طاعون اثر آلبر کامو

معرفی و دانلود کتاب طاعون اثر آلبر کامو رایگان به همراه خلاصه کتاب

کتاب طاعون اثری شاهکار گونه از نویسنده برنده جایزه نوبل آلبر کامو می‌باشد که نخستین بار در سال 1947 به چاپ رسید. طاعون در مورد جامعه‌ای حرف می‌زند که مورد حمله موش‌هایی قرار گرفته است که ناقل بیماری طاعون هستند و با هجومشان آرامش شهر را به تاریکی وحشتناکی تبدیل می‌کنند. اگرچه مصیبت به وقوع پیوسته برای همگان یکسان می‌باشد اما واکنش‌های هر یک از اعضای جامعه نسبت به آن متفاوت است و رفته رفته اعتراضی جمعی در مقابل این بیماری در کتاب مذکور به تصویر کشیده می‌شود. در اوایل اثر نویسنده از مردمی می‌گوید که درگیر روزمرگی شده‌اند و جز کار و کسب درآمد به چیز دیگری فکر نمی‌کنند و انگار عشق را از روح و زندگی‌شان حذف کرده‌اند. در همین حال با همه گیر شدن بیماری طاعون در بین مردم مجبور می‌شوند که دروازه‌های شهر را ببندند و شهر و بیماران را قرنطینه کنند.

یکی از پزشکان شهر دکتر ریو نام دارد که به همراه همکارانش تمام سعی و کوشش خود را می‌نماید تا با راهکار‌های گوناگون از جمله ساختن سرم به مبارزه با این فاجعه بروند. رویکردی که افراد مختلف با این بیماری و عواقبش در پیش می‌گیرند به طور کلی سه حالت دارد: برخی از آن جان سالم به در نمی‌برند، بعضی از انسان‌ها آن را می‌پذیرند و با آن دست و پنجه نرم می‌کنند و گروهی دیگر هم از آن فرار می‌کنند. در این میان خانواده‌هایی که عزیزانشان را در این واقعه از دست داده‌اند هم دچار آسیب‌های شدید روحی می‌شوند. نویسنده با توصیف این شرایط می‌خواهد این حقیقت را به مخاطبش گوشزد نماید که پذیرفتن یا قبول نکردن بیماری طاعون چیزی از مرگ و میر‌هایی که توسطش رخ می‌دهند کم نمی‌کند و چیزی که بسیار اهمیت دارد شناخت این مصیبت است.

کامو در داستانش از دو انسان که دو نماد را با خود به نمایش درمی آورند استفاده کرده است. وی از دکتر ریو به عنوان انسانی که به خدا باور ندارد و تنها راه نجات انسان را در دستان خودش می‌داند و می‌بیند، گفته است و شخصیت دیگری که به معرفی آن می‌پردازد پانلو، کشیش شهر است که برعکس ریو خداوند را قادر مطلق دانسته و تنها کاری که برای نجات مردم از دست طاعون می‌کند عبادت شبانه روزی برای تمام شدن این بیماری است زیرا که او اعتقاد دارد طاعون نوعی عذاب الهی است که به دلیل وجود گناهان بی‌شمار مردم بر آن‌ها نازل شده است. ولی ماجرا به همینجا ختم نمی‌شود و لحظه‌ای فرا می‌رسد که کودکی بی‌گناه در اثر طاعون جان خود را از دست داده و در مقابل دیدگان آن‌ها می‌میرد اینجاست که ریو رو به پانلو می‌گوید: خود شما هم خوب اطلاع دارید که این کودک بی‌گناه بوده است. اینجاست که پانلو پاسخی ندارد اما با این حال پا روی عقایدش نمی‌گذارد و به قول خودش تلاش می‌کند تا آنچه را که نمی‌فهمد دوست بدارد. در ادامه مطالعه داستان آشنا شدن با شخصیت‌های بیشتر و شکل‌گیری اتحاد مردمی در مقابله با این بیماری نکاتی است که خواندنش را جذابتر می‌کند.

