اودیسه اثر هومر

معرفی و دانلود کتاب اودیسه اثر هومر رایگان به همراه خلاصه کتاب

داستان کلاسیک اودیسه اثری است از هومر که تصور می‌شود در قرن 8 قبل از میلاد به رشته تحریر درآمده است. راویان داستان افراد مختلفی هستند که با روایت‌های غیر خطی به شرح ماجرا‌ها می‌پردازند و سبک و ساختار اثر هم خود به گونه‌ای متفاوت نظر خواننده را جلب می‌نماید. اودیسه که به عقیده بسیاری از منتقدین آثار ادبی شاید مشهورترین شخصیت تاریخ ادبیات باشد شاهی از ایتاکا جزیره‌ای در یونان است که در شخصیتش تفاوت‌های عمده‌ای با دیگر یونانی‌ها وجود دارد. از جمله آنکه انگیزه او کسب افتخار و غنیمت نبوده و اگر اجبار به خاطر عهد و پیمانی که بسته بود وجود نداشت، شاید هرگز خانه را ترک نمی‌کرد. اودیسه هیچگاه یک مبارز و شمشیرزن قهار نبود بلکه قدرت حیله و راهکار‌هایی که در آستین داشت وی را به انسانی متفاوت مبدل ساخته بود. همچنین در ادامه خوانش کتاب خواننده متوجه می‌گردد که تلاش خستگی ناپذیر اودیسه برای بازگشت به خانه و نزد همسر و فرزند، علی رغم مصائب گوناگونی که وجود دارد نظیر قدرت دریا‌ها و خدایان وی را به قهرمانی تبدیل می‌کند که می‌تواند نماد و الگوی فوق‌العاده‌ای باشد.

او سرشار از عشقی است که به اعضای خانواده و وطنش دارد و در برابر خدایانی که او را از رسیدن به مقصد گا‌هاً دور می‌کنند، مغرور بوده و با حیله‌های متفاوتش اعمالی در خور را از خود بروز می‌دهد. در جنگ بین تروجانی‌ها و یونانی‌ها که یک دهه به طول می‌انجامد سرانجام با خرد این شخص است که سرزمین به دست یونانی‌ها می‌افتد و آن‌ها می‌توانند بر شهر تسلط پیدا کرده و آن را غارت نمایند. پس از این واقعه اودیسه با گذشت سال‌ها هنوز نتوانسته است که به خانه‌اش بازگردد و خواستگاران فرصت طلب با استفاده از این بهانه به خانه‌اش هجوم آورده و از همسرش می‌خواهند تا برای خود، شوهر و برای شهر شاهی را برگزیند. افرادی که در بین خواستگاران هستند انسان‌هایی بی‌جربزه بوده و از طرفی هم پسر اودیسه که اکنون بالغ شده است تصمیم می‌گیرد برای جلوگیری از ادامه وقایع موجود، به دنبال پدر رفته و او را به خانه‌اش بازگرداند.

خواستگاران هم با یکدیگر برنامه‌ریزی می‌کنند تا پدرش را در هنگام بازگشت به قتل برسانند. به موازات تلاش افراد خانواده خود اودیسه هم ساکن نمانده و آنقدر تقلا می‌کند تا نهایتاً به وسیله پادرمیانی آتنا در پیشگاه خدای خدایان که زئوس نام دارد موفق می‌شود از جزیره‌ای که در آن گیر افتاده بود نجات پیدا کرده و به سمت منزلش رهسپار شود و ادامه این داستان زیبا که خواندنی است.

دانلود کتاب اودیسه

در ادامه می‌توانید نسبت به دانلود کامل کتاب اودیسه به صورت رایگان و با فرمت pdf اقدام کنید. لینک دانلود در قسمت زیرین ویدیو قرار دارد. همچنین در ویدیو زیر امکان گوش دادن به خلاصه کتاب صوتی این اثر نیز دسترسی خواهید داشت.


