چه کسی پنیر مرا جابجا کرد؟ اثر اسپنسر جانسون

معرفی و دانلود کتاب چه کسی پنیر مرا جابجا کرد؟ اثر اسپنسر جانسون رایگان به همراه خلاصه کتاب

کتاب چه کسی پنیر مرا جابجا کرد کتابی کوچک اما با نتایج و دستاورد‌هایی بزرگ و عالی می‌باشد که نویسنده فقید اسپنسر جانسون آن را هنرمندانه به نگارش درآورده است. وی در این اثر به انسان‌ها می‌آموزد که در ابتدا باید تحولات را در زندگی و کارشان بپذیرند و سپس از راه‌هایی که به او نشان می‌دهد به سازگاری با مراحل مختلف دست پیدا کنند. در این داستان از استعاره‌هایی همچون راهروی پیچ در پیچ که به معنای مکانی برای دنبال کردن و رسیدن به اهداف می‌باشد استفاده شده است در سطر‌های بعدی با چهار شخصیت خیالی، مخاطب آشنا خواهد شد که دوتای آن‌ها موش‌هایی به نام‌های انیف و اسکوری و دو نفر دیگر هم آدم کوچولو‌هایی با اسامی هم و هاو هستند. هر کدام از این موجودات خصوصیت‌هایی دارند که مربوط به بخش‌های ساده یا پیچیده انسان‌ها می‌شود.

برای مثال اسنیف در بو کشیدن و متوجه شدن تغییرات از سایرین قویتر است. اسکوری دیگر موش این ماجرا به سرعت عملش معروف است و آدم کوچولویی به نام هم در مقابل تغییرات مقاومت می‌کند زیرا پروا دارد که شاید به سمت شرایط بدتری کشانده شود و در نهایت هاو، فردی است که اتفاقاً اگر احساس کند تغییرات برایش موقعیت بهتری را فراهم می‌کنند خود را با آن‌ها وفق می‌دهد. در کنار همه این‌ها پنیر هم حکایت از چیز‌هایی دارد که انسان‌ها در فکر رسیدن به آن‌ها تمام تلاش و کوشش خود را می‌کنند. به گونه‌ای که برای هر شخصی بسته به باور‌هایش پنیر مخصوص به خود را دارد. پنیری که بدست آوردنش موجبات خوشحالی و شعف آدمی را فراهم می‌کند و از دست دادن یا دور شن از آن اثرات منفی روحی و روانی برایش به بار خواهد آورد.

جانسون می‌خواهد با تعالیمی که ارائه می‌کند به انسان‌ها بیاموزد که بهترین واکنشی که می‌توانند در برابر تغییرات داشته باشند چیست و چه کار‌هایی می‌تواند بیشترین سهم از موفقیت را عاید اشخاص در فراز و نشیب‌های حیاتشان کند. چه کسی پنیر مرا جابجا کرد در همان سال انتشارش وارد لیست پرفروش‌ترین کتاب‌های کسب و کار نیویورک تایمز شد و علاوه بر ترجمه شدن به 37 زبان زنده دنیا تاکنون 26 میلیون نسخه از آن در کشور‌های مختلف به فروش رفته‌اند. باقی ماندن در صدر آثار انگیزشی و همچنین کتاب‌های تجارت، سال‌ها پس از انتشار حکایت از محبوبیتش در بین اهالی کتاب و کتاب خوانی دارد.

دانلود کتاب چه کسی پنیر مرا جابجا کرد؟

در ادامه می‌توانید نسبت به دانلود کامل کتاب چه کسی پنیر مرا جابجا کرد؟ به صورت رایگان و با فرمت pdf اقدام کنید. متن این کتاب با کیفیت بالا به صورت رایگان در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است. لینک دانلود در قسمت زیرین ویدیو قرار دارد. همچنین در ویدیو زیر امکان گوش دادن به خلاصه کتاب صوتی این اثر نیز دسترسی خواهید داشت.


دانلود pdf کتاب چه کسی پنیر مرا جابجا کرد؟

درباره اسپنسر جانسون

اسپنسر جانسون (Spencer Johnson) نویسنده و پزشک اهل ایالات متحده آمریکا بود که در روز 24 نوامبر سال 1938 میلادی در داکوتای جنوبی به دنیا آمد. او در دانشگاه رویال جراحی ایرلند تحصیلاتش را در رشته پزشکی به پایان رساند و مدتی در دانشکده‌های مدیریت جان اف کندی و تجارت هاروارد مشغول به فعالیت بود. وی که آثار دیگری همچون مدیریت یک دقیقه‌ای و آری یا نه راهنمایی برای تصمیم‌گیری بهتر، را هم در کارنامه دارد. سرانجام در روز 3 جولای سال 2017 در کالیفرنیا چشم از جهان فروبست.

کتاب چه کسی پنیر مرا جابجا کرد مناسب چه افرادی است؟

کتاب پیش رو مناسب تمام افراد در جوامع گوناگون است به این معنا که تفاوتی نمی‌کند در چه جایگاهی و در چه موقعیتی از اجتماع و زندگی قرار دارند مهم این است که اگر اشخاصی می‌خواهند با کمترین میزان از نگرانی و استرس در رویارویی با مسائل و تغییرات مختلف، زندگی خود را ادامه داده و اهدافشان را دنبال کنند بسیار لازم است که اثر معرفی شده در این قسمت را کامل و چندین باره مطالعه نمایند.

