سمفونی مردگان اثر عباس معروفی

معرفی و دانلود کتاب سمفونی مردگان اثر عباس معروفی رایگان به همراه خلاصه کتاب

 • نویسنده: عباس معروفی
 • مترجم: -
 • ناشر: نشر ققنوس
 • گروه سنی: بزرگسال
 • تعداد صفحه: 375
 • سال انتشار: 1989 میلادی
 • افتخارات: برنده جایزه‌ انتشارات ادبی فلسفی سورکامپ

سمفونی مردگان، شاهکاری است از عباس معروفی که پس از استقبال گسترده صورت گرفته از آن، هفته نامه سوئیسی دی ولت به تمجید از آن پرداخت و همچنین درسال 2001 مفتخر به دریافت جایزه بنیاد انتشارات ادبی فلسفی سورکامپ گردید. موضوع رمان مذکور اگرچه غم‌انگیز است اما با توجه به نوع روایت منحصربه فردی که از سوی راویان گوناگون در آن صورت می‌گیرد برای مدت‌ها در ذهن خواننده‌اش می‌ماند. تغییر زمان‌ها و مکان‌ها به گونه‌ای مداوم در طول داستان به گیرایی اثر می‌افزاید. شخصیت اصلی داستان پسری به نام آیدین می‌باشد، او درخانواده‌ای با پدرخانواده و افکاری کاملاً سنتی زندگی می‌کند و به جهت مطالعه بالایی که دارد از خود یک انسان روشنفکر و بسیار فعال ساخته است. از طرف دیگر جابر، پدر آیدین با عقاید پسرش اختلافات جدی دارد و پس از منع او از گفتن شعر و خواندن کتاب اقدام به سوزاندن اتاق مطالعه او به همراه وسایلش می‌نماید که موجب به وقوع پیوستن فشار‌های شدید روحی به آیدین می‌گردد.

البته ماجرای کتاب به همین جا ختم نمی‌شود و به موضوعات چالشی دیگری نظیر تاثیر مذهب، فروپاشی خانواده و برادرکشی هم می‌پردازد. سمفونی مردگان که رکورد فروش بیش از 500 هزار نسخه را هم ثبت کرده است، تاکنون به زبان‌های انگلیسی، آلمانی، ترکی استانبولی و کردی هم ترجمه شده که نشان از محبوبیت در میان مخاطبان غیرفارسی زبان هم دارد. بعد مکانی داستان مربوط به شهر اردبیل است اما منظور نویسنده، جامعه ایران و دیگر جوامع است که در دل آن‌ها آیدین‌های بسیاری زندگی می‌کنند که اگر نادیده گرفته شوند و یا مورد ظلم واقع شوند آسیب بسیار زیادی می‌بینند و به تبع آن محیط نیز ازچنین اتفاقاتی متضرر می‌شود.

دانلود کتاب سمفونی مردگان

در ادامه می‌توانید نسبت به دانلود کامل و بدون سانسور کتاب سمفونی مردگان به صورت رایگان و با فرمت pdf اقدام کنید. در صورتی که قصد خرید کتاب سمفونی مردگان را دارید، می‌توانید به صورت آنلاین و با قیمت حدودی 100 هزار تومان خریداری کنید. لینک دانلود در قسمت زیرین ویدیو قرار دارد. همچنین در ویدیو زیر امکان گوش دادن به خلاصه کتاب صوتی سمفونی مردگان نیز دسترسی خواهید داشت.


دانلود pdf کتاب سمفونی مردگان

درباره عباس معروفی

عباس معروفی (Abbas Maroufi) نویسنده ایرانی و متولد روز 27 اردیبهشت سال 1366 در تهران می‌باشد که هم اکنون درکشور آلمان زندگی می‌کند. وی که علاوه برنویسندگی به مشاغل دیگری همچون رمان‌نویسی، نمایشنامه‌نویسی، ناشری، روزنامه‌نگاری و شاعری می‌پردازد، اولین بار فعالیت ادبی‌اش را تحت نظر محمدعلی سپانلو و هوشنگ گلشیری آغاز نمود. وی پس از فارغ التحصیلی در رشته ادبیات دراماتیک در دانشکده هنر‌های زیبای تهران نزدیک به 11 سال معلم ادبیات بود و در دبیرستان‌های خوارزمی و هدف به تدریس اشتغال داشت. از معروفی آثار متعددی مانند: «سال بلوا» و «تماماً مخصوص» به انتشار رسیده است که سمفونی مردگان بیش از بقیه کار‌هایش شناخته شده است و وی عمده شهرتش را مدیون آن می‌باشد.

کتاب سمفونی مردگان مناسب چه افرادی است؟

علاقه مندان به داستان‌های ایرانی به ویژه افرادی که رمان‌های اجتماعی و برخاسته از مسائل امروزی جامعه را می‌پسندند پیشنهاد می‌گردد اثر بسیار معروف و محبوب عباس معروفی را مطالعه کنند.