دانلود کتاب طاعون

در ادامه می‌توانید نسبت به دانلود کامل کتاب طاعون به صورت رایگان و با فرمت pdf اقدام کنید. لینک دانلود در قسمت زیرین ویدیو قرار دارد. همچنین در ویدیو زیر امکان گوش دادن به خلاصه کتاب صوتی این اثر نیز دسترسی خواهید داشت.


دانلود pdf کتاب طاعون

درباره آلبر کامو

آلبر کامو (Albert Camus) متولد سال 1913 می‌باشد که پس از کشته شدن پدرش در سال 1914 در جنگ جهانی اول، تمام دوران کودکی‌اش را به همراه مادرش در یک محله فقیر نشین در الجزیره می‌گذراند. این نویسنده مطرح که اوج شهرتش بخاطر انتشار رمان بیگانه می‌باشد در سال 1957 موفق به دریافت جایزه نوبل ادبیات گردید. این نویسنده، فیلسوف و روزنامه‌نگار فرانسوی، که تحصیل کرده دانشگاه الجزایر بود در 4 ژانویه سال 1960 چشم از جهان فروبست.

کتاب طاعون مناسب چه افرادی است؟

کتاب طاعون خواندنش به آن‌هایی پیشنهاد می‌شود که می‌خواهند بدانند در روز‌ها و لحظات سخت زندگی چگونه باید امید خود را حفظ کنند و مهمتر از آرامش و خوشبختی شخصی، اتحاد و مشارکت در جامعه است که منجر به خوشحالی جمعی می‌گردد. البته خواندن اثر فوق به تمام علاقه مندان مطالعه آثار فاخر از جمله کتاب‌های کلاسیک هم توصیه می‌شود.

فهرست کتاب

کتاب طاعون در بازار کتاب ایران توسط ناشرین مختلفی از جمله نشر آسو به چاپ رسیده است و مترجمانی همچون فرشته افسری آن را در 384 صفحه با بیانی روان در اختیار مخاطبان قرار داده‌اند. کتاب معرفی شده پس از مقدمه در یک بخش اصلی از آغاز شکل‌گیری بیماری طاعون روایت گردیده و در خلال آن به معرفی شخصیت‌های گوناگون داستان پرداخته است.

بخش‌هایی از کتاب طاعون

قصد مردن ندارم و مبارزه خواهم کرد اما اگر بازی را باخته باشم می‌خواهم که خوب تمام کنم.

گمان می‌کنم که من قهرمانی و تقدس را زیاد نمی‌پسندم آنچه برایم جالب است، انسان بودن است. فهمیده‌ام همه بدبختی انسان‌ها از این است که به زبان صریح و روشن حرف نمی‌زنند از این رو تصمیم گرفته‌ام که صریح حرف بزنم و صریح رفتار کنم تا در راه درست بیفتم.

در واقع چه کسی می‌توانست ادعا کند که ابدی بودن یک شادی می‌تواند یک لحظه رنج بشری را جبران کند؟

معمولاً زندان یک محیط زندگی دسته جمعی است و بهترین دلیل آن این است که در زندان شهر ما زندانبانان نیز مانند زندانیان باج خود را به طاعون می‌پرداختند و بر طبق نظر عالیه‌ی طاعون همه کس از مدیر زندان گرفته تا پست‌ترین زندانیان، محکوم بودند و شاید برای نخستین بار در زندان عدالت برقرار می‌شد.

حال که نظام عالم به دست مرگ نهاده شده است شاید به نفع خداوند است که مردم به او معتقد نباشند و بدون چشم گرداندن به آسمانی که او در آن خاموش نشسته است با همه نیرو‌هایشان با مرگ مبارزه کنند.

هیچکس نمی‌خندد مگر مست‌ها و آن‌ها هم زیادی می‌خندند.

من تو را دوست داشتم اما حالا خسته‌ام از اینکه می‌روم خوشبخت نیستم اما برای از سر گرفتن هم احتیاجی به خوشبخت بودن نیست.

روزنامه‌ها که در ماجرای موش‌ها آنهمه پرگویی کرده بودند دیگر حرفی نمی‌زدند زیرا موش‌ها در کوچه می‌میرند اما انسان‌ها درون خانه‌ها و روزنامه‌ها فقط با کوچه کار دارند.

