خانه ادریسیها اثر غزاله علیزاده

معرفی و دانلود کتاب خانه ادریسیها اثر غزاله علیزاده رایگان به همراه خلاصه کتاب

خانه ادریسیها رمانی بسیار زیبا از غزاله علیزاده است که در مورد ساکنان یک خانه بزرگ و قدیمی با برخی مؤلفه‌های قابل تأمل، صحبت می‌کند. خانه ادریسیها، خانه‌ای قدیمی در شهر عشق آباد است که ساکنان اصلی آن 3 نفر به نام‌های زلیخا یا خانم ادریسی، لقا و وهاب هستند. وهاب نوه پسری خانم ادریسیها است که پس از اتمام تحصیلاتش در خارج از کشور، دوباره به محل سکونتش بازگشته و اکنون در جستجوی معشوقه‌اش رحیلا می‌باشد. البته آن‌ها باغبان و مستخدمی به نام یاور نیز دارند که در امورات خانه، همراهیشان می‌کند.

افراد مذکور خود را در خاطراتشان محبوس کرده‌اند و به گفته وهاب، آنچه که باعث شده در این کرختی و خمودگی بمانند، ناچاری و تن آسایی است که به آن عادت کرده‌اند. پس از تغییراتی که در اوضاع و احوال حکومت پدید می‌آید، نهضتی نو روی کار آمده و هدفش ستاندن حقوق انسان‌هایی است که تاکنون از سوی ظالمان مورد ظلم و ستم قرار گرفته‌اند. یکی از کار‌هایی که این گروه پس از ورود به شهر انجام می‌دهند، گرفتن و تقسیم خانه ادریسیها بین عده‌ای از مردم برای زندگی می‌باشد. حالا مردم به عنوان ساکنان جدید و شخصیت‌های اصلی قصه به مثابه صاحبان قدیمی‌اش، دچار ماجرا‌ها و کشمکش‌هایی می‌شوند که اتفاقاتی جدید را پدید می‌آورند. لذا مطالعه این اثر خواندنی علیزاده تا پایان به مخاطبان علاقه‌مند پیشنهاد می‌گردد.

دانلود کتاب خانه ادریسیها

در ادامه می‌توانید نسبت به دانلود کامل کتاب خانه ادریسیها به صورت رایگان و با فرمت pdf اقدام کنید. لینک دانلود در قسمت زیرین ویدیو قرار دارد. همچنین در ویدیو زیر امکان گوش دادن به خلاصه کتاب صوتی این اثر نیز دسترسی خواهید داشت.

درباره غزاله علیزاده

غزاله علیزاده (Ghazaleh Alizadeh) نویسنده ایرانی در 15 بهمن سال 1327 در مشهد متولد شد. وی تحصیلات متوسط را در دبیرستان مِهسَتی گذراند و مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه تهران در رشته علوم سیاسی دریافت کرد. علیزاده دکترایش را در رشته فلسفه اشراق در سوربن فرانسه گذراند اما پایان‌نامه‌اش به علت فوت پدرش، نیمه کاره باقی ماند. او در طول زندگی‌اش دوبار ازدواج کرد و علاوه بر دختری که داشت، دو دختر از بازماندگان زمین لرزه بوئین زهرا را به فرزندی قبول کرد. این نویسنده مطرح، پس از ابتلا به بیماری سرطان، پس از دوبار خودکشی نافرجام، در 21 اردیبهشت سال 1375 به زندگی خود پایان داد. برخی از نوشته‌هایش عبارتند از: چهارراه، تالار‌ها، ملک آسیاب، شب‌های تهران و کشتی عروس.

کتاب خانه ادریسیها مناسب چه افرادی است؟

به علاقه مندان به آثار ادبیات معاصر و همچنین ماجرا‌هایی با موضوعات تاریخی توصیه می‌شود مطالعه این کتاب را از دست ندهند.

فهرست کتاب

خانه ادریسیها که تا الان 16 بار تجدید چاپ را تجربه کرده است به همت انتشارات توس در یک نسخه 608 صفحه‌ای به چاپ رسیده و در اختیار عموم علاقه مندان قرا گرفته است.

برده‌های از کتاب خانه ادریسیها

تغییر جهان با قواعد نیست، استثناء جهش ایجاد می‌کند.

هیچ کس از سرنوشت خودش راضی نیست ولی اگر قرار بود زندگی را از نو شروع کنید باز به همین راه می‌رفتید.

پیشتر‌ها اگر می‌گفتند مجذوب زنی خواهم شد از ته دل می‌خندیدم؛ هیچ موجودی را بیرون از خودم نمی‌دیدم، تا تو ذره ذره آمدی به درونم؛ با هر نبض من می‌تپی. فراغتی نیست. انگار بزرگت کرده‌ام، مثل احمق‌ها با خیالت حرف می‌زنم.

کشو‌های میز آرایش را باز می‌کرد، شیشه‌های عطر را روبه‌روی آینه می‌چید: پاریسی سال‌های هزارونهصد، مسکویی، ایتالیایی، چینی و هندی، عطر‌های دیرپای آن‌سوی اقیانوس‌ها: مشک، توس و مورد و عنبر سیاه. از اسباب آرایش جز عطر چیزی نداشت، در هر کشو چند شیشه.