فهرست کتاب

اثر آموزشی و همچنین داستان گونه اسپنسر جانسون مطالب قابل تاملش را در 6 فصل به مخاطبان ارائه می‌کند:

 • کنارگذاشتن ترس از تغییر

 • به یک موفقیت وابسته نشوید

 • هیچ چیز تا ابد ماندگار نیست

 • تجسم اهداف، راه ر‌هایی از ترس از تغییر

 • شهامت حرکت در مسیری جدید

 • تحقق اهداف با استفاده از آموزه‌های کتاب

بخش‌هایی از کتاب چه کسی پنیر مرا جابجا کرد؟

شاید مهمترین چیزی که هاو متوجه شده بود این بود که همیشه پنیر تازه در جای دیگری وجود دارد خواه آن را به موقع تشخیص بدهید خواه نه و زمانی که ترس را پشت سر گذاشته و از ماجرا‌های پیش روی خود لذت ببرید پاداش شما یافتن پنیر تازه است.

هاو در حالی که به آنچه که آموخته بود می‌اندیشید به یاد دوستش هم افتاد او نمی‌دانست که آیا هم هیچ یک از نوشته‌هایی را که هاو روی دیوار ایستگاه C و دیوار‌های مختلف هزارتوی مارپیچ نوشته بود خوانده است یا نه؟ آیا هم تا حالا تصمیم گرفته بود که از ایستگاه پنیر C بیرون آمده و تغییر کند؟ آیا دوباره وارد هزار توی مارپیچ شده و آنچه را که می‌توانست زندگی او را بهتر کند کشف کرده بود؟ هاو به بازگشت دوباره به ایستگاه C و جستجوی هم اندیشید البته با این شرط که بتواند راه بازگشت را پیدا کند. او با خود، فکر کرد که اگر هم را پیدا کرد باید به او تفهیم کند که چگونه از گرفتاری بیرون بیاید اما هاو متوجه شد که او قبلاً سعی کرده بود که دوستش را وادار به تغییر کند.

به نظرم ما در برابر تغییر مقاومت می‌کنیم چون از آن می‌ترسیم.

هرچه پنیر برایتان مهمتر باشد بیشتر تمایل دارید آن را نزد خود نگه دارید.

گاهی اوقات همه چیز تغییر می‌کند و دیگر وضعیت مثل سابق نیست به نظر می‌رسد شرایط الان نیز یکی از موقعیت‌ها باشد زندگی همین است زندگی پیش می‌رود و ما نیز باید همین کار را بکنیم.

جستجو در هزارتو ایمن‌تر از ماندن در موقعیتی است که هیچ پنیری نداشته باشی.

حرکت در مسیر جدید به یافتن پنیر تازه کمک می‌کند.

وقتی بر ترس خود غلبه کنید احساس خوبی خواهید داشت.

زندگی پیش می‌رود ما نیز باید همینطور باشیم.

اگر نمی‌ترسیدی چه می‌کردی؟

آیا وقتی همسرمان ما را ر‌ها کرد، تا آخر عمر هر روز را صرف فکر کردن و مرور خاطره‌ها می‌کنیم تا بدانیم چرا این اتفاق افتاده است؟ 

وقتی می‌بینی که می‌توانی پنیر جدید پیدا کنی و از آن لذت ببری پس خط مشی خود را تغییر بده توجه کردن سریع به تغییرات کوچک به تو کمک می‌کند با تغییرات بزرگی که در شرف وقوع است سازگار شوی.

تصور لذت بردن پنیر جدید حتی قبل از پیدا کردن آن ما را به سوی آن سوق می‌دهد هرچقدر زودتر پنیر کهنه را بگذاری و بروی زودتر پنیر جدید می‌یابی.

هاو می‌دانست کمی ترس لازم است زیرا می‌تواند از فرد در برابر خطرات واقعی محافظت کند اما همچنین متوجه شد که بیشتر ترس‌های او غیر منطقی بوده و مانع تغییر کردن او در زمان مورد نیاز شده است هاو در آن زمان‌ها دوست نداشت تغییر کند اما حالا می‌دانست که تغییر به شکل یک موهبت در لباس مبدل ظاهر می‌شود تا راهنمای او در پیدا کردن پنیر بهتر باشد او حتی به هنگام تغییر قسمت بهتری از وجود خودش را پیدا کرده بود.

برای جابجا شدن پنیر آمادگی داشته باشید تغییرات را زیرنظر بگیرید دائم پنیر را بو کنید تا متوجه شوید چه موقع کهنه می‌شود سریعاً خود را با تغییرات تطبیق دهید هر چه سریعتر پنیر کهنه را ر‌ها کنید زودتر می‌توانید از پنیر تازه لذت ببرید. تغییر کنید با پنیر حرکت کنید از تغییر لذت ببرید ماجراجویی کنید و به سفر بروید از طعم پنیر تازه لذت ببرید برای تغییر سریع آماده باشید و دوباره از آن لذت ببرید.

