اومدم و بچگی گندم چجوری بوده و پدر و مادرم قبل دنیا اومدنم چیکار می‌کردن و از این جور مزخرفات دیوید کاپرفیلدی، ولی من اصلاً حال و حوصله‌ی تعریف کردن این چیزا رو ندارم. اولاً که این حرفا کسلم می‌کنه ثانیاً هم اگر یه چیز به کل خصوصی از پدر و مادرم تعریف کنم، جفتشون خونروش دو قبضه می‌گیرن، هر دوشون سر این چیزا حسابی حساسن مخصوصا پدرم. هر دوشون آدمای خوبی‌اند، منظوری ندارم ولی عین چی حساسند، تازه اصلاً قرار نیست کل سرگذشت نکبتم یا همچین چیزی رو برات تعریف کنم.

همه‌اش مجسم می‌کنم چند تا بچه‌ی کوچیک دارن توی یه دشت بزرگ بازی می‌کنن. هزار هزار بچه‌ی کوچیک و هیشکی هم اون جا نیس، منظورم آدم بزرگه، غیر من. منم لب یه پرتگاه خطرناک وایستادم و باید هر کس رو که میاد طرف پرتگاه بگیرم. یعنی اگر یکی داره می‌دوئه و نمی‌دونه داره کجا میره من یه دفعه پیدام میشه و می‌گیرمش، تمام روز کارم همینه، ناطور دشتم.

نمی‌خوام بهت بگم فقط آدمای تحصیل کرده و محقق می‌تونن چیزای با ارزشی به دنیای ما اضافه کنن. اصلاً اینجوری نیس، ولی معتقدم که آدمای تحصیل کرده و محقق اگه هوش و خلاقیت داشته باشن که متاسفانه بیشترشون ندارن احتمالاً آثاری بی‌نهایت با ارزش از خودشون به جا می‌ذارن تا اونایی که هوش و خلاقیت نصفه نیمه دارن، اونا معمولاً نظرشونو روشن‌تر بیان می‌کنن و معمولاً هم مشتاقن که پی افکارشونو تا آخر بگیرن و از همه مهمتر در اکثر موارد از متفکرای غیر محقق و تحصیل نکرده، متواضع‌ترن، می‌فهمی چی می‌گم؟

دختر با مزه‌ای بود، جینو می‌گم. نمی‌شد گفت خوشگله ولی دست و دل من رو میلرزوند. دهن گل و گشادی داشت، منظورم اینه که وقتی حرف می‌زد یا در مورد چیزی هیجان‌زده می‌شد لب و لوچه‎اش پنجاه طرف تکون می‌خورد، من عاشق همین بودم.

موقع جمع کردن وسایل یه چیزی حالمو گرفت، باید این یه جفت کفش پاتیناژ خیلی نو رو که مادرم دو سه روز پیش واسم فرستاده بود می‌ذاشتم توی چمدون، این خیلی افسرده‌ام می‌کرد. می‌تونستم مجسم کنم مادرم رفته فروشگاه اسپالدینگ و از فروشنده یه میلیون سوال احمقانه پرسیده و اون وقت من اینجا اخراج شدم، این باعث شد دلم بگیره.

بیشتر مردم حاضرن برای ماشینای خودشون جون بدن، مرتب نگرانن که مبادا روی ماشنشون خط بیوفته و مرتب تکرار می‌کنند که با یک گالن بنزین تا کجامی توانند بروند و اگر یک ماشین مدل بالا داشته باشند، باز هم در این فکر هستند که یک جدیدتر آن را بخرند.

احتمالاً اولین چیزی که هر کس دلش می‌خواهد درباره‌ی من بداند محل تولدم و چگونگی سپری شدن دوران بچگی پر از حسرتم و اینکه قبل از به دنیا آمدن من پدر و مادرم مشغول چه کاری بودند و همه‌ی چرندیاتی که معمولاً درباره‌ی دیوید کاپرفیلد هست. ولی حقیقت اینه که من به هیچ وجه مایل نیستم در این باره حرف بزنم.

نمی‌دانم دی بی چطور می‌توانست از جنگ و ارتش بیزار باشد، ولی باز هم از کتاب مزخرفی مثل وداع با اسلحه خوشش بیاید. منظورم این است که چطور می‌تواند چنین کتابی را دوست داشته باشد، همچنین از شخصیت‌هایی مثل «رینگ لارنرد» یا «گتسبی بزرگ» خوشش بیاید. وقتی هم این حرف را به او زدم خیلی ناراحت شد و گفت: تو کوچکتر از این حرف‌ها هستی که بخواهی چنین کتاب‌هایی رو درک کنی.

زندگی واقعا یه جور بازیه پسرجان، زندگی یه جور بازیه که با توجه به مقررات بازیش می‌کنن. درسته آقا، می‌دونم که زندگی یه جور بازیه می‌دونم. چه بازی، چه کشکی، چه پشمی، بازی! اگر طرف کله گنده‌ها باشی قبول دارم بازیه ولی اگر طرف دیگه باشی، طرفی که کله گنده‌ها نیستن دیگه بازی چه معنی داره؟ هیچی، هیچ بازی در کار نیست.