راه ساده برای آشنایی با یک شهر این است که انسان بداند مردم آن چگونه کار می‌کنند چگونه عشق می‌ورزند و چگونه می‌میرند.

در ارن نیز مانند جا‌های دیگر بر اثر فقدان وقت و تفکر انسان ناگزیر است ندانسته دوست بدارد.

روشن است که شما قادرید در راه یک اندیشه بمیرید و من از آدم‌هایی که در راه یک اندیشه می‌میرند خسته شده‌ام. من به قهرمانی عقیده ندارم می‌دانم که آسان است به این نتیجه رسیده‌ام که کشنده است. آنچه برای من جالب است این است که انسان زندگی کند و از آن چیزی که دوست دارد بمیرد.

حال می‌دانم که انسان لیاقت کار‌های بزرگی را دارد اما اگر لایق احساس بزرگی نباشد برای من جالب نیست.

پیوسته در تاریخ ساعتی فرا می‌رسد که در آن آنکه جرات کند و بگوید دودوتا چهارتا می‌شود مجازاتش مرگ است.

شر و بدی در دنیا وجود دارد پیوسته از نادانی میزاید و حسن نیت نیز اگر از روی اطلاع نباشد ممکن است به اندازه شرارت تولید خسارت کند. مردم، بیشتر خوبند تا بد و در حقیقت، مسأله این نیست بلکه آن‌ها کم یا زیاد نادانند و همین است که فضیلت یا ننگ شمرده می‌شود. نومید کننده‌ترین ننگ‌ها ننگ آن نادانی است که گمان می‌کند همه چیز را می‌داند و در نتیجه به خودش اجازه آدم کشی می‌دهد. روح قاتل، کور است و هرگز نیکی حقیقی یا عشق زیبا بدون روشن بینی کافی، وجود ندارد.

طاعون می‌تواند به عظمت یافتن کسی کمک کند با وجود این وقتی انسان فلاکتی را که طاعون همراه می‌آورد می‌بیند باید دیوانه یا کور و با بزدل باشد که در برابر آن تسلیم شود.

برای همه مردم همینطور است با هم ازدواج می‌کنند باز هم کمی همدیگر را دوست دارند و کار می‌کنند آنقدر کار می‌کنند که دوست داشتن را فراموش کنند.

سؤال من این است: چرا خود شما اینهمه فداکاری به خرج می‌دهید در حالی که به خدا ایمان ندارید ریو بی‌آنکه از تاریکی خارج شود گفت که به این سؤال قبلاً جواب داده است و اگر به خدای قادر مطلق معتقد بود از درمان مردم دست بر می‌داشت و این کار را به خدا وامی داشت.

آنچه ضرورت داشت شناختن صریح آن چیزی بود که باید شناخت، به دور ریختن سایه‌های بیهوده و اتخاذ تدابیر بود آنگاه طاعون متوقف می‌شد زیرا مردم تصوری از طاعون نداشتند یا تصور نادرست داشتند.

بعد لازم شد مردن انسان‌ها را ببینم می‌دانید کسانی هستند که نمی‌خواهند بمیرند؟ هرگز صدای زنی را شنیده‌اید که در لحظه مرگ فریاد می‌زند: هرگز! من شنیده‌ام و بعد متوجه شده‌ام که نمی‌توانم به آن خو بگیرم. آن وقت من جوان بودم و نفرت من متوجه نظام عالم می‌شد از آن وقت متواضع‌تر شدم فقط هیچ وقت به دیدن مرگ خو نگرفتم.

وقتی بیماری نیست فکر مرگ هم سراغ آدم نمی‌آید و این احساس یکنواختی باعث می‌شود که زیبایی لحظه‌هایی مثل سپیده صبح و شب و خیلی از دیدنی‌های دیگر در تنبلی و ملال از دست برود. چیزی که کلیت دارد جنبه بی‌هدف بودن و بیهوده بودن زندگی است. هر کس هم که از جای دیگری به اینجا بیاید به زودی با عادت‌های مردم کنار می‌آید و چیزی به نام هیجان را به ذهنش راه نمی‌دهد.