پنیر استعاره‌ای است از آنچه شما می‌خواهید و در زندگی آرزویش را دارید مثل آرزوی شاگرد اول شدن و نمرات خوب گرفتن عضو تیمی شدن، بدست آوردن شغلی خوب و مناسب داشتن رابطه‌ای خوب و دوستانه، احساسی خوب درباره خود داشتن و دالان به طور استعاره جایی است که شما در آن به دنبال آنچه می‌خواهید و آرزویش را دارید هستید. مثل مدرسه‌تان، جایی که در آن عضو هستید و بازی یا کار می‌کنید و یا خانواده و جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنید.

مشخصات کتاب چه کسی پنیر مرا جابجا کرد؟

مشخصات
نویسنده اسپنسر جانسون
مترجم نغمه علی قلی
ناشر تیموری
شابک 978-600-6629-34-6
موضوع روانشناسی
زبان نوشتار فارسی
قطع رقعی
نوع جلد شومیز
گروه سنی بزرگسال
چاپ شده در ایران
تعداد جلد 1
تعداد صفحه 68
وزن 90 گرم

نظرات کتاب چه کسی پنیر مرا جابجا کرد؟

 • طاهره شیری طاهره شیری

  اولین تجربه خریدم بود کتاب ها همشون عالی بودن ممنون از

 • ناصر امانی ناصر امانی

  دوستان من این کتاب و قبلا خونده بودم و دوباره خریدمش مطمئن باشین ارزش خوندن رو داره

 • مینا کرمی مینا کرمی

  این کتاب واقعا انسان رو به فکر فرو میبره، به معنای واقعی فوق العاده آموزندست. امیدوارم همه آدما بتونن حداقل یکبار در طول زندگیشون این کتاب رو بخونن

 • محمد پرویزی محمد پرویزی

  اینم از اون دسته کتابای کوتاهه ک خوندش برا همه توصیه میشه

 • فاطمه سخایی فاطمه سخایی

  کلا ۶۸ صفحه‌ست،اگه تو تخفیف بخرید می ارزه،وگرنه به نظر من ۳۲ هزار تومن نسبت به حجم کم کتاب به صرفه نیست تو یک ساعت و شاید کمتر میشه کتابو تموم کرد

 • کاربر کاربر

  خوندن همراه با تأمل این کتاب که زمانی هم نمی‌بره (که حتی اگر هم می‌برد باز ارزش داشت) می‌تونه تلنگری باشه برای تغییر تو زندگی فردیمون، کنار گذاشتن ترس هامون.... واقعا خوندنش آدم رو بدجوری به فکر فرو میبره... و در یک کلام عالی

 • رضا نوروزی رضا نوروزی

  بسیار کتاب جالبی بود محتوای عالی ای که مسیر زندگی انسان رو تغییر میده، در قالب داستان بیان شده که مطالعه اش بسیار راحت و سریع انجام میشه. حجم کم و قیمت بسیار ناچیز (ارزش مادی این کتاب شاید صدها برابر باشه) به هیچ عنوان از دستش ندید

 • نوید محمدی نوید محمدی

  این کتاب مخصوص همس به خصوص اونایی که ازهمه چی بریدن خوند کیمیا گر با این معجزه میکنه

 • کاربر کاربر

  خیلی مطالب آموزنده ای داره.

 • مهدی یدی مهدی یدی

  پیشنهاد میکنم

 • حسین نعمتی حسین نعمتی

  نایس حتما بخونید

 • علی رمضانی علی رمضانی

  خوب بود راضی بودم

 • سیمین نورالدینی سیمین نورالدینی

  خوبا بخونید

 • امیرحسین محقق منتظری امیرحسین محقق منتظری

  در عین سادگی درس خوبی به آدم میده

 • الهام بهرامی الهام بهرامی

  خیلی خوب بود کم‌حجم در عین حال مفید و آموزنده بود

 • کاربر کاربر

  کتاب کوتاه اما با معنایی هست

 • عکس خوانده نمی‌شود

  خرید کتاب چه کسی پنیر مرا جابجا کرد؟

  معرفی و زندگی‌نامه نویسنده کتاب

  معرفی اسپنسر جانسون

  پاتریک اسپنسر جانسون نویسنده و فیزیکدان آمریکایی بود که در روز 24 نوامبر سال 1938 در داکوتای جنوبی ایلات متحده آمریکا متولد شد. وی عمده شهرتش را بابت آثاری که برای بچه‌ها می‌نوشته است، دارد. کتاب‌هایی که عموماً از پرفروش‌های نیویورک تایمز و پابلیشرز ویکلی بوده‌اند. البته بسیاری هم او را به خاطر بعد روانشناختی که نوشته‌هایش در زمینه شیوه زندگی دارند، می‌شناسند چنانکه از او در یو اس ای تودی به عنوان پادشاه تمثیل نام برده‌اند و پاسخ‌های ساده‌ای که به سوالات پیچیده زندگی می‌دهد را بسیار قابل تامل می‌دانند.

  (مطالعه متن کامل)