دختر پرتقالی اثر یوستین گوردر

معرفی، خلاصه کتاب و دانلود pdf کتاب دختر پرتقالی اثر یوستین گوردر رایگان

یوستین گوردر نویسنده نروژی کتاب دختر پرتقالی را با قلم قدرتمندش مانند همیشه به بهترین شکل خلق کرده است. داستان کتاب حول محور پرسش‌های فلسفی می‌باشد که دیالوگ‌های دوست داشتنی و تاثیر برانگیزی را نیز به همراه دارد. گفتگو‌هایی که خواننده‌اش را به فکر فرو می‌برد. ماجرای اصلی رمان به صحبت‌های شاعرانه بین یک پدر و پسر مربوط می‌شود که در دو زمان مختلف و متفاوت زیست کرده‌اند. پدر با دست نوشته‌هایش طریقه آشنایی با یک دختر را برای پسرش به جای می‌گذارد و پسر پس از مطالعه آن دیدی تازه نسبت به زندگی پیدا می‌کند به گونه‌ای که جهان بینی‌اش متحول می‌گردد. جرج رد پسر 15 ساله رمان راوی داستان می‌باشد که با ناپدری‌اش به نام یورگن، مادرش و خواهر کوچک هجده ماهه‌اش که میریام نام دارد زندگی می‌کند. در میان اتفاقات روزمره زندگی به صورتی کاملاً اتفاقی، جرج به دست نوشته‌ای از پدرش دست می‌یابد که در آن حرف‌های زیادی برای گفتن وجود دارند. به گفته مادر جرج پدرش که پیشه‌اش پزشک بوده است یازده سال پیش به دلیل ابتلا به یک بیماری صعب العلاج دار فانی را وداع می‌گوید. در حالی که بسیار غصه دار بوده از اینکه پیش از شناخت پسرش مجبور بوده است دنیا را ترک کند.

خواننده کتاب هنگامی که اثر جالب گوردر را می‌خواند به سوالاتی که نویسنده در قالب شخصیت‌ها و مکالمه‌هایشان برخورد کرده است برمی‌خورد و سپس پاسخ‌هایی فلسفی را می‌یابد که در اصل همان جواب‌های مولف می‌باشند که پس از اندیشیدن فراوان به سوالات موجود از آن‌ها سردرآورده است. اگرچه در بعضی از بخش‌های کتاب تعلیق کمی وجود دارد و شاید خواننده سعی کند از آن‌ها سرسری بگذرد و همین باعث شود یک نفس به خواندن رمان ادامه ندهد ولی دیالوگ‌های پرمایه، بیان جزئیات با تصویرسازی‌های خلاقانه و ساده و روان بودن نثر کتاب از دیگر ویژگی‌های مثبت آن می‌باشد که در نهایت مخاطب را به ادامه دادن و پایان رساندن اثر پیش رویش مشتاق می‌کند. اشتیاقی که نتیجه آن یافتن پاسخ‌های ذهنی است که راز‌های درونی نویسنده را فاش می‌سازد. عنوان جذاب کتاب هم می‌تواند عامل دیگری باشد که در فروش آن نقش ویژه‌ای را ایفا کرده است و جستجوکنندگان بازار کتاب را تلنگری می‌زند تا آن را خریده و ببینند در پس این نام جذاب، چه داستانی قرار دارد.

دانلود کتاب دختر پرتقالی

در ادامه می‌توانید نسبت به دانلود کامل کتاب دختر پرتقالی به صورت رایگان و با فرمت pdf اقدام کنید. لینک دانلود در قسمت زیرین ویدیو قرار دارد. همچنین در ویدیو زیر امکان گوش دادن به خلاصه کتاب صوتی این اثر نیز دسترسی خواهید داشت.


دانلود pdf کتاب دختر پرتقالی


درباره یوستین گوردر

یوستین گوردر (Jostein Gaarder) نویسنده سرشناس نروژی متولد روز هشتم آگوست سال 1952 در شهر اسلو می‌باشد که مادرش یک نویسنده در زمینه کتاب‌های کودکان و پدرش هم مدیر مدرسه بود. وی اگرچه فعالیت‌های ادبی‌اش را با ارسال به مجله شهر و سخنرانی‌هایی آغاز کرد اما بعد‌ها به نوشتن داستان‌های کوتاه و بلند روی آورد که از جمله آثار محبوبش می‌توان به دنیای سوفی، رمز و راز یک نفره و قلعه قورباغه، اشاره کرد.