بعد از مرور روزنامه‌ها بالاخره مدیران شهرداری هم تصمیم گرفتند دست به کار شوند اولین وظیفه کارمندان شهرداری این بود که هر جا موش می‌بینند جمع‌آوری کنند و به بیرون شهر ببرند و کاملاً بسوزانند. با ازدیاد موش‌های مرده، کار کردن اعضای شهرداری دیگر به چشم نمی‌آمد.

مشخصات کتاب طاعون

مشخصات
نویسنده آلبر کامو
مترجم فرشته افسری
شابک 978-600-8755-92-0
ناشر آسو
موضوع رمان، داستان های خارجی
رده‌بندی کتاب ادبیات فرانسه (شعر و ادبیات)
قطع رقعی
نوع جلد شومیز
گروه سنی بزرگسال
تعداد صفحه 384
سایر توضیحات چاپ شده با کاغذ بالک (کاغذ دوستدار طبيعت بدون استفاده از مواد شيميايي) فونت درشت و خوانا

نظرات کتاب طاعون

 • مهدی اسدیان پیرجل مهدی اسدیان پیرجل

  کتابه...کتابی بی نظیر...حیفه نخرید و نخونید...دوست من دیجی تخفیفای خوبی داره..ننویسید ورقاش کاهیه..کتاب رو باید خرید و خوند ..اونی که تو ویترین میذارن ظرف آرکوپال و لباس عروسه...کتاب بخرید و بخونید...بخوونید ...برا نوا و نما نخرید..وای این کتاب محشره...بخرید...که توانا بود هرکه دانا بود.

 • کاربر کاربر

  تا بحال همچین چیزی ندیدم، کتاب از صفحه ۳۳یهو میره صفحه ۵۰ ، از ۶۴میپره ۸۱. بعضی صفحات رو نداره. مگه میشه خود انتشارات متوجه همچین مشکلی نشده باشه! ممنون از دی جی کالا که مرجوع کرد.

 • amin soltani amin soltani

  کتاب فاقد تعدادی از صفحات طاعون است و به جای آن حاوی مطالب کتاب اثر مرکب است

 • سوسن قاسمی سوسن قاسمی

  کتاب جالبیه

 • سعید قائم پناه سعید قائم پناه

  رمان های آقای کامو قدری پیچیدست ولی جذابن

 • امیر کیمیایی امیر کیمیایی

  کتابای آلبر کامو بنظرم همشون خوبن یا من از سبک و نوشتن ایشون خوشم میاد بنظرم ی بار خوندنش ضرر نداره

 • علی اسماعیل نیا علی اسماعیل نیا

  علاقه‌مندان به فلسفه و کسانی که می خوان آلبر کامو رو بشناسن بخونن

 • مهدی فراهانی مهدی فراهانی

  صحافی و جنس کاغذ تقریبا کاهی اش هم قابل قبول است چاپ 98 قیمت جلد هم 60 تومان

 • کاربر کاربر

  آلبر کامو عالیه همه ی اثارش

 • زهرا مرادی زهرا مرادی

  کتاب جالبی بود بخونین

 • احسان مرآتی احسان مرآتی

  کتاب خوبیه ولی با ترجمه خانم افسری رو خرید نکنید،بنظرم خانم افسری باید شغلشو عوض کنه،خیلی ضعیفه

 • کامران ارشادی کامران ارشادی

  کیفیت خوب چاپ و صحافی و قیمت مناسب ، موضوع و مطلب هم که بستگی به علاقه خواننده دارد

 • حمیدرضا دهقانی حمیدرضا دهقانی

  یکی از شاهکارهای جاودانه ی آلبرکامو ، بخونید

 • کاربر کاربر

  یه رمان اگزیستانسیالیستی که مثل بقیه کار های آلبر کامو خوب و کامله

 • کاربر کاربر

  توصیه میکنم تو این شرایط کرونا حتما این کتاب رو بخونید

 • عکس خوانده نمی‌شود

  خرید کتاب طاعون