سووشون اثر سیمین دانشور

معرفی و دانلود کتاب سووشون اثر سیمین دانشور رایگان به همراه خلاصه کتاب

 • نویسنده: سیمین دانشور
 • مترجم: -
 • ناشر: نشر خوارزمی
 • گروه سنی: بزرگسال
 • تعداد صفحه: 307
 • سال انتشار: 1969 میلادی
 • افتخارات: -

سیمین دانشور در کتاب بی‌مانند سووشون، عشق و فداکاری که برای یک وطن از سوی اشخاصی سر می‌زند را روایت می‌کند. ایثاری که از سوی مردان و زنان جوامع برای دور نگه داشتن مرز‌های یک کشور از تسخیر و حکومت افراد ظالم صورت می‌پذیرد. بازه زمانی ماجرای کتاب مربوط به جنگ جهانی دوم می‌شود که ایران به عنوان یک کشور بیطرف خود را اعلام می‌کند اما با این حال، انگلیسی‌ها وارد خاک آن شده و با کمترین زحمت تصاحبش می‌کنند. به عنوان اولین صحنه‌ها در ابتدای قصه گویی نویسنده جشن عروسی دختر حاکم به تصویر کشیده می‌شود که زری و یوسف به عنوان دو شخصیت اصلی داستان در آن حضور دارند و هر کدامشان با دیدی تقریباً متفاوت به آن می‌نگرند. به عبارتی یوسف حرص می‌خورد و از حضور افراد بیگانه در مراسم و همچنین پذیرایی کم سابقه آنهم در شرایطی که بیشتر مردم جامعه آن روز در فقر و تنگدستی به سر می‌بردند، بسیار دل آزرده است و زری که سعی می‌کند بیش از همه چیز آرامش زندگی، همسر و فرزندش را حفظ کند محتاطانه رفتار می‌کند.

یوسف طاقت نمی‌آورد و به جمعیتی که قصد شورش علیه حکومت مرکزی را دارند می‌پیوندد هرچند برخی عقاید آن‌ها را نمی‌پذیرد و معتقد است که اعتراضات باید عاقلانه‌تر دنبال و برگزار شوند. زری تا جایی آرام می‌ماند که احساس می‌کند متلاطم کردن شرایط خانواده‌اش به صلاح نیست اما با ادامه پیدا کردن شرایط سخت مردم جا پای همسر خود گذاشته و حتی در مقاطعی با شدت خشمی که در ذهنش دارد به رویارویی با خیانتکاران و دشمنان می‌پردازد. زری که تمام زندگی‌اش این بود که کوچکترین خاری در پای همسرش یوسف و خسرو پسرش نرود پس از افزایش فشار‌ها بر شهروندان و گروهی که یوسف در آن حضور داشت و خط قرمزشان حمایت از مردم بود، به جایی رسید که حتی با ابوالقاسم خان برادرشوهرش درگیر شد. وی چندی بعد شهر را درگیر با بیماری‌هایی همچون تیفوس و بی‌اخلاقی‌هایی مانند فحشا می‌بیند، از سوی همسرش بسیار سرزنش می‌شود که چرا در مقابل ایادی حاکم از خود، ضعف نشان می‌دهد و با این تغییرات خودش را در موقعیتی می‌بیند که دارد در مقابل خواسته‌های عزت الدوله یکی از حکام خودفروخته زمانه‌اش، ایستادگی و پایداری می‌نماید.

خواب‌های آشفته‌ای به سراغش می‌آیند و یوسفش را همانند سیاوش شاهنامه در میان آتشی مشاهده می‌کند که به داستان کتاب بعدی اساطیری می‌بخشد. قصه روایت شده توسط دانشور یک درام با جزئیات خارق العاده است که می‌بایست از ابتدا تا پایان آن را خواند و سطر به سطرش را هضم نمود، کلمه‌ای را جا نینداخت و به لحظات مختلف آن با ذهنی باز و علاقه‌مند نگریست.