کتاب دختر پرتقالی مناسب چه افرادی است؟

خواندن کتاب دختر پرتقالی به کتاب خوان‌هایی که به دنبال خواندن فلسفه در قالب یک اثر داستانی هستند توصیه می‌شود. در تفسیر بیشتر این رمان می‌توان گفت: مخاطبان اصلی رمان‌ها شاید در مجموع، این کتاب را به عنوان یک رمان قوی نپذیرند اما اگر برای خواندن یک داستان، معیار‌های سخت‌گیرانه‌شان را کنار بگذارند با سوالات و پاسخ‌های فلسفی خوبی که نویسنده در کتابش مطرح کرده، پیشنهاد خوبی برای جامعه کتابخوان‌ها محسوب می‌گردد.

فهرست کتاب

کتاب مذکور توسط چندین ناشر از جمله نشر زرین کلک و هرمس با ترجمه‌هایی از مهناز ولی زاده، مهوش خرمی پور و مهرداد بازیاری در بازار نشر ایران به چاپ رسیده است و در 104 صفحه پس از مقدمه در یک روند منظم ماجرا از ابتدا تا انتها به همراه دیالوگ‌هایش روایت شده است و بخش‌ها و فصل‌های خاصی برای آن در نظر گرفته نشده است.

بخش‌هایی از کتاب دختر پرتقالی

ما متعلق به این سیاره هستیم و این امر بدیهی است و بدون شک در قسمتی از طبیعت این سیاره، از میمون‌ها و خزندگان، یاد گرفته‌ایم که زاد و ولد کرده تعدادمان را افزایش بدهیم و من هیچ اعتراضی به این موضوع ندارم و نمی‌خواهم همه چیز را زیر سوال ببرم. منظورم فقط این است که نباید این موضوع باعث شود که نتوانیم جلوتر از دماغمان را ببینیم.

این انسان چیست؟ ارزش هر انسان چقدر است؟

زمانی را تصور کن که تازه همه چیز به وجود آمده بود و تو در آستانه حیات بودی و حق انتخاب داشتی. می‌توانستی برای یکبار به دنیا بیایی اما نمی‌دانستی که چه وقت باید زندگی‌ات را شروع کنی؟ چگونه و چه مدت؟ فرض کن فقط همین را می‌دانستی که اگر تصمیم می‌گرفتی به این دنیا بیایی زمانی این اتفاق می‌افتاد که وقتش رسیده بود. این را هم می‌دانستی که وقتی زمان یک دور بچرخد باید دوباره زمان و هر چه در آن است را ترک کنی و شاید برایت ناخوشایند باشد.

بعضی وقت‌ها برای ما انسان‌ها از دست دادن چیزی که به آن علاقه داریم بدتر از هرگز نداشتن آن است.

پدرم یازده سال پیش از دنیا رفت در آن زمان من چهار سال بیشتر نداشتم و در خواب هم نمی‌دیدم که روزی بتوانم دوباره با او ارتباط برقرار کنم اما حالا قرار است هر دو با هم کتابی بنویسیم این‌ها اولین سطر‌های این کتاب هستند که من به تنهایی به روی کاغذ می‌آورم اما به زودی پدرم نیز مرا همراهی می‌کند زیرا او حرف‌های بیشتری برای گفتن دارد.

من از شب‌هایی مثل امشب که دیگر زنده نخواهم بود خیلی می‌ترسم... دنیا خیلی پیر است شاید 15 سال عمر داشته باشد و با این حال کسی نتوانسته باشد بفهمد که جهان چگونه به وجود آمده است همه ما در افسانه بزرگی زندگی می‌کنیم که هیچکس اطلاع درستی از آن ندارد.

واقعیت این است که از همین حالا حس می‌کنم یک روح هستم و هر بار که به این موضوع فکر می‌کنم مجبورم نفسی عمیق بکشم. تازه می‌فهمم چرا ارواح مثل ابر بهار گریه می‌کنند این کارشان به خاطر ترساندن اطرافیان نیست نفس کشیدن ارواح به طرز وحشتناکی سخت می‌شود و همین موضوع موجب گریه آنهاست.

آخرین چیزی که انسان محکم نگه می‌دارد اغلب دست کسی است.

