کتابخانه نیمه شب اثر مت هیگ

معرفی و دانلود کتاب کتابخانه نیمه شب اثر مت هیگ رایگان به همراه خلاصه کتاب

در سال 2020 کتابی به عنوان یکی از تکان‌دهنده‌ترین آثار انتخاب شد که تأثیر انتخاب‌های انسان بر زندگی‌اش را بسیار زیبا به تصویر می‌کشد. کتابخانه نیمه شب اثری کم نظیر از مت هیگ می‌باشد که شخص اول آن یک دختر است و به نقطه‌ای در زندگی پر فراز و نشیبش می‌رسد که به یکباره جهان بینی‌اش تغییر محسوسی پیدا می‌کند. این دختر مانند تمام انسان‌ها با مسائلی دست و پنجه نرم می‌کند که زندگی روزمره‌اش را تحت تأثیر خود قرار داده‌اند. ولی وقتی با کتابخانه نیمه شب روبرو می‌شود و به آن ورود می‌کند، دیدش به اتفاقات پیرامونش دستخوش تغییراتی می‌گردد.

کتاب مذکور از سوی خوانندگان، برنده جایزه گودریدز در همان سال 2020 شد. نام دختر داستان نورا سید است که همانند آدم‌ها تلاش می‌کند تا آنچه در زندگی‌اش رخ می‌دهد و خواهد داد را دگرگون سازد، این شاید ماجرای خیلی از ما و یا همه ما باشد که اگرچه نمی‌توانیم دقیقاً همانی که دلمان می‌خواهد باشیم، اما قادر خواهیم بود که به خواسته‌های حقیقی یا به عبارتی آن‌هایی که در اعماق قلبمان آرزوی رسیدن بهشان را داریم، برسیم. کتابخانه نیمه شب یک رمان است که مخاطب با خواندن آن درس‌هایی را از نویسنده فرا می‌گیرد که با جامه عمل پوشاندن به آن‌ها می‌تواند برخی مهارت‌های لازم و مورد علاقه‌اش را کسب نماید و به حال و هوایش در زندگی، رنگ و بویی متفاوت ببخشد.

داستان آن جایی جذابتر بودن خود را به رخ مخاطب می‌کشاند، که شخص اصلی آن یعنی نورا دست به خودکشی می‌زند چرا که حس می‌کند علاوه بر خودش دیگران هم از او ناامید شده‌اند و به نوعی پوچی رسیده است. پس از ارتکاب این خطا وارد کتابخانه نیمه شب می‌شود و حالا چیز‌هایی را درک می‌کند که او را به این فکر وا می‌دارد که اگر یک زندگی دیگر با شرایط متفاوت را می‌داشت آن وقت چگونه قضاوت می‌کرد و تصمیم می‌گرفت. اینکه افراد در جوامع گوناگون در نقاط مختلف جهان، همواره حسرت‌هایی را می‌خورند و نمی‌دانند که تا چقدر با تصمیمات به جا می‌توانند از اینگونه ناراحتی‌ها به دور باشند و نتایج اعجاب‌انگیز را در فرآیند رشدشان تجربه نمایند، بسیار ناراحت‌کننده است، چه برای خود آن اشخاص و چه افرادی همچون مت هیگ که دغدغه‌اش بیدار ساختن روح و روان آدمی است و با این کتاب می‌خواهد به همه، این منظور را برساند که شما چیزی جز انتخاب‌هایتان نیستید.

داستان که با بیکار شدن نورا از کار و سپس مردن گربه‌اش ولتر آغاز می‌گردد، با روبرو شدن او با یک کتابدار دانا ادامه پیدا می‌کند که درس‌های بی‌نظیری از زندگی به او می‌دهد. مثل تاثیرات عجیبی که حسرت‌ها و بها دادن به آن‌ها بر روی زندگی نورا می‌گذارد و هر چقدر هم که تلاش کند زندگی دیگری را داشته باشد به هر حال با حسرت‌هایی روبرو خواهد شد که در آن زندگی به دلیل نداشتن یا نرسیدن به یکی از خواسته‌هایش، وجود خواهند داشت اما مهمتر از همه چیز، قدر دانستن آنچه که دارد است و اهمیت ندادن به حسرت‌ها.