دانلود pdf کتاب اودیسه

درباره هومر

از هومر (Homer) اطلاعات زیادی در دسترس نیست و بر اساس شنیده‌ها و برخی شواهد او یک شاعر و داستان سرای یونانی و البته نابینا بوده که در شهر ازمیر واقع در غرب ترکیه امروزی متولد شده و پس از گذراندن عمرش در جزیره چیوس در جزیره‌ای با نام لوس دار فانی را وداع گفت. از نوشته‌های بسیار مطرحش به ایلیاد و اودیسه می‌توان اشاره نمود.

کتاب اودیسه مناسب چه افرادی است؟

علاقه مندان به آثار کلاسیک در زمینه تاریخ ادبیات به ویژه آن‌هایی که داستان‌ها و اشعار بسیار مشهور را دوست می‌دارند پیشنهاد می‌شود که اودیسه را برای مطالعه انتخاب کنند.

فهرست کتاب

اودیسه شامل 24 سرود می‌باشد که با لحنی کاملاً شاعرانه سروده شده و در بازار کتاب ایران توسط سعید نفیسی ترجمه شده و سپس به چاپ رسیده است.

بخش‌هایی از کتاب اودیسه

اولیس سوار بر تخته پاره‌ای دوباره راه دریا را پیش گرفت. اما باد‌ها تخته او را نابود کردند و او شنا کنان خود را به جزیره‌ای رساند. پادشاه آنجا اٌلیس را گرامی داشت و به او کشتی داد تا به زادگاه خود ایتاکا (انطاکیه) باز گردد.

بیست سال از سفر اٌلیس گذشته بود. پدرش پیر شده و از شهر رفته بود و مادرش در فراق فرزند خود را به دار آویخته بود. پسرش تلماک اکنون جوانی برومند شده بود.

زن پاکدامنش پنه لوپ در فراق شوهر در را بر خود بسته و از همه گسسته بود.

امیران شهر کاخ او را متصرف شده و دارایی او را برده بودند واز پنه لوپ می‌خواستند تا از میانه‌ی آنان یکی را به شوهری برگزیند.

پنه لوپ جرأت مخالفت نداشت اما از آنان اجازه خواسته بود تا کفنی را که در حال بافتن بود به اتمام رساند. روز می‌بافت و شب می‌شکافت.

اٌلیس در جامه‌ی گدایان وارد شهر شد. هیچ کس او را نشناخت جز سگش، که از فرط شادی جان داد.

پنه لوپ اعلام کرده بود که هر کس که بتواند کمان اٌلیس را زه کند و تیر را از سوراخ انگشتر بگذراند می‌تواند همسر او شود. اما هیچ کس از عهده بر نیامد.

اولیس که در جامه‌ی گدایان بود به آسانی کمان را زه کرد و تیر را از انگشتری گذراند. سپس به آستانه‌ی در ایستاد و به کمک پسرش دشمنان را کشت و حقیقت حال خود را بر همسرش آشکار ساخت.

آن‌گاه اولیس هوشیار ژنده‌ها را از خود دور کرد و خود را به سوی آستانۀ در بزرگ انداخت، کمان و ترکش وی که پر از تیر بود به دستش بود. تیر‌های تندرو را در پای خود ریخت، سپس رو به خواستگاران کرد و گفت: «این زد و خوردی که تا این اندازه دشوار بود به پایان رسید؛ اینک من به نشانۀ دیگر تیر خواهم انداخت: هنوز کسی به آن نزده است و می‌خواهم ببینم آپولون این سرافزاری را به من ارزانی خواهد داشت یا نه.»

نه، اولیس دیگری به اینجا نخواهد آمد. اولیس همان کسی است که تو می‌بینی، منم که پس از آن‌همه رنج بردن، آن‌همه سرگردانی، پس از بیست سال به سرزمین پدران می‌آیم.

سیزیف را دیدم که درد‌های سخت می‌کشید: با دو بازوی خود سنگ بسیار بزرگی را میراند. دست‌ها و پا‌های خود را از هم جدا می‌کرد و آن سنگ را به سوی فراز تپه‌ای میراند؛ اما چون می‌رفت از فراز آن بگذرد، آن توده وی را بازپس می‌کشید؛ دوباره آن سنگ سرکش به سوی دشت می‌غلتید. نیرو‌های خود را گرد می‌آورد، دوباره آن را میراند، خون از اندامش روان بود و گرد هاله‌وار از بالای سرش برمی‌خواست.

