سال بلوا اثر عباس معروفی

معرفی و دانلود کتاب سال بلوا اثر عباس معروفی رایگان به همراه خلاصه کتاب

سال بلوا داستانی دیگر از عباس معروفی است که عناصری همچون عشق، جنگ، قتل و فقر در آن به کار برده شده‌اند تا اثری ماندگار و زیبا خلق شود. معروفی در این کتاب با انتخاب یک زن به عنوان شخصیت اصلی قصه‌اش، از زنانی صحبت کرده است که در جامعه‌ای مرد سالار، امکان ابراز وجود ندارند. نام شخصیت اصلی داستان، نوش آفرین است که کتاب در یک بخش توسط او و در بخش دیگر توسط نویسنده، روایت می‌شود. سنگسر شهری است که در سالهای قبل و بعد از جنگ جهانی دوم محل سکونت جدید نوش آفرین به همراه پدر و مادرش می‌باشد. سرهنگ نیلوفری و همسرش عالیه خانم، همراه دخترشان به امید اینکه قرار است که مرد خانواده به عنوان وزیر جنگ نائل شود، از شیراز به شهری جدید نقل مکان می‌کنند.

بر خلاف وعده داده شده، سرهنگ به وزارت خانه نرسیده و از دنیا می‌رود و حالا دختر 17 ساله‌اش به همراه مادر زندگی جدیدشان را با مسائل پیش رو آغاز می‌کنند. نوش آفرین عاشق حسینا کوزه گر شده اما با ناپدید شدن او، مجبور می‌شود با دکتر معصوم، ازدواج کند که هیچگاه از زندگی مشترکش با وی راضی نبوده و بارها به آن اعتراف می‌کند. حسینا که در این میان به دنبال برادرانش، اسماعیل و سیاوشان رفته است، بار دیگر باز می‌گردد و تب عشق قدیمی تازه می‌شود ولی این دفعه موضوع فرق می‌کند و جنونی به سراغ دکتر معصوم می‌آید که سرنوشت حسینا و نوش آفرین را دگرگون و تلخ می‌نماید.

معروفی که در ابتدای کتاب با گرامیداشت یاد سیمین دانشور و سیمین بهبهانی، آن را به مادرش تقدیم می‌کند، خوب مشخص است که تا چه حد مقام زن را در نوشته‌اش را محترم شمرده است. مؤلف کتاب که همواره دغدغه‌های جامعه را داشته در دل داستان، به خوبی تأثیر تفکرات کمونیستی و دیکتاتوری را در کشور نشان می‌دهد و در وضعیت اجتماعی و سیاسی ایران را توصیف می‌کند و رمانی زیبا برای مطالعه را در اختیار خواننده قرار می‌دهد.

دانلود کتاب سال بلوا

در ادامه می‌توانید نسبت به دانلود کامل کتاب سال بلوا به صورت رایگان و با فرمت pdf اقدام کنید. لینک دانلود در قسمت زیرین ویدیو قرار دارد. همچنین در ویدیو زیر امکان گوش دادن به خلاصه کتاب صوتی این اثر نیز دسترسی خواهید داشت.

درباره نویسنده

عباس معروفی رمان نویس، شاعر، ناشر، روزنامه نگار و نمایشنامه نویس ایرانی بود که در روز 27 اردیبهشت سال 1336 در تهران متولد شد. او شاگرد محمد محمدعلی بود و پس از گرفتن دیپلم در رشته ریاضی و فیزیک، به دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران رفت و فارغ التحصیل رشته ادبیات دراماتیک شد. اولین اثر چاپ شده‌اش به سال 1359 باز می‌گردد و تا اواخر عمرش به نوشتن شعر، مقالات و نمایشنامه‌های مختلف می‌پرداخت. علاقه زیادی به صادق هدایت نیز داشت که رمان پیکر فرهاد او نوعی ادای دین به این شخصیت مطرح بود. معروفی در 10 شهریور 1401 در 65 سالگی بر اثر سرطان درگذشت و برخی از آثارش این موارد هستند: فریدون سه پسر داشت، دریا روندگان جزیره آبی‌تر، شاهزاده برهنه، چرخ گردون، دلی بای و آهو و خدا گاو را آفرید.

کتاب مناسب چه افرادی است؟

به علاقه مندان به داستان‌هایی با موضوعات اجتماعی و سیاسی نظیر فقر، دیکتاتوری و انحطاط و البته آثار عباس معروفی پیشنهاد می‌شود و مطالعه سال بلوا را از دست ندهند.

فهرست مطالب

سال بلوا که اولین بار در سال 1371 به چاپ رسید اکنون توسط این نشرها منتشر می‌گردد: انتشارات ققنوس در 344 صفحه در دو قطع رقعی و جیبی.

بریده‌هایی از کتاب

تک ضرب می‌زدند و یکی که صدای زنانه‌ای داشت، نوحه می‌خواند. زن‌هایی که پشت سرمان نشسته بودند گفتند هوشنگ سیستانی است که می‌خواند. و من گفتم چه اهمیت دارد؟ به لاله‌ها نگاه کردم و به پنجه‌های طلایی که در پرتو نور لاله‌ها برق می‌زد.

مه از کوه سرازیر شده بود و شمال شهر را در تصرف داشت. زنبوری‌ها و فانوس‌ها روی شانه پسربچه‌ها بود و علم‌کش‌ها دور تا دور میدان چرخ می‌زدند.

من آرام‌آرام اشک می‌ریختم و به دسته سینه‌زن نگاه می‌کردم که در دایره‌ای می‌چرخید و صدای ضربه‌ها تا دل آسمان می‌رفت. ناگاه در میان آن حلقه از خود بیخود شده حسینا را دیدم. یک پاش را جلو گذاشته بود، بال‌هاش از هم گشوده می‌شد و دست‌هاش سینه‌اش را می‌شکافت، شررق.

می‌دانی اولین بوسه‌ی جهان چطور کشف شد؟ دست‌هاش تا آرنج گلی بود، گفت که در زمان‌های بسیار قدیم، زن و مردی پینه دوز یک روز به هنگام کار، بوسه را کشف کردند. مرد دست‌هاش به کار بود، تکه نخی را با دندان کند، به زنش گفت بیا این را از لب من بردار و بینداز. زن هم دست‌هاش به سوزن و وصله بود، آمد که نخ را از لب‌های مرد بردارد، دید دستش بند است، گفت چه کار کنم. ناچار با لب برداشت، شیرین بود، ادامه دادند.

گاهی احساس می‌کردم دنیا بر اساس عقل و منطق مردانه می‌گردد که مردها شوهر زن‌ها بشوند و صورتشان را چروکیده کنند، اگر توانستند بچه به دامنشان بیندازند و اگر نتوانستند اشکشان را در بیاورند. زن موجودی است معلول و بی اراده که همه جرأت و شهامتش را می‌کشند تا بتوانند برتریشان را به اثبات برسانند. مسابقه‌ی مهمی بود و مرد باید برنده می‌شد.

مشخصات کتاب سال بلوا

مشخصات
نویسنده عباس معروفی
شابک 9789643113742
ناشر نشر ققنوس
موضوع رمان پارسی
قطع رقعی
نوع جلد شومیز
گروه سنی بزرگسال
تعداد صفحه 343
تعداد جلد 1
وزن 350 گرم
سایر توضیحات - این کتاب توسط ناشرهای مختلف در سال‌های مختلف ترجمه شده است

نظرات کتاب سال بلوا

 • میلاد برادران کناری میلاد برادران کناری

  اگر نگاهی به جلد روی کتاب کنید اولین چیزی که به چشمتان می‌خورد تصویر زنی با شلوغی‌های بسیار است و همین موضوع ممکن باعث جلب نظر شما برای خواندن کتاب باشد. رمان سال بلوار روایتی از عشق ممنوعه است که در بدترین شرایط تاریخی ایران رقم خورده است. شخصیت اصلی رمان زنی به نام نوش‌آفرین دختر سرهنگ نیلوفری یکی از بهترین فرمانده‌هان رضا شاه است. سرهنگ نیلوفری که برای پیمودن پله های ترقی به سنگسر (مکانی که داستان کتاب در آن اتفاق می افتد) آمده است و تصمیم دارد آینده ای باشکوه برای دخترش رقم بزن اما نوشا عاشق کوزه گری غریب می شود و تمام وجودش را تقدیم او می کند، با این حال تقدیر، تصمیم دیگری برای نوشا گرفته است. قصۀ سال بلوا، در هفت شب اتفاق می‌افتد که راویِ شب‌های زوج، خود نویسنده و راوی شب‌های فرد، شخصیت اصلی یعنی نوشا (نوش آفرین) است. اگر مفید بود لطفا لایک کنید

 • کاربر کاربر

  بعد سمفونی مردگان عباس معروفی این کتاب هم خیلی عالی بود چون‌ قلم خوب‌ عباس معروفی لازم‌ به تعریف ندارد به نظرم سعی کنیم فرهنگ کتاب خوندن وکتاب هدیه دادن را گسترش دهیم حتی در اندازه های خودمان یه نفر دو نفر مهم نیست ما باید تلاش خود را بکنیم تا چرخ فرهنگ کتابخوانی از حرکت نایستد

 • پ عین پ عین

  متن کتاب بسیار با جزییات بیان شده پس برای اون دسته از ادم ها که سر سری کتاب رو مطالعه می کنند مناسب نیست باید کاملا فضای کتاب توی ذهن ترسیم بشه کتاب فوق العاده جذابیه به نظر من ، روایت ها به قبل و بعد میره و زمان خطی نیست! فکر میکنم برای بار سوم هم این کتاب رو بخونم

 • کاربر کاربر

  ی رمان زیباو البته غمگین ؛قشنگیش به توصیف های غم انگیزشش البته.نویسنده هم که عباس معروفی با قلم زیباش هست که نیازی به معرفی نداره.البته من تو شگفت انگیز خریدم مناسب تر بود.کتاب سبکی هم هست برای توی دست راحت میشه همه جا برد و خوند و لذت برد.

 • فاطمه بیات فاطمه بیات

  کتاب خاصیه، به درد کسانی که دنبال داستانهای عامه پسند می گردند نمیخوره. متنش سنگینه و شاید لازم بشه بعضی جاها را دوبار بخونین که کامل بفهمین چه اتفاقی داره میفته. اما احساس خیلی قوی داره. پایان کتاب فوق العاده است. من اصلا فکر نمیکردم عباس معروفی انقدر جوون باشه و چنین آثار پخته ای داشته باشه.

 • سپیده فولادی سپیده فولادی

  این کتاب عالیست. پر از عشق و شور. قبلش سمفونی مردگان رو بخونید که با چگونگی کلام معروفی آشنا بشید و سپس این رو به عنوان ادامه دهنده‌ی راه سمفونی سر بکشید.

 • پوریا ابهریا پوریا ابهریا

  کتابهای عباس معروفی حرف نداره حتما بخرید پشیمون نمیشید

 • کاربر کاربر

  بخرید و بخونید و چایی بخورید که لذت کتاب با چایی خیلی زیاده

 • پروین علیزاده پروین علیزاده

  طرح جلد رو خیلی دوست داشتم.کتاب با احساسی بود،سرشار از صحنه هایی که مظلومیت زن ایرانی رو نشون میداد.خوندنشو به هرحال توصیه میکنم.

 • کاربر کاربر

  اطلاعاتی که برای کتاب ثبت شده صحت کافی رو برخوردار نیستند من کتاب را به امید جلد شومیز سفارش دادم ولی نسخه جیبی کتاب برام ارسال شد

 • عباس موری علی پور عباس موری علی پور

  حتما مطالعه کنید بی درنگ

 • کاربر کاربر

  کتابای معروفی همشون ارزش چندبار خوندن دارن

 • مجید سرخ مویی مجید سرخ مویی

  از لحاظ ظاهری، کیفیت چاپ و کاغذش خوبه. از نظر محتوا فقط میشه گفت که باید خوندش مثل تمام آثار عباس معروفی فوق العادس..... همین.

 • کاربر کاربر

  قلم عباس معروفی حرف نداره👌👌👌 من تو دو روز خوندمش. گفتم: چند دقیقه ای اینجا بنشین و به من تکیه بده سرش را به دامنم گذاشت و چشم هاش رو بست: کارم از تکیه گذشته. دلم می‌خواهد توی بغلت بمیرم....

 • زهرا شمس زهرا شمس

  عالی مثل تمام کتاب های جناب معروفی

 • عکس خوانده نمی‌شود

  خرید کتاب سال بلوا