دانلود کتاب کتابخانه نیمه شب

در ادامه می‌توانید نسبت به دانلود کامل کتاب کتابخانه نیمه شب به صورت رایگان و با فرمت pdf اقدام کنید. لینک دانلود در قسمت زیرین ویدیو قرار دارد. همچنین در ویدیو زیر امکان گوش دادن به خلاصه کتاب صوتی این اثر نیز دسترسی خواهید داشت.


دانلود pdf کتاب کتابخانه نیمه شب

درباره مت هیگ

مت هیگ (Matt Haig) نویسنده انگلیسی و متولد شهر شفیلد می‌باشد که در جولای سال 1975 به دنیا آمد. کتاب‌های برجسته دیگری هم از او از جمله «چگونه زمان را متوقف کنیم» و «انسان‌ها» به چاپ رسیده است و عموماً کار‌هایش از آثار پرفروش آمازون و نیویورک تایمز بوده است. از نکات قابل توجه زندگی او، دست و پنجه نرم کردنش به مدت زیادی با بیماری افسردگی بوده است که با همت فراوانش بالاخره موفق به شکست آن شده است. او نه تنها برای بزرگسالان که برای کودکان هم آثاری غیرداستانی را خلق کرده و به همگان عرضه داشته است. کتاب «دلایلی برای زنده ماندن» حاصل تجربیاتش در دوره افسردگی است.

این کتاب مناسب چه افرادی است؟

اگر از عادی و معمولی بودن زندگی‌تان خسته شده‌اید و می‌خواهید روحیه‌تان عوض شود با این حال قصد دارید همزمان با آشنا شدن با سرنوشت و سرگذشت دیگران، راهکاری برای اعمال تغییرات در خودتان و تجربه‌های پیش رویتان داشته باشید، خواندن این رمان را به شما توصیه می‌کنیم. اگر هنوز معتقدید که پتانسیل‌هایی دارید و باید هر چه زودتر آن‌ها را به فعلیت برسانید، کتابخانه نیمه شب در قالب یک داستان افسانه‌ای، شما را به باور نزدیکی به آرزو‌ها و خواسته‌هایتان می‌رساند. پس شما نباید بیش از این دست روی دست بگذارید و خواندن این کتاب را به عنوان شروعی دوباره به شما پیشنهاد می‌کنیم.

فهرست کتاب

رمان پیش رو در بیش از 70 فصل کوتاه و بلند توسط نویسنده خوش قلمش مکتوب گردیده است. این کتاب که 352 صفحه دارد دارای ترجمه روانی است و عنوان‌های فصول از آنجا که تعداد قابل توجهی دارند در این مجال نمی‌گنجد. اما با این حال به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • تئوری ریسمان

 • طبقات متحرک

 • سه نعل اسب

 • صفحه شطرنج

 • زندگی موفق

 • چای نعناع

 • لحظه‌ای بحرانی در وسط ناکجا آباد

 • زوزه

 • شام با دیلن

 • میخانه آخر جاده

 • زندگی ایده‌آل

 • برخوردی با پلیس

 • ورای نومیدی

 • آتشفشان

 • آن طور که پایان می‌یابد

بخش‌هایی از کتاب کتابخانه نیمه شب

شاید هیچ زندگی بی‌نقصی برای او وجود نداشت اما مطمئناً جایی زندگی پیدا می‌شد که ارزش تجربه کردن داشته باشد. نورا هم متوجه شد که اگر می‌خواهد آن زندگی را پیدا کند باید دامنه جستجویش را وسیعتر کند.

باید از بالاترین و پایین‌ترین قفسه‌ها، زندگی‌های بیشتری انتخاب کنی. تا الان سعی داشتی واضح‌ترین پشیمونی‌هات رو جبران کنی. کتاب‌های قفسه‌های بالایی و پایینی، زندگی‌های متفاوتی‌اند زندگی‌هایی که وجود دارند اما هیچوقت اون‌ها رو تصور نکرده‌ای یا نخواسته‌ای، حتی بهشون فکر هم نکرده‌ای، زندگی‌هایی هستن که می‌تونی تجربشون کنی اما هیچ وقت رویاشون رو در سر نداشته‌ای.