مرد روی میز خم می‌شد، نفس عمیقی می‌کشید. در گنجه را می‌گشود، چهره را بین دامن جامه‌های سفید، پوشیده‌ی لکه گِل، گُلِ دکمه‌یی، علف خشک و خار پولکی گم می‌کرد. در تاریکی، تراک چوب موریانه خورده‌ای از ته گنجه برمی‌خواست. سربرمی‌داشت و در را می‌بست، عطر‌ها را به جای خود می‌گذاشت، چین‌های پرده را با دست صاف می‌کرد، روتختی کتان را تا زیر بالش‌های پوشیده تور و برودری می‌کشید.

پرده‌های تور بوی خاک می‌داد و عطر گل حسرتی. وهاب در آینه میز آرایش صورت خود را می‌دید. تصویر بیگانه بود. چشم‌ها را می‌بست و می‌خواست رحیلا زنده باشد، مو‌های صاف بلند را افشان کند، وقت شانه زدن، تار‌ها روی هم بلغزد، به نرمی ابریشم جرقه‌ای بزند.

مشخصات کتاب خانه ادریسیها

مشخصات
نویسنده غزاله علیزاده
شابک 9789643155131
ناشر توس
موضوع داستان های فارسی
رده‌بندی کتاب ادبیات فارسی (شعر و ادبیات)
قطع رقعی
نوع جلد شومیز
نوع کاغذ بالکی
چاپ شده در ایران
زبان نوشتار فارسی
گروه سنی بزرگسال
تعداد صفحه 608
تعداد جلد 1
وزن 600 گرم
سایر توضیحات - کتاب برگزیده بیست سال داستان نویسی - طراح جلد: ژیلا اسماعیلیان - حروف نگاری و صفحه آرایی: توس

نظرات کتاب خانه ادریسیها

 • امین دهداریان امین دهداریان

  وقتی مستند محاکات غزاله علیزاده را می‌دیدم، با آن زندگی و حاشیه ها و مرگ خودخواسته، با خودم فکر میکردم چطور ممکن است این غزاله همان نویسنده خانه ادریسی ها باشد؟ دنبال ردپایی می گشتم تا این اثر را به آن زندگی پیوند بزند. ارتباط بین دو اثر زمانی آشکار میشود که هم از ظاهر و حواشی این زندگی و هم فرم و سطح آن داستان فراتر رویم. در بطن خانه ادریسی ها با تمام فراز و فرودهای تاریخی و سیاسی اش یک اتفاق مهم جای دارد. نزدیک شدن اهالی خانه به غریبه هایی که در ابتدا جمع اضداد تلقی می‌شوند اما در هیاهو و اختلافات و تجمع‌های ناهمگون‌شان می‌توان سیر یک نوع نزدیک‌ یا شبیه‌شدن را دید و احساس کرد. به زندگی غزاله علیزاده که مینگریم، با نگاه گاه گزنده کارگردان و خانواده توام با نقدی بر نابهنجاری و عیاشی‌های غریب مواجه می‌شویم که در تضاد با دیدگاه رمانتیک و روشنفکرانه آشنایانی سرشناس به نظر می‌آید. اما کلید فهم مهمانی‌ها و مراودات غریب را شاید باید در عمق تنهایی های غزاله نویسنده جستجو کرد. تنهایی‌هایی که از دل مهمانی‌های بزرگ و تجمعات ناهمگون به دنبال همان نزدیکی و شبیه شدن‌های خانه ادریسی‌هاست که رخصتی به بروز تنهایی ها ندهند. تلاشی که در دنیای واقعی شاید به ثمرننشست و تبدیل به رنجی الهام بخش یک داستان بزرگ شد

 • شقایق اسعدی شقایق اسعدی

  واقعا من کنجکاو بودم راجع به غزاله علیزاده و خوشحالم تونستم کتابشو بخرم.دوست دارم ببشتر بشناسمش.در کل کتاب خوبیه و پیشنهاد میشه

 • کاربر کاربر

  بسیار عالی بود

 • حمید ظروفچیان مقدم طوسی حمید ظروفچیان مقدم طوسی

  عالی بود ممنونم از و نشر توس. یکی از بهترین رمان‌های فارسی است با پی رنگ اسطورگی. کتابی است عمیق و قابل تامل.

 • رقیه باغبان مازندرانی رقیه باغبان مازندرانی

  من این کتاب و دوست داشتم. خوندن داستانش کمی حوصله میخواد

 • زهره خوشروز زهره خوشروز

  از قیمتش راضی نیستم تخفیف خوبی نداره

 • مجتبی مهدوی مجتبی مهدوی

  بسته بندی مناسب و هنوز نخوندمش

 • کاربر کاربر

  ظاهر کتاب تا حدی کثیف بود

 • کاربر کاربر

  کتاب با بسته بندی و قیمت مناسبتری نسبت به بیرون به دستم رسید

 • کاربر کاربر

  ممنون از

 • کاربر کاربر

  کتاب مثل همیشه سالم رسید

 • کاربر کاربر

  جلد گالینگور هست ولی کیفیت مناسبی نداره و لبه‌هاش کج شده بود

 • کاربر کاربر

  توصیه می‌شود.

 • پریسا زینلی واصل آبادی پریسا زینلی واصل آبادی

  انتشارات توس بهتر از انتشارات دیگه است

 • عکس خوانده نمی‌شود

  خرید کتاب خانه ادریسیها