از آنجا با دلی پرغم راه خود را دنبال کردیم. به سرزمین سیکلوپ‌ها رسیدیم، این غولانی که آیینی ندارند، به خدایان جاودانی می‌گروند و با بازوی خود هیچ درخت نمی‌نشانند و هیچ نمی‌کارند؛ در کشورشان همه‌چیز پدید نمی‌آید بی‌آنکه زمین را تخم افشانده و شخم‌زده باشند: گندم، جو، و تاک‌هایی که از خوشه‌های گران باده می‌دهند و باران زئوس آن‌ها را برای ایشان آماسیده می‌کند. ایشان نه انجمنی برای رایزنی دارند و نه آیینی. بر فراز کوه‌های بلند در غار‌های می‌ان‌تهی جایگزین‌اند و هرکس آیینی برای فرزندان و زنان خود می‌نهد، بی‌آنکه پای‌بست به یکدیگر باشند.

دستوری بدهید با این همه غمی که دارم شام بخورم؛ هیچ‌چیز بی‌شرمتر ازین شکم نفرین‌کرده نیست که ما را وامی‌دارد در اندیشۀ آن باشیم، اگر هم غمی که در دل داریم ما را از پا درآورده باشد؛ بدین‌گونه من غم فراوان دارم و با این همه پیوسته به من فرمان می‌دهد بخورم و بیاشامم؛ درد‌هایی را که کشیده‌ام از یادم می‌برد و فشار می‌آورد که آن را سیر بکنم.

مشخصات کتاب اودیسه

مشخصات
نویسنده هومر
مترجم سعید نفیسی
شابک 9786004360944
ناشر انتشارات علمی فرهنگی
موضوع اسطوره، شعر حماسی
قطع رقعی
نوع جلد شومیز
گروه سنی بزرگسال
تعداد صفحه 474
تعداد جلد 1
وزن 500 گرم

نظرات کتاب اودیسه

 • دانیال زارع خورمیزی دانیال زارع خورمیزی

  چاپ و جلدش خوب بود

 • کاربر کاربر

  کتاب رو می‌بایست در قطع وزیری چاپ میکردند که اینقدر قطور نشه که هم در دست گرفتن کتاب سخت میشه و هم ورق زدن کتاب و در کل مطالعه رو خسته کننده میکنه. ممنونم از برای سلامت فیزیکی کالا.

 • کاربر کاربر

  خوبه

 • نبی اله کرونی نبی اله کرونی

  کتاب جالبی هست

 • کاربر کاربر

  بنظرم کتابش تو تخفیف میرزه بیرون هم همین قیمته ولی اینجا یخورده کمتر بود

 • بابک بنازاده اردبیلی بابک بنازاده اردبیلی

  کتاب عالی با ترجمهٔ عالی استادِ زنده‌یاد نفیسی، و چاپ بسیار خوب. نسخه‌پردازیشم برخلاف کتابهای ١٠-١۵ سال اخیر این ناشر، خوبه و کم‌غلط. طرح و کیفیت جلدش میتونست بهتر باشه. در کل با قیمت کمی که داشت خرید خیلی خوبی بود.

 • amin heydari amin heydari

  دیگه اودیسه نیاز به تعریف نداره

 • محمدحسین خدابخشی محمدحسین خدابخشی

  عالی بود پیشنهاد میکنم

 • پدرام آذری شاد پدرام آذری شاد

  داستانه جذابيه

 • علیرضا اکبرحلوایی علیرضا اکبرحلوایی

  با تخفیف خوبی خریدم

 • پدرام روشن کیا پدرام روشن کیا

  قیمتش خیلی مناسب بود

 • مسعود ورمزیاری مسعود ورمزیاری

  جالب

 • کاربر کاربر

  کیفیت خوب بود پایین کتاب ضربه خورده بود

 • نسیم پیراهنیان نسیم پیراهنیان

  کتابهای انتشارات علمی فرهنگی قیمت و کیفیت مناسبی دارند خیلی خوب بود .

 • لیلا مصطفایی لیلا مصطفایی

  از خریدم راضی هستم

 • عکس خوانده نمی‌شود

  خرید کتاب اودیسه