آدم‌ها مثل شهر هستند نمی‌شود بخاطر چند بخش کمتر جذابشان به کل آن‌ها را کنار گذاشت، شاید جا‌هایی داشته باشند که آدم خیلی از آن خوشش نیاید مثل حومه شهر و کوچه‌های فرعی تاریک و خطرناک اما بخش‌های خوبی هم دارند که حضور در آن‌ها را ارزشمند می‌کند.

اگر می‌فهمیدیم هیچ شیوه زندگی نیست که بتونه ما رو در برابر غم ایمن کنه همه چیز خیلی ساده‌تر می‌شد. فقط باید بفهمیم که غم هم در عمل بخشی از ذات شادیه، نمی‌شه شادی رو داشت و غم رو نداشت هیچ زندگی وجود نداره که توش بتونیم تا ابد غرق شادی محض باشیم. تصور اینکه چنین زندگی وجود داره فقط باعث میشه توی زندگی فعلی‌مون بیشتر احساس غم کنیم.

هر زندگی، میلیون‌ها تصمیم رو شامل میشه هربار که تصمیمی گرفته میشه نتیجه تغییر می‌کنه. تغییری جبران ناپذیر که به نوبه خودش موجب تغییرات دیگه‌ای میشه این کتاب‌ها دریچه‌ای هستن به تمام زندگی‌هایی که تو می‌تونستی تجربه کنی.

نورا متوجه چیز دیگری هم شد، سرد بود، از آن سرما‌های اساسی سرمایی که می‌تواند پوست را بسوزاند انگشت‌های دست و پا را درد بیاورد و گونه‌ها را خشک کند. آنهم حتی وقتی داخل اتاق هستی، چندین لایه لباس زیر گرم‌کننده پوشیده‌ای، پلیور به تن داری و بخاری برقی روشن به طرفت قرار گرفته است.

روی تختی کوچک درون اتاقکی نقلی، سوار بر کشتی از خواب بیدار شد. از آنجا می‌دانست توی کشتی است که زمین زیر پایش تکان تکان می‌خورد. در واقع همین تکان‌ها با اینکه آرام بودند او را از خواب بیدار کرده بودند. اتاقک خالی و ابتدایی بود، پلیور پشمی زمخت و زیرشلواری به تن داشت، پتو را از روی خود کنار زد و متوجه شد که سر درد دارد. دهانش آنقدر خشک بود که حس می‌کرد گونه‌هایش از داخل، روی دندان‌هایش کشیده می‌شوند.

مشخصات کتاب کتابخانه نیمه شب

مشخصات
نویسنده مت هیگ
مترجم محمدصالح نورانی زاده
شابک 9786004614610
ناشر انتشارات کتاب کوله پشتی
رده‌بندی کتاب ادبیات انگلیس (شعر و ادبیات)
قطع رقعی
نوع جلد شومیز
جوایز ادبی گودریدز
تعداد صفحه 352
وزن 330 گرم
سایر توضیحات برندۀ جایزۀ بهترین کتاب داستانی گودریدز در سال 2020

نظرات کتاب کتابخانه نیمه شب

 • نیکو گدازگری نیکو گدازگری

  من از این کتابو نخریدم برای از سایت دیگه ای هدیه آوردنش فقط اومدم نگاه کنم نظرات بقیه رو که دیدم واویلا هیچکس نخریده ش هنوز این کتاب واقعا شاهکار جایزه ی بهترین کتاب گودریدز سال هم گرفته که واقعا کمشه باز کتابی با مفهمومی فلسفی در ترکیب با فیزیک کوانتوم و جهان های موازیه و ترکیبی از مطالب جغرافیایی و هنر و ورزشی و همه چیز داره خلاصه که واقعا یک لحظه ی خسته کننده توش نداره و ترجمه ی روان و عالی بدون غلط یا سکته که نمیتونین کتابو زمین بزارین لحظه ای پیام داستان انقدررر زیباس که واقعا به درد این روزهای همه ی ما میخوره و قطعا حالتونو خوب میکنه به شدت توصیه ش میکنم