فهرست کتاب

سمفونی مردگان که نخستین بار در سال 1360 روانه بازار چاپ و نشر گردید تا به امروز بار‌ها مورد تجدید چاپ قرار گرفته است و نشر ققنوس آن را در قالب 375 صفحه در اختیار مخاطبان قرار داده است. کتاب پس از مقدمه در یک بخش اصلی داستانش را برای خواننده به قلم زیبای مولفش روایت می‌کند.

بخش‌هایی از کتاب سمفونی مردگان

چه تنهایی عجیبی، پدر خیال می‌کرد آدم وقتی در حجره خودش تنها باشد، تنهاست. نمی‌دانست که تنهایی را فقط در شلوغی می‌شود حس کرد.

من خوب می‌دانم که زندگی، یکسره صفحه بازی است، من خوب می‌دانم اما بدان که همه برای بازی‌های حقیر آفریده نشده‌اند.

عشق را باید با تمام گستردگی‌اش پذیرفت، تنها در جسم نمی‌توان پیدایش کرد بلکه در جسم و روح و هوا. در آینه، در خواب، در نفس کشیدن‌ها انگار به ریه می‌رود و آدم مدام احساس می‌کند که دارد بزرگ می‌شود.

رفتار آیدین با دیگران تفاوت داشت، دنیا را جدی‌تر از آن می‌دانست که دیگران خیال می‌کنند. آن شب فکر کردم از ترس دچار این حالت شده اما بعد‌ها به اشتباه خود پی بردم و دانستم که درک او آسان‌تر از بوییدن یک گل است کافی بود کسی او را به اندازه من دوست داشت. آیا کسی می‌توانست بفهمد که دوست داشتن او چه لذتی دارد و آدم را به چه ابدیتی نزدیک می‌کند. آدم پر می‌شود جوری که نخواهد به چیز دیگری فکر کند. نخواهد دلش برای آدم دیگری بلرزد و هیچ گاه دچار تردید نشود.

انسان مدام باید مشغول کار باشد. سازندگی کند وگرنه از درون پوک می‌شود و بیکاری بدتر از تنهایی است. آدم بیکار در جمع هم تنهاست.

به درخت‌های خشک پیاده رو خیره شده: برف، شاخه‌ها را خم کرده بود و در بارش بعد حتماً می‌شکستشان. آدم‌ها هم مثل درخت‌ها بودند، یک برف سنگین همیشه بر شانه‌های آدم وجود داشت و سنگینی‌اش تا بهار دیگر حس می‌شد. بدیش این بود که آدم‌ها فقط یکبار می‌مردند و همین یکبار چه فاجعه دردناکی بود.

تنهایی و غم غربت در جانش چنگ انداخت و غربتی که در میان شهر آشنا، گریبانش را گرفته بود، چقدر انسان تنهاست، مثل پر کاه در هوای طوفانی.

مهار آیدین لحظه به لحظه از کف پدر بیرون می‌شد، سرکش و رام نشدنی. در زیر زمین حبسش می‌کردند، او در آنجا چنان سرگرم می‌شد که تا به سراغش نمی‌رفتند و اصرار نمی‌کردند بیرون نمی‌آمد. کتاب را از بر می‌خواند و املا می‌نوشت. مدتی پول تو جیبی‌اش را قطع کردند. در ماست‌بندی میدان سرچشمه مشغول شد، پاتیل شیر را هم می‌زد و روزی یک قران مزد می‌گرفت. پولش را کاغذ و کتاب می‌خرید و پدر را بیشتر می‌چزاند. برایش لباس نمی‌خریدند با همان کهنه‌ها روزگارش را می‌گذراند. در بند هیچ چیز نبود و تنها به این فکر می‌کرد که از تخمه فروشی بیزار است، از تکرار زندگی پدر بدش می‌آمد. از خیلی چیز‌ها که بچه‌ها در چنین سال‌هایی از عمر دوست دارند بدش می‌آمد.

آدمیزاد باید بگوید آب و بخورد، بگوید نفس و بکشد وگرنه مرده است.

وقتی آدم یک نفر را دوست داشته باشد، بیشتر تنهاست چون نمی‌تواند به هیچ کس جز به همان آدم بگوید که چه احساسی دارد.

شب‌ها وقتی پا در آن خانه بزرگ و سرد می‌گذاشت، همهمه دوردست سالیان می‌شد و سکوت می‌کرد. کاج می‌شد و وسط حیاط می‌ایستاد، در می‌شد و بسته می‌ماند.

به قول ایاز با دو دسته نمی‌شود بحث کرد: باسواد و بی‌سواد.

