معرفی جان کریرو

جان کریرو نویسنده و روزنامه نگار آمریکایی است که البته شغل اصلی‌اش روزنامه نگاری محسوب می‌شود. او از سال 1999 تا 2019 در وال استریت ژورنال فعالیت می‌کرد و به گفته خودش علاقه زیادی به کشف اخبار گوناگون و اطلاع رسانی آن به عموم مردم در جوامع مختلف دارد. عمده شهرت وی بابت افشاگری مربوط به کلاهبرداری شرکت ترانوس است که موجب دستگیری و محکوم شدن عوامل این شرکت معروف و البته کلاهبردار گردید.

زندگی‌نامه جان کریرو

جان کریرو که متولد شهر پاریس در کشور فرانسه است ملیتی فرانسوی آمریکایی دارد و دارای سه فرزند از همسرش، مالی شولتز است. تحصیلات وی در دانشگاه دوک در مقطع لیسانس بوده و پس از اتمام آن به شغل نوشتن روی آورده است.

برخی از مهم‌ترین آثار جان کریرو

تنها کتاب منتشر شده از کریرو، کتاب خون نحس است که اختصاص به کارهای غیرقانونی الیزابت هولمز پایه گذار این شرکت و هیئت مدیره بزهکارش دارد و سر و صدای زیادی در ایالات متحده و دنیا به پا کرد و سرانجام آن، به محکومیت تمام اعضای این سازمان ختم شد.

کتاب خون نحس

کتاب خون نحس کتابی است که پرده از دروغ‌های یک شرکت استارتاپی در سیلیکون ولی برمی‌دارد. جان کریرو نویسنده این اثر با ژانری غیرداستانی در مورد نحوه شکل گیری و پیشرفت شرکت تازه تاسیس ترانوس می‌نویسد. موضوع اصلی داستان این کتاب شرکتی است که در زمینه خدمات سلامت و تجهیزات آزمایشگاهی فعالیت می‌کند. نام این شرکت همانطور که پیش‌تر ذکر شده، ترانوس است که در سال ۲۰۱۳ ارزشش به بیش از ۱۰ میلیارد دلار رسید. این کمپانی مدعی بود که به جای روش سنتی و مرسوم، می‌تواند با روشی مدرن و البته به سادگی با نمونه گیری انگشتی خون، نمونه گیری وریدی انجام دهد. ادعایی که بعدها دروغ بودنش ثابت شد و بنیان گذارانش که از جمله آنها می‌توان به الیزابت هولمز اشاره کرد دستگیر و سپس محاکمه شدند و در نهایت این شرکت در سال ۲۰۱۸ منحل گردید.

کریرو اگرچه پس از سال 2019 از روزنامه وال استریت ژورنال استعفا داد اما همچنان به شغل روزنامه نگاری‌اش ادامه می‌دهد و برای مجلات و روزنامه‌های گوناگون، مقالاتی را نوشته و ویراستاری می‌کند.

افتخارات و جوایز دریافتی

جان کریرو تاکنون دوبار برنده جایزه پولیتزر، یکبار برنده جایزه جورج پولک و یکبار هم مفتخر به دریافت جایزه جرالد لوب گردیده است که همگی آنها بابت انتشار مقاله‌اش و البته کتاب معروف خون نحس در رابطه با شرکت ترانوس می‌باشد.

لیست سایر آثار برگزیده نویسنده:

کتاب خون نحس اثر جان کریرو انتشارات برآیند
کتاب خون كثيف اثر جان كريرو انتشارات معيار علم
عکس خوانده نمی‌شود