 • کاربر کاربر

  همین دیشب این کتاب فوق العاده رو تموم کردم و تصمیم گرفتم که نظرم رو در موردش بگم. اگه بخوام در یک کلام خلاصه اش کنم میشه «عمیق» ولی اگه دنبال توضیحات بیشتری میگردین، باید بگم ک این کتاب خیلی تاثیر گذار و جذابه. ترکیب فلسفه،زندگی،مرگ،احساسات،حسرت ها و جهان های موازی در کنار قلم روان و لطیفش باعث شده ک این اثر فوق العاده باشه. از نظر من این کتاب اگه یه رنگ بود، اون رنگ آبی مایل به طوسی بود. این کتاب شاید خیلی هیجان انگیز نباشه یا بشه پیش بینیش کرد، اما بازم باعث میشه ک ازش لذت ببرید و در آخر بهتون ی درس‌ مهم میده، مهم تر از اون شخصیت پردازی خوبش هست ک باعث میشه حداقل با یکی از کرکترهای داستان ب خصوص کرکتر اصلی همزاد پنداری کنین. احتمالا یه مدت دیگه دوباره بخونمش. شما هم از دستش ندید.

 • کاربر کاربر

  اول اینکه کاشکی دوستان عزیز تا کتاب به دستشون میرسه به خاطر پنج امتیاز دیجی کلاب نیان نظر الکی ثبت کنن.نظراتی مثل «هنوز نخوندمش ولی خوبه» بیشتر از هرچیزی توی بخش نظرات کتابا آزاردهندست.درکل اگه بخوام بگم کتاب خوبی بود و خوندنش توصیه میشه.بسیار روان و ساده نوشته شده و من همون اولین بار که کتابو دستم گرفتم به راحتی صد صفحه اول و خوندم چون متن پیچیدگی خاصی نداره و راحت خونده میشه.داستان کتابم به نظر من جذاب بود ولی به هرحال سلیقه ها متفاوته.نمیتونم بگم از خریدش پشیمونم و از خوندنش لذت نبردم.واقعا ارزش یه بار خوندنو داره و همینطور که گفتم ایده داستان جذابه ولی نمیتونم بگم شاهکاره و قطعا اون کتابی نیست که شاید چند ماه یا چندسال بعد دلم بخواد دوباره بخونمش.اگه از داستانای تخیلی خوشتون نمیاد نخونید.جنس کاغذم که بالکه،بهترین نوع کاغذ برای کتاب.

 • کاربر کاربر

  وای میشه گفت خیلی خیلی دل چسب بود خوندنش خیلی وقته تمومش کردم فرصت نشده بود نظراتموبذارم. اگه از زندگیتون ناراضی هستین هی میگین اگه فلان بود بهتربود و یاحسرتایی توزندگیتون دارید حتما حتما بخونیدکتابو که خیلی کمکتون میکنه وبیشترم نمیشه توضیح بدم داستان لومیره ولی ترجمه خوبی هم داره ادم قشنگ خودشو جای شخصیت داستان میذاره و زبان نوشتاری کتاب صمیمیت داره. برای لذت بردن از کتاب جاهایی که دوست دارید هایلایت کنید من اینکارومیکنم. این هایلایت منه که واقعا ازجملش خوشم اومد: (سرکشی بنیادحقیقی آزادیه. سرنوشت فرمان بَرها اینه که درنهایت برده بشن)

 • سمانه عبدی سمانه عبدی

  داستان خیلی هیجان انگیز نیست. ریتم معمولی داره ولی آدم رو تا آخر کتاب با خودش نگه میداره. میشه با قهرمان داستان همذات پنداری کرد و در آخر درکی که نسبت به معنا و هدف زندگی پیدا میکنه به خواننده هم منتقل میشه. به نظر من از اون کتابهاییه که وقتی تمومش میکنی حس میکنی یه چیزی بت اضافه شده. نگاه آدم نسبت به موفقیت و خوشبختی تغییر میکنه. خوشبختانه ترجمه خیلی خوبی هم داره. خوندنش رو توصیه میکنم.

 • im Aroom im Aroom

  از بس تعریفشو شنیدم خریدمش ظاهر و جنس کاغذش که خوبه امیدوارم محتوای جالبی هم داشته باشه.

 • کاربر کاربر

  من تا نصفش خوندم فعلا. خیلی قشنگه. جبرگرایی دنیا رو با اختیار انسان گره زده که متوجه بشیم قبول کردن یکی، باعث نقض دیگری نمیشه.