مادر هرچه می‌خواست بگوید، می‌گفت و مثل همیشه به صرافت غذا خوردن و ظرف شستن می‌افتاد و آیدین تا می‌آمد به پدر فکر کند که انگار همین دیروز با آن جسم کوچک از حجره به خانه بر می‌گشت و با آن پاپاخ سیاه و پالتو طوسی رنگ، سنگین سنگین از پله بالا می‌رفت ناگاه آن ابهت عجیب، آن حضور ماندنی، در خاطره‌اش محو می‌شد و در گورستان قدیمی شهر، زیر خاک به چند تکه استخوان بدل می‌گشت.

مشخصات کتاب سمفونی مردگان

مشخصات
نویسنده عباس معروفی
شابک 9786002783332
ناشر انتشارات ققنوس
موضوع رمان پارسی
قطع جیبی
نوع جلد شومیز
گروه سنی بزرگسال
تعداد صفحه 375
تعداد جلد 1
وزن 261 گرم
سایر توضیحات - برنده جایزه سال سال 2001

نظرات کتاب سمفونی مردگان

 • حامد بهاروند حامد بهاروند

  ویژگی بارز این کتاب به نظر بنده این است که بر خلاف سنت رایج در بسیاری از رمان ها ، اسیر کلیشه های سخیف عشقی نشده است، بلکه به مانند آثار کامو و ژان پل سارتر متن داستان معرف نوعی نگاه فلسفی می باشد.

 • کاربر کاربر

  با تخفیف من 24گرفتم درحالی که روی کتاب 24زده هیچ تخفیفی نداده

 • کاربر کاربر

  ممنون از قیمت روی جلد ۲۴ ت است ولی گفته شد ک ۳۵ ت است و با تخفیف ۲۴ ...

 • مسعود صادقی مسعود صادقی

  داستانی جذاب با سبکی فوق العاده که درلابلای سطر به سطر آن مفاهیم روان شناسی و شخصیت شناسی نهفته است

 • الهه سلیمانی نژاد الهه سلیمانی نژاد

  سمفونی مردگان شاهکاره ، عباس معروفی شاهکاره ، حتی اسم کتاب هم شاهکاره! از لحاظ صفحه بندی، چاپ، فونت و جلد هم همه چیز تکمیله. بخرید، بخونید، و با قلم عباس معروفی دیوانه شید!

 • فرشته کاشف فرشته کاشف

  این کتاب یکی از بی نظیر ترین کتاب هایی هست که خوندم.از لحاظ سبک نویسندگی عالیه.

 • کاربر کاربر

  کتاب خیلی خوبیه منتها بعضی از صفحات خیلی بد چاپ شده و چشم آدم اذیت میشه

 • Sarang Rezvankhah Sarang Rezvankhah

  این رمان قطعا یک شاهکاره . باید خوند با تمرکز هم باید بخونیم . قلم روان ، زیبا و تغییر مداوم گوینده ی داستان ، از نقاط قوت این کتاب هست

 • حسین ابراهیمی علویجه حسین ابراهیمی علویجه

  بعد از دوباره خواندن و دوبار گوش دادن به کتاب صوتی سمفونی مردگان،چشمم به این کتای جیبی کوچولو افتاد تصمیم گرفتم بخرمش تا بتونم چند بار دیگه بخونمش

 • محمد قاسمی محمد قاسمی

  حواسم به اندازش نیود دیدم خیلی کوچیکه(عکسش گذاشتم) کیفیت کاغذشم متوسط رو به پایین درکل محتوا مهمه که خوبه

 • مهدی فراهانی مهدی فراهانی

  از لحاظ اندازه بسیار اندازه جالبی داره اما فونت واقعا ریزه کاش تعداد صفحه ها بیشتر میشد و فونت ها درشت تر در کل راضی ام از جنس کاغذ و جلد

 • عرشیا فلاح عرشیا فلاح

  کتاب بسایر عالی هستی داستانی که شما را تا ساعت ها وادار به خواندن این کتاب میکنه حتما پیشنهاد میکنم

 • amir fallah amir fallah

  خیلی کتاب خوبی بود به نظرم , زود تمومش کردم فقط بعضی جاهاش رو نمیدونم من متوجه نشدم یا کلاً همینجوریه مثلا سرنوشت سورمه و بچه اش و اینکه آیدا چی شد که اونجوری شد واضح نیست برام ولی بقیه جاهاش عالیه و بشدت توصیه میکنم که بخونیدش

 • مجید سرخ مویی مجید سرخ مویی

  در مورد محتوا فقط یک جمله میشه گفت: این کتاب رو باید خوند. در مورد خود کتاب جنس کاغذش و چاپشم خوبه.

 • حامد حمزوی حامد حمزوی

  شاهکاره واقعا ، شاهکار

 • عکس خوانده نمی‌شود

  خرید کتاب سمفونی مردگان