درو که بستم و رفتم طرف اتاق نشیمن، پشت سرم یه چیزی رو داد زد ولی درست نشنیدم چی، مطمئنم فریاد زد: موفق باشی، امیدوارم اینو نگفته باشه، از ته دل، امیدوارم. من که هیچ وقت پشت سر کسی داد نمی‌زنم: موفق باشی. فکرشو بکنی می‌بینی خیلی وحشتناکه.

به یاد آوردن یک سری چیز‌ها خیلی سخت است. الان در حال فکر کردن به زمانی هستم که استر دلیتر از پیش جین برگشت، اصلاً قادر نیستم بگویم زمانی که صدای پا‌های او را از انتهای راهرو شنیدم، در حال انجام چه کاری بودم. فکر کنم هنوز در حال نگاه کردن به بیرون بودم ولی قسم می‌خورم که درست یادم نیست چون خیلی اضطراب داشتم، وقتی هم که مضطربم دل و دماغ هیچ کاری را ندارم.

مشخصات کتاب ناطور دشت

مشخصات
نویسنده جی دی سلینجر
شابک 9786007443811
ناشر میلکان
قطع رقعی
نوع جلد شومیز
تعداد صفحه 224

نظرات کتاب ناطور دشت

 • کاربر کاربر

  این ترجمه بهترین ترجمه این کتابه و نشر ملیکان هم که عالیه من 43 تومن خریدم محتوای کتاب هم که نیاز به تعریف نداره و جی دی سالینجر نویسنده خیلی خوبیه عکس کتاب هم میزارم. چاپ دهم 1400 قیمت پشت کتاب 52 تومن 206 صفحه کاغذ بالک مترجم آزار بارسقیان

 • داود صادق نژاد داود صادق نژاد

  مطالبش خوبه

 • پرناز بیدقی پرناز بیدقی

  کتاب خوبیه و به خاطره ترجمه خوبش روان و قابل فهم کاملا با نویسنده ارتباط میگیرید و وارد دنیای کتاب میشید و این از بهترین ویژگی این کتابه

 • کاربر کاربر

  خوبه توصیه میکنم

 • گیتی واشقانی فراهانی گیتی واشقانی فراهانی

  کاملا سالم بود انتشارات خوبیه و ترجمه خوبی داره تصویرگری ها ساده و زیبا هستن

 • کاربر کاربر

  کتاب خویبه شخصیت اصلیش خیلی باحاله خیلی جاهاش آدمو میخندونه

 • کاربر کاربر

  در کل، داستانش را دوست داشتم.

 • محمد عبدالخانی محمد عبدالخانی

  عالی

 • کاربر کاربر

  در کل خوب ولی تو تخفیف خریدم

 • کاربر کاربر

  نیاز به تعریف نداره

 • سید محمد حسینی والا سید محمد حسینی والا

  کتاب خوبیه مطالعه کنید

 • کاربر کاربر

  هیجان انگیز ترین

 • jozi james jozi james

  جزو کتاب های خوبو معروفه که بفهمید خوبه

 • کاربر کاربر

  کتاب معروفیه که خوندنش رو به همه توصیه میکنم

 • اسماعیل خاکزاد اسماعیل خاکزاد

  خوشکله

 • ستاره داودی ستاره داودی

  کتاب خیلی خوبیه من عاشق هولدن کالفیلد شدم😍

 • کاربر کاربر

  هنوز نخوندم ولی وقتی تحویل گرفتم یکی از صفحه هاش پاره بود

 • شیوا حامدی نقرلو شیوا حامدی نقرلو

  خیلی کتابه خوبیه

 • کاربر کاربر

  حرف نداشت به شدت توصیه میشه

 • کاربر کاربر

  هنوز نخوندم.ولی تعریفشو خیلی شنیدم

 • کاربر کاربر

  واقعا کتاب فوق‌العاده‌ایه بخصوص برای نوجوونا

 • کاربر کاربر

  از نظر داستان، داستان کتاب خیلی معمولی هست نمیدونم چطور این کتاب اینقدر معروف شده و از نظر ترجمه، ترجمه عالی و بدون غلط املایی بود. متن کتاب هم به زبان عامیانه هست. قیمت روی کتاب ۶۵ هزار تومان هست و توی نوشته ۹۵ هزار تومان با تخفیف ۶۲ . خیلی عجیبه

 • سینا دهقانی سینا دهقانی

  اقا کتاب اوکیه غلط املاییشم خیلی کمه چاپشم خوبه فقط از صفحه111یهو میپره129بعد تا143میره دوباره میپره129میره جلو نمیدونم مشکلش چیه خورد تو ذوقم

 • رامین آذردار رامین آذردار

  همه چیزش عالی بود

 • کاربر کاربر

  عالی

 • پویا احمدپور پویا احمدپور

  محتوای محشری داره، و خیلی نسبت به نشر های دیگه کمتر سانسور شده. کمدی اجتماعی جالبیه راجع به یک نوجوان. خیلی تیکه ها و پاراگراف های محشری داره مطمئنم خیلی ها میتونن کامل درکش کنن

 • محمد محمودیان محمد محمودیان

  هرچی بگم کم گفتم. به دوستان تو رنج سنی ۱۶ تا ۲۰ سال حتما توصیه میکنم یک بار هم شده بخونیدش. معروفیت کتاب بی دلیل نیست.

 • عکس خوانده نمی‌شود

  خرید کتاب ناطور دشت