 • پیمان دانشور آقچای پیمان دانشور آقچای

  تموم کردن کتاب برای من سرشار از حال و احوال و احساسات خوب بود. داستان‌پردازی معرکه بر اساس یافته‌ها و موارد علمی (جهان های موازی و مکانیک کوانتوم) در کنار ملغمه‌ای از مطالب فلسفی و روان‌شناسی که به واقع جمع‌بندی‌شون در قالب یه رمان اونم یه مجموعه منسجم و جذاااب کار هر کسی نیست این کتاب رو به یکی از بهترین کتاب هایی که تا به حال خوندم تبدیل کرد. پیشنهاد می کنم که حتما بخونید اگر به هر یک از موضوعات بالا علاقه مندید چرا که خوندن در موردشون به زبان داستانی این کتاب خیلی تأثیرگذار تره از برخی متن های خشک و بی روح.

 • Arefeh mbeygi Arefeh mbeygi

  بینهایت جذاب و گیرا بود و دوست داشتنی!

 • نگار خیراللهی نگار خیراللهی

  کتاب خوبیه و من لذت بردم

 • فاطمه صفری فاطمه صفری

  به شخصه به محتوای کتاب خیلی بیشتر از جلد و ظاهرش اهمیت میدم و همونجور که از قبل میدونستم در کل کتاب فوق العاده ایه و خوندنش و به همه توصیه میکنم ولی دلیل نمیشه واسم داغون ترین کتابتون و ارسال کنید گوشه ش که پاره بود تازه روی جلدش انگار چسب ریخته شده بود...

 • جناب آقای حسنی جناب آقای حسنی

  کتاب خوبه. تخفیفم خورده باشه چ بهتر . معروف و پر فروشم باشه چه بهتر نخوندم تازه خریدم .بخونم ببینم تا بعد

 • کاربر کاربر

  سلام. من ۱۰ تا کتاب گرفتم. عکس ها رو گذاشتم. همه دقیقا همونایی بود که عکسش توی بود. عالین ممنون از . تخفیف داره عالی. بخرید تا دیر نشده. من با قیمت روی جلد کتاب که حساب کردم باید ۷۰۰ هزار تومن پول همه رو میدادم. اما کلا سر هم از خریدم ۲۷۴ هزار تومن. راننده هم خیلی خوش اخلاق بود. همه چی عالی بود. ممنون از

 • کاربر کاربر

  ارزش خرید داره

 • کاربر کاربر

  بهترین کتابی بود که خوندم .من تو دوروز تمومش کردم .عالیه

 • استاتیرا رحیمی استاتیرا رحیمی

  اول سلام خوب از جایی که نظرات خیلی تاثیر گذارن تو انتخاب و خرید، منم تصمیم گرفتم نظرمو راجع به کتاب بگم که مید وارم کمکتون کنه اول از همه جنس کاغذ کاهی بود و حین خوندن کتاب دست خسته نمیشه ترجمه عالی بود داستان فوق العاده جذاب و جالبی داره کتابی نیست که کسی خوشش نیاد،داستانش واقعا جذاب و متفاوتی و اصلا نمیتونی یه لحظه کتابو زمین بذاری چون همش کنجکاو میشی که بقیش چی میشه... در کل کتاب خیلی خوبیه من تقریبا میشه گفت نصفشو خوندم و راضی بودم توصیه میکنم اگه میخواین تازه کتاب خواندن رو شروع کنین این کتابو بخونین چون بعد از این به کتاب علاقه مند میشین. اگه نظرم بهتون کمکی کرد ممنون میشم لایک کنید🤍✨

 • کاربر کاربر

  از دوستان خواهش میکنم اگه این نقد به کارشون اومد امتیاز بدن تا دوستان،دیگه هم بخونن. هیچ وقت اهمیت کار های کوچیک رو دست کم نگیر. به نظر من کتاب رو میشه تو این نقل قول از خود کتاب خلاصه کرد،کتاب در مورد دختری به نام نورا است که تصمیم میگره به زندگی خودش پایان بده،ولی دچار ماجراجویی های جذابی میشه که برای خواننده جذابه . کتاب به صورت غیر مستقیم یک کتاب برای درمان افسردگی و پیدا کردن معنی زندگی هست. فقط مترجم در ۲ جا کلمه cool رو که معنی "باحالترین میده رو به اشتباه خنک ترجمه کرده که این واقعا شرم اوره. کتاب خوب و آموزنده است

 • عکس خوانده نمی‌شود

  خرید کتاب کتابخانه نیمه شب