شاید حل معما درون خودمان باشد از آنجا که ما در اینجا هستیم پس ما خود جهانیم اما شاید آفرینشمان تکمیل شده باشد. بدیهی است که تکامل جسمانی انسان‌ها از تکامل فکری و روانی آن‌ها پیشی گرفته است. شاید اصل و ماهیت روح و روان یعنی عاملی لازم و ضروری برای شناخت کائنات در این جهان وجود خارجی داشته باشد.

بسیاری از انسان‌ها زندگی در این افسانه بزرگ چنان زیباست که وقتی به روزی فکر می‌کنند که سرانجام این زندگی به پایان می‌رسد اشک در چشمشان جمع می‌شود. در اینجا همه چیز چنان خوب است که فکر کردن به زمانی که در آن، دیگر روز‌های دیگری را نخواهیم دید خیلی دردناک است.

سرگیجه گرفته بودم این دیگر چه بود؟ نامه‌ای از پدرم؟ اما آیا این نامه واقعی بود؟

شخصاً اعتقادی به این موضوع ندارم واقعاً اعتقاد ندارم ولی رویای چیزی محال را در سر پروراندن هم نام مخصوص خودش را دارد که ما به آن، امید می‌گوییم.

یک زندگی کوتاه بر روی زمین و وداعی همیشگی با تمام چیز‌هایی که دوست داشته‌ای را برمی‌گزیدی یا تشکرکنان، دست رد به سینه زندگی می‌زدی؟ دو راه داری چون قوانین این افسانه چنین می‌گوید: اگر زندگی را انتخاب کنی، مرگ را هم برگزیده‌ای. 

در بعضی صحنه‌ها صدای خودم را هم می‌شنوم صدای نازک و آزاردهنده که مرا یاد صدای جوجه می‌اندازد. آن روز‌ها اینطوری بود پدرم صدای بم داشت و من، صدایی زیر.

مشخصات کتاب دختر پرتقالی

مشخصات
نویسنده یوستین گوردر
مترجم مهناز ولی زاده
شابک 978-60-8866-73-2
ناشر زرین کلک
رده‌بندی کتاب ادبیات لاتین (شعر و ادبیات)
قطع رقعی
نوع جلد شومیز
نوع کاغذ تحریر
نوع چاپ افست
چاپ شده در ایران
گروه سنی همه سنین
تعداد صفحه 104
وزن 100 گرم

نظرات کتاب دختر پرتقالی

 • کاربر کاربر

  ممنون از با این کیفیت خوبی که میزاره. هیچ ایرادی نتونستم روش بزارم .

 • ریحانه صدری ریحانه صدری

  هر کسی یه سلیقه داره ولی من داستانشو دوست داشتم

 • کاربر کاربر

  معمولیه‌ از نظر داستانش زیاد جالب نبود

 • کاربر کاربر

  واقعا زیباست.

 • حسین ذبیحی حسین ذبیحی

  نویسنده سعی میکنه سوال فلسفه و در قالب رمان بیان کنه و یاد بده ک ادم میتونه چ تخیلات در یک موضوع داشته باشه. اواسط داستان شاید یخورده کسل کننده باشه اما اواخرش جبران کننده است. یک رمان خوبیه و نویسنده دنیای سوفی ک خود معلم فلسه در نروژ

 • احمد حسینی احمد حسینی

  کامنتها مثبت بودند سفارش دادم و کاملا راضی ام . متشکرم

 • کاربر کاربر

  از لحاظ ترجمه و چاپ خوبه . پسندیدم

 • کاربر کاربر

  نسبت به کتاب دنیای سوفی واقعا کتاب ضعیفی بود.

 • فاطمه خوبروی فاطمه خوبروی

  فوق العاده بود

 • الهام دلشادراد الهام دلشادراد

  داستان جالبی داره.

 • کاربر کاربر

  عالی بود حرف نداشتم از خریدم خیلی راضیم پیشنهاد میکنم

 • کاربر کاربر

  کیفیت خوبی داره

 • کاربر کاربر

  نسبت به قیمت راضی کننده هست.

 • نازنین خادمی نازنین خادمی

  عالیه ارزششوداره

 • کاربر کاربر

  واقعا ارزش خرید داره

 • عکس خوانده نمی‌شود

  خرید کتاب دختر پرتقالی