دانلود کتاب سووشون

در ادامه می‌توانید علاوه بر خلاصه کتاب متنی، به خلاصه صوتی کتاب سووشون گوش دهید و آن را دانلود کنید:


دانلود pdf کتاب سووشون

درباره سیمین دانشور

سیمین دانشور متولد روز 18 اردیبهشت سال 1300 در شیراز است که مادرش یک نقاش و پدرش هم یک پزشک بود. او که در سال 1320 وارد دانشگاه تهران جهت تحصیل در رشته ادبیات فارسی شد با جلال آل احمد پس از چند ملاقات، آشنا شد و ازدواج کرد. وی در سال 1331 به ایالات متحده آمریکا سفر کرده و در رشته نویسندگی خلاق، در دانشگاه استنفورد تحصیلاتش را تکمیل نمود. سابقه فعالیت در امور فرهنگی و اجتماعی برای سال‌های متمادی در کارنامه‌اش می‌باشد و نخستین رئیس کانون نویسندگان ایران نیز به شمار می‌رود. او سرانجام در روز 18 اسفند سال 1390در تهران، جان به جان آفرین تسلیم کرد.

کتاب سووشون مناسب چه افرادی است؟

به علاقه مندان به رمان‌های ایرانی بخصوص داستان‌هایی اساطیری و درام که شخصیت پردازی‌ها و تصاویر خلق شده از جامعه ایران در برهه‌های حساس تاریخی را در خود دارند پیشنهاد می‌شود که اثر فاخر سووشون را در سرلیست مطالعاتی خود قرار دهند.

فهرست کتاب

کتاب سووشون که در بیش از 300 صفحه از زمان انتشارش تاکنون در اختیار مخاطبان بسیاری قرار گرفته است، با نظم خاص و بیانی روان در 15 فصل توسط نویسنده‌اش تألیف گردیده و ترتیب زمانی هم در روایت آن به بهترین شکل در نظر گرفته شده است.

بخش‌هایی از کتاب سووشون

خوب که فکرش را می‌کنم می‌بینم همه ما در تمام عمرمان بچه‌هایی هستیم که به اسباب بازی‌هایمان دل خوش کرده‌ایم و وای به روزی که دلخوشی‌هایمان را از ما می‌گیرند یا نمی‌گذارند به دلخوشی‌هایمان برسیم.

آدم با کسی که در زندگی‌های قبلی دمخور بوده بعد از او جدا شده هی به دنیا می‌آید تا او را پیدا کند. فراق می‌کشد و انتظار می‌کشد، وقتی پیدایش کرد و شناختش، مگر می‌تواند ولش کند؟

آن دوره‌ها که مردم به شرابا طهورا دسترسی پیدا می‌کردند و می‌خوردند و حافظ می‌شدند گذشت حالا باید شرابا باروت قورت بدهند، آن وقت‌ها که مردم لب جوی آب می‌نشستند و گذر عمر را می‌دیدند و دلی دلی می‌کردند و از تمام نعمت‌های دنیا یک گلعذار بسشان بود گذشت، حالا باید کنار سیل گیر بایستند و عمر همچین از روبه رو بیاید سیلی به صورتشان بزند که رب و ربشان را یاد کنند.

بعضی آدم‌ها عین یک گل نایاب هستند دیگران به جلوه‌شان حسد می‌برند خیال می‌کنند این گل نایاب تمام نیروی زمین را می‌گیرد تمام درخشش آفتاب و‌تری هوا را می‌بلعد و جا را برای آن‌ها تنگ کرده، برای آن‌ها آفتاب و اکسیژن باقی نگذاشته. به او حسد می‌برند و دلشان می‌خواهد وجود نداشته باشد یا عین ما باش یا اصلاً نباش.

خاندانم که بر باد رفت یوسف برایم نوشت: خواهر سعی کن روی پای خودت بایستی اگر افتادی بدان که در این دنیا هیچکس خم نمی‌شود دست را بگیرد بلندت کند، سعی کن خودت پا شوی.

آدمیزاد چیست؟ یک امید کوچک، یک واقعه خوش، چه زود می‌تواند از نو دست و دلش را به زندگی بخواند اما وقتی همه‌اش تودهنی و نومیدی است آدم احساس می‌کند که مثل تفاله شده، لاشه‌ای، مرداری است که در لجن افتاده.

ما غیر از آرزو‌های بزرگ، تقصیری نداشتیم.

آگر آدم گناه کرد و موفق شد آن گناه به عقیده خودش و دیگران گناه نیست ولی اگر موفق نشد آن وقت گناه، گناه است و باید جبرانش کرد.

کاش دنیا دست زن‌ها بود زن‌ها که زاییده‌اند یعنی خلق کرده‌اند و قدر مخلوق خودشان را می‌دانند قدر تحمل و حوصله و یکنواختی و برای خود هیچ کاری نتوانستن را. شاید مرد‌ها چون هیچوقت عملاً خالق نبوده‌اند آنقدر خود را به آب و آتش می‌زنند تا چیزی بیافرینند، اگر دنیا دست زن‌ها بود جنگ کجا بود؟

هیچ چیز عجیب و جدیدی در مورد آمدن خارجی‌ها بدون دعوت به اینجا وجود ندارد خان کاکا. آنچه از آن نفرت دارم احساس حقارتی است که در همه شما ایجاد شده است. در یک چشم بر هم زدن همه شما به دلال، کارگر و مترجم آن‌ها تبدیل شده‌اید حداقل اجازه دهید یک نفر در مقابل آن‌ها بایستد تا با خود فکر کنند: خب بالاخره یک مرد واقعی پیدا کردیم.

کاش من هم اشک داشتم و جای امنی گیر می‌آوردم و برای همه غریب‌ها و غربت‌زده‌های دنیا گریه می‌کردم برای همه آن‌ها که به تیر ناحق کشته شده‌اند و شبانه، دزدکی به خاک سپرده می‌شوند.

آدم برای کار‌هایی که بوی خطر از آن‌ها می‌آید باید آمادگی روحی و جسمی داشته باشد و آمادگی او درست برخلاف جهت هرگونه خطری بود. می‌دانست نه جراتش را دارد و نه طاقتش را، اگر اینهمه وابسته بچه‌ها و شوهرش نبود باز حرفی.

عروس روی زین اسب می‌نشیند تا همیشه بر سر شوهرش سوار باشد.

در هر جنگی، هر دو طرف بازنده است.

گریه نکن خواهرم، در خانه‌ات درختی خواهد رویید و درخت‌هایی در شهرت و بسیار درختان در سرزمینت و باد پیغام هر درختی را به درخت دیگر خواهد رسانید و درخت‌ها از باد خواهند پرسید: در راه که می‌آمدی سحر را ندیده‌ای؟

یوسف به خنده گفت: می‌توانم یادت بدهم، درس اول شجاعت برای تو فعلا این است: همان وقت که می‌ترسی کاری را بکنی اگر حق با توست، در عین ترس آن کار را بکن ای گربه ملوس من.

زری گفت: بخاطر اینکه خواستم کاری به تو نداشته باشند و بتوانیم راحت زندگی کنیم. یکدفعه به گریه افتاد و گفت: بخاطر این یکی که توی شکمم است، چه فایده‌ای دارد بچه را با بدبختی به دنیا بیاوری و بزرگش کنی، طاقت نداری مفت از دستش بدهی. یوسف و خسرو آرام شدند و شروع کردند به نوازش زری که ما را ببخش.

دوست داشتن که عیب نیست بابا جان، دوست داشتن دل آدم را روشن می‌کند اما کینه و نفرت دل آدم را سیاه می‌کند اگر از حالا دلت به محبت انس گرفت، بزرگ هم که شدی آماده دوست داشتن چیز‌های خوب و زیبای دنیا هستی. دل آدم عین یک باغچه پر از غنچه است. اگر با محبت غنچه‌ها را آب دادی، باز می‌شوند، اگر نفرت ورزیدی غنچه‌ها پلاسیده می‌شوند.

مشخصات کتاب سووشون

مشخصات
نویسنده سیمین دانشور
شابک 9789644870057
ناشر خوارزمی
موضوع رمان پارسی
قطع رقعی
نوع جلد شومیز
گروه سنی بزرگسال
تعداد صفحه 307
تعداد جلد 1
وزن 335 گرم

نظرات کتاب سووشون

 • پری‌ناز آبادگان پری‌ناز آبادگان

  از شما تمنا میکنم که این کتاب موجود کنید . این کتاب فوق العاده است

 • Cheshmeh Hatami Cheshmeh Hatami

  بعد از سالها بلاخره این کتاب رو خوندم سووشون توی شیراز روایت میشه و حس شیراز قدیم لهجه و همه چیز به خوبب منتقل میشه و این از شیرازی بودن خانوم نویسنده میاد متن ساده و روانی داره و شما رو کامل با خودش همراه میکنه و راجب محتوا قطعا این کتاب یه گوشه ذهنتون تا ابد خواهد موند چون به شما ثابت میکنه اگه اتفاقی سالها پیش افتاد قراره دوباره هم اتفاق بی افته و این همیشه بخاطر سکوت و خودخواهی و منفعت طلبی آدماست

 • حدیث کهوند حدیث کهوند

  خوب کتاب کتاب معروفیه و هیچ کتابی بی خودی معروف نمیشه من در حال خوندنش هستم اول که میخونی یه خورده گنگ و معنی خیلی کلمات رو متوجه نمی شدم ولی ادامه که دادم دیدم خیلی قشنگه فقط ای کاش معنی یه سری واژگان رو اون زیر می نوشتن جنس کاغذ هم بالکی

 • کیمیا خرم کیمیا خرم

  فوق العادست این کتاب

 • محمدحسین حسینی محمدحسین حسینی

  داستان فوق العاده زیبا و بی نظیر که واقعاً جزء بهترین رمان هایی بود که خوندم.به نظرم کسانی که به ادبیات داستانی علاقه دارند حتماً این کتاب رو بخونن.یک شاهکار به تمام معنا که خواننده رو اصلاً خسته نمیکنه و مشتاقانه تا آخر داستان جلو میبره.به شدت توصیه میکنم این کتاب رو بخونید.من که خیلی لذت بردم.

 • گلاره الماسی گلاره الماسی

  از شاهکار های ادبیاته

 • سارا طایفه سارا طایفه

  بی نهایت زیبا و دلنشین

 • زهره مفخریان زهره مفخریان

  من تا به حال چندین بار این شاهکار را خوندم همه علاقه مندان به ادبیات فارسی حتما باید این رمان زیبا را را بخونند و مطمئن باشندکه تا مدتها در گیرش خواهند بود

 • علی بکایی علی بکایی

  توصیه به خواندن دارم ولی قیمتشبه نظرم باید کمتر باشه همه بتونن استفاده کنن ولی از لحاظ کیفیت و ... مناسبه

 • کاربر کاربر

  لطفا موجود کنید

 • کاربر کاربر

  کمی حوصله سربره

 • کاربر کاربر

  قیمتش مناسبه

 • یوسف ورزقانی یوسف ورزقانی

  واسه خواهرم خریدم تعریف میکرد

 • کاربر کاربر

  عالي هست حتما تهيه كنيد

 • Shima Emami Shima Emami

  این کتاب عالیه

 • سوما باقی سوما باقی

  مگه میشه رو این کتاب ایرادی گذاشت! قلم خانم دانشور حرف نداره خوندن این کتاب هم خیلی خیلی توصیه میشه

 • عکس خوانده نمی‌شود

  خرید